Klaverjasdrives Witte Burcht gezellig én voor goed doel ii TEXELSE 7 COURANT Brand en Pastoor winnen tennistitels Gerard van Es op oorlogspad htf Jeugdkampioenen bij Deuce Buitenbaan boogschutters VRIJDAG 2 OKTOBER 2009 In 1983 organiseerde hij voor het eerst een klaverjasdrive, om geld in te zamelen voor de restauratie van het orgel van de katholieke kerk. Het evenement werd zo'n succes, ook financieel, dat hij de kaarters het jaar erop in de win termaanden nog eens meerdere malen bij elkaar bracht. Na de laatste drive voor de zomer werd de opbrengst verdeeld over een flink aantal goede doelen, aan gedragen door de deelnemers zelf. Dinsdag begint in de Witte Burcht alweer het 26ste seizoen van deze bijzondere serie. Organisator Jan van Tunen is een man van cijfers. Bekend zijn de gegevens die hij al tientallen jaren bijhoudt over het weer op Zuid- Haffel. Maar over 'zijn' kaartavon den houdt hij alles bij. 'In totaal werden 221 drives gehouden, waarvoor samen 12.650 deelne mers inschreven. Dat waren er gemiddeld 57 per drive. Op 8 janu ari 1985 was er het laagste aantal, namelijk 32, wegens spekgladde ijzelwegen. Het hoogste aantal, 108, op 28 december 1993, kon den we amper bergen. Er werd om het biljart gekaart en een tafeltje geleend bij buurvrouw Ran', noteerde hij na de laatst gehouden drive in mei. De statistieken geven een mooi beeld van de populariteit van het klaverjassen, die volgens Van Tunen helaas tanende is. 'Die kalft af. We zitten tegenwoordig op een gemiddelde van veertig tot vijftig deelnemers. Van iedereen die twee of meer keren heeft meegedaan, zijn er 65 overleden. Maar er komt zelden een jongere bij. De jeugd kaart niet meer. Die kijkt televisie of speelt spelletjes op de computer. Ik ken jongeren die klaverjassen via internet, maar ze komen niet bij ons. We hebben geen kaarters die jonger zijn dan vijftig. Freek van der Gracht is de oudste. Hij is 93 Nel Slot zal ook ongeveer zo oud zijn. Allemaal trouwe deelnemers. Als ze gezond zijn, dan komen ze. Vier dames komen elke maand met de taxi.' Van Tunen is een gepassioneerd klaverjasser. Hij leerde het spel op zijn zestiende, in het ouderlijk huis in Heemskerk, en speelde het sindsdien met enorme regelmaat. 'Het heeft er altijd bij gehoord. Als ik vroeger, toen we net verkering hadden, bij Ina thuis kwam, zaten mijn schoonvader en twee zwagers al op me te wachten. We hadden amper tijd om mekaar te knuffelen, want er moest gekaart worden. Bij ons in de buurt werden her en der kaartrondjes gehouden: dan bij de één, dan bij de ander.' Ruim zestig jaar later kaart het echtpaar Van Tunen nog steeds meerdere malen per week Ze doen wekelijks mee op de soos in Den Hoorn en staan op de reservelijst in De Waal. Kan de organisatie niet tot een viertal komen, dan worden de Van Tunens gebeld. Eens in de maand kaart Jan (78) met Dick Kalverboer (76), Thijs Smit (77) en Henk Smit (79). Ondanks hun leef tijd, gaat het er soms fpnatiek aan toe. 'Ik wil wel winnen. Daar zit ik voor.' Ina nuanceert: 'Dat is waar, maar ik ben minder fel. Er is kwali teitsverschil. Niet iedereen zal het goed leren En daar moet je ook rekening mee houden.' Ondanks de wil om te winnen, staat in De Witte Burcht de gezel ligheid voorop. Bijgestaan door zijn vrouw en Henk en Thijs Smit orga niseert Van Tunen van oktober tot en met april iedere maand een drive, acht in totaal. Dat gebeurt op de hem bekende wijze: punctueel en met oog voor detail. 