- -- COURANT Sport Schroër verdedigt titel Halve Marathon Amazone Priscilla Noorlander naar klasse ZZ Geschiedenis Texelse schaap beschreven Tennissucces in Den Helder Als jongen al geboeid door ramlammeren VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2009 A. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 22 september Veld A 19.00 Cocky's-Randstad Prinsen 19.45 Prinsen-Super Randstad 20.30 Autocentr-Paal 28 Vlinderw 21.15 Vlinderwinkel-NIOZ Paal 28 22.00 CVI-Kobeko NIOZ 1 Ronald Schroër uit Bakkum ver dedigt zondag 27 september zijn titel bij de derde Texel Halve Marathon. Hij won in 2008 en 2007 de 21 kilometer. Schroër, lid van het Team Distance hij sinds vorig jaar lid is. Witte neemt het op tegen teamgenoot Raymond Koen, Yannick Wolthui- zen (TDR) en Ron van Diepen. Mike Barsalyan, de winnaar van 2008 en houder van het parcoursrecord op de 10 km, doet niet mee. De orga- Runners uit Schagen, is houder nisatie heeft geen idee waar de Priscilla Noorlander heeft vorige week tijdens een wedstrijd in Den Helder met haar paard Uni que voldoende punten behaald om te promoveren naar de klas se ZZ-licht. Zij behaalde in de Z2 209 en 223 punten, drie winstpunten. was succesvol. Zij behaalde een winstpunt was er ook voor Marleen eerste en een derde prijs (195,186) van der Werve met Spens Wallece en drie winstpunten. Zij mag nu (klasse M1,180). uitkomen in de klasse L2. Robin Bij de pony's waren er winstpunten Bisschop, die debuteerde in de B- voor Esmee Zoer met Ster (180 en klasse, verdiende drie winstpunten 183), die bovendien een derde prijs met Zula Xequoia (181, 195) en Sophie Bakker behaalde met Uworka een eerste en een tweede Ook Desirée Boon met Shadrutka prijs, met één winstpunt (182). Een van het parcourrecords dat hij vorig jaar op 1.10.15 uur stelde. De orga nisatie verwacht dat hij concurren tie krijgt van Mario Kröckert uit Leverkussen die geen onbekende op het eiland is. Kröckert is houder van het parcoursrecord bij ZDH en getrouwd met een Texelse. Kansen worden ook toegedicht aan Harald van Doorn, een sterke veteraan die twee keer de 25-kilometer van Den Helder naar Schagen gewonnen heeft. Bij de vrouwen geldt Esther Schip per uit Alkmaar als kanshebber. Zij is ook ltd van Team Distance Run ners (TDR), een stichting die hard lopers de kans biedt zich te ont wikkelen. De organisatie is al sinds haalde, en voor Willemijn Boon en 2007 hofleverancier van potentiële Shirin Shahidi (klasse B, 18.4 en 183 punten). Goede start zaalvoetballers Texel '94 Tweedeklasser Texel'94 is het nieuwe zaalvoetbalseizoen goed begonnen. Door een goede eer ste helft werd tegenstander Van Geelen uit Schagen met een nederlaag van 3-2 naar huis gestuurd. Coach Martijn de Veij kon vrijdag beschikken over acht man. Door blessures moest hij Tim Kedde en Edgar Klippel missen. Nieuwko- gerechtvaardigd toen door een hard schot uit de tweede lijn 3-1 op het scorebord kwam. Vijf minuten later werd het zelfs 3-2, doordat een goede counter doeltreffend werd afgerond. Hat slotoffensief van de gasten was echter niet goed genoeg om de overwinning sterk spelende Barry de Vries. Vlak van de Texelaars in gevaar te bren- voor rust bepaalde Leon Zijm de gen. stand op 3-0, toen hij de tegen stander verraste met een snel genomen vrije trap. De tweede helft leverde minder thuisploeg op voorsprong had gezet, namen de Texelaars het heft in handen en bouwden met bij vla gen goed voetbal de voorsprong verder uit. Joey van der Vis scoor de na een goede assist van de winnaars bij de Halve Marathon. Volgens Kees Dros, één van de organisatoren, is het nog afhanke lijk van de Dam tot Damloop, die zondag in Amsterdam wordt gehouden, wie TDR nog meer naar Texel afvaardigt. De halve mara thon is voor het team geen wed strijd van groot belang, maar past wel goed in de