'Francine Giskes lot uit de loterij' TEXELSE 8 COURANT 'Geef Waddendijk nieuwe functies' Texel past goed op de riolering Firma Duinker: Texels enige drainagebedrijf VRIJDAG 25 SEPTEMBER 2009 'Een zeer kundige vrouw. Kundig in haar werk en in haar omgang privé.' Zo typeert Cor Zoetelief uit Den Burg desgevraagd de aankomend burgemeester. Hij kent Francine Giskes al zo'n twintig jaar en is lovend over haar. Giskes verbleef tijdens vakanties met haar gezin regelmatig in een accommodatie bij Zoetelief toen die nog aan het Oude Dijkje woon de. Volgens hem heeft de aanko mend burgemeester heel wat in haar mars en is zij een goede keu ze voor het eiland. Ook Bart Rob bers. de oprichter van het toeris tisch investeringsfonds en landelijk vice-voorzitter van D66, is lovend. Hij kent Giskes nog uit de tijd dat zij Tweede-Kamerlid was en hij fractievoorzitter van de Amster damse gemeenteraad. 'We hadden vanuit het groteste- denbeleid regelmatig contact en we werden altijd vrolijk als we elkaar zagen. Ze is een fantasti sche vrouw die communicatief sterk is en ambitie heeft. In de Kamer was ze voor D66 woord voerder financiën en verkeer en dat zijn zaken waar Texel wat aan heeft. Texel heeft met haar echt een lot uit de loterij getrokken.' De CV van Giskes leert dat zij een ruime bestuurservaring heeft opge bouwd. Meest in het oog sprin gend is dat zij van 1994 tot 2004 Kamerlid voor D66 is geweest. Dat was in de tijd dat de liberaaldemo craten met de PvdA en de WD in de regering zaten. Giskes was woordvoerder financiën, verkeer en waterstaat, volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en economi sche zaken. Zij was vice-fractie- voorzitter, deed in 2002 bij afwe zigheid van fractievoorzitter Thom de Graaf de Algemene Beschou wingen na Prinsjesdag en leidde als ondervoorzitter meermalen ver gaderingen in de Tweede Kamer. Giskes is sinds de jaren tachtig actief voor D66. Ze deed bestuurs- werk op lokaal niveau en was van 1991 tot 1994 voorzitter van de Noordhollandse afdeling van D66. In 2004 deed ze afstand van haar Kamerzetel, nadat ze in 2003 door een drama in de privésfeer was getroffen. Haar dochter werd dood aangetroffen in de ouderlijke woning. Ondanks vijf jaar speur werk van de politie kwam de zaak niet tot een oplossing. Volgens Robbers heeft Giskes zich knap door die moeilijke periode heen geslagen. Mediation Na het Kamerlidschap stortte Gis kes zich op mediation. Van 2005 tot 2008 volgde ze een opleiding aan het Nederlands Mediation Instituut en bemiddelde onder meer bij bouwzaken en arbeids conflicten. 'Ik vind het belangrijk ervoor te zorgen dat mensen met elkaar in contact blijven, zodat je rechtszaken kunt voorkomen.' Het is haar niet onbekend dat Texel regelmatig met conflicten te maken heeft. Als burgemeester stelt ze zich voor mee zorg te dragen dat dat aantal eerder minder dan meer wordt. Giskes is van huis uit geograaf. Ze volgde studies Sociale en Econo mische Geografie aan de universi teiten van Amsterdam en Gronin- acht jaar op het ministerie van gen, nadat ze het gymnasium in VROM en was ze twee jaar hoofd Alkmaar had gedaan. Na haar stu- Bureau Onderzoek en Statistiek dies werkte ze zes jaar bij een ste- van de gemeente Haarlem voordat denbouwkundig bureau in Delft, ze Kamerlid werd. Francine Giskes is voorgedragen als 21ste burgemeester Texel. (Foto Retmer Gerritsen) Giskes heeft naast haar werk diver se nevenfuncties: ze is onder meer voorzitter van de Raad van Toe zicht van het Humanistisch Insti tuut voor Ontwikkelingssamenwer king, lid van de Raad van Toezicht van de Stichting Advisering Bestuursrechtspraak en lid van een Raadgevende Commissie van de Europese Unie over het Arbitrage verdrag. Dat behelst de afschaffing van dubbele belasting bij winstcor recties tussen verbonden onderne mingen. Giskes is ook bestuurslid van het Netherlands Institute for Multiparty Democracy, een organi satie die assistentie verleend in politieke partijen in jonge demo cratieën. De komende tijd bezint Giskes zich op haar huidige activiteiten. 