'We kopen altijd veel prijzen in. Bij elke drive krijgen de beste tien koppels een pnjs, twintig in totaal dus. Plus een poedelprijs voor de laatste. En vijf endertig prijzen voor de verloting. Bedoeling is zoveel mogelijk men sen met een prijs naar huis te laten gaan. En met een goed gevoel, zodat ze een maand later weer komen. Tot een paar jaar geleden mochten de winnaars op volgorde een prijs van de tafel zoeken. Met als gevolg dat de nummers laatst altijd met de kleinste prijs naar huis ging. Tegenwoordig geven we een echte poedel, een knuffel. Die is gewild, hoor. Als ze die krijgen, staat hun gezicht direct heel anders.' Bijna net zo belangrijk was de opbrengst van de kaartavonden. In 25 jaar werd in totaal €28.266,- verdiend en verdeeld, over in totaal 23 goede doelen, van pater Witte in Kenia tot De Zonnebloem en van het Tesselhuus tot Artsen zonder Grenzen. 'De deelnemers bepalen zelf waar het geld naar toe gaat. Aan het eind van de laatste drive kunnen ze een idee indienen en wordt er over gestemd. We maken steeds porties van €225,-. Vroeger was dat ƒ500,-. Aan het eind van het seizoen is alles op. Ik heb nu nieuwe lootjes gekocht, waardoor we zelfs rood staan. Maar dat duurt maar even.' Wie wil meedoen aan de drives in De Witte Burcht moet in principe zelf een maat meenemen. Maar is die ziek of verhinderd, dan belt de organisatie desnoods een rondje om er één te vinden. Van Tunen vertelt het verhaal van Huug Snoek senior, die een paar jaar geleden in een enigszins sombere bui binnen kwam. Hij wilde wel meedoen, maar had geen maat. 'Ina wilde wel met hem spelen. Sindsdien vor men ze een vast koppel. Aan het eind van het jaar bedankt hij haar steeds voor een paar leuke avon den en gaat hij tevreden weer naar huis. Dan weet je weer waar je voor in de weer bent.' Van 6 oktober tot en met 4 mei wordt op iedere eerste dinsdag van de maand geklaverjast in De Witte Burcht. Inschrijven kan tus sen 19.30 en 20.00 uur aan de zaal. Deelname kost €3,50 per koppel. Na afloop wordt een verlo ting gehouden. Lootjes kosten €0,50 per stuk. Halve marathon Om onverklaarbare reden is in de uitslag van de Texel Halve Mara thon in de krant van dinsdag een kleine, maar storende fout geslo pen. In de categorie mannen-seni oren 21 kilometer zijn de tijden van de Texelaars wel juist, maar hun klasseringen niet. Van verscheidene kanten is de redactie er bovendien op gewezen dat van sommige Texelse deelnemers de resultaten niet stonden vermeld. Dat is ver oorzaakt doordat zij kennelijk niet (meer) op het eiland staan inge schreven. Dat geldt bijvoorbeeld voor Sjoerd Groeskamp, die bij de mannen 21 kilometer in 1.32.21 op de achtste plaats eindigde. De Hoornder had zich aangemeld als inwoner van Amersfoort. Margot van der Ven vermeldde bij haar aanmelding dat ze lid is van Groene Ster. Bij de uitslagen stond wel haar vereniging, maar niet haar woon plaats (Oosterend), zodat haar prestatie ons was ontschoten. Zij eindigde bij vrouwen 40+ in 1.37.56 op de vierde plaats. Hierbij alsnog de correcte weerga ve van de klassering van de Texelse mannen 21 kilometer. 6.Patrick Witte, 1.30.36. 9 Cees van der Land. 1.32.04; 10.Robert Bakker. 1.32.55: 13 Maarten Klunder, 1.34 50; 18.Yvo Witte. 1.35.17; 24.Jothan Purmer. 1 39.14.26 Flo- nan Julius. 1.39.37; 30.Mehdi Afrasiabi. 1 42 04; 36 Ben Boersen. 1.45,47. 37.Jeroen Driehuis, 1 46.00. 