trainingsschema's. Op de 10 kilometer wordt Jaap Witte gezien als een mogelijke win naar. De Texelaar komt uit voor Noordkop in Den Helder waarvan vluchteling uit Burundi is gebleven. Hij zat vorig jaar in een asielzoe kerscentrum. Sylvia Kruier wordt gezien als eer ste vrouw op de 10 km. Zij won die afstand ook in 2007. Volgens de laatste gegevens van woensdag doen 554 mensen mee aan de 21 kilometer en 1096 aan de 10 kilo meter. Die aantallen zijn nog in verandering, omdat momenteel redelijk veel mensen switchen van de 21 naar de 10 km. De organisa tie zegt niet meer te bemiddelen voor mensen die hun nummer aan een ander willen overdoen. Zij kun nen proberen dat zelf nog door te verkopen. Afhakers wordt verzocht het wel bij de organisatie te melden als iemand anders onder hun num mer loopt. Professor en ereburger Kees de Jager (88) is naar verwachting de oudste deelnemer. Het is nog even de vraag of hij, net als vorig jaar, daadwerkelijk meedoet, maar hij staat ingeschreven. De jongste deelnemer is de 16-jarige Brigitte Wilner uit Den Hoorn. Leeftijd- en eilandgenoten Denise Betsema, Shannan Eijkhout, Carmen van der Werff, Joyce Vlaming en Martijn van Haren komen eveneens uit op de 10 kilometer. mers Joey van der Vis en Chris de spektakel op. Doordat de kansen Vries begonnen op de bank. De eerste tien minuten hielden de ploegen elkaar aardig in evenwicht, maar nadat Joey van der Vis de die men kreeg niet goed werden uitgespeeld, bleef Van Geelen nog Deze overwinning met bij vlagen goed voetbal en een sterk spelen de verdediging, geven de Texelaars vertrouwen geven in de volgende wedstrijd. Die wordt vrijdag 25 september in Schagen gespeeld in een goed resultaat geloven. Dit tegen Salao'85, waarvan vorig sei- geloof werd tien minuten voor tijd zoen tweemaal werd gewonnen. Succes in Steenwijk voor boogschutters Willem Vlas heeft afgelopen zon dag in Steenwijk op het jaarlijkse toernooi van Handboogschutters Als je leven in het teken heeft gestaan van het Texelse schaap dat je zo bewondert en een voor bijganger je vertelt niet onder de indruk te zijn van de elegantie van het dier, maakt dat wat los. De schapenboer was Piet Bak ker, de voorbijganger Maarten van Rossem. Toen Bakker de passant wat verontwaardigd uit legde hoe geraffineerd en solide de Texelaar genetisch in elkaar steekt, adviseerde de Ameri- kaspecialist de schapenkenner zijn wetenschap op schrift te zetten. Bakker vond aanvankelijk dat je zoiets niet moet overlaten aan een schapenboer. 'Juist wel', zou Van Rossem hebben gezegd. Dat hij gelijk had, bewijst het boek De Texelaar, met als ondertitel De geschiedenis van een schaap met toekomst. In 223 pagina's neemt de schrijver de lezer mee in de his torie van het wereldberoemde schapenras, over de kwaliteit, de eigenaardigheden, de leefomstan digheden, de ontwikkeling en de fokkers. Het rijkgeïllustreerde boek wordt uitgegeven ter -gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Texels schapenstamboek in Noord-Holland. Dit jubileum wordt zaterdag op Texel gevierd. Bakker putte voor zijn boek uit eigen ervaringen en kennis, maar speurde ook in archieven, boeken, sprak met fokkers en boorde ande re bronnen aan. De kennis reeg hij niet aaneen tot één lang verhaal, maar knipte hij in thema's en ver deelde die over 38 hoofdstukken. Hier en daar wat gekleurd met zijn eigen mening en soms wat op de vlakte. De schrijver zelf zegt met name trots te zijn over de kennis die hij op schrift heeft gezet over de bete kenis van de familie Dijt voor het Texelse schaap. Hij roemt hun vooruitstrevende en ondernemen de aanpak van de veredeling van de Pielsteert, een voorloper van vader, zijn reizen naar Engeland en zijn toewijding aan de schapenfok kerij.' Het was in 1888 dat hij het Kanaal overstak om de beste ram men aan te kopen. Delen uit het