'Want ik ben straks in de eerste plaats burgemeester van Texel.' Volgens haar is Texel een bijzondere gemeente in Nederland met een bevolking die goed weet wat ze zelf wil. Het lijkt haar een uitdaging sturing te geven aan de diverse processen en ontwikkelingen die gaande zijn. Concreet noemt ze het tot uitvoer brengen van de Structuurvisie 2020 en het Ambi tiemanifest om vanaf 2020 zelf voorzienend te zijn in de energie- en waterhuishouding. Haar omgeving reageerde volgens Giskes enthousiast op haar voor dracht voor Texel. 'Het gaat druk worden', zegt ze lachend. 'Ik heb al verschillende mensen gesproken die zeiden dat ze voortaan op Texel komen vergaderen. Dat wordt dan meteen mijn eerste bijdrage om de economie te stimuleren.' Bij de voorgenomen versterking van de oostelijke zeewering van Texel moet gestreefd worden naar méér dan alleen een ver zwaarde dijk van het bekende sobere en doelmatige type. De gelegenheid moet worden aan gegrepen om er in landschap pelijk en biologisch opzicht iets fraais en duurzaams van te >maken dat als voorbeeld kan dienen voor soortelijke projec ten elders in het land. Deze opvatting blijkt uit de ziens wijze die b en w bij de provincie hebben ingediend naar aanleiding van de Startnotitie Dijkversterking Waddenzeedijk Texel, waarin de plannen voor de versterking van de verschillende dijkvakken globaal worden beschreven. De zienswijze wordt ondersteund door het NIOZ, Natuurmonumenten, TexelEnergie, Staatsbosbeheer, Waddenvereni ging, stichting Waddengroep (keur merk 'Waddengoud'), de dorps commissies van Den Hoorn en Oudeschild en de bewoners van de Prins Hendrikpolder. B en w benadrukken dat de veilig heid voorop moet staan, maar vin den het de moeite waard om naar oplossingen te zoeken waarbij ook andere belangen van Texel zijn gediend. Met het oog daarop heeft de gemeente in augustus in samen werking met het NIOZ een 'expert meeting' gehouden waarbij voor aanstaande deskundigen op het gebied van nieuwe vormen van dijken waren betrokken. Aanwezig waren academici van Delft, Utrecht en Wageningen, evenals vertegen woordigers van de onderzoeksbu reaus Deltares en IMARES, Staats bosbeheer, Natuurmonumenten en Waddenvereniging. Ze waren het er over eens dat het een gemiste kans zou zijn om de dijkversterking alleen op de traditionele manier aan te pakken. Kansen liggen er vooral bij de dijk vakken bij Wassenaar, Dijkmans huizen. Oudeschild en de Prins Hendrikpolder. Daarbij wordt de PH-dijk gezien als de grootste uit daging. Op dit moment is het de bedoeling deze binnendijks te ver sterken met klei van enkele meters hoog en ongeveer 40 meter breed, met als alternatief een nieuwe tra ditionele dijk aan de zeezijde. Veel mooier zou het zijn als hier een nieuwe 'rijke dijk' zou komen, een energiedijk met natuurfunctie en misschien wel enkele dijkwonin gen. Die dijk zou niet het bekende strakke groene model met asfalt en klei moeten hebben, maar er onre gelmatig en zandig moeten uitzien, ongeveer zoals de zanddijk tussen het oude Texel en Eierland die de Wat ik zeggen wou Doelpunten Meer dan 1.000 keer gejuicht... maar één keer te vroeg. Vorige week een prachtig artikel over de 1000ste van André Kee- som. Mooi om in één adem genoemd te kunnen worden met Romario. Van harte gefeliciteerd André. Ondanks dat ik het je van harte gun, moet me toch iets van het hart: je veronderstelt dat het aantal doelpunten gescoord in éen seizoen. 72 stuks, nog steeds een bestaand record is. Hier denk ik dat je toch voorbij gaat aan het fenomeen Paul van Exel: 'Das Phantom von Unser Vergnügen (Ons Genoegen op zijn van Gaals)'. Er zijn heel veel tegenstanders die door hem zo nu en dan (nog steeds) een slechte avond hebben. Wij voetballen in de eerste klasse, maar wanneer Pauls 'hulp' nodig is in het eerste team van Rab, spe lend in de hoofdklasse, loopt het ook daar de tegenstander dun door de broek. Het is nog steeds 'ons genoegen' om samen met een aantal heren, vrijwel iedere week de bal bij Paul te mogen inleveren. Eenmaal ingeleverd, zie je de bal nooit meer terug. Meestal als-ie op de middenstip ligt, als de tegen stander weer heeft mogen vissen. Dan hebben wij weer contact met de bal. Grootspraak? Nee hoor. Vorig seizoen hebben we 129 doel punten gescoord, ik maak me sterk dat Paul in het luwtje van de 100 zit. En ik verwacht dat hij dit inmid dels al vele seizoenen achter elkaar heeft gepresteerd. Maar een goed lezer leest dat ik zaken veronder stel. Ik weet het met een aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid en André heeft de boeken goed bijgehouden. Dus officieel André en officieus Paul. Ere wie ere toekomt. Namens Rab 5, Rieuwert Pol. Naschrift redactie: André Keesom maakte in seizoen '91-'92 75 doel- gedaante heeft van een duinenrij. 