mm TEXELSE 5 COURANT 'Opeens verkoper Texel Energie voor de deur' Ka VRIJDAG 25 SEPTEMBER 2009 Wat ik zeggen wou Het Is niet prettig om in je eigen huis min of meer gedwongen te worden tot het kopen van iets. Dinsdagmiddag stond er opeens een verkoper van TexelEnergie voor de deur. Ik liet hem binnen, nadat ik zijn identificatie had gecontroleerd. Vanaf dat moment ging het allemaal heel snel. Ik voel de eigenlijk meteen dat er iets niet klopte, maar op een dergelijk moment kun je niet precies zeggen wat dat is. Zijn identificatie klopte, maar hij hield wel zijn vinger over zijn naam, die ik later alsnog heb gelezen. Ik begon met te zeggen dat ik niet wilde overstappen, omdat dat beslissingen zijn die ik samen met mijn man neem. Hij zei dat het daar niet om ging, maar dat ik een aan deel zou krijgen. Dat wilde ik toch wel, een aandeel in een beter milieu? Ja, dat wilde ik wel. Toen hij om mijn bankrekeningnummer vroeg, begonnen er weer alarmbel len te rinkelen, maar hij vertelde dat hij dat nodig had omdat ik een bonus zou krijgen. Nadat ik had getekend, is hij vertrokken. Ik heb gelijk TexelEnergie gebeld om te vragen of zij deze mensen op pad hadden gestuurd. Brendan de Graaf verzekerde mij dat dit zo was. Pas later bedacht ik me dat er wel eens iets anders aan de hand zou kunnen zijn. Was ik nu overge stapt naar TexelEnergie of had ik een aandeel gekocht? Eerlijk gezegd weet ik het nog steeds niet, omdat de kaart inmiddels door De Graaf uit het systeem is gehaald. Achteraf voel ik me dom en naïef, maar de combinatie van een Texelse actie voor een Texelse bedrijf voelt voor mij nog altijd ver trouwd. De volgende dag heb ik uitgebreid contact gehad met De Graaf, die geschokt reageerde. Hij heeft de overeenkomst vernietigd en de betrokken persoon stevig aangesproken. De reden om dit in de krant te zet ten is dat er misschien nog meer mensen zijn die dit is overkomen. In dat geval hoeft u zich geen zor gen te maken. De Graaf heeft mij verteld dat het in ieder geval de bedoeling was mensen die gete kend hebben na een week nog een keer op te bellen om te vragen of ze nog steeds achter hun beslis sing stonden. Zo niet, dan gaat het gewoon niet door. Jannie Mattner, Den Burg. Reactie Texel Energie: Deze week is op Texel een over- stapteam van TexelEnergie actief. Het team van consulenten komt langs de deuren om bewoners te adviseren over TexelEnergie en hen te helpen bij het invullen van het overstapformulier. De eerste twee dagen van de actie zijn ruim 160 huishoudens overgestapt. Daar is TexelEnergie heel blij mee. Tegelijk zijn de gesprekken aan de deur niet altijd even goed verlopen. Sommige mensen voelden zich overrompeld en hebben te kennen gegeven dat de manier waarop zij zijn benaderd niet past bij Texel Energie. Dat vinden wij jammer. Het is de eerste keer dat Texel Energie gebruik maakt van deze manier van klantenwerving. Vooraf zijn er met het consulententeam strikte afspraken gemaakt over de door ons gewenste werkwijze. In het begin was dat even zoeken. Direct na het binnenkomen van enkele klachten heeft TexelEnergie het team bij elkaar geroepen om nieuwe instructies te geven en pro blemen in de toekomst te voorko men. Wat dat betreft hebben we daar veel van geleerd. Bent u een van de mensen die zich overrompeld voelt door onze actie of heeft u nog vragen, kom dan even langs bij de servicebalie in ons nieuwe kantoor in het VW- gebouw (open van maandag tot en met vrijdag van 10.00 en 12.00 uur). Of bel 314939. Mailen kan ook: info@texelenergie.nl. Brendan de Graaf, Directeur TexelEnergie. Wat ik zeggen wou Reservesteiger TESO heeft weer een goed jaar achter de rug en omdat de onder neming zegt zonder winstoogmerk te opereren, mag dit feit als mee valler worden geregistreerd. Het valt op, dat meevallers