dagboek dat hij over die drie maan den bijhield, zijn opgenomen in het boek. Dijt kocht er schapen van het ras Lincoln en Border Leices- ter. Als fokker richtte hij zich niet op de gangbare stromingen in de fokkerij, maar werkte gedegen en zette zijn eigen koers uit. Waar het stamboek zich vooral richtte op de ooien, keek Dijt vooral naar de nakomelingen van dekrammen. Zijn broer Jacques, die Landbouw kundige was, gebruikte als één der eersten de erfelijkheidsleer van Mendel, die laat zien dat eigen schappen uit het voorgeslacht in Robin Hood beslag gelegd op de eerste plaats in de categorie Bare Bow Hout. Ook andere Texelaars scoorden niet onverdienstelijk. Edo Rutten plaatste zich met 523 punten op de derde plaats in de categorie Recur ve. Hans Rinkema werd met 505 punten vierde. Kees Zijm behaalde 504 punten en werd vijfde in deze categorie. Vlas, Rutten en Zijm zijn alle drie lid van Robin Hood. Rin kema is lid van WSOV Den Helder. Veld B 19.00 Rabo-Tevoko (j) PFB 19.45 Slik's-PFB Rabo 20.30 NIOZ 2-Wessels AH 21.15 Interieurbouw-AH NIOZ 2 22.00 Gea's-RAB Interieurbouw Veld C 19.00 Sportshop-Otto's Timmer's 19.45 Timmer's-Klif 23 Otto's 20.30 De Rog-De Waal Klif 23 21.15 Krim-Moorman De Rog 22.00 Falcon-Ecotiem Moorman Wedstrijdleiding PFB en Daan (tel. 320370) Uitslagen: NIOZ 1 -de Prinsen van Texel 3-0; Kobeko- Super de Boer 3-0, Texelse Autocentrale- Cocky's Kapsalon 2-1. Randstad-Vlinder winkel 1-2. Paal 28 de Krim-CVI 1-2. Wessels Ontwerpt'-PFB 3-0; Silk's werk ijzersterk-Albert Heijn 2-1; Rabobank- Bouwcenter RAB 2-1; NIOZ 2-Ecotiem 1- 2; Mantje-Falcon 0-3, Jozefschool-SVC 3-0, NBC Eelman Partners-Piet Kooger 2-1; De Kapper-Texelcampings 2-1; Bar Sportief-Kapsalon Salique 3-0; Interieur- bouw Texel-Gea's viswijven 3-0. Klaverjasclub De Waal De klaverjasclub van De Waal begint dinsdag 22 september aan een nieuw speelseizoen. Naast de eigen competitie, die tot april duurt, worden diverse andere activiteiten ontplooid. Zo speelt de club ieder jaar tegen de klaverjassers uit Oudeschild om de Veronicabokaal. Dit jaar wordt zelfs een uit- en een thuiswedstrijd gespeeld. Daarnaast spelen op een van de avonden de vaste spe lers tegen de spelers op de reser velijst. Het seizoen wordt afgeslo ten met het Paal 17 Wielewaal open toernooi. De club komt elke dinsdag bijeen in dorpshuis De Wielewaal, deelname kost €100,-. Er wordt met losse maat gespeeld. Belangstellenden kunnen vrijblij vend een kijkje nemen of contact opnemen met Sjors Jimmink, tel. 310566. het huidige Texelse schaap. 'Mijn vrouw en ik zijn lange tijd bevriend geweest met de gezusters Dijt, de dochters van Cornells Dijt. Wij heb- het nageslacht zichtbaar kunnen worden gemaakt. Ze pasten dit met succes toe op hun eigen vee stapel. De beste resultaten hadden ben hun schapenbedrijf op De ze met kruisingen met de Border Waddel voortgezet. Als we bij hen waren, vertelden ze vaak over hun i iwrr...\ De Texelse die op de internationale tentoonstelling prijzen viel Leicester, waarmee Dijt volgens Bakker een belangrijke bijdrage leverde aan het ontstaan van de zogeheten Verbeterde Texelaar, een robuust dier en de voorloper van het Texelse schapenras. Bij zonder was dat kruisingen met Leicester aanvankelijk niet in het stamboek werden opgenomen, maar dat een ongeregistreerde ram van Dijt tijdens een keuring in 1923 wel in de prijzen viel. Dijt was des tijds kritisch over het stamboek, dat volgens hem teveel naar uiter lijk (exterieur) keek en te weinig naar de prestaties. Het is in fokkerskringen geen geheim dat Bakker de voorkeur van Dijt deelt. Die mening werd al vroeg gevormd. Als jongen luister de hij al geboeid naar de gesprek ken die zijn vader en grootvader voerden over aangekochte ram p/et Bakker, in wiens leven het Texelse schaap altijd een grote rol heeft gespeeld. men. 