1 i t 't j 1 '-<3 TEXELSE 9 COURANT Terugkeer studenten nog steeds lastig 'Belachelijk dat ik hier niet mocht wonen' Redacteur én ervaringsdeskundige: 'Geboren en getogen op Texel maakt niet uit' 'Het is toch mooi als iemand terug wil?' JWi H 9 1 fit c 'Ik dacht het papiertje even op te halen' VRIJDAG 25 SEPTEMBER 2009 'De gemeente wil Texel als woon- en werkeiland aantrekkelijker maken voor jongeren, jonge star ters en jonge gezinnen', staat in Texel op Koers. Er wordt zelfs gekeken of het niet mogelijk is MBO-, HBO- en universitaire opleidingen te creëren. De gemeente wil praten met werkge vers om jongeren te interesseren voor banen op het eiland. Er is dus veel aandacht voor het aantrekken van jongeren. Alleen huisvestingsvergunningen zijn een knelpunt. Wie langer dan vijf jaar in de laatste tien jaar van het eiland is geweest, heeft geen maatschappelijke binding meer, student of geen student. Een vas te aanstelling met minimaal negentig procent verdienste van het minimumloon, is dan nodig om terug te keren. Hierdoor komen jongeren die na hun studie willen terugkeren naar het eiland in de knel. Er is inmiddels een verruiming geweest van vier jaar na vijf jaar. Maar is die toereikend? Vier Texel se jongeren, allen net terug op het eiland na (een) studie(s), vertellen over hun ervaringen. Als ik na 5,5 jaar studie aan twee HBO-opleidingen terug wil naar Texel, wordt het mij lastig gemaakt. Formeel ben ik mijn maatschappelijke binding kwijt en als starter op de arbeidsmarkt lukt het niet met een een economische binding te krijgen. Dat ik op Texel gebo ren en getogen ben als kind van Texelse ouders, maakt niet uit. Op een maandagmorgen sta ik bij Woontij met een heleboel papie ren. In mijn handen arbeidscon tracten van De Krim, de Texelse Courant en Texeltours. Geen full time functies en niet voor onbe paalde tijd, maar met genoeg ver diensten om aan het benodigde over de huisvesting beslist, minimumloon per maand te komen. In het gesprek met de betreffende ambtenaar wordt mij gezegd dat Er wordt mij vriendelijk uitgelegd ik te lang van het eiland ben dat ik eerst een huisvestingsver gunning bij de gemeente moet halen. Bij de gemeente leg ik dezelfde papieren op de balie en geeft de ambtenaar, met een dochter in hetzelfde schuitje, me gelijk. Maar ze geeft aan dat de regels niet in mijn voordeel zijn en adviseert me een brief te schrijven aan de raad. En ik moet nog in gesprek met een ambtenaar die niet uit. De huisvestingsvergun ning krijg ik niet mee en dus kan ik niet ingeschreven worden bij Woontij. Die inschrijving op de toch al lange wachtlijst is voor mij dus nog niet weggelegd. Gelukkig mag ik wel bij mijn ouders wonen. Dat zal moeten tot ik aan de economische binding kan vol doen of anders de komende drie jaar, zodat ik weer een maat schappelijke binding heb. Maar het is in ieder geval mogelijk om op het eiland te blijven. Dat ik pas bij Woontij op de wachtlijst mag nadat ik een huisvestingsvergun ning heb, is jammer, het kost alleen maar extra tijd. De vraag is nu wat ik moet doen. Een verzoek aan de raad om een uitzondering te maken, is door een betrokken ambtenaar en vrienden als kansloos geweest en dat ik dus een econo mische binding moet hebben. Dat is een vast contract voor tenmin ste negentig procent van het mini mumloon, en dat heb ik niet. Dat ik kan laten zien dat ik maandelijks wel genoeg ga verdienen, maakt omschreven. Nog drie jaar bij mijn ouders wonen? Of zo snel mogelijk voldoen aan de eisen voor econo mische binding? Ik ga die econo mische binding maar halen, terwijl ik bij mijn ouders woon. Veel keu ze is er niet. Imme Bakker 'Texel is mijn thuis, het is mijn eiland', zegt Roelf Siebinga (27). Het was vanzelfsprekend dat hij na zijn opleiding meteen terug zou naar het eiland. Maar hij keerde zestien dagen te laat terug en daarmee was hij zijn maatschappelijke binding kwijt. Inmiddels had Siebinga een eigen huishouden in De Koog en kreeg hij dwangsommen opgelegd. 