m Aannemer leidt een kleurrijk leven TEXELSE 13 COURANT Texelaars op koers 'Elke opdrachtgever is een nieuwe marathon' 'Kolonisten' in Historische blad Schietoefenin9en VRIJDAG 25 SEPTEMBER 2009 Goede vaklui zijn dun gezaaid, weet menig ondernemer in de bouw. Hoe is het dan mogelijk dat ze bij Bouwbe drijf Texel in De Waal een wachtlijst hebben? Het kan wel eens te maken hebben met de persoonlijkheid en aanpak van de oprichter, Pieter Jan Kooger. 'Bij mij staat voorop dat we met z'n allen plezier hebben in ons werk en wat we doen.' De vraag is of Kooger 's avonds wel eens op de bank zit. 'Mijn vrouw zegt van niet.' Hoe kan het ook anders als je. samen met je medevennoten en medewerkers een flink bouwbedrijf bestiert, in je vrije tijd hele en halve marathons loopt, een kwarttriatlon volbrengt, Wampexer bent, duiker, popmuzi kant en wat al niet meer. 'Anderen richten zich op één ding, ik prijs me gelukkig dat ik een kleurrijk leven mag leiden.' Tegenover de verslaggever zit een Texelaar die ambitie en overtui gingskracht uitstraalt, met tatoea ges op de armen en een zelfverze kerde blik in de ogen. Maar die ook openhartig vertelt over werk, privé en hobby's. Eerst het werk. Tijdens een rond gang door de gebouwen aan de Laagwaalderweg blijkt dat er eigen lijk twee bedrijven zijn. Een timmer werkplaats en ogenschijnlijk her metisch daarvan afgescheiden een hal waar uitsluitend kunststof kozij nen worden gemaakt, die door een speciale structuur niet van hout zijn te onderscheiden. Kees Bakker werkt aan een kozijn. Zijn omschrij ving van de beleving van zijn werk is veelzeggend: 'Ik ben zo gróós als een hond met zeuven steerten.' Kooger: 'We doen het hier met z'n allen. Deze VOF (met als medeven noten Willem Houwing, Dennis Beumkes, Jacco Geus en Dennis Saai) is gebaseerd op samenwer king. Ik heb een tijd op de kotter gezeten. Met elkaar was je verant woordelijk voor het resultaat. Dat is me uitstekend bevallen. Gebruik maken van eikaars krachten en het beste uit de anderen proberen te halen. Argumenten geven de doorslag, niet wat ik of een ander zonodig wil. Die ruimte moet je elkaar geven.' Tevoren had Kooger (46) het alle maal niet zo gepland. Het was 1980 toen hij aanmonsterde op de kotter. 'Ik heb dat met veel plezier gedaan. Maar na een jaar of acht of negen, sloeg de twijfel toe. De visserij kreeg het moeilijker en ik zag mezelf niet mijn leven lang op de kotter. In 1988 kon ik bij Drijver Bouw aan de slag. Ik begon met het simpelste werk, zoals isolatie plaat aanbrengen. Jaap Drijver sti muleerde me om te leren en gaf me die mogelijkheid. Ik ontwikkelde me van timmerman naar uitvoerder en ging voor mijn aannemerspa pieren. Zes jaar lang overdag wer ken en twee avonden in de week naar Alkmaar. Intensief, maar geen moment vervelend. Ik vond het juist razend interessant.' Vijftien jaar geleden begon hij aan het Hogereind in de oude werkplaats van zijn grootvader voor zichzelf. Timmerbedrijf P.J. Kooger werd Bouwbedrijf Kooger De Ridder en heet inmiddels Bouwbedrijf Texel. Er werken twaalf mensen met verschillende disciplines, van vloerenleggen tot het maken van kunststof kozijnen. Met vooral bouw- en verbouwingen voor par ticulieren, een gezonde orderpor tefeuille, plannen en ambities. Kooger: 'Het is gewoon zo gegroeid. Ik zocht destijds uitda- pen. Het zit vaak in de details. Hoe je bijvoorbeeld de buitenkant van een dakkapel afwerkt of een make laar op het dak maakt. Natuurlijk moet de klant krijgen wat hij wil. Maar iedereen is anders. Elke opdrachtgever is voor mij een nieuwe marathon. Als je denkt dat je het weet, dan zit je er naast. Sommige klanten verdiepen zich enorm in de materie en weten zelfs meer over een bepaald aspect dan ik. Daar leer ik van. Ze hebben wel een vakman nodig om te adviseren en het uit te voeren.' uit Do Waal die een respectabel aantal marathons ging en nieuwe kansen en zo is het nog steeds.' Voorbeeld is het project met vakan tiehuisjes op Oost dat hij met Dan ny Westerlaken heeft ontwikkeld. 'Ik vond het een fantastische loca tie en wist dat het een succes kon worden. Ook een zo'n uitdaging. Zoals het nu is geworden, ben ik er trots op. Alsof ze er altijd al hebben gestaan. Omdat het eigen bouw was, hadden we de vrije hand. Voor een opdrachtgever werkt dat wat anders. Maar ik probeer er wel, binnen de mogelijkheden die er zijn, mijn eigen gevoel in te stop- Leerzaam was ook het project op Oost, waar bebouwing op het mid denterrein op verzet stuitte. 