Vaars familie Boogaard gewild in heel Europa TEXELSE 12 COURANT Texel Beauty Choice heeft vele kwaliteiten Koninklijk lintje 1985: Overhandiging miniatuur politiek gebaar Geslaagd VRIJDAG 25 SEPTEMBER 2009 handelshuis ALH Genetics Texel Beauty Choice staan centraal promotiefilm René Boogaard Een cameraploeg streek woens dag neer op hoeve Hoogezand bij Oost om een promotiefilm te maken voor ALH Genetics, één van Nederlands grootste han delsbedrijven in fokmateriaal voor runderen. Speciale aan dacht was er daarbij voor Texel Beauty Choice, de vaars die onlangs bij de landbouwtentoon stelling in Opmeer werd uitge roepen tot de mooiste van alle maal, maar die ook internationaal sterk in de belangstelling staat. Beauty Choice, die in december drie jaar wordt, maar nu al een topper is. Als pink werd ze driemaal 'Ik wil niet opscheppen, maar ze is gespoeld, waar- fok- en handelstechnisch op dit moment één van de interessantste koeien in Europa', vertelt René Boogaard. Sinds een jaar of vier houdt de veehouder zich serieus bezig met de commerciële fokkerij, waarbij hij embryo's uit de Ver- oud. Na die drie keer laat je de koe enigde Staten importeert en in de drachtig worden. Inmiddels heeft baarmoeder van zijn eigen koeien ze gekalfd en vorige week is ze inbrengt. 'Die fungeren daarbij dus voor het eerst weer gespoeld.' als draagmoeders', vertelt Boog- De embryo's en nakomelingen van gemiddelde koe van Boogaard. 'Ze aard. Texel Beauty Choice zijn gewild. Het meest succesvolle resultaat tot Met de vrouwelijke kalveren wordt nog toe is Texel delaren hun licht opsteken. Stier tjes heeft Boogaard inmiddels ver kocht aan KI's in Ierland, Italië, Duitsland en Nederland, terwijl er ook belangstelling voor bestaat in Denemarken. Tsjechië, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Spanje. Zeg maar alle toonaangevende landen in de fokkerij in Europa. Het liefst verkoop ik ze zover mogelijk, om te voorkomen dat ze later gaan con curreren met ons eigen vee.' De vaars heeft vele kwaliteiten. Meest in het oog springend - let terlijk en figuurlijk -, is haar ranke en goed geproportioneerde bouw, waarmee ze kampioen werd in Opmeer. 'Bij inschrijving in het stamboek kreeg ze al 88 punten. Ter vergelijking: het gemiddelde is 80 en het maximum 89. Het mini mum om met zo'n dier te fokken is 85. In heel Nederland worden jaar lijks ongeveer vijftien vaarzen inge schreven met 88 punten.' Maar terwijl het uiterlijk voor scha penfokkers bijna allesbepalend is, hechten koeienfokkers meer waar de aan de hoeveelheid melk die een dier produceert. Ook wat dat betreft, zit het met Texel Beauty Choice wel goed. Haar lactatie- waarde is 135, wat betekent dat ze 35 procent meer melk geeft dan de bij bevruchte eicellen uit haar baar moeder werden gehaald. 'Wil je dat verantwoord doen, dan kan dat driemaal, om de vijf weken. Zo'n koe moet dan wel goed ontwikkeld zijn en ongeveer anderhalf jaar verder gefokt in eigen bedrijf. Daar naast gaat er binnenkort één naar een veiling in Duitsland en één naar Tulip Sale in Zwolle, de best bezochte veiling in Europa, waar jaarlijks honderden boeren en han- geeft jaarlijks grofweg 2000 liter meer. Dat is een heel hoge produc tie. Het gemiddelde bij ons is ongeveer 9000. Veel, maar niet extreem. Marco Bak ker van De Atlas scoort met 10.000 liter het hoogst op Texel Het gemiddeld in Nederland is 8000.' Boogaard tekent aan dat de percentages vet (3,87) en eiwit (3,36) van Texel Beauty Choice iets achterblijven bij het gemiddelde. 