Fpieter dros Dijkmanshuizen duurzaam verbouwd YJP mP/rJ'T^MMPT H HOUTBEWERKING Boerderijgevoel in optima forma Afdichtingsbedrijf ASSINKVo X X X X XX XX X XX XX X XX X XX XX X X XX X X X XXXXX XXXX XXXXXXX XX X XXXXXXXXX XXX X X XXX X XXXXXXX XX XX XXX X XXXX XXXXXXXXX X XXX XX X XXXX X XXXXXXXXX XX X X X XXX XXXXXXX XXXX X XXXXX XX XX XX XX XX X X X XX X X X XX XX X X X X X XX www.cvi-texel.nl info@cvi-texel.nl CVI houdt Texel warm D E C R ETTE sUUOOnHUVS vww.woonhuysmoerbeek.nl Maricoweg la Den Burg Geldig van 7 sept, t/m 3 oktober 2009 "et(0222) J12V72 Verwarming Ventilatie Airconditioning Duurzame energie Service onderhoud Spinbaan 8 1791 MC Den Burg Tel. (0222) 313703 Laagwaalderweg 46 1793ED De Waal. Texel T 0222 312369 F 0222 320330 www.pieterdros.nl CE» EXPERIENCE CENTER 'Een allround installatiebedrijf voor in en om bet huis, dat is De Wit Installatie techniek. En voor elke discipline - van elektra, verwarming, dakwerk tot sanitair - bieden we bovendien energiezuinige oplossingen. Voor nieuwbouw én be staande bouw.' Volgens Ger de Wit is een investering in een duurzame oplossing de moeite waard. De Wit denkt dat de drempel om te inves teren in duurzaamheid vaak nog als hoog wordt ervaren en in crisistijd ziet hij dat andere keuzes worden gemaakt wanneer er verbouwd of gebouwd wordt. Dit vindt hij jammer: 'Sommige investeringen heb je in derdaad met binnen een jaar terugverdiend, maar andere juist wel, daar zie je direct resultaat. Vervang bijvoorbeeld alle lampen in huis door LED-verlichting of gebruik een zonneboiler, daar heb je direct plezier van.' Omdat De Wit Installatietechniek een to taalinstallateur is, beschikt het bedrijf over verschillende duurzame innovaties, voor heel het huis. Voorbeelden zijn Lage Tem- Ger de Wit kan thuis met achterblijven en heeft onder meer een zonnecollector op het dak peratuur Verwarming waarbij de warmte met behulp van een warmtepomp uit de aarde wordt gehaald. Een zonneboiler voor verwarmen van tapwater of een zonnepa neel om elektriciteit op te wekken, ideaal om te besparen op de energierekening. Ook Co2 gestuurde ventilatie is een aan trekkelijke optie voor besparing. Hier wordt de aan- en afvoer van lucht bepaald door de daadwerkelijke vraag en is daarmee zuinig. En er is meer: 'We zijn nu bezig met domotica voor een vakantiehuis Wat we doen? De eigenaar van het huis kan op afstand apparatuur in- of uitschakelen. Handig wanneer gasten de hele dag weg zijn en ze vergeten kachels of lampen uit te doen ..'De Wit vervolgt zijn verhaal enthousiast, de lijst met besparingsmo gelijkheden is dan ook eindeloos: 'Kies voor een warmtewisselaar voor de dou che, dan wordt afvalwater gebruikt voor de verwarming van je douchewater. Er zijn ook systemen waarmee regenwater wordt gebruikt voor het doorspoelen van een toilet.' Tenslotte kunnen Texelaars volgen hem slim gebruik maken van de altijd aanwezige wind op het eiland. 'Een miniwindmolen op dak bespaart een gezin een behoorlijk bedrag in de maand.' Advies Voor elke portemonnee en type huis is besparing mogelijk Op sommige inno vaties krijgt u ook subsidie. Nieuwsgierig naar wat thuis kunt besparen? Bij De Wit Installatietechniek kunt u vrijblijvend advies krijgen of langskomen voor een energiecheck. De voordelen en terug- winperiode worden hiermee inzichtelijk gemaakt. De Wit Installatietechniek, Diek 44 in Den Hoorn, 0222-319357. www,dewitinstallatietechniek.nl of info@dewitmstallatietechniek.nl. 'We wilden iets duurzaams bouwen, en dan kom je al snel bij Deva terecht.' Dat was een jaar of twee geleden, toen Ineke Hin en Marcel Drenth van Dijkmanshuizen hun plan om een deel van de stolp bij hun woning te betrekken voorlegden aan Deva van der Plaats van Stupa Eco Logisch Bouwen. Het klikte goed en over het resultaat zijn ze allemaal meer dan tevreden. vochtigheid en aangenaam klimaat in huis. Het oogt natuurlijk en is duurzaam. Het is één van de oudste bouwmaterialen.' Deva bracht op de muren een laag leem aan, dat hij voor de stevigheid had gemengd met stro. Ineke: 'Dat geeft een mooie ruwe structuur.' Een andere muur werd afgedekt met een zogeheten leem fi nish, die een fijne structuur heeft. De balken van het vierkant zijn zichtbaar gebleven, wat recht doet aan de historie. Via een raam in de tussenmuur is de hooischuur van de stolp te zien. Het raam in de buitenmuur biedt uitzicht op weilanden, de dijk en natuurgebied Ottersaat. Boerderijgevoel in optima forma. Deva: 'Vloerverwarming verdrijft de kou, de wandverwarming zorgt voor een aangename stralingswarmte.' Markant is een glas-in-lood- raam. 