'Ik schrok me rot en nam het mezelf kwalijk dat ik dat niet heb zien aan komen. We hadden ook totaal geen ervaring met projectontwikkeling. Gelukkig hield ook Danny zijn rug recht en is het allemaal tot een goed einde gebracht.' Van timmerman die met zijn han den werkt, ontwikkelde hij zich tot aannemer die vanuit zijn kantoor rekenwerk doet en zaken aan stuurt. Een droomcarrière, maar niet zonder gevolgen. 'Zelf timme ren en bouwen mis ik wel eens. En ik kon achter mijn bureau mijn energie niet meer kwijt. Dat voelde niet goed. Toen ben ik gaan hardlo pen. Eerst voor mezelf, later de halve marathon van De Waal. Dat heeft mij gestimuleerd.' Inmiddels heeft Kooger een respectabel aan tal marathons volbracht, zoals die van New York. 'Ik loop niet snel, maar ben een echte duurloper. Tijd is bijzaak. Ik moet er plezier in heb ben, er een voldaan gevoel aan overhouden. En dat plezier na afloop kunnen delen. Zondag loop ik samen met mijn broer André de halve marathon. Geweldig.' Als hardloper maakte hij ook deel uit van het Waalder trio dat al enkele jaren meedoet aan de triatlon van Ameland. 'Ik wilde ook eens zelf alle drie onderdelen volbrengen. Dit was een mooie gelegenheid. Ik had voor een wegtriatlon kunnen kiezen, maar ik wilde die van Ame land, door duinen en over strand, is zó mooi. Ik heb van elk moment genoten.' En dan is er de muziek. 'Ik heb in meerdere bandjes gespeeld, onder meer in de Legendary Late Inbet- weenies en de Waalder band. en speel nog. Wat ik er in steek, krijg ik in het kwadraat terug. Ik doe ook aan duiken. De vissen, de stilte, een heel andere wereld daar onder water.' Zo kan het gebeuren dat hij vrijdagavond muziek maakt, zater dag een wedstrijd loopt en zondag duikt, of in een andere volgorde. 'Ik probeer ook wel eens op de bank te zitten, maar het lukt nooit zo lang. Maar hel weekend is ook voor het gezin, lekker thuis met z'n allen.' Speelt de factor geluk een rol? 'Je hebt mensen die vaak tegenslag hebben, bij mij is het net anders om. Toen ik voor mezelf was begonnen, had iedereen het erover dat je zo'n beleggingfonds moest nemen. Daar heb ik niets mee. Ze bouwden toen die vakantiehuizen bij het PH-Hotel. Veel Texelaars vonden het niks, zo aan de oost kant van het eiland. Ik heb er hele maal geen verstand van, maar vond ze mooi en heb er in geïnves teerd. Het is een succes geworden. Later kon ik een stuk grond bij De Waal kopen. Ik dacht er mijn bedrijf naartoe te kunnen verplaatsen. Maar de provincie hield het tegen. Het had de verkeerde bestemming. Maar toen wilde het Cultuurhisto risch Museum ineens een opslag loods bouwen. We hebben grond geruild en ik kon alsnog bouwen. Vooraf had ik dat nooit kunnen bedenken.' Is het louter geluk? Kooger: 'Als ik naar anderen had geluisterd, had ik beide investeringen waarschijnlijk niet gedaan. Dan had ik niet gehad, wat ik nu heb. Wat ik er mee wil zeggen: je moet je niet zomaar uit het veld laten slaan.' Gerard Timmerman Bij het woord kolonie gaat de gedachte al snel uit naar een ver land aan de andere kant van de aardbol. Maar in de eerst helft van de negentiende eeuw trok ken Texelse 'kolonisten' ook naar het zuidwesten van Drenthe. Een verhaal daarover staat in de nieuwste editie van het blad van de Historische Vereniging. Na de rijkdom in de Gouden Eeuw werd in het begin van de negen tiende eeuw grote armoede gele den. Er werd volop gebedeld en er werd soep uitgedeeld om de hon ger te bestrijden. In 1818 zamelde de Maatschappij van Weldadigheid geld in. waarmee in Frederiksoord, Willemsoord en Wilhelminaoord in Drenthe landbouwkoloniën werden opgericht. Met financiële steun probeerden ze er een nieuw bestaan op te bouwen. Na tussen komst van de 'Gemeene Armen- voogden van Texel' arriveerden in 1821 de eerste Texelse gezinnen in Wilhelminaoord. Ze werden direct in blauwe uniformen gestoken. Het idee was dat als ze nette spulletjes hadden, ze zich automatisch net jes zouden gedragen. Maar ook: 'Desertie wordt door eene herken- baare soort van kleding moeijlijk gemaakt'. Het was geen vakantie kamp. Men moest niet alleen de eigen kost verdienen, ook de inves tering moest worden terugver diend, zodat nieuwe kolonies kon den worden gesticht. De directie was niet altijd even gelukkig met de Texelaars. Er werd geklaagd over 'ongeschiktheid van personen' en één van hen was 'zelfs onder het strengste toezicht en beste onderwijs tot geen goed werk te brengen'. De geschiedenis kent een interessant vervolg, waar voor de Historische Vereniging naspeuringen deed in het goed bewaarde archief van de Maat schappij van Weldadigheid. Naast