Nieuwe leien op kerkdak hard nodig Basketballers spelen op eigen eiland TEXELSE 11 COURANT lm* 'Zwemmen in het water onder de brug' VRIJDAG 2 OKTOBER 2009 SBB begint met houtkap Dennen Kerkrentmeester Arie de Ligt laat zien hoe bros de leien zijn geworden. Na bijna zestig jaar krijgt De Burght, de voormalige hervorm de kerk van Den Burg, nieuwe leien op het dak. Geen overbo dige luxe, want de huidige bedek king is zo slecht, dat het gebouw geregeld lijdt onder lekkage. 'We hebben er al bijna tien jaar last van. Sommige leien zijn zo bros geworden, dat als je ze opnieuw vastnagelt, de stukken je om de oren springen. Bij een storm bre ken er geregeld delen af. Als het daarna hard gaat regenen, komt het water door de kieren naar bin nen. We krijgen jaarlijks inspectie van de Monumentenwacht en er zijn al diverse gesprekken geweest met de gemeente en de Rijksdienst Cultureel Erfgoed, voorheen de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. Maar er was nooit budget. En dat was hard nodig, want zelf kun nen we het niet betalen', vertelt Arie de Ligt. die in het kerkbestuur de functie van kerkrentmeester vervult. Dat het dak in zo'n slechte conditie verkeert, is een beetje vreemd. Leien gaan als dakbedekking gemakkelijk zeventig jaar mee, ter wijl deze in 1953 zijn gelegd. 'Dat is gebeurd tijdens een grote res tauratie, nodig na de beschietingen in de Russenoorlog in april 1945. Het is maar een veronderstelling, maar het zou best kunnen dat ze toen niet het beste materiaal heb ben gebruikt.' Dat er opnieuw leien op moesten, stond buiten kijf. 'Vóór 1605 lagen er pannen op het dak, maar we hebben dus al meer dan vier eeuwen leien. Die horen dus gewoon bij het gebouw.' Het was nog even flink spannend, omdat er flink wat subsidieaanvra gen bij de Rijksdienst Cultureel Erfgoed lagen, terwijl het budget relatief gering was. Maar onlangs kwam het verlossende bericht. De Ligt: 'De restauratie kost in totaal zo'n €500.000,-. Daarvan wordt zeventig procent gesubsidieerd, zelf moeten we anderhalve ton opbrengen. Dat bedrag hebben we niet, zodat we nog flink aan de slag moeten. We hopen op een bijdrage van sponsors. Zoals van het Prins Bernardhard Fonds, maar ook van het bedrijfsleven op Texel. Daar naast denken we aan verschillende acties vanuit de kerk zelf. Bijvoor beeld een verkoop van de oude leien.' Om voor subsidie in aanmerking te komen, moest vóór 1 oktober een begin worden gemaakt met restau ratie. Aan die eis bleek echter met te voldoen. 'Er zit drie maanden levertijd op de leien. Bovendien is het niet handig om in de winter het dak open te hebben. Gelukkig dacht de Rijksdienst er ook zo over. We krijgen het geld nu toch, op voorwaarde dat we voor de kerk het bord met de namen van de opdrachtgever en de aannemer plaatsen. Ook moesten vóór 1 oktober de leien besteld zijn.' Ondertussen gaan de voorberei dende werkzaamheden gewoon door. 'In het verleden hebben we flinke kosten moeten maken om de bonte knaagkever te bestrijden. Drie jaar geleden hebben we de balken geïnjecteerd met een bestrijdingsmiddel. Het lijkt erop dat dat heeft gewerkt, maar we kunnen met de hele constructie zien. Daarom brengen we in janu ari en februan inspectieluiken in het gewelf aan. Mocht de kever toch weer terug zijn, dan gaan de kosten nog flink omhoog.' Het eigenlijke werk gaat in het voorjaar van start en moet voor de bouwvakvakantie zijn afgerond. Het werk wordt uitgevoerd door Pronk Leidekkers, een gespeciali seerde aannemer uit Warmenhui- zen. Opdrachtgever is het kerkbe stuur, Architektenburo Texel voert de directie. Beide organisaties zich laten bijstaan door adviesbureau Klaas Boeder, specialist in leibe dekkingen. Staatsbosbeheer begint maan dag met onderhoudswerk in de Dennen, waarbij ongeveer een derde van het oppervlak wordt gedund. Een deel van het gekap te hout wordt