'Dat stond in mijn werkplaats, ik vond het hier goed passen.' In het plafond, dat met vlas is geïsoleerd, zitten spotjes met energiebesparende LED-lampen. Het hout is geschilderd met natuur vriendelijke verf. Bijzonder is ook het meubilair. Twee bureaus en een grote tafel zijn gemaakt van hout van iepen die op het erf hebben gestaan. Ineke: 'Ze waren ziek en moesten om, maar zo heeft het hout een mooie bestemming gekregen.' Deva: 'Het is fijn hout om mee te werken. Er zit een mooie tekening in. Met het materiaal datje hebt, kom je tot zo'n bureau', wijst hij op de gebogen vorm van de bureaus. De badkamer ademt een mediterrane sfeer. Dat komt door de combinatie van leem waarmee de wanden zijn bedekt, in de muur verwerkte spotjes die om hoog schijnen en de gepolijste muur (tadelakt). Duurzaam is ook de hal. Marcel: 'De steentjes in de vloer komen uit de koeienstal. Je kunt zien dat ze helemaal zijn gladgelopen. Ik ben er een paar weekenden mee bezig geweest om ze af te krabben, maar het geeft een goed gevoel.' Ook de binnendeuren ogen alsof ze er al eeuwen in zitten. Deva: 'Ze komen uit een slooppand in de Binnenburg. Het is leuk dat dingen die al zo lang gebruikt zijn, hier weer een plek vinden. Ik gebruik zoveel mogelijk materiaal van het eiland. Hout uit de Dennen bijvoorbeeld. Ecologisch bouwen betekent voor mij werken met respect voor het materiaal. Van leem en andere natuurlijke spul len die ik gebruik, krijg ik een goed gevoel. Mijn uitgangspunt is: wat voor mezelf positief werkt, doet dat ook voor anderen.' Kies voor isolatieglas tot 20% subsidie op het aanbrengen van isolatieglas lagere energierekening meer wooncomfort en u draagt bij aan een beter klimaat! Slotskolk 8, Oosterend Telefoon 318 229 www.bremerschilders.nl Marvel Drenth en Ineke Hin in hun door Deva van der Plas Ineke, boer en deeltijdbestuurder, heeft haar hart verpand aan Dijkmanshuizen. 'Ik ben de vierde ge neratie op de boerderij. Mijn ouders en voorouders hebben hier geleefd en op het land gewerkt, ik ben hier geboren en getogen, dit is waar ik hoor. We doen hier alles met respect voor landschap en natuur. We produceren bijvoorbeeld biologische melk, gebruiken zoveel mogelijk eigen producten en er is geen denken aan dat de koeien het hele jaar op stal gaan. Als het kan, gaan ze naar bui ten.' Marcel, veldwerker bij de Vereniging voor Agra risch Natuur- en Landschapsbeheer: 'Alles in en aan deze boerderij heeft een verhaal. In een oud raamkozijn zitten bijvoorbeeld stukjes uit een le dikant verwerkt. Dit is een schoolvoorbeeld van een Texelse stolp met een sobere bouwstijl, waarin elk materiaal zoveel mogelijk is hergebruikt. Die traditie zetten wij voort. Iets gaat pas de kachel in als we er echt niets meer mee kunnen.' (rechts) verbouwde stolpboerderij. Soberheid is prima, maar met wat extra woongenot is ook niets mis. Er was behoefte aan een goede werk-, woon- en overlegruimte, in de vorm van een extra verblijf in de stolp, een representatieve en praktische hal bij de achterdeur (die in de praktijk de voordeur is) en een nieuwe douche en toilet. 'We hebben gekozen voor duurzame kwaliteit, met behoud van het karakter van de stolp. Ineke: 'En een prettig leefklimaat.' Marcel: 'We zijn met Deva om de tafel gegaan en hebben samen zitten tekenen.' Deva: 'De wisselwerking was goed. Zij hadden ideeën, net als ik. Het paste allemaal prima bij elkaar. Het is fijn om zoveel ruimte te krijgen. Wat ze wilden, past hier helemaal in het plaatje van biologisch, kleinschalig, liefde voor het landschap. Heel vanzelfsprekend.' Als je ecologisch bouwt, kun je kiezen uit allerlei materialen. Marcel en Ineke hebben gekozen voor leem op de muur. Het zuivert, ademt en neemt vocht op. Dat zorgt voor een heel constante lucht- en zoon Kitvoegen Dilatatievoegen Epoxy Gevelimpregnering Anti-graffiti Kelderafdichting Postweg 68,1795 JR De Cocksdorp Tel.: 0222 - 311615, Fax: 0222 - 311776 Deze maand 10% korting! Zie de voorwaarden op ónz&zsité ■ww. de tuunderie. n! 06-21842638

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9