38 Peter Visch, 1.43 48; 42.Lennart Witte, 1 47.17; 46.Tom Pool, 1.51.20; 47 Pim Siebinga, 1.50.09; 52.Dave de Bruijn, 1.53.01; 55.Jesse Schuijl, 1.55.11; 66 Willian Blom, 2.01.31; 70 Bob Ran. 2.06.20; 72 Cees- Jan de Jager, 2 08.24; 79,Marti|n Kooiman, 2.19.22. Simon Brand en Ilse Pastoor zijn de beste spelers van tennisver eniging Deuce. Zij wonnen de clubkampioenschappen, die afgelopen maand werden gehou den. Met 106 spelers in het dubbelspel en 74 in het dubbelspel was het druk op het tennispark aan de Emmalaan. De wedstrijden verlie pen echter soepel. Hadden de wedstrijden in het enkelspel nog last van een uitloper van de orkaan Bill, de dubbelwedstrijden werden onder goede condities gespeeld. Bij de heren ging de titel naar Simon Brand. In een aantrekkelijke finale werd hij tot het uiterste gedwongen door Maurice de Groot, die in de eerste set nog kansloos was (6-0), maar daarna overschakelde op een aanvallen der speelwijze en sterk terugkwam (2-6). In de beslissende derde set moest hij zich echter gewonnen gegeven (7-6). Tegen het baseline- geweld van Brand kon hij niet op. Bij de dames ging de strijd tussen Ilse Pastoor en Cintha Eelman- Stiekema. Hoewel Eelman haar beste tennis liet zien en in de rally's prima meekon, had Pastoor meest al het goede antwoord. In twee sets prolongeerde ze overtuigend haar titel. De dubbelfinale bij de heren ging tussen Simon Brand/ Hans Polder man en Theo van Maanen/Leo Saai. Brand en Polderman wonnen met 6-4 en 6-0, waardoor ze net als vorig jaar de titel op hun naam schreven. Ook bij de dames gingen de titelhouders met de overwinning aan de haal. Na vier gewonnen wedstrijden in de poule eindigden Alie BoeijenVisser en Saskia Engel- hardt-Roos voor het duo Joke Ie Roux/Janny Zutphen. 'We zijn gauw weer thuis', zei Chiel de Boer mismoedig tegen zijn dub- belpartner Kees Boeijen, toen ze in het duel met Alfons Griffioen en Joost Brieko bij een achterstand van 0-6 en 2-5 een matchpunt tegen kregen. Niets bleek echter minder waar, want het spel van Griffioen en Brieko begon te hape ren. Er ontstond een spectaculaire wedstrijd, waarin Boeijen en De Boer in een tiebreak alsnog de tweede set naar zich toetrokken. Ze wonnen ook de derde set, met een finaleplaats in de categorie 7 als beloning. Daarmee hadden ze hun kruit echter verschoten, want Antoine Kersten en Marcel Wernand wonnen de eindstrijd eenvoudig met 6-1 en 6-1 De nieuwkomers in de damesdub- bel 8 deden het goed. Monique Gregoire en Wenny Griffioen-Stein- mann mochten na drie sets (3-6, 6-3, 7-6) de felicitaties in ontvangst nemen van tegenstanders Leny Boersen en Christina Hegeman. In het enkelspel heren 7 troffen André de Ruijter en Leo Saai elkaar in de finale. Niet met de optimale voorbereiding. Routinier Saai speelde s middags nog de halve finale tegen Joost Brieko. terwijl De Ruijter eerst de halve finale speel de (tegen Robert Saai) en daarna aan een wielerwedstrijd meedeed. Maar hij gaf geen krimp en won de eindstrijd met 6-3 en 6-2. In de damesenkel 7 was Atie Voer man de winnares. Verloor zij in de poulewedstrijden nog van Karin van Veen-Kiltz, in de finale won ze wel (6-2, 6-4). In de damesdubbel 7 ten slotte wonnen Atie Voerman en Marjon Janssen van Nellie Kager-Van der Ploeg en dochter Brenda Kager (6-2, 6-2). Uitslagen: Enkelspel - 4/5/6 heren: 1 Simon Brand; 2.Maunce de Groot 4/5/6 dames: 1 .Ilse Pastoor. 2 Cintha Eelman-Stiekema. 7 heren: 1.André de Ruijter 2 Leo Saai. 7 dames 1 Atie Voerman: 2.Karin van Veen- Kiltz. 8 heren; 1 Ruben Kooijman; 2.Dave Hillen 8 dames: 1.Brenda Kager. 2.Patn- cia Barreto Dubbelspel - 4/5/6 heren: 1 .Simon Brand/ Hans Polderman; 2.Theo van Maanen/Leo Saai 4/5/6 dames: 1-Alie Boeijen-Visser/ Saskia Engelhardt-Roos; 2.Joke Ie Roux/ Janny Zuthpen. 