'Maar dat kan bijna niet anders. Een koe kan met in beide opzich ten hoog scoren. In haar geval maakt de hoeveelheid melk het gemis aan vet en eiwit meer dan goed.' Doorslaggevend voor de populari teit van de koe en haar kroost is ongetwijfeld haar afkomst. Ze is familie van de Amerikaanse koe Raima Juror Faith, waarvan de nakomelingen hoge prijzen opbren gen. Een oom van Texel Beauty Choice is sinds augustus de beste stier van Nederland, een zus werd onlangs aan een Canadese fokker verkocht voor 100.000 dollar. Zoveel hebben Boogaard en zijn partner Ina nog niet voor een dier gekregen, maar hij ontkent niet dat hij de schaar in het laken heeft. Een mooie compensatie voor de wel erg lage melkprijs. 'Het is een kwestie van een lange adem. Negen jaar geleden hebben we dit bedrijf gekocht en toen hadden we niet meteen de mogelijkheid om dure embryo's uit Amerika te importeren. Maar de interesse heb ik al heel lang. Buiten mijn bedrijf werk ik ook voor de CRV, de coö peratieve vereniging, waarvoor ik op Texel insemineer. Zelf hebben we nu veertig melkkoeien en naar verhouding veel jongvee, negentig stuks. De meeste zijn voor de ver koop, de beste houden we zelf. Voor de fokkerij en natuurlijk om te melken.' Met de fokkerij gaat het inmiddels zo goed, dat de Boogaards voor een internationale uitstraling heb ben gekozen. 'Al onze koeien heten Texel Beauty, gevolgd door hun eigen naam. Dat lijkt misschien een beetje overdreven, maar het is han dig om een goed klinkende naam te hebben, die ook in het Engels gemakkelijk wordt onthouden. Voor Texel hebben we gekozen omdat de link met ons eiland snel wordt gelegd. Zo maken we ook nog een beetje promotie.' Joop Rommets De vier gedecoreerden zaten namens de brandweer in de bouwcommissie van het PHH- gebouw. Bijna tien jaar lang ver richtten ze belangeloos en zonder vergoeding veel werk. De voorbe reidingen gingen van start in 1999, toen werd onderzocht welke instanties geïnteresseerd waren in een centrale huisvesting van hulp verleningsdiensten. Het project werd dit jaar op 25 mei voltooid, toen minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken het gebouw opende. Buiten de brand weer hebben politie, GGD, huis artsen en apotheek er een plekje gevonden. Het voorbereidende werk van Van Beek, Snoek, Kuip en Bos vari eerde van het volgen van een cursus ontwerpen tot het inrich ten van het project. De projector ganisatie heeft veel te danken aan het werk van deze werkgroep, aldus Geldorp. Op advies van de werkgroep is het gehele gebouw uiteindelijk door de architect gespiegeld uitgevoerd, waardoor een meer logische en werkbare indeling werd bereikt. Hiermee was de logistiek van de brand weerorganisatie geborgd. De werkzaamheden van de werk groepleden werden zowel in de avond, overdag als in de weeken den uitgevoerd. 'Dit is voor vrijwil ligers een hele belasting, omdat zij zich hiervoor vrij moesten maken bij hun werkgever.' leder van de werkgroepleden bracht zijn eigen specialiteit mee. Bos was betrokken bij de inrich ting van de ademluchtwerkplaats, Van Beek bij de installaties, Snoek bij bouwkundige zaken en infra structuur en Kuip bij de infra structuur en het verkeersplan. Kuip was bovendien voorzitter van de werkgroep. 'Door hun gedegen aanpak en deskundig heid kregen zij het volste vertrou wen van de projectleiding en is er veel geld bespaard door hun gedegen adviezen. Uiteindelijk is het doel bereikt en is er een effi ciënt en veilig multidisciplinair hulpverleningsgebouw ontstaan.' Allevier hebben al een lange geschiedenis bij de brandweer. Van Beek de langste, hij is sinds 1977 lid van het korps en vervult de functie van bevelvoerder en ploegchef in de rang van önder- brandmeester. Tevens is hij men tor van de ploeg en maakt (nog steeds) deel uit van enkele werk- commissies van de brandweer. Snoek, sinds 1980 bij de brand weer, vervult de functie van man schap, specialisatie chauffeur/ pompbediende, in de rang van hoofdbrandwacht. Als chauffeur draagt hij er zorg voor dat de voertuigen veilig en snel ter plaat se komen en dat deze feilloos bediend worden. Een verantwoor delijke taak