'In de loop van mijn leven leerde ik meer over rammen en ik leer er nog steeds bij', vertelt hij bij zijn beschrijving over hoe het Texelse ras er volgens hem uit moet zien. Hij beschreef ook hoe ver de faam van het beroemde Texelse schaap reikte Al in 1852 werd melding gemaakt van ondernemende Texe laars die op de internationale ten toonstelling in Parijs gouden medailles ontvingen voor de inzen ding van schapen van het eiland. De tekeningen van rammen en ooi en van destijds staan er zelfs in. De export floreerde. Vier eeuwen gele den werden al Texelaars inge scheept naar Nieuw Amsterdam in Amerika. Er werden ook veel Texe laars naar Franknjk, Ierland, Enge land, Denemarken en zelfs naar Egypte en Peru. A. Brans reisde als verzorger mee. Toen de rammen daar in de herfst bij de ooien wer den gelaten, zag hij tot zijn verba zing dat de ooien geen belangstel ling hadden. Pas in het voorjaar werden ze gedekt. Verondersteld werd dat dit kwam omdat Peru aan de andere kant van de evenaar ligt, waardoor het bronstseizoen veran derde. Zestien jeugdleden van tennis vereniging Deuce hebben afge lopen week meegedaan aan 't Onderutdijkie, het jaarlijkse toer nooi van TC Topspin in Den Hel der. Met succes, want'in acht van de zestien onderdelen behaalden ze de eerste, tweede of derde prijs. Elleke van Heerwaarden eindigde op de eerste plaats in het enkel spel voor meisjes tot en met tien jaar. Pascal Saai won in dezelfde leeftijdscategorie bij de jongens en behaalde - heel netjes - de derde prijs bij de jongens tot en met twaalf jaar. In de finale van het dubbelspel voor meisjes tot en met tien jaar waren Anne en Eva de Haan te sterk voor Britt Polderman en Vienna Scholl. In het gemengd dubbelspel tot en met twaalf jaar won Ilse Brand samen met haar dubbelpartner Jurre van Rossum uit Den Helder. Het toernooi in Den Helder kende ook enkele Texelse onderonsjes. Zo moest Ilse Brand het in het enkelspel voor meisjes tot en met twaalf jaar opnemen tegen Sterre Kiltz, die als ongeplaatste speler knap de finale bereikte. Brand won. In het gemengd dubbelspel tot en met zeventien jaar streden Sanne Brand en Jesper Arkenbout tegen Duco Trap en zijn Helderse partner Kimberly van Dnelen om de podi umplaatsen. Na een tweesetter was de overwinning voor Brand en Arkenbout. Sanne Brand speelde samen Kimberly van Drielen in het meisjesdubbelspel tot en met zeventien jaar en werd eveneens eerste. Mathijs Duin reikte tot de finale voor jongens tot en met veertien jaar en verloor daarin nipt (4-6, 4-6) van Kevin Blokmaker uit Den Helder. Kidsrun door centrum Den Burg De derde Kidsrun door het cen trum van Den Burg wordt zondag 27 september gehouden. Vooraf gaand aan de start van de Texelse Ook gezien de buitenlandse belangstelling op de jongste scha- penfokdag, concludeert Bakker dat er toekomst zit in het Texelse schapenras en dat het eiland nog altijd vooroploopt in de fokkerij. 'Maar we moeten wel oppassen, want het groepje fokkers vergrijst en wordt kleiner, terwijl er nauwe lijks jonge aanwas is.' Het boek is vanaf maandag te koop bij het Open Boek. Prijs €19,95. Halve Marathon loopt de jeugd, in verschillende leeftijdscategorieën, twee rondes door de Weverstraat, Parkstraat en de Groeneplaats. De afstand is ongeveer 1250 meter. De start en finish zijn op de Groene plaats. De jeugd tot en met 8 jaar start om 12.15 uur. Kinderen van 9 en 10 jaar staan om 12.30 uur aan de startlijn, jeugd van 11 en 12 jaar een kwartier later. De jeugd vanaf 13 jaar start om 13.00 uur. Alle deelnemers ontvangen een medaille, de eerste 150 inschrijvers ontvangen ook een gratis T-shirt. Deelname aan de Kidsrum is gra tis. Opgave kan via www.sportser- vicetexel.nl en is mogelijk tot zater dag 26 september. Voor meer informatie tel. 322815.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7