'i Regelaar die uitkomt voor haar mening TEXELSE 13 COURANT 'Als ik iets wil bereiken, dan doe ik er alles voor' VRIJDAG 9 OKTOBER 2009 In menig organisatie duikt de Joke de Boer op. 'Met schilderen maak ik mijn hoofd leeg. 'Het is voor Texel belangrijk om te laten zien wat we in huis heb ben', zegt Joke de Boer. Evene menten trekken mensen naar het eiland en daar heeft iedereen baat bij, is de visie van deze ondernemer uit De Koog. Ze steekt er als vrijwilliger en pro fessional veel tijd in. Met gedre venheid. 'Als ik iets wil bereiken, dan doe ik er alles voor.' In menig organisatie duikt de naam van Joke de Boer (55) op. Met haar medewerkers verricht ze onder- steunings-, secretariaats- en ander werk voor onder meer het Tessel- huus, het Texels Verbond van Ondernemers (TVO), Texel Culinair, schrijft bedrijfsplannen voor star tende ondernemers, doet aan pr en wat al niet meer en heeft een administratiekantoor. ranthouders die meedoen aan Culinair. Het is succesvol bij de gratie van hun medewerking. In die drie dagen moeten ze hun eigen bedrijf bijhouden en gelijktijdig op het evenement staan. Dat doen ze geweldig. Als organisatie zorgen wij dat zij zich op hun werk kunnen concentreren. Wij regelen de stands en al het andere. Het moet topkwaliteit zijn. De spullen zijn peperduur, maar we proberen het zo te doen dat de restaurants mini male kosten hebben. Dit jaar had- de kerk, maar dan hup, de makke lijke kleren aan. In de Kamerstraat hadden we elke week andere buren. Het duurde een tijd voor we doorhadden dat de bewoners in de buurt 's zomers verhuurden en zelf in schuurtjes woonden. Maar het was gezellig en iedereen was har telijk. Inmiddels voel ik me Texelaar in hart en nieren. Soms vragen ze me wel eens: wie was je opa? Een den we bijvoorbeeld beeldschone bestekjes. Maar wel 30.000 setjes, Ze is regelaar en aanspreekpunt bij die stuk voor stuk moesten worden evenementen en organisaties. Betaalde uren vloeien bij deze Texelse naadloos over in liefde- werk-oudpapier. 'De Stichting Texel Culinair is één van mijn opdracht