'Van die acceptgiro's schrik je. Het waren dikke boetes, elke dag kost Roelf Siebinga met zijn jonge aanwinst, Border Collie Luca. je €250,-.' Het bedrag liep op tot ruim €14.000. Uitstel van betaling en bezwaarschriften werden inge diend. Door zijn te late terugkeer was hij zijn maatschappelijke binding kwijtgeraakt en doordat hij sei- zoenswerk doet bij Paal 12 en werkt in de Oostenrijkse sneeuw heeft hij geen economische bin ding. Door een fout bij Woontij woonde hij wel in een apparte ment in De Koog.'Op de een of andere manier ben ik er bij Woontij tussendoor geglipt, ik had daar nooit mogen wonen. Maar ik vond het super dat een medewerkster van de woningstichting zo achter me stond. Ze hebben me niet laten zitten.' Gevolg was wel dat hij in een ingericht appartement woonde, zonder maatschappelijke of eco nomische binding. En daarom ging de gemeente uiteindelijk over tot het opleggen van dwangsom men. Zo was zijn terugkeer naar het eiland geen warm bad. 'De gemeente zegt dat ze jongeren terug willen naar het eiland, maar dat laten ze niet echt blijken. Het lijkt mij dat je ze met open armen terugneemt.' 'Ik woon mijn hele leven al hier en ben hier opgegroeid. Het ging maar om zestien dagen. Ik weet dat regels regels zijn, maar niet iedereen maakt z'n studie in vier jaar af.' Toch heeft Siebinga geluk gehad, de versoepeling van de regels voor terugkeer van studen ten kwam voor hem precis op tijd. De dwangsommen vervielen en hij mocht in het appartement in De Koog blijven wonen. Siebinga kreeg dus uiteindelijk een maatschappelijke binding, maar hij vindt dat de termijn van vijf jaar tijd om te studeren al ach terhaald is. 'Een opleiding duurt minimaal vier jaar, zonder vertra ging. Als je twee studies doet, kun je het al schudden. Als mensen ingeschreven staan bij een oplei ding, moeten ze na acht jaar ook nog terug mogen. Het is toch mooi als iemand terug wil naar het eiland?' Jeroen Groot (25) is een echte Texelaar. Hij is geboren en getogen in Den Hoorn, vier jaar van het eiland geweest voor zijn studie, en nu terug in zijn geboortedorp. Hij wist dat terugkeren naar het eiland niet makkelijk was, maar dat het zo lastig zou zijn, had hij niet ver wacht. Ambtenaren zijn twee keer verge ten hem in te schrijven als Texe laar, maar uiteindelijk nog precies binnen vier jaar nadat hij uitge schreven was. Nou ja, eigenlijk was hij één dag te laat. Maar door het verleggen van de terugkeerre- geling voor studenten van vier naar vijf jaar viel hij precies binnen de regeling. Na driekwart jaar op de wachtlijst bij Woontij kreeg hij in het voorjaar van 2008 een woning toegewe zen. 'Twee weken later kreeg ik een brief van de gemeente dat ik geen huisvestingsvergunning had omdat mijn maatschappelijke bin ding verlopen was. Op het moment van verhuizing was ik te lang van het eiland afgeweest, zeiden ze, maar ik woonde al weer dnekwart jaar op Texel.' Groot snapte er niets van en dacht dat de maatschappelijke binding blijvend was. 'Die regels begreep ik niet. Ik ging ervan uit dat ik die maatschappelijke binding hield, maar ik stond buiten spel. Ik besloot er geen aandacht aan te besteden en er gewoon te blijven wonen.' Tot op 16 februari 2009 een brief binnenkwam van de gemeente waarin dwangsommen van €250 per dag werden opge legd, met een maximum van €15.000. "De gemeente zegt dat ze jonge ren terug willen, maar ze zetten ze meteen weer op straat. Ik was let terlijk op straat gezet. Bij mijn moeder wonen gaat niet meer en naar de stad terug wilde ik hele- Jeroen Groot op Strenderpop achter zijn mengpaneel. (Foto Olivier shilling) maal niet.' Bij Groot maakte de verbazing plaats voor vechtlust en hij ondernam stappen. Een bezwaarschrift werd verzonden en er werd contact gezocht met de rechtswinkel. Door het verruimen van de terug keer van studenten van vier naar vijf jaar kwam Groot net weer aan de maatschappelijke binding. Ver der stappen tegen de gemeente kwamen daarmee te vervallen, maar de Hoornder had het zeker niet gelaten. 