Pontweg afgesloten voor halve marathon Mysterieuze vin in Marsdiep TEXELSE 5 COURANT De Pontweg wordt zondag 27 september bij Den Burg twee uur lang afgesloten voor verkeer in verband met de derde Texel Hal ve Marathon. De weg is dicht tussen 14.00 en 16.00, zodat de lopers vanaf de Westerweg veilig kunnen overste ken naar de Keesomlaan. Een brug is er dit jaar niet meer bij. Die bleek vorig jaar toch onveilig voor het verkeer omdat hij het uitzicht belemmerde en het kostte volgens de organisatie ook veel tijd om hem op te bouwen en af te breken. Daarnaast ontbrak de ruimte de op- en afloop aan de zijkant langer en daardoor minder steil te maken. Verkeer wordt tussen 14.00 en 16.00 uur, met behulp van diverse verwijsborden, omgeleid via de oostzijde van Den Burg. Er wordt geen éénrichtingsverkeer ingesteld zoals twee jaar geleden. De organi satie verzoekt automobilisten tij dens de wedstrijd niet vanaf de Akenbuurt de Westerweg op te rij den, omdat op die kruising de lopers voorbij komen. De tankstati ons aan de Pontweg en de Kees omlaan blijven bereikbaar. De finish op de Groeneplaats wordt meer afgeschermd dan vorig jaar. De organisatie wil de lopers zo Vredesteken op Dag van de Vrede Op de haven van Oudeschild wordt maandag 21 september om 17.00 uur een levensgroot vredesteken gevormd, ledereen wordt opgeroe pen mee te doen. Met het vre desteken wordt aandacht gevraagd voor de miljoenen kinderen die wereldwijd in oorlog opgroeien. Café De Kombuis geeft met de actie gehoor aan een oproep van War Child om zoveel mogelijk vre destekens te vormen op de Dag van de Vrede. De actie vindt plaats door heel Nederland. Het is moge lijk per deelnemer aan het vre desteken in Oudeschild een spon sorbedrag te doneren aan War Child. Voor meer informatie kan contact opgenomen worden met Ingrid Hennink, tel. 06-51354222. Brand in garage aan Abbewaal In de garage van Gert-Jan de Vreugt en Dik Verhagen aan de Abbewaal in Den Burg heeft woensdagmiddag brand gewoed. De brand ontstond in het kantoor naast de werkplaats. De Vreugt, die het ontdekte, probeerde het vuur nog te blussen met een brand blusser, maar dat was niet toerei kend. 'Er was teveel rook, dus ik heb de deur maar achter me dicht getrokken.' De brand bleef beperkt tot het kan toor, de naastgelegen werkplaats bleef bespaard al trok daar wel de rook doorheen. Het kantoor raakte beroet en er verbrandden enkele ordners. De brandweer bestreed het vuur met een hogedrukspuit. Met een warmtebeeldcamera werd gecontroleerd of nergens brand haarden achter bleven. De brandweer rukte direct met meerdere wagens uit, omdat de alarmcentrale de melding 'middel brand' had gegeven. Dat is stan daard bij brandmeldingen in gara gebedrijven, omdat er vaak brand baar materiaal aanwezig is. Bij het bedrijf van Verhagen en De Vreugt werd een gasfles van een snijbran der uit het pand gehaald. De brand was in het pand van Chris Schle- pers junior. Een gedeelte daarvan wordt gehuurd door V&V Autoser vice Texel (zie foto). Start Bijbelclub De interkerkelijke Bijbelclub voor kinderen start maandagmiddag 21 september. Er wordt wekelijks een bijeenkomst gehouden van 15.45 uur tot 17.00 uur. Tijdens de bijeenkomsten worden er Bijbelverhalen verteld, wordt er gezongen, geknutseld en is er tijd om spelletjes te doen. Alle kinde ren zijn welkom: De bijeenkomsten worden gehouden in Eben Haëzer, Julianastraat 11 in Den Burg. Voor inlichtingen kan contact opgeno men worden met Christien Lem- stra, tel. 313566. De week van... Dick van der Weide Dick van der Weide uit Den Helder is de volgende blogger in de serie De week van... Hij is wedstrijdleider van diverse hardloopevenementen in Noord-Holland, waaronder de Texel Halve Marathon, die zondag 27 september wordt gehouden. Informatie Visio Visio, de landelijke stichting slecht zienden en blinden, houdt vrijdag 25 september een voorlichtings middag in de bibliotheek. Er wordt voorlichting en advies gegeven over hulpmiddelen, het doen van onderzoek en het bieden van reva lidatie. De bijeenkomst duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Muziekspeeltuin Bij Artex gaat donderdag 24 sep tember de cursus Muziekspeeltuin van start. Deze is ontwikkeld voor kinderen van groep 1 tot en met 5 van de basisschool. Ze werken op een speelse manier aan hun ritme gevoel, muzikaliteit en stemge bruik. Daarbij wordt muziek gemaakt, getekend, gekleurd en geplakt en worden allerlei muziek spelletjes gespeeld. De kinderen leggen op die manier een prima basis voor hun verdere muzikale ontwikkeling, vindt Artex. De Muziekspeeltuin bestaat uit twee blokken van vijftien