'De potenties voor natuurontwik keling zijn hier enorm', aldus b en w. 'Zowel als zoet-zout gradiëntge- bied, foerageerplaats en hoogwa- tervluchtplaats kan dit zeer interes sant worden. Onderzocht moet worden of dat kan in combinatie met verschillende vormen van duurzame energieopwekking 'of energieopslag. Dat kan in samen hang met de geplande experimen tele getijdencentrale die aan de rand van de diepe geul bij de NlOZ-haven komt.' De aldus gevormde zandige duin- kust kan betrekkelijk makkelijk worden onderhouden en eventueel verhoogd als de zeespiegelstijging dat nodig maakt, zo wordt betoogd. Coupure Wat betreft het dijkgedeelte bij Oudeschild is het wenselijk weer een coupure te maken ter plaatse van de huidige trap om zo een ver binding tussen haven en dorp tot stand te brengen. Daarnaast zou de zeewerende dijk versterkt moe ten worden, waarbij nieuwe func ties zoals horeca en wonen zouden kunnen worden geïntegreerd. Bij Wassenaar en Dijkmanshuizen zouden de gebieden die nu buiten de hoofdwaterkering liggen ver bonden kunnen worden met het wad door in- en uitstroomopenin gen in de voorlanddijk te maken. Staatsbosbeheer en Natuurmonu menten onderzoeken nu al deze vormen van 'ontpoldering' in genoemde omgeving. Slaapplaatsen Vorige stelling: De gemeenteraad telt de slaap plaatsen van logies met ontbijt, de bruine vloot en de plezierjachten niet mee voor de bovengrens van 45.000 bedden. Mee eens of niet? De riolering van het eiland ver keert in goede staat, vooral dankzij de jaarlijkse inspectie en reiniging. Ook het geautoma tiseerde beheer is een pluspunt, evenals de snelle klachtenaf handeling door de eigen sto ringsdienst. Dat blijkt uit een vergelijkend onderzoek onder 44 gemeenten dat vorig jaar is uitgevoerd op initi atief van het ministerie van VROM door de stichting RIONED. Deze stichting stimuleert de zorg voor riolering en water in Nederland. Er waren ook aanmerkingen. Het is onvoldoende duidelijk wat het effect is voor het oppervlaktewater als bij uitzonderlijk zware regenval de overstorten in het stelsel in wer king komen waardoor rioolwater in de sloten stroomt. Metingen moe ten opheldering geven. De aan de hand daarvan te treffen maatrege len zijn betrekkelijk eenvoudig, zodat snel verbetering kan worden bereikt. Ook de planning van riool werkzaamheden kreeg kritische aandacht. Die duren vaak langer dan gepland. Daarentegen worden de budgetten veel minder vaak overschreden dan bij de andere onderzochte gemeenten. Texel deed vrijwillig aan het onder zoek mee. VROM heeft besloten het onderzoek ingaand komend jaar verplicht te stellen. Lezing over binnenklimaat In hotel Den Burg is dinsdag 29 september een lezing van Duur zaam Texel over het creëren van een gezond binnenklimaat en het besparen van energie. De lezing wordt verzorgd door Rick Wolleswinkel en Jan Steenbeek van Octalix, een bedrijf dat zich met binnenklimaat bezighoudt. Wolleswinkel vertelt over het duur zaam ontwikkelen van vastgoed en het belang van integraal ontwer pen. Daarbij kan meteen rekening worden gehouden met het verbruik van energie. De twee vertellen onder meer over een kantoorge bouw dat geen energie meer zal gebruiken en er wordt ingegaan op de financiële aspecten van warmte en koude opslag, betonkernactive- ring, zonnepanelen, luchtbehande ling en klimaatplafonds. De lezing begint om 20.00 uur. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden bij Duurzaam Texel, tel. 320723. Live verslag van Halve Marathon Radio Texel doet zondag live ver slag van de Texel Halve Mara thon. Vanaf 13.00 uur is via de radio te volgen hoe de deelne mers zich voorbereiden aan boord van de Schulpengat. De lokale omroep heeft verslagge vers op diverse plekken langs de route om te vertellen wat er gebeurt. TV Noord-Holland besteedt zon dagavond om 20.15 aandacht aan het evenement en op de website www.texelhalvemarathon.nl komt een beeldverslag te staan dat diver se cameramensen onder leiding van John Smit maken. De organisatie verwacht zondag met een temperatuur van 17 tot 19 graden en zonnig weer gunstige omstandigheden voor de lopers. Om te voorkomen dat mensen last krijgen van de warmte zorgt de organisatie voor voldoende water en verzorgingsposten. Er is EHBO aanwezig en verkeersregelaars zijn geïnstrueerd welke noodnummers te bellen als zich een calamiteit voordoet. De verkeersregelaars zijn voor het eerst voorzien van fluitjes zodat ze nog duidelijker aanwijzin gen kunnen geven. Volgens de organisatie is het van belang dat mensen die naar de start gaan kij ken de auto parkeren op het nood- opstelterrein van TESO. De toegang daarvan bevindt zich aan het Mol- werk. Belangstellenden wordt gead viseerd ruim op tijd aanwezig te zijn, de start is om 13.25 uur. Aantal stemmers: 176 Nieuwe stelling: Welk cijfer zou u terugkijkend op punten. Hij zei in het interview dat haar ambtsperiode willen geven hij dacht dat hij daarmee nog aan burgemeester Geldorp? recordhouder was, waarmee hij aangaf het met zeker te weten. www.texeisecourant.nl i 1' ~t~-nr De firma Duinker op Nieuweschild is al bijna 75 jaar een landbouw- loonbedrijf. Sinds 1986 draineren zij ook. Tot die tijd waren de Texelse landbouwers afhankelijk van over- kantse draineurs. Zij kwamen alleen naar het eiland als het hen paste én als er genoeg te draineren was. In 1986 was hel tarief twee gulden vijfendertig per meter. Firma Duinker besloot in 1986 tot de aanschaf van een vrijwel nieuwe Mastenbroek draineermachine. Lia Duinker vertelt: 'Voor het eerst was er nu het hele jaar een draineerma chine op Texel. Wij draineren als het de boer past. Bovendien komen wij ook voor maar 300 meter. We gingen in 1986 draineren voor twee gul den per meter, wij waren het eerste en sindsdien het enige Texelse drai nagebedrijf.' Na een paar jaar werd de machine met een schelpenstort- koker aangepast voor drainage met schelpen. Het was de eerste V-ploeg in Nederland die met schelpen kon draineren. Duinker: 'Die schelpen mochten we toen nog gratis opha len in Yerseke, maar door allerlei milieubezwaren moeten ze nu wor den opgevist, dat is veel duurder. Voordeel is wel dat deze schelpen niet meer zo stinken...' Vergunningen Tegenwoordig moet je veel papieren hebben. 'Drainagebedrijven moe ten beschikken over een vergunning voor het uitoefenen van het bouwbe drijf. Wij hebben zo'n vergunning en mogen dus draineren.' In 1999 kwam een nieuw bestemmingsplan Buiten gebied. 'Soms overstijgt het algemeen belang het bedrijfsbelang, zoals bij dit bestemmingsplan. Wij hebben toen samen met LTO Texel actie gevoerd om te voorkomen dat er voor drai neren een aanlegvergunningenstelsel zou worden opgenomen. Dan zou er voor ieder stukje draineren eerst een vergunning aangevraagd moeten worden. Dat duurt tenminste drie maanden, met terinzagelegging en kans op bezwaarschriften. Gelukkig werd de procedure gewonnen voor de Texelse boeren, en kon die romp slomp worden voorkomen.' Verstand van land In 2003 heeft firma Duinker bij Mas tenbroek in het Engelse Boston een nieuwe draineermachine laten bou wen. Weer een V-ploeg, omdat die onder alle omstandigheden inzetbaar is en goed werk levert in de Texelse situaties. 'De nieuwe machine is gro ter, sterker en moderner dan de oude. Ons bedrijf heeft verstand van land en we werken met een goede machine en goede machinisten. We draineren met of zonder schelpen, op grote en kleine percelen en komen wanneer het de boer past. En ondanks de prijsstijgingen van afgelopen jaren is onze prijs (zonder schelpen) 1,05 euro per meter!' Firma Duinker, Lancasterdijk 3 in Oosterend. Telefoonnummer 0222-318286, mail fam.duinker@planet.nl.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 8