'Ik was niet van plan weg te gaan en had me echt vast geketend aan de verwarming. Ik vind het belachelijk dat iemand die hier geboren en getogen is, zijn rekeningen betaalt, werk heeft en een sociaal leven, hier niet mag wonen.' Een oplossing voor het probleem heeft Groot voor handen. De gemeentelijke regels zouden aan gepast moeten worden. 'Die rege ling is gemaakt om mensen van elders te weren. Als je twee, vijf of tien jaar met je studie bezig bent, moet je altijd kunnen terugkeren.' Voor het idee van Groot moeten de regels aangepast worden, maar hij voorziet daarin geen proble men. 'Als de gemeente rare regels kan handhaven, kunnen ze ook nieuwe regels verzinnen.' i 11 i 1 O O i 2r Sandra Bremer woont sinds november in Oosterend op haar eigen plekje. Sandra Bremer heeft er alles aan gedaan om haar maat schappelijke binding te kunnen houden. Ze heeft versneld twee studies gedaan, heeft een jaar gewacht met uitschrijving en is een jaar eerder weer terug ingeschreven. Toch ging het in eerste instantie niet goed. Meteen na haar sportopleidingen op MBO- en later HBO-niveau keerde Bremer terug naar Ooste rend. Een uitwonende beurs van de Informatie Beheer Groep ont ving ze toen al een jaar niet meer, terwijl ze wel studeerde. 'Dat heb ik er voor opgegeven om mijn maatschappelijke binding te kun nen houden. Ik wilde heel graag terug naar Texel. Hier voel ik me thuis en heb ik alles.' Officieel was ze in september 2007 nog in het bezit van de maatschappelijke binding. Bij inschrijving bij Woontij in novem ber van dat jaar, bleek deze echter verlopen. 'Ik dacht dat papiertje even op te halen bij de gemeente, maar toen was het te Iaat. Als ik dat geweten had, had ik meteen mijn maatschappelijke binding opgehaald.' Ze paste haar hele studietijd aan op terugkeer naar het eiland en het behouden van de maatschap pelijke binding. Toch wist ze niet dat de ze kon verlopen terwijl ze weer op het eiland woonde. 'De gemeente kijkt precies tien jaar terug, dus de periode verschuift steeds. Ook als je op het eiland woont.' Met hulp van dorpsgenoot Richard Kortekaas probeerde Bremer ver volgens alsnog de maatschappe lijke binding te krijgen. In een brief hebben ze uitgelegd dat Bremer er tijdens haar studie alles aan had gedaan om terugkeer naar het eiland mogelijk te maken. En dat ze als toekomstig gymdocente de gymverenigingen op het eiland weer nieuw leven in kon blazen. De uitkomst daarvan was met positief, er werden geen uitzonde ringen gemaakt. 'Toen heb ik maar bij een particu lier gehuurd. Ik dacht dan doen we het toch zóT Dat huren bij een particulier zonder maatschappelij ke binding niet mocht, wist ze niet. Enkele maanden later volgde een brief van de gemeente waann ze verzocht werd haar maatschap pelijke of economische binding te overhandigen. Door de aanpas sing in het beleid kreeg ze toen weer een maatschappelijke bin ding en mocht ze in haar huisje blijven wonen. Toch vindt ze het belangrijk alsnog haar verhaal te doen omdat er, volgens eigen zeggen, veel meer mensen zijn met ditzelfde pro bleem. 'Ik vind dat studenten na hun studie gewoon terug moeten kunnen keren. Wat ze ook gedaan hebben en hoe lang ze er ook over gedaan hebben. Het is toch de toekomst van het eiland?'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9