structureel zijn en dat deze vanaf 1997 het lieve sommetje van bijna66.000.000 euro op de reserverekening laten zien. Volgens artikel 24 van de statuten kan de overwinst aangewend wor den voor onder andere tariefsverla ging en/of verbetering van de veer dienst. Lagere tarieven zijn niet aan de orde, gezien de aanpassing van het wintertarief aan het zomerta- rief, een verhoging van 40 procent. Mocht de directie in de toekomst besluiten het daltarief af te schaf fen en gelijkstellen aan het week- eindtarief, zou deze aanpassing een verhoging van 20 procent betekenen. Eventuele tariefsverho gingen op basis van inflatie laat ik gemakshalve maar buiten beschou wing. Deze maatregelen houden de winstgevendheid van TESO op peil en zullen het bedrag op de reserverekening alleen maar ver groten. In art. 2 van de statuten wordt het belang van een kwalitatieve goede oeverbinding als doelstelling beschreven. In het jaarverslag meldt de directie dat de technische levensduur van de lange fuikwand in Den Helder op nul is gesteld. Het ontbreken van een reserve-afmeer- mogelijkheid maakt de verbinding kwetsbaar en het risico van een isolement is niet denkbeeldig. Rijkswaterstaat bestudeert de situ atie, maar iedereen kan zich voor stellen dat het realiseren van een oplossing tijd zal vergen. Klaarblij kelijk beschikt TESO niet over een noodplan dat in geval van calami teiten uit de kast kan worden getrokken. Maar TESO heeft de verplichting de Texelse gemeen schap een verbinding met de vas- tewal te garanderen. Waarom geen schip aangeschaft (gebruikt is de beste en snelste optie), uitsluitend voor personenvervoer, zodat te allen tijde - ook bij het uitvallen van de reguliere dienst - passagiers kunnen worden overgezet? Als dit schip ook nog wordt ingericht voor het vervoer van twee ambulances, al of niet in combinatie met het vervoer van een overledene met familie en belangstellenden, die naar Schagen willen. Wat voor alternatief is er voor dit vervoer bij calamiteit? Een vissersboot, de reddingboot of in het ergste geval het Mokbootje? En dat bij winterse omstandigheden? Geld is er genoeg en de statuten geven de mogelijkheid aan. Als de directie haar verantwoordelijkheid niet neemt, nemen de aandeelhouders hopelijk vrijdag hun verantwoorde lijkheid op de aandeelhoudersver gadering. Jan Zuidewind, Lemsterlan. Wat ik zeggen wou Zwerfkatten Voor verstandige besluiten zijn fei ten nodig die zijn gebaseerd op waarheid en niet op ideeën. Verwilderde huiskatten horen niet in de duinen, maar zijn er wel. Oor zaak is de mens en daar zullen we iets mee moeten. Gewoon afma ken is erg simpel gedacht en niet te tolereren. Bovendien zijn er nettere oplossingen. Op veel plaatsen in Nederland worden deze katten gevangen, onvruchtbaar gemaakt en teruggezet. Acht jaar geleden kreeg ik een wilde kat uit de duinen en dat is weer de liefste kat gewor den. Gewoonlijk proberen politici en (semi)-overheidsinstellingen hun zin te krijgen door onzinverhalen, halve waarheden en hele leugens. Zowel Petra Schut, woordvoerder van de voorstanders, als Staats bosbeheer en de gemeente zal goed voor schut staan en gaan als ze de plannen doorzetten en Texel duidelijk op de kaart zetten. Het zou de gemeente sieren als ze staan voor de kernwaarden die ze zeggen te hebben. Rust, Ruimte en Natuur (ik neem aan in al haar vor men). Toch blijft het beangstigend stil van gemeentelijke zijde. Eigen lijk zijn de Texelse kernwaarden meer Geld, Macht en Economisch gewin, maar dat mag niemand weten, want dan blijven toeristen weg. Zwerfkatten zullen prooien vangen om zelf te overleven, want ze kun nen met naar de buurtsuper. Daar entegen is het de lieve huiskat die soms met muis of vogel thuiskomt en deze niet opeet omdat de mens hem voert. Met het domesticeren tot huiskat