1EXBAGBVDA.NL TEXELSE 2 COURANT Legpenning KNRM voor Grisnigt O Semi-opera King Arthur als opening jubileumjaar Wanneer de Zeeuwse dijken breken TESO VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2009 Balkanmuziek in café De Rog In eetcafé De Rog is zondag 27 september, aanvang 14.00 uur, een optreden van het ensemble Dusho. De zes muzikanten delen hun passie voor muziek uit de Bal kan Ze spelen en zingen balla den van treurnis en vreugde uit Albanië, Bosnië, Bulgarije, Hon garije, Macedonië en Servië. Het gezelschap bestaat uit Annemie- ke Pauptit (accordeon), Annet Bult (percussie), Erik Wolbers (contrabas), Ivo Boswijk (gitaar en klannet), Rob van Maanen (cajon). Marjolein Sprengers (tarambuka). De entree bedraagt €12,50, inclusief consumpties (kinderen €5,-). Strijktrio in kerk Den Hoorn In de hervormde kerk van Den Hoorn wordt dinsdag 22 september een concert gege ven door Marijke van Kooten (viool), Marjolijn Dispa (altvi ool) en Michel Dispa (cello). Op het programma staat het Divertimento in Es van Mozart. Van Kooten is eerste violiste bij het Schönberg Ensemble en was soliste tijdens het Holland Festival. Michel Dispa is adjunct directeur/hoofd klassiek aan het Conservatorium, waaraan Mar jolein Dispa is verbonden als hoofdvakdocente altviool en kamermuziek. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Het gaat hier om het laatste concert uit een serie van vijftien, verzorgd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Tom Wolkers in De Worsteltent Bij de Worsteltent aan de Smits- weg in De Dennen presenteert oud-Texelaar Tom Wolkers samen met de Tilburgse Bridget zondag 20 september zijn CD Home Recordings 2008. Wol kers schrijft teksten over ogen schijnlijk gewone en veelvoor komende onderwerpen. Muzikaal wordt hij geïnspireerd door onder anderen Jimi Hen- dnx, Lou Reed. Janis Joplin en Stereophonies. Op het hoofd podium van poptempel 013 in Tilburg bleef hij tijdens het jaar lijkse festival No Sleep als enige singer/songwriter overeind tus sen pop-, rock- en metalbands. Het optreden begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Astrologe bij Vrouwen van Nu Joke Visser uit Zaandam geeft maandag 21 september een lezing voor de NBvP/Vrouwen van Nu (afdeling Texel) over astrologie Zij vertelt over de geboortehoroscoop, huizenver deling, planeten en hun beteke nis en over wat dat zegt over bijvoorbeeld aanwezige talen ten, struikelblokken op het levenspad en familieverbintenis sen. Wanneer de tijd het toelaat, gaat zij in op één of meerdere persoonlijke horoscopen van bezoekers. De bijeenkomst wordt gehou den in De Buureton in Den Burg en begint om 14.00 uur. FNV Vrouwen naar wijngaard De leden van de FNV Vrouwen bond komen dinsdag 22 sep tember voor het eerst sinds de zomer weer bij elkaar. Ze nemen een kijkje in de wijngaard De Kroon van Texel aan de Rozen- dijk. De vrouwen vertrekken om 14.00 uur bij de Weikoop in Den Burg, wie dat wil per fiets. Belangstellenden wordt ver zocht zich op te geven bij het bestuur. I R - v st-ar Willem Grisnigt (links) kreeg de onderscheiding van directeur Roemer Boogaard. Willem Grisnigt sr. uit Den Burg heeft zaterdag bij zijn afscheid van de KNRM een zilveren leg penning en een oorkonde gekre gen. Grisnigt was 23 jaar actief als penningmeester en secretaris bij de plaatselijke commissie van de reddingmaatschappij. Hij kreeg de onderscheiding van KNRM-directeur Roemer Boogaard tijdens een drukbezochte receptie in het Havenrestaurant. Boogaard sprak lovende woorden over de onvermoeibare inzet van Grisnigt. Volgens burgemeester Joke Gel dorp, voorzitter van de plaatselijke commissie, was Grisnigt de KNRM. 