waarin veel trainings vrijheid noodzakelijk is. Ook hij maakt deel uit van enkele werk- commissies. Kuip, actief sinds 1987, is plaatsvervangend com mandant, officier van dienst en bevelvoerder in de rang van adjunct-hoofdbrandmeester 1e klasse. Hij is voorzitter van vele werkcommissies van de brand weer en verantwoordelijk voor de kwaliteit en veiligheid van het materieel. Bos, ten slotte, is sinds 1997 bij de brandweer. Hij is bevelvoerder in de rang van onderbrandmeester. Een belang rijke functie, omdat een bevel voerder in de eerste lijn verant woordelijk is voor de veiligheid van de manschappen. Zijn speci alisatie is het onderhoud van de ademluchtapparatuur. Ook hij is lid van diverse werkgroepen. Met het leeggieten van een fles champagne over het schaalmo del van de Molengat opende Neelie Smit-Kroes, minister van Verkeer en Waterstaat, op 29 maart 1985 het seizoen van miniatuurstad Madurodam. De openingsplechtigheid stond geheel in het teken van Texel en ging gepaard met een uitge breid buffet van Texelse make lij. Het drie meter lange en anderhalve meter hoge model van TESO's eer ste dubbeldeks veerboot, waarvan de oranje banden iets te fel waren uitgevoerd, werd in de werkplaat sen van Madurodam vervaardigd door de heren Ferrek, Holstein en Van Duivenvoorde. Het maken kostte ƒ35.000,- (ongeveer €15.882,-) en TESO stelde ƒ3500,- beschikbaar voor elk jaar dat het model in het park te zien zou zijn. In eerste instantie werd een con tract afgesloten voor vier jaar, met de mogelijkheid dit met vier jaar te verlengen. De openingsceremonie was er één vol toespraken met achterliggende politieke bedoelingen. TESO had de dubbeldeks Molengat laten bouwen zonder over een geschikte aanlegsteiger te beschikken en voer al sinds 1980 heen en weer met maar één (auto)dek in gebruik. Deze mogelijkheid was door com- missans Cor Dros voorgedragen, die Rijkswaterstaat (de eigenaar van de aanlegsteigers) onder druk wilde zetten door de boot toch in de vaart te nemen, hoewel niet de volle capaciteit kon worden benut. President-commissaris Bob Bak ker refereerde hieraan in zijn toe spraak in Madurodam toen hij erop wees dat ook in 1963 niet op toe stemming van Rijkswaterstaat was MINISTER DOOPTE MINI-MOLENGAT gewacht met de aanschaf van een nieuw schip. De Texelse Courant schrijft in het verslag van de bijeen komst: 'De president-commissaris wees nog eens hartstochtelijk op de noodzaak dat de wachttijden zouden verdwijnen en beriep zich op de goodwill die TESO als onge subsidieerd vervoersbedrijf onge twijfeld bij het ministerie moest hebben voor het geval dat een uit breiding van de capaciteit nodig zou zijn.' Dat Bakker over goodwill sprak, kwam niet uit de lucht val len, want in haar eigen toespraak had minister Smit-Kroes TESO als voorbeeld genomen voor andere veerdiensten. 'De manier waarop de Texelse veerdienst wordt geëx ploiteerd, particulier en kostendek kend, is een voorbeeld voor andere zoute veerdiensten, ook voor de veerdiensten in Zeeland.' In het afscheidsinterview dat hij in 2004 had met deze krant, blikt Bakker op de gebeurtenis terug: 'Er was vanuit de gemeente en de provincie totaal geen support voor de dubbele brug. Uiteindelijk is er een gesprek geweest met de toenmalige minister Neelie Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat. Dat gebeurde nadat een miniatuur model van de Molengat aan Madu rodam was aangeboden. Directeur Theo Hoogerheide had het voorbe reidende werk tot in de puntjes gedaan en op zijn advies heb ik toen met de minister gepraat. Ik heb haar voorgehouden dat als er geen dubbele aanlegmrichting zou komen, dat TESO dan failliet zou gaan en RWS verplicht was de onderneming te kopen, omdat die dan verantwoordelijk zou zijn voor de verbinding. Dat zag ze niet zit ten. Ze stemde niet direct toe, maar