is wel de noodzaak tot Wat ik zeggen wou Leefbaarheid Tot onze grote schrik lazen we in de krant dat het merendeel van de Texelse politiek de bedden van de pleziervaart (jachthaven) niet meer mee wil tellen voor de bovengrens van de 45.000 slaapplaatsen. Wél de toeristenbelasting innen, maar niet meer mee tellen. Al jaren wor den deze slaapplaatsen meegeteld en met één pennenstreek zijn ze weg evenals de 750 logies-met- ontbijtbedden. Betalen mensen die logies-met-ontbijt doen bij particu lieren wel toeristenbelasting? En hoe zit dat bij de meer professio nele bedrijven, zoals pensions? Zijn deze bedden ook afgevoerd en wordt daar toeristenbelasting ingehouden? Zijn hier regels voor? Wat bezielt de politici om deze slaapplaatsen af te schaffen? Alle maal hebben ze de mond vol dat de grens van 45.000 slaapplaatsen niet gepasseerd mag worden en in één keer gooien ze 1750 slaap plaatsen op de markt. 1750 slaap plaatsen extra levert Texel, bij een gemiddelde van 2,5 persoon per auto, 700 auto's meer op in het hoogseizoen. Dames en heren, daar zit toch geen Texelse bewo ner op te wachten. U gaat hierin wel erg kort door de bocht. Bij TESO roept de directie al jaren dat de gemeente voorzichtig moet zijn met het uitdelen van extra bedden, omdat dit nadelige gevolgen kan hebben voor de bootdienst. Wie van u is er bij TESO geweest om het een en ander eens te polsen? Waarschijnlijk niemand. Om maar eens een paar politici te noemen, N/ARl?ZEU»l.DEh7f Eti_bRUQ, f&G&Eti BouulER Nieuwe roerganger op koers Zogeheten Mosselzaadinvanginstallaties, zoals hier op de foto, in de Waddenzee ter hoogte van de PH-polder zijn inzet van discussie. Zie: Wat ik zeggen wou. (Faov^^j^ Langs de Nieuwlanderweg nabij de rotonde wordt de leiding door het weiland met een lange gestuurde boring onder de waterkering door geboord. Alle eigenaren van de betreffende landerijen zijn op de hoogte van het werk en akkoord met de aanleg. jagen verdwenen maar niet het instinct, omdat dat onderdeel is van de overlevingsdrang. Dat katten blauwe kiekendieven vangen is onzin, want deze roofvo gel is te groot, heeft scherpe klau wen en snavel en verdedigt zich fel. Wel jagen ze op dezelfde prooi en zijn voedselconcurrenten waar bij ook de kiekendief niet kijkt of de muis of (weide)vogel zeldzaam is. De katten worden gevangen in kooien. Hebben ze geen bandje of chip, is de conclusie: wild, dus weg ermee. Dit gebeurt door ze in de kooi door het hoofd te schieten. Nog flinker en barbaarser dan jagen. Wederom de arrogante mens die, nu bij monde van SBB, bepaalt wat nut heeft in de natuur. Die zou veel mooier zijn als de mens er eens af kon blijven. Frans van der Reyken, Den Burg. Een filmploeg volgt al enkele weken de verrichtingen van de TX68 Vertrouwen van de firma Van der Vis Daalder uit Oosterend. De pulskorvisserij van de Vertrouwen wordt gefilmd voor een voorlich tingsfilm voor onder andere het ministerie van LNV. (Foio Ben Konngi zoals Poster, Schaatsenberg, Vis- man en de Wolf, die roepen dat ze zo begaan zijn met de problema tiek van de Texelse burgers en de rust en de ruimte, gaan ze wel hier de mist in. Heeft u rekening gehou den met de problemen zoals par keren in en rond Den Burg? Kan onze infrastructuur in het buitenge bied dit hebben? Je kan toch niet alle wegen verbreden met graskei en? Houdt u rekening met de leef baarheid van de Texelse bevolking of gaan we steeds commerciëler denken? Wij hopen dat u deze onderwerpen nog eens goed wil overwegen. namens het bestuur van 10 voor Texel, M. Stam, D. Alderlieste. Op de Cultuurdag die OSG De Hogeberg donderdag hield, namen scholieren onder meer een kijkje bij de Texelse Courant en in de druk kerij van mediabureau Langeveld de Rooy. Op de foto geeft Mark Smit tekst en uitleg over het grafische vak. Er