7 heren. 1.Antoine Ker sten/Marcel Wemand. 2.Kees Boeijen/ Michiel de Boer. 7 dames 1 .Marjon Jans- sen/Atie Voerman; 2.Brenda Kager/Nellie Kager-Van der Ploeg. 8 heren; I.Ron Hou- ben/Onno Werkman. 2.Richard Daalder/ Rutgert Oosterhuis. 8 dames: 1.Monique Gregoir/Wenny Gnffioen-Steinmann, 2.Leny Boeren/Chnstina Hegeman a drie ronden: 1.Gerard van Es; 2.Willem Otten; 3.Jaap Schaker Gerard van Es is op oorlogspad. Met drie overwin ningen in de eerste drie ronden laat hij er geen enkele twijfel over bestaan opnieuw clubkam pioen van En Passant te willen worden. De titelverdediger ver sloeg concurrenten Dirk Rijne- ker, Piet Bakelaar en ook Jaap Dros en staat direct al bovenaan in de B&B Van der Vis en Den Boer-schaakcompetitie. Ook Willem Otten begon het schaakseizoen uitstekend. In de eerste ronde won hij in een ener verende partij van Mohamed Al- Rawy, om in de derde ronde tegen Dirk Rijneker opnieuw een vol punt te pakken. Dros verloor weliswaar van Van Es, maar won al van Bakelaar en Rinus Vittali, terwijl het seizoen nog jong is. Verheugend is de deelname van een drietal talenten. Matthias Pep ping was eerder lid van de club en doet dit jaar weer mee. Hij is jong en kan zich zeker nog verbeteren, verwachten de kenners. Hij ver sloeg inmiddels Taeke van Lingen en Sam Hennink. Evenals Aldo Witte is Hennink van de junioren doorgestroomd naar de senioren. Hij verraste in de eerste ronde Roel Riegman en pakte zijn eerste overwinning. Een knappe presta tie, want de overgang naar de seniorencompetitie is voor veel jonge schakers zwaar En Passant houdt maandag 5 oktober jaarvergadering. Deze vindt plaats in het clublokaal in hotel Den Burg en begint om 20.00 uur. Belangstellenden worden met nadruk uitgenodigd de bijeen komst bij te wonen. Dros: A.Matth,as Pepping. 5.Frans Ei,gen- Al-Rawy. IS.Ptel Bakc- raam e.Nannmg Kikkert; 7 Taeke van laar: 16 Aide Witte, 17,Abe Zi,m Lingen; 8,Dick van Bameveld; 9.Rinus Dames Tevoko naar Haarlem De dames van Tevoko gaan voor de tweede wedstrijd van het sei zoen zaterdag naar Haarlem. Tegenstander is Spaarnestad 2, dat net als de Texelse ploeg vorige week met 4-0 won en dus mede koploper is. Spaarnestad was een paar jaar geleden nog de grote concurrent van Tevoko. dat de laatste wedstrijd met 3-1 verloor, waardoor de Haarlemmers kampi oen werden. Ook zaterdag zullen de Texelse dames zich geen inzin king kunnen veroorloven, aange zien het niveau van Spaarnestad ongetwijfeld een stuk hoger ligt Mosselrit Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 6 oktober Veld A 19.00 CVI-Randstad NIOZ 1 19 45 Super-NIOZ 1 CVI 20.30 Prinsen-Paal 28/Krim Super 21.15 Vlinderw-Autocentr Paal 28 22.00 Kobeko-Cocky's Autoc. Veld B 19.00 Interieurbouw -PFB Gea's 19.45 Gea's -Mantje Interieurb. 20.30 Falcon-NIOZ 2 Mantje 21.15 Ecotiem-Rabo Slik's 22.00 RAB-Slik's Ecotiem Veld C 19.00 AH-Tevoko (j) Sportief 19.45 Bar-SVC Tevoko (j) 20.30 Salique-NBC SVC 21.15 Kapper-Jozefschool Salique 22.00 Campings-Kooger Jozefsch Wedstrijdleiding Super de Boer en Evelien (tel. 310096) Uitslagen: PFB-Tevoko Jeugd 1-2, Wessels Ont- werptl-Slik's werk ijzersterk 3-0; Albert Heijn-NIOZ 2 3-0; Bouwcenter RAB-Mant- je 3-0; Ecotiem-lnterieurbouw Texel 0-3; SVC-Kapsalon Salique 3-0; Piet Kooger- De Kapper 1-2; NBC Eelman Partners- Jozefschool 1-2, Falcon-Gea's viswijven 2-1Cocky's Kapsalon-CVI 2-1Texelcam- pings-Bar Sportief 0-3: Slagerij Moorman en de Boer-Timmer's