na enige tijd deed ze dat als nog, zodat vanaf 1986 ook het bovenste dek van de Molengat kon worden gebruikt.' Uitzending jeugd bij Radio Texel Een groep jongeren die in oplei ding is bij Radio Texel zendt zater dagavond voor het eerst een eigen programma uit. Het programma Radio Texel Jong. Thema van de eerste uitzending is verslaving. Twee jongeren zijn met opnameap paratuur op pad geweest om men sen te interviewen en er is een gast in de studio. De jongeren verzor gen ook zelf de techniek en regie van het programma dat om 19.00 uur begint. Radio Texel is te ont vangen via 106.1 FM op 98,5 Mhz op de kabel. Groot onderhoud aan asfaltwegen De gemeente start maandag met groot onderhoud aan de asfaltwe gen. Gedurende een periode van twee weken zullen diverse wegen en fietspaden niet of moeilijk kun nen worden gebruikt. Het betreft de Nieuwlanderweg, Polderweg, De Zeshonderd, Hemmerweg, De Grie, Zwinweg, Postweg en Heemskerckstraat. De kruising Vuurtorenweg. Krimweg, Lange- veldstraat wordt verhoogd. Een deel van het fietspad langs de Postweg en het fietspad langs de Oosterenderweg krijgen een nieu we laag asfalt. Het werk wordt uit gevoerd door aannemer Ooms. De aanwonenden. de busdienst en de hulpdiensten zijn op de hoogte gebracht. Op de gemeentelijke website (www.texel.nl) staat meer informatie over de planning en de omleidingen. Wijziging busroute In verband met de halve marathon en de daarmee gepaard gaande afsluiting van de Pontweg rijden de lijnen 26 en 28 van Connexxion zaterdag 26 september tussen 13.45 en 16.00 uur in omgekeerde richting. Zij volgen daarmee de route Gasthuisstraat, Sint Jan, Beatrixlaan, Bernhardlaan, Emma- laan, Elemert, Veerhaven. Vanaf 16.00 uur wordt de normale dienstregeling hervat. Verlengen riolering De Pontweg zal binnenkort gedu rende drie weken tussen Keesom- laan en Emmalaan worden afgeslo ten. Dit heeft te maken met rioleringswerkzaamheden bij de voormalige rioolzuivering van Den Burg in het kader van de opheffing van alle kleine rioolzuiveringen. Het werk bestaat voornamelijk uit het verlengen van de bestaande riole ring, waarbij de Pontweg wordt overgestoken met een leiding van 15 centimeter. B en w hebben het werk gegund aan KWW uit Scha- gen, dat bij de op 3 september gehouden aanbesteding inschreef voor €227.000,- en daarmee de laagste was van de vier deelne mende bedrijven. Jolanda Beuving naar De Telegraaf De oud-Texelse Jolanda Beuving uit Mijdrecht is door De Telegraaf gevraagd medewerking te verlenen aan de rubriek Telesportief, die per oktober ieder weekend verschijnt. Beuving (bondscoach dames van de Nederlandse Body Building en Fitness Bond) is gevraagd zoveel mogelijk activiteiten, cursussen en clinics op de website te plaatsen. Een deel daarvan wordt wekelijks in de krant gepubliceerd. Patrick Witte (20) uit Den Burg heeft aan de Universiteit Utrecht de bacheloroplei ding Sociale Geografie en Planologie afgerond. Naast de titel Bachelor of Science kreeg hij ook het Honours Testimo nium voor extra-curriculaire activi teiten. Hij vervolgt zijn studie met de masteropleiding Planologie. West dorp (22) uit De Cocksdorp is aan de Uni versiteit «.msie'da™ geslaagd voor driejarige bacheloroplei- dmg Engelse taal en cultuur. Zij vervolgt haar studie aan de Vrije Universiteit met een opleiding Communicatie- en Informatiewetenschappen. Marleen Schellinger (22) slaagde aan de Hoge school Van Hall Laren- stein in Leeu warden voor de opleiding Diermanage- ment. Zij heeft gekozen voor de richting kleine huisdieren. Momen teel werkt zij bij de dierenartsen praktijk in Den Burg. -jfT Maaike Krij- nen slaagde aan de Hoge- school Amsterdam als tweede graads docent Gezondheids zorg en Wel zijn. Zij is als zodanig werkzaam bij het ROC in Den Helder.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 12