werd ook een kijkje genomen in verschillende kerken, Cultuurhistorisch Museum Texel en andere musea en in de bierbrouwerij. ifm< Invanginstallaties voor mosselzaad Het biologisch leven in de Wad denzee kenmerkt zich door een eenvoudig opgebouwde voedsel keten. Aan de basis de primaire productie: het plankton. De belang rijkste gebruikers hiervan zijn schelpdieren: mossels, kokkels, nonnetjes, Japanse oesters, enz. Deze schelpdierpopulaties staan op zichzelf, hebben geen onderlin ge relatie en komen in het alge meen voor in grote hoeveelheden. De belangrijkste consumenten hiervan zijn vogels op het derde niveau in de voedselketen. De pri maire productie, de basis van het biologisch leven in de Waddenzee, wordt in hoofdzaak aangestuurd door klimatologische factoren (zon, temperatuur en nutriënten), waar door natuurlijke processen chao tisch en daardoor onvoorspelbaar verlopen. De enige zekerheid zijn getijdenbeweging, het hoe, wat en wanneer van andere verschijnselen is onzeker. Niet de mens, maar de natuur bepaalt de gang van zaken in de Waddenzee, zij is de maat der dingen. Menselijke activiteiten zijn in verhouding tot de dynamiek van het gebied van relatief geringe betekenis. Het is nauwelijks mogelijk statis tisch betrouwbare (biologische) waarnemingen te doen die eendui dige objectieve onderzoekresulta ten opleveren. Alleen kennis vanuit onderzoek kan daarom niet het uitgangspunt zijn van uit te voeren beleid. Dit leidt tot disharmonische beheersmaatregelen. Er moet ech ter ook ervaringskennis worden ingebracht. De vraag is in dit ver band of kennis de basis is voor de toepassing van de mosselzaadin vanginstallaties (MZI's) en welke kennis dat is. Terwijl bekend is dat in het open Waddengebied als gevolg van zware zuidwesterstormen in het najaar grote hoeveelheden mos selzaad wegspoelen als gevolg van stroming en bodemverplaatsing. Dit is een veelvoud van wat de MZI's kunnen vangen en wat door tijdig opvissen voor de kweek kan worden benut. Rest de vraag: Waarom zijn de MZI's nodig? Lourens Westbroek, Den Burg Naschrift redactie: Westbroek heeft als onderzoeker gewerkt voor het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO, nu Ima- res). Met het motorschip Hydra deed hij onderzoek naar het verwa teren van mosselen. Hij ontwikkel de de momenteel toegepaste zogeheten verzaaimethode van mossels met behulp van water transport. In zijn ogen zijn de beleidsmakers doorgeschoten in het beschermen van de Wadden zee, onder meer door de bodem vangst van mosselzaad op het hele wad op termijn (2020) te verbieden. Gezien de grote aangroei van mos selzaad zou het Rijk er volgens hem goed aan doen delen van de westelijke Waddenzee open te houden voor de vissers. Door beschermde gebieden aan te wij zen, blijven er volgens Westbroek voldoende mossels over voor de vogels en zijn de MZI's niet nodig. Brandweer Ik heb nu verschillende keren brandweerwagens in de krant gezien die ingezet waren bij een brand aan de overkant, maar is Texel voorbereid op een grote bos brand zoals in Schoorl? Als leek moet ik vaststellen van niet. Een paar jaar geleden, bij een duinbrand bij paal 15, is de brand gestopt bij de Dennen Op dat moment stond er geen windkracht 8. Wat zou er gebeurd zijn als die wind er wel was geweest? De blus- wagen van de brandweer is kans loos in de Dennen en er zijn geen vennen gegraven. Ook is mij met bekend of zeewater gebruikt kan worden. Als leek zou ik 50 tot 100 bronnen slaan in de Dennen, waar de brandweer bluswater kan pak ken, maar ik schrijf dit alleen maar omdat er al maanden geen regen is gevallen en alles gortdroog is. Mis schien dat iemand er zijn voordeel mee kan doen. Denk aan het spreekwoord van het kalf en de put. Henk de Rooij, De Koog.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5