lessen, die steeds om 15.45 uur beginnen en onder leiding staan van Loes Bakker. Aanmelden per blok is mogelijk. Voor meer informatie en opgave: tel. 313493. Gemeente Texel Nieuwe regels voor paspoort en identiteitskaart Gaat u een reisdocument aanvragen? Dan is dit voor u van belang: Vanaf 21 september 2009 worden uit veiligheidsoverwegingen digitale vinger afdrukken op nieuwe reisdocumenten opgenomen De gratis identiteitskaart voor 14-jangen wordt per 1 januari 2010 afgeschaft Er gelden vanaf medio 2012 nieuwe regels voor reisdocumenten voor kin- Meer informatie? Hiervoor kunt u terecht op onze website www.texel.nl of bi) de Publleksbalie, telefoonnummer (0222) 362 121 De twaalfjarige Wesley Hoek die deze week met zijn klas op Texel was, stond vanaf de veerboot foto's te maken, toen hij plotse ling iets vreemds zag. Hij legde het vast en hoorde daar na een plons. De klas ging van de boot rechtstreeks naar Ecomare, dus kon hij daar de foto meteen laten zien. De foto toont een zwart driehoekig object dat uit het water lijkt op te rijzen. In eerste instantie dacht Wesley aan een vin van een zee zoogdier, maar volgens de deskun digen is dat onwaarschijnlijk. Er is namelijk in het water onder het object geen turbulentie, schaduw of kielzog te zien. De meest waar schijnlijke verklaring lijkt dat het hier om een stuk rubber gaat, dat door de lucht vloog en vlak nadat de foto is gemaakt, in het water viel. Ecomare waardeert het zeer als mensen hun waarnemingen komen tonen. Dat Wesley met zijn twaalf jaar zo'n scherp oog voor zijn omgeving heeft, is heel bijzonder. Mocht iemand op 14 september op de boot van 11.30 uur iets heb ben gezien dat meer licht op de zaak werpt, kan hij contact opne men met Ecomare, tel. 317741. (Zie foto) Wesley Hoek uit Krimpen aan de IJssel maakte maandag vanaf dc veerboot een intrigerende foto van een object in zee. Ecomare kon er niet goed wijs uit worden en ook walvisdeskundige Kees Camp- huijsen staat voor een raadsel. (Zie artikel) Vluchtelingen in Vredesdiensten In het kader van Vredeszondag wappert van alle Texelse kerken zondag 20 september de vre- desvlag. In veel kerken worden de reguliere diensten vervangen door speciale oecumenische vieringen. Bijzonder is dat in elke dienst een op Texel verblijvende vluchteling iets zal vertellen over hoe hij het ervaart om in Nederland te wonen, en wat vrede voor hem betekent. De collecteopbrengst van de vre desdiensten, die als thema hebben 'Naar een nieuw klimaat van vre de', gaat naar het noodfonds voor deze vluchtelingen. De diensten worden gehouden in de doopsgezinde kerk van Den Burg, de Waddenkerk in De Cock- sdorp en de rooms-katholieke kerk in Oosterend. Alle diensten begin nen om 10.00 uur. Esther Bakker-Duinker uit De Koog won afgelopen weekend tijdens het Bike Festival de hoofdpnjs. een Raleigh opoefiets. Op het festival, geor ganiseerd door Bike Totaal, Van der Linde en Fiets Inn konden bezoekers alles op het gebied van fietsen bekijken, testen en kopen. Ton Gieles, ook uit De Koog, won een door Denis Menchov gesigneerde roze trui van de Giro d'ltalia door het juiste gewicht van een racefiets te raden. meer rust bieden als ze binnen zijn en het moet voorkomen dat wach tende familieleden en vrienden onbedoeld op de finish voor opstoppingen zorgen. Mensen die naar de start gaan. kunnen de auto parkeren op het noodopstelterrein van TESO. Volgens de organisatie is het niet meer de bedoeling dat in de berm wordt geparkeerd, omdat dat het reguliere verkeer naar de boot hindert. Een coördinator en verkeersregelaars houden toe zicht. Joke Geldorp geeft vanaf de boot het startschot. Dat wordt één van haar laatste activiteiten als burge meester. Er doen 1650 lopers mee, van wie 332 Texelaars. Er komen diverse lopers uit het buitenland, onder wie German Silva. De oud winnaar van de marathon van New York loopt vooral mee om andere lopers te stimuleren. Nieuw riool Marelstraat Aannemer Westerlaken begint bin nenkort met het vervangen van de riolering van de Marelstraat. Daar bij wordt tevens een leiding gelegd voor de aparte afvoer van hemel water. Hier is in totaal €74.000,- mee gemoeid. De aanleg van een nieuw riool is vaak aanleiding om tegelijk de betreffende straat opnieuw in te richten. Omdat de boel toch op de schop gaat, is dat betrekkelijk voordelig. Over de huidige inrich ting van de Marelstraat zijn echter geen klachten, zodat geen veran deringen worden doorgevoerd. Themaochtend kankerpatiënten In De Koploper in Den Helder wordt donderdag 24 september een bijeenkomst gehouden voor patiënten met kanker. Marijke Geerse, medisch maat schappelijk werker in het Gemini Ziekenhuis en Joke de Wit, oncolo- giewijkverpleegkundige van Omring, spreken over het thema 'Wat betekent kanker voor mij en voor mijn naasten'. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur, deelname is gratis. Van tevoren aanmelden is gewenst, dit kan via het Patiëntenservicebureau van het Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696346 of -mail psb@gemini- ziekenhuis.nl. Behoudzaam afplaggen De tankauto van de Texelse brandweer heeft woensdagmiddag assi stentie verleend bij het blussen van de duinbrand in Bergen. De auto en drie brandweerlieden werden preventief opgeroepen omdat de brand dichtbij de bebouwing woedde. Doordat de windrichting rede lijk gunstig was, hoefden de Texelaars niet in actie te komen. Er werd ook een beroep gedaan op een voorlichter van de gemeente, maar dat bleek uiteindelijk niet nodig. iFofo A/jjn BcOtml Martijn van Hengel, officier van dienst, overlegt met twee brandweer manen tijdens de brand die woensdag uitbrak bij het garagebednjf van Gert-Jan de Vreugt en Dik Verhagen aan de Abbewaal. De brand weer had de zaak snel onder controle. (Zie artikel). (FowjemtrwHanumi VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2009 Oosterend Graag wil ik nogmaals de ophan den zijnde herinrichting van Ooste rend onder de aandacht brengen. Aangezien bij de inwoners nog steeds verwarring staat over de plannen en de uitvoenng met de daarachter liggende intenties, zou het van wijsheid getuigen deze nogmaals de revue te laten passe ren. Afgezien van de plannen, zijn de vragen nog steeds hetzelfde. Gaan we erop vooruit of juist op achter uit, kiezen we voor natuur of eco nomie en kunnen we elkaar dan nog recht in de ogen kijken of geven we de plaatselijke politiek achteraf de schuld? Gezien de grote veranderingen maakt het mijns inziens niet uit waar de keus op valt, als deze maar democratisch tot stand is gekomen. Daarom stel ik voor alle bestaande uitgewerkte plannen van de verschillende partijen nog- maal te presenteren in gemeente huis en Bijenkorf, zodat iedereen daar kennis van kan nemen. Daar na kan ik een stemming in de Bij enkorf iedere inwoner van Ooste rend gebruik maken van zijn democratisch recht. En, daar Oosterend deel uitmaakt van een groter geheel dat zich naar buiten presenteert als een eiland waar het goed toeven is, laat in het gemeentehuis ook de andere inwo ners van Texel (en degenen die het eiland een warm hart toedragen) hun keus maken. Deze kan worden meegenomen in het definitieve plan. Misschien zult u zeggen dat dat mosterd na de maaltijd is, daar de gemeenteraad al gestemd heeft. Maar door de weinig overtuigende wijze waarop dit is gebeurd, en om ook maar de schijn van belangen verstrengeling te vermijden, is het beslist noodzakelijk dat de uitein delijk keuzes gedragen worden door een meerderheid van de bevolking van Oosterend. Jaap Schenk, Oosterend. Geheugentraining De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt een cursus geheugentrai ning voor 50-plussers. De cursisten krijgen informatie over de werking van het geheugen en inzicht in de oorzaken die geheu genproblemen kunnen veroorza ken. Door gebruik te maken van diverse geheugenstrategieën en -metho den kunnen problemen met het geheugen verminderen. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten van twee uur. De start is maandag 28 september van 10.00 uur tot 12.00 uur. Deelname aan de cursus is gratis. Voor inlichtingen en aanmel dingen kan contact opgenomen worden met SWOT via tel. 312696 of swot@texel.com. Mantelzorgloket In het voormalige gebouw van Rijkswaterstaat aan de Keesom laan in Den Burg wordt woensdag 23 september een voorlichtingsbij eenkomst gehouden over het nieu we Mantelzorgloket. Bezoekers kunnen kennis maken met mantel zorgconsulent Aglaia Westra, die uitleg geett over het aanbod van het mantelzorgloket. Daarnaast geeft een mantelzorgmakelaar voorlichting over het PGB (Per- soons Gebonden Budget). De bijeenkomst duurt van 19.30 tot 22.00 uur, aanmelden is gewenst. Dat kan via tel. 315224. Kledingactie Rotaryclub Texel houdt dinsdag 13 oktober de inzamelingsactie 'Geef ons de zak'. Vanaf 13.00 uur rijden busjes met vrijwilligers rond om kleding en schoenen op te halen. Men wordt verzocht kleding en schoenen apart, in goed dichtge bonden zakken aan de straat te zetten. De kleding wordt verkocht ten bate van goede doelen zoals het Tesselhuus. De schoenen wor den verscheept naar Nel Bakker in Paramaribo, die ze verdeelt onder de armste bevolkingsgroepen van Suriname.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5