omgezet in hout chips en aan Texelenergie ver kocht. Tijdens de werkzaamheden worden de fiets- en wandelpaden zo veel mogelijk ontzien. Het werk moet voor kerstvakantie klaar zijn. Het kappen is volgens deskundi gen nodig om het bos vitaal en gevarieerd te houden en wordt uit gevoerd volgens de gedragscode zorgvuldig bosbeheer. Staatsbos beheer is één van Nederlands grootste leveranciers van hout uit duurzaam beheerde bossen. De 16.000 in de Dennen te kappen bomen bevatten ruim 7.000 kubie ke meter hout. gelijk aan de hoe veelheid hout die 7.000 Nederlan ders gemiddeld per jaar verbruiken. Afhankelijk van de kwaliteit is het hout voor verschillende doelen bestemd. Een klein deel is geschikt als zaaghout, maar de grootste hoeveelheid zal verwerkt worden tot kisthout of vezelplaten voor de bouw en energiehout. Het kisthout wordt in Nederland verwerkt, de vezelplaten worden in België gemaakt. Dit hout wordt naar de haven van Oudeschild gebracht en per boot afgevoerd. Het energie hout zal enige tijd na het omzagen langs de bospaden worden ver snipperd en afgevoerd. Deze snippers worden verkocht aan TexelEnergie en gebruikt voor de energie-installatie van het nieu we gemeentehuis, die ook de ver bouwde OSG en woonwijk De 99 gaat verwarmen. Op verzoek van gemeente en TexelEnergie worden percelen die voornamelijk energie hout leveren verspreid over de komende jaren gedund. Dit om TexelEnergie de kans te geven de houtstroom goed te organiseren. Percelen die zowel energiehout als ander hout opbrengen, worden wel dit jaar geheel gedund. Het kan voorkomen dat er tijdens de werkzaamheden enkele wegen en paden in het gebied tijdelijk worden afgesloten. Dit wordt aan gegeven met borden. De planning voor de werkzaamheden is als volgt: tussen Jan Ayeslag en Wes terslag (5 tot 31 oktober), Wester slag-Reuverslandweg (26 oktober tot 8 november), Reuverslandweg- Oude Grensweg (9 tot 21 novem ber), Pelikaanbos (16 tot 28 novem ber), bosrand langs Ruyslaan (23 november tot 5 december), bos rand langs Boodtlaan en Dorp- straat-Mienterglop (30 november tot 12 december). Het bord opdrachtgever, betrokkenen moest worden geplaatst. Man, vrouw, kind, ervaren beoe fenaar of beginner, iedereen die het leuk vindt om een partijtje te basketballen is vanaf 6 novem ber elke vrijdagavond welkom in de Burgemeester de Koninghal. Bij voldoende belangstelling wordt de eilandcompetitie nieuw leven ingeblazen. Het wekelijkse avondje is een initi atief van basketbalvereniging De Mareis, die tot vorig jaar met drie teams in de regionale competitie uitkwam. Als gevolg van een ingrij pende herindeling door de lande lijke bond nam de animo echter flink af. 'Ons rayon loopt nu tot Lisse aan toe. Dat betekent dus dat we vaak verre reizen zouden moeten maken. De leden van de senioren en het oudste jeugdteam hadden daar geen zin in. Vandaar dat we die twee teams hebben teruggetrokken. Alleen de jongste jeugd, tot 14 jaar, blijft aan de over kant basketballen', vertelt Eric Ven- Daaraan deden vooral bedrijfs- teams mee, wel een stuk of tien, twaalf. We hopen nu in eerste instantie op zes teams. Diverse leden en oud-leden hebben al aan gegeven mee te willen spelen. Dat geldt ook voor een groepje spelers van het damesteam dat we tot een paar jaar geleden hadden.' Een team telt vijf spelers, maar er mag doorlopend worden gewis seld. 'Het is het beste om minimaal zes of acht spelers te verzamelen, omdat niet iedereen altijd tegelijk aanwezig zal zijn.' Teams mogen bestaan uit dames, heren en dames én heren. Maar ook individuele spelers zijn welkom. 'Vanaf vol gend jaar willen we regels opstel- 1991 gespeelde len over bijvoorbeeld het aantal venei Texelse cowan) mannen en vrouwen in een gemengd team, om ervoor te zor- neker. Om de gestopte leden een initiatief kan uitgroeien tot een veel gen dat ze zo gelijkwaardig moge alternatief te bieden, is besloten groter evenement. 