Bakkerij 1-2; Otto's Tweewielershop-Eetcafé De Rog 2-1. Sportshop Texel-De Knm 3-0; Klif 23-Foto de Waal 2-1 iWiTJEj Na drie weken vol tennis is zaterdag op de banen van Deuce een einde gekomen aan de club kampioenschappen voor de jeugd. Mede door het fraaie herfstweer was er volop publiek. De jeugd speelde in verschillende leeftijdscategoneen. De categorie JE 10 (jongensenkelspel tot en met 10 jaar) was onderverdeeld in een A- en een B-poule. Hierbij werd onderscheid gemaakt in jongens met veel en weinig wedstrijderva ring. Zo ontstonden er spannende partijen. Eerste in de A-poule werd Kayne Brieko, die in een spannen de driesetter won van Danilo Grif fioen. In de B-poule kwam Meinte van Lingen als eerste uit de bus, gevolgd door Reindert Wijker, die in een spannende wedstrijd verloor van Van Lingen. Bij de ME10 (meisjesenkel tot en met 10 jaar) moesten meerdere keren driesetters worden gespeeld om de wedstrijd te beslissen. Uit eindelijk wist Vienna Scholl het hoofd het meest koél te houden en knap van Elleke van Heerwaarden te winnen. Bij de JE12 zegevierde Wessel Kïlz. Nadat hij in de halve finale Stijn Kiltz had verslagen, moest hij het opnemen tegen de pas negen jaar oude Pascal Saai. Deze speelde een goede wedstri|d, maar Kiltz won met 6-3 en 6-2. De ME12 kwam op naam van Ilse Brand, die in de finale een mooie partij met lange rally's won van haar trai ningsmaatje Sterre Kiltz. Sabine van der Wal won in de ME14 de finale van Lucie Veeger en Timo Polderman won vnj eenvoudig bij de JE14. Jesse Blaauboer, die nog maar weinig wedstrijdervaring heeft, werd tweede. Door ziekte en blessures werden bij de JE16 niet alle wedstrijden gespeeld. Thijs van Veen en Jesper List troffen elkaar zelfs twee maal. !n de poule won Van Veen met 7-6, 6-7 en 7-6, maar in de finale wist List de wed strijd naar zich toe te trekken (7-5, 6-4) en eerste te worden. Sanne Brand won met overtuiging bij de ME16, waar Emma van Veen tweede werd. Naast het enkelspel werden ook dubbelspelen gespeeld. Foto's en uitslagen zijn te vinden op www. tvdeuce.nl. Naast deze kampioen schappen speelden Sterre Kiltz en Sanne en Ilse Brand een succesvol jeugdtoemooi in Anna Paulowna. Kilts en Ilse Brand wisten de MD12 op hun naam te zetten en Sanne Brand won, naast de ME14, met Kimberly van Drielen uit Den Hel der de MD14. Vittali; 10.Roel Riegman; 11 Sam Hen nink; 12.Thomas Richter; 13.Dirk Rijne- dan die van de vorige tegenstan der. De wedstrijd wordt gespeeld in de Beijneshal en begint om 14.00 Eduard Bos heeft zondag de jaar lijkse Mosselrit van de MAB gewon nen. In deze oriëntatierit voor auto mobilisten verwees hij Jessica Witte naar de tweede plaats. Bei den kwamen uit in de B-klasse. De C-klasse werd een prooi voor Mar leen van der Vis. Frank Ellen en Marcel Barends legden beslag op de tweede respectievelijk derde prijs. De volledige uitslag is terug te vinden op www.mabclub-texel.nl. Achter Odysseus aan de Emma laan werd afgelopen weekend door leden van handboogvereniging Eilandschutters een begin gemaakt met de aanleg van een buitenbaan. De baan, waarover al geruime tijd wordt gesproken, zal worden gebruikt voor trainingen en wed strijden Daarnaast wordt een opbergruimte gebouwd voor bla zoenen en andere materialen. De werkzaamheden worden groten deels in eigen beheer verricht. Ifoor elke klaverjasdrive kopen Jan en Ina van Tunen een groot aantal prijzen. Ook de poedelprijs is zeer gewild. (Foto Joop Rommetsi

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7