veel andere artikelen staat in uitgave nummer 92 de laatste keer de rubriek Tessels Prate, vele jaren samengesteld door Gré Dros. Nu ze tachtig is geworden, vindt ze het welletjes. Er komt een vervolg, maar wel onder een andere naam. Het blad is te koop bij de boekhan dels en kost €6,25. Gezicht op de Drentse kolonie, tegeltableau. ■Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van woensdag 30 septem ber tot en met vrijdag 2 okotober schietoefeningen gehouden. Afhankelijk van de weersomstan digheden vinden deze dagelijks plaats van 9.00 tot 16.00 uur. Energiebus naar basisscholen Alle basisscholen krijgen deze herfst bezoek van de Energie bus, die de leerlingen een uitge breid programma biedt over duurzame energie. Ter voorbereiding op het bezoek van de bus krijgen de scholen twee weken de beschikking over les- boxen over zonne-energie. wind energie en warmte en isolatie. Het programma is bestemd voor de groepen 7 en 8. De Energiebus is ontwikkeld door de stichting ATO (Associatie Tech nologie Overdracht) en wordt beheerd door stichting Collusie. De kosten van het bezoek, de les- boxen en de voorbereidende work shop voor docenten worden gedra gen door de stichting Duurzaam Texel. Kerkdiensten Zondag 27 september 2009 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. dienst in De Poort, Ele- mert, ds. P.A. den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. K.F. Klaas- sen, viering Heilig Avondmaal. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. C. der Nederlanden. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. M.D. Kuiper. Oudeschild: 11.00 u. ds. C. der Nederlanden. GEREFORMEERDE GEMEEN TE: in kerkgebouw Schoolstraat. Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): gebouw doopsgezinde kerk, Kogerstraat, Den Burg: 14.30 u. ds. P. Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Glazema. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. D. Wolbers uit Franeker. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.. Waarom u vertrouwen kunt stellen in de Bijbel; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Volg Jezus na: predik vrijmoe dig en onbevreesd. Oudeschild: 22.00 u. ds. PC. Bar nard, mmv Amici Cantus. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 22.00 u. ds. H.A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 19.00 u. Herdertjesviering, mmv kerstkinderkoor. 23.00 u. heren koor. De Cocksdorp: 21.00 u. Denkertje Elke ervaring is een sleutel aan je bos. Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Hulpverlening OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen-112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vr. 25 00.30 en 12.40 u. Za. 26 01.00 en 12.45 u. Zo. 27 01.44 en 13.50 u. Ma. 28 02.50 en 15.00 u. Di. 29 04.16 en 16.15 u. Wo. 30 05.50 en 18.20 u. Do. 1 07.04 en 19.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag 26 sep tember eerste kwartier, maandag 28 september doodtij Zondag 27 sep tember zon op 7.33 uur. onder 19.31 LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8' Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 1Noordwester, Duinreep. Vloedlijn. Golfslag, Vaargeul, Schoor- wal, aanleunwoningen Gasthuisstraat aanleunwoningen. Gasthuisstraat (van Beatrixlaan tot Pontweg), Zee bries. Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39,85 38,15 (automatisch) Per jaar 77,90 75,55 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine (jongerenra- dio) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) 18 00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Maartens kerk Oosterend 11 00 u. Vlaswiek (muziek en poézie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u.Texel Halve Marathon. Rechtstreeks verslag van dit hardloopevenement, met uitslagen, achtergronden en interviews. 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. De Poort Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18 00 u Symphomca (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commissie Grondgebied vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. De keuze van 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u Pietelepote (H) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19 00 uur verzoekplaten) 20.00 u Raadscommissie Recht streekse uitzending van de commissie Welzijn vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19,00 u Even bijpraten met.. 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commissie Middelen vanuit het gemeentehuis aansluitend: Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 13