'Tot een jaar of lijk zijn. Maar laten we eerst maar elke vrijdag onderlinge wedstrijdjes tien, vijftien geleden hadden we eens beginnen. Als het loopt, zien te houden. Venneker hoopt dat dit een bloeiende eilandcompetitie, we wel verder.' De Mareis Pau a Gieles (23) heeft aan so c Amsterdai met succes de bachelor- opleiding ergotherapie afgerond. Ze Dennis Kui per, mede werker van AB Noord- Holland is geslaagd voor de opleiding rundvee pedi cure (klauw- verzorger). Hij is werkzaam op Texel en in de Kop van Noord-Holland. Uit de oude doos: basketballers wedstrijd. is werkzaam in het brandwondencentrum van het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. Voor wie graag wil oefenen, biedt de vereniging twee keer een gratis training aan op de dinsdagavond. Er wordt ingegaan op algemene spelregels, techniek en tactiek, zodat al snel een leuke partij kan worden gespeeld. De wedstrijden op vrijdagavond beginnen om 18.30 uur. De jongste jeugd speelt tot 19.30 uur. Vanaf 21.00 uur komen de jeugd vanaf 16 jaar en de volwassenen in actie. Deelname kost €25,- per team en €5,- voor individuele spelers. Meer informatie en opgave bij Venneker, e-mail venneker@texel.com en tel. 06-27618929. Sophie Schaik heeft na vier jaar de bachelorop leiding aan de mie in Tilburg afgerond afgestu deerd als bassiste en als docent/ bandcoach, en is nu druk met het spelen in verschillende bandjes en lesgeven. Burgemeester Vorige stelling: Welk cijfer zou u terugkijkend op haar ambtsperiode willen geven aan burgemeester Geldorp? Op verzoek van de redactie hield Nanda Meijer een week lang een weblog bij over de samengestelde wedstrijd die komend weekend rond manege Akenburg wordt gehouden. Over vrijwilligers en bestuur ders, over hindernissen en de weersverwachting. Hieronder een bloemlezing; het hele blog is te lezen op www.texelsecou- rant.nl. Vrijdag - De cross is het onderdeel waar het uiteindelijk om draait, samen met.je paard/pony rijden door het landschap en hierbij ver scheidene natuurlijk ogende hin dernissen nemen. Het gevoel van vrijheid door te rijden in het land schap en de samenwerking met het paard maken het tot een unieke belevenis. Ook aan de paarden is te zien, dat ze het leuk vinden om te doen. Sommige paarden kunnen bij de start haast niet wachten tot ze mogen beginnen... Vrijdagochtend was Piet alweer bij de manege om aan een hinder nis te werken, de opsprong bij de waterbak. Aangezien er 27 hinder nissen zijn over een parcourslengte van ca. 2400 meter, die er allemaal anders uitzien, moet er heel wat werk worden verzet voordat alles staat. Zaterdag - Het aantal uren dat in het maken van het parcours en de hindernissen gaat zitten is enorm. Alle hindernissen moeten ten eer ste veilig zijn, maar ook de juiste hoogte hebben en op gepaste afstand staan van elkaar. Gelukkig is Ronald Beukers (uit Oudkarspel) een kundig man, die als officieel parcoursbouwer precies weet hoe het moet. Hij voorziet de bouw- ploeg van alle aanwijzingen en technische tips. Overigens bestaat de bouwploeg niet alleen uit de eerder genoemde drie commissie leden, gelukkig zijn er nog meer mannen die hierbij willen helpen. Zonder hun hulp, kennis en materi alen zouden we het niet redden. Zondag - De deelnemers voor de samengestelde wedstrijd komen uit heel Nederland en dit jaar heb ben we zelfs acht ruiters uit België. Dit betekent ook dat ruiters en paarden overnachtingsmogelijk heid nodig hebben. Gelukkig zijn er diverse adressen waar stallen beschikbaar worden gesteld voor de paarden. Op dit moment hebben we bij de paarden 98 starts en bij de pony's 67. De meeste deelnemers rijden in de klasse B, daarna vol gen de klasse L, M en Z. Maandag - Voor het maken van de indeling moeten we rekening hou den met een aantal factoren, zoals