'Je kon niet om hem heen.' Dat zijn werk wordt overgenomen door twee mensen (Els Kruk en Klaas van der Duim) toont aan hoeveel werk hij heeft verzet. Grisnigt was onder meer betrokken bij een actie waarbij alle KNRM-sta- tions in het land kleine zakjes bloembollen verkochten. Hij startte daarmee nadat hij bij toeval acht tien ton overtollige bloembollen had gekregen. Het hoofdkantoor in IJmuiden hielp met de verspreiding en de actie leverde een hoop geld op. Grisnigt haalde ook veel op met het inzamelen van 'oud geld' na de invoering van de euro Hij krijgt nog steeds mensen aan de deur die guldens, kwartjes en soms zelfs centen inleveren. Hij waakte over het welzijn van de redders. Na de Dakotaramp in 1996 sprak hij de directie van de KNRM erop aan dat de nazorg tekort schoot. Onder meer naar aanleiding daarvan kwam er meer aandacht voor de opvang van hulpverleners na traumatische ervaringen. Volgens Boogaard had Grisnigt echter ook op andere manieren zijn invloed. Hij had de vaste gewoonte elke maandagochtend om 8.00 uur het hoofdkantoor met vragen te bellen, terwijl ze in IJmuiden op dat moment vaak wilden vergaderen. Uiteindelijk besloten ze die verga dering maar naar de woensdag te verschuiven. Boogaard geksche rend: 'Zo ver reikte dus zijn invloed.' Gnsmgt, die stopt omdat hij zeven tig jaar is geworden, kreeg een stuurwiel met inscriptie en zijn opvolger Van der Duim had twaalf speciale flessen wijn voor hem. Zes witte met een foto van de beman ning van De Koog en zes rode met een foto van de bemanning van De Cocksdorp. Speciale aandacht was er voor zijn echtgenote Melia, omdat zij haar man veel uren aan de red dingmaatschappij heeft afgestaan (zie foto). Het Muziekschool Kamerkoor onder leiding van Dyo Wassink, het professionele orkest TOrchestra Particolare' en enkele solisten voe ren de semi-opera King Arthur op. De uitvoeringen zijn op zaterdag 10 oktober om 20.00 uur en op zon dag 11 oktober om 14.00 uur in De Kiekendief op Vakantiepark De Krim. King Arthur is een feestelijk stuk vol humor, waarin gezongen gedanst en gespeeld wordt. Het is een mengvorm tussen opera en toneel. Het stuk van Purcell gaat over de Britse koning Arthur en de Saksische koning Oswald, die met elkaar strijden om de macht. In de uitvoering door het Kamerkoor worden verbindende teksten door een verteller vertolkt. Dramado cente Anneke Berghuis heeft met haar regieaanwijzingen mede gezorgd voor theatrale effecten. De algehele leiding is in handen van Dyo Wassink. Kaarten voor volwassenen zijn €10,- per persoon, belangstellen den tot 16 jaar betalen €5,- per persoon. De kaarten zijn vanaf 21 september verkrijgbaar bij Artex- Kunstenschool Texel, Boekhandel Nauta en Vakantiepark De Krim. Indien de zaal niet uitverkocht'is, zijn voor aanvang ook kaarten ver krijgbaar. KunstHuys houdt open dag 'Kom je opladen', nodigt Kunst Huys Texel belangstellenden uit zaterdag de open dag bij te wonen. Van 12.00 tot 19.00 uur worden diverse open lessen in dans, per cussie en meditatie gegeven. Bezoekers kunnen meedoen, maar ook DVD's met dansen bekijken, in kunstboeken bladeren en ontdek ken hoe het elektronisch drumstel klinkt. De entree is gratis. De regu liere lessen beginnen komende week. KunstHuys Texel is geves tigd in het voormalige redactiekan tor van de Texelse Courant aan de Film Lotte Keijzer op televisie Jacco's film, waaraan werd meegewerkt door de oud-Texel- se Lotte Keijzer, is maandag 28 september te zien via Nederland 2. Woensdag 23 september is een film te zien waarvoor opna men werden gemaakt in Atelier Offerhaus. Jacco's film werd gemaakt als eindexamenopdracht van de Nederlandse Film en Televisie Aca demie en werd beloond met de Nassenstein Startprijs, een door Endemol Nederland beschikbaar gestelde prijs voor het beste eind examenproject van de NFTA. Keijzer was samen met Julia Reij- man hoofd van het art department en ging in overleg met regisseur Daan Bakker op zoek naar loca ties Zo werd gefilmd in Alkmaar, in IJmuiden en op verschillende loka- ties in Amsterdam. De uitzending op maandag 28 sep tember begint om 15.30 uur. Jac co's film was eerder te zien in Villa Achterwerk. In de nacht van woensdag 23 op donderdag 24 september is van 00.55 tot 01.20 via Nederland 2 lliriana te zien, een film van Ernest Meholli. In deze film werden - naar een tip van Keijzer - beelden gebruikt van Atelier Offerhaus aan de Warmoesstraat. De film gaat over een kunstenaar uit Kosovo, die met zijn dochter (lliriana) naar Nederland vlucht en daar geplaagd wordt door het verleden. Hollandstalig in De Kroonprins Frans en Lies en de Paradijsvogel, een zangkoor uit De Koog, treedt zaterdagavond vanaf 21.00 uur op in café De Kroonprins. Met als thema zingen en meezingen wor den Hollandse meezingers ten gehore gebracht. Vonkmarkt op Radio Texel Radio Texel verzorgt zaterdag 19 september een rechtstreekse uit zending vanaf de Vonkmarkt in de Burght (voorheen de hervormde kerk) van Den Burg. Aansluitend volgt een verslag van de actie tegen zinloos geweld. Vrij dag vanaf 20.00 uur is het nieuwe muziekprogramma Music Box te horen, verzorgd door de jongeren Hilde Vietmeyer, Danique Bakker en Gerie Maria en Talitha van den Berg. Radio Texel is te beluisteren via 106.1 FM. Dialectgroep De dialectgroep van de Historische Vereniging komt dinsdag 22 sep tember vanaf 15.00 uur bijeen in Tusse de Banke op de Groene- plaats. De waternoodsramp van 1953 vormt het decor van de film De Storm, die deze week in Cinema Texel draait en op voorhand al veelbesproken is. Het verhaal gaat over Julia, een 18-jarige boeren dochter, die zwanger raakt van haar vriendje Diewer, een vissers jongen. Diewer schrikt zo van dit nieuws dat hij met de noorderzon vertrekt. Julia staat er helemaal alleen voor in een vijandig dorp. De zwangerschap en de bevalling worden eerst veroordeeld en later genegeerd, door zowel haar familie als dorpsgenoten. Wanneer de dij ken breken, belandt Julia in het water. Ze wordt gered door de jonge luchtmachtsergeant Aldo. Tegen haar zin, want ze moet haar ten dode opgeschreven baby ach terlaten. Later krijgt ze echter aan wijzingen dat het jochie toch nog leeft. Maar waar? En bij wie? In de romantische komedie The Proposal dreigt de invloedrijke redactrice Margaret uitgezet te worden naar haar vaderland Cana da. Om dit te voorkomen, dwingt ze haar nietsvermoedende en komische assistent Andrew om zich met haar te verloven. Terwijl ze hem al jarenlang het leven zuur maakt, gaat hij toch akkoord, tegen een paar persoonlijke voorwaar den. Het onwaarschijnlijke stel reist af naar Alaska om de eigenzinnige familie van Andrew te ontmoeten. Wanneer ze ongewild in de ene komische situatie na de andere belandt, wordt haar zelfbeheersing danig op de proef gesteld. De jeugdfilm Lover or loser, die vanaf volgende week woensdag draait, is gebaseerd op de bestsel ler van Carry Slee, met Martijn Lakemeier (bekend van Oorlogs winter) en Thomas Acda in de hoofdrollen. Daarin kan de 15-jari- ge Eva absoluut niet opschieten met haar nieuwe stiefvader. Ze is bang dat hij haar wil misbruiken, maar haar moeder gelooft haar niet. Als bijverdienste ontwerpt ze T-shirts, die ze zaterdags in de printshop drukt. Op Mees, de leuke jongen die daar werkt, is ze eigen lijk wel een beetje verliefd. Hij vindt haar ook erg aardig, maar door een misverstand denkt ze dat hij al een vriendin heeft. Iedere donderdag is er in Cinema Texel een mysterie movie, waarin bezoekers zich laten verrassen. Het volledige programma van Cinema Texel staat elders in de agenda in deze krant én op de website www.texelagenda.nl. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 18 september: 18.30 uur. Actiegroep Opgeruimd Staat Texels houdt een opruimactie in De Koog. ledereen is welkom om te helpen. Start 18.30 uur bij dorps huis De Hof aan de Nikadel. Cinema Texel vertoont G-Force, 3D(14.15), De Storm (16.30, 19.00, 21.30), Suske en Wiske (13.00), Har ry Potter 6 (15.30), The Proposal (18.45) en Public Enemies (21.15). Zaterdag 19 september: 10.00 uur. Bij manege Akenburg wordt vandaag en morgen een samengestelde menwedstrijd gehou den. Publiek heeft gratis toegang. 10.30 uur. Bij Artex begint om 10.30 uur een selectiedag voor een vol gend jaar op te voeren jubileumvoor stelling. ledereen die wil meewerken, is welkom. Tel. 313493. 11.00 uur. Het Rode Kruis houdt tot 15.00 uur open dag in het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg om nieuwe vrijwilligers te vinden. 