de boot. Op zaterdag vertrekt de eerste boot vanaf Den Helder om 7.30 uur, op zondag om 8.30 uur. Dat betekent dat we op zondag later starten en dus minder deelne mers kunnen laten meedoen. Om iets aan tijd te winnen, zijn de Texelse deelnemers zondag als eerste aan de beurt, evenals de deelnemers die zaterdag al zijn aangekomen In de schuur van Piet wordt hard gewerkt aan alle mogelijke decoraties, maar ook aan een enkele hindernis: de eb en vloed een foutje geslopen, de eerste boot gaat op zaterdag om 6.30 uur en niet om 7.30 uur. Deelnemers van de vaste wal die het weblog lezen, hoeven zich dus geen zorgen te maken dat ze te laat komen. De eerste reactie van de vaste wal was al binnengekomen hierover, dit kon gelukkig gelijk rechtgezet wor- hindernis bijvoorbeeld. Dit is een door de commissie zelf verzonnen hindernis waarbij er twee borden worden gebruikt die verstelbaar zijn. Het ene bord stelt de zee voor, de ander het strand (inclusief zand). Voor de werking van de hindernis kunt u het beste komen kijken op zaterdag, hij staat op het veld naast de manege. Dinsdag - Laat ik gelijk iets recht zetten, in het artikel van gisteren is den. Margriet en Mariska nemen 's avonds nog een keer alle taken door die op de wedstrijddagen plaatsvinden en checken of er vol doende vnjwilligers zijn om dit uit te voeren. Helaas blijkt dit niet zo te zijn en moeten er nog enkele mensen gevraagd worden om mee te helpen. Gelukkig hebben ze na wat telefoontjes alweer enige vrij willigers bereid gevonden mee te komen helpen. Woensdag - Vele hindernissen zijn voorzien van bloemen, natuurwerk stukken, poppen, stukjes van kin derliedjes en zelfs badeendjes Deze laatste mogen zwemmen in het water onder de brug... Wie thuis nog eenzame badeendjes heeft, mag ze mee laten zwem men, zet ze neer bij de manege en wij zorgen dat ze bij de rest van de groep komen. Vanaf vandaag is het program ma definitief, met andere woorden: er kan niet meer worden gescho ven. De enige wijzigingen die nog kunnen worden ingevoerd zijn afmeldingen en aanmeldingen wanneer er een plekje is vrijgeko men. Hierdoor is het voor Margriet een relatief rustige dag geworden Donderdag - Na een lange periode van heel mooi weer ziet de weers verwachting voor het komende weekend er niet rooskleurig uit, veel wind en regen. We hopen dat we geen herhaling krijgen van vorig jaar... In 2008 waren we genood zaakt de tweede dag af te gelasten wegens overvloedige regen en wind, waardoor het parcours niet begaanbaar was. Er vanuitgaande, dat het op Texel doorgaans mooier weer is dan aan de vaste wal gaan we vol enthousiasme door met het gereedmaken van het parcours. Alles geregeld hebbende, hopen we de komende dagen op mooi weer en zouden het leuk vin den wanneer er veel publiek komt om alle deelnemers te zien rijden, in het bijzonder onze dertien Texel se deelnemers. Aantal stemmers: 440 Nieuwe stelling: Er is op Texel teveel keus aan grote publiektrekkers en evenementen. www.texelsecourant.nl Cursus voor zwangeren In samenwerking met Jeugdge zondheidszorg en de docenten Henriëtte Timmermans (fysiothera peute) en Mariëlle Glorie (yogado- cent) verzorgt Omring vanaf 4 november een cursus zwanger- schapsbegeleidmg. De cursus bestaat uit vijftien bijeenkomsten van anderhalf uur. te houden in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel. De bijeenkomst begint om 19.30 uur Deelname kost €90,-, leden van het Servicepakket beta len €75,-. Voor aanmeldingen en meer infor matie: tel. 0223-650135 of e-mail servicepakketencursussen@omrin g.nl. De week van... Olivier Schilling Fotograaf Olivier Schilling uit Den Hoorn is de volgende blogger in de serie De week van. Als bijrijder maakt hij een deel mee van de Haarlem-Banjul Challenge, een rally voor een goed doel naar Gam bia.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11