12.00 uur. Open dag van KunstHuys Texel, Warmoesstraat Den Burg. Open lessen dans, percussie, medi- atie en catwalk. Tot 19.00 uur. Gratis entree. 14.00 uur. Het jeugdwerk van de Texelse kerken presenteert zich van af 14.00 uur in De Burght (voormalige NH-kerk) in Den Burg. Radio Texel verzorgt een reportage 16.00 uur. Bij De Burght aan de Bin- nenburg gaat om 16.00 uur een rondgang tegen zinloos geweld van start. 20.00 uur. In de kerk van Den Hoorn begint om 20.00 uur een optreden van dameskoor de Tantes van Sepp. Toegang is gratis. 20.30 uur. In het atelier Janko aan de Witteweg nabij Den Hoorn begint om 20.30 uur een uit voering van Richard Strauss' Enoch Arden. Cinema Texel vertoont Ice Age 3, 3D (12.00), G-Force, 3D (14.15). De Storm (16.30, 19.00, 21.30), Suske en Wiske (13.00), Harry Potter 6 (15.30), The Proposal (18.45) en Public Enemies (21.15). Zondag 20 september: 10.00 uur. Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Haffelderweg 18, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 12.00 uur. Zwembad Molenkoog in Den Burg is voor het laatst open. Van 12.00 tot 16.00 uur is het bad gratis toegankelijk. 14.00 uur Bij De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van Tom Wolkers. De toegang is gratis. Cinema Texel vertoont Ice Age 3, 3D (12.00), G-Force, 3D (14.15), De Storm (16.30, 19.00, 21.30), Suske en Wiske (13.00), Harry Potter 6 (15.30), The Proposal (18.45) en Public Enemies (21.15). Maandag 21 september: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 14.00 uur. In De Buureton in Den Burg begint om 14.00 uur een bijeen komst van de NBvPA/rouwen van Nu (afd. Texel). Met een lezing over astrologie door Joke Visser. Cinema Texel vertoont De Storm (20.30) en Public Enemies (20.00). Dinsdag 22 september: 14.00 uur. Leden van de FNV Vrou wenbond gaan op excursie naar wijngaard De Kroon van Texel. Ver trek om 14.00 uur bij de Weikoop in Den Burg. 15.00 uur. De dialectgroep van de Historische Vereniging komt om 15.00 uur bijeen In Tusse de Banke op de Groeneplaats. 18.00 uur In De Buureton in Den Burg begint om 18.00 uur het maan delijks diner van de SWOT. Deelname kost €8,-, opgeven kan via tel. 312696. 19.00 uur. In Bosch en Zee in De Koog begint om 19.00 uur een trai ning line dance voor beginners en om 20.00 uur voor gevorderden. 20.15 uur. Marijke van Kooten (viool), Marjolijn Dispa (altviool) en Michel Dispa (cello) treden op in de NH-kerk in Den Hoorn. Aanvang 20.15 uur. Entree gratis. Cinema Texel vertoont De Storm (20.30) en The Proposal (20.00). TESO zet in en rond het weekeinde geregeld een extra boot in en ver zorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vandaag (vrijdag) van 9.30 tot 20.00 uur, zondag 14.30 tot 20.00 uur en maandag van 9.30 tot 16.00 uur Automobilisten moeten maandag rekening houden met wachttijden: op Texel tussen 10.00 en 11.00 uur en in Den Helder tussen 12.00 en 14 00 uur. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. 'Tantes' zingen in Hoornder kerkje Het dertien leden tellende vrou wenkoor De tantes van Sep treedt zaterdag 19 september op in het kerkje van Den Hoorn. Op het programma werken uit de late Middeleeuwen (van Jan- nequin, Del Encina en Di Lasso) en meer recente liederen uit Servië, Macedonië, Albanië en andere Balkanlanden. De leden van het koor komen uit Amsterdam, Almere en Zaandam. Een aantal van hen maakte deel uit van een aan een school verbonden koor van ouders en leerkrachten onder leiding van Chris Winsemius. Toen dit koor werd opgegeven, gingen de vrouwen op eigen houtje verder en bouwden een breed repertoire op. 'We zijn nergens vies van', zegt dirigent Brigitte van Wageningen, die streeft naar per fecte samenzang binnen de moge lijkheden van met-professionals. De koorleden logeren elk jaar in een groepsverblijf op Texel. Vorig jaar ontstond het idee om bij die gelegenheid ook een openbare uit voering te geven, liefst in een sfeer volle en historische ambiance met goede akoestiek. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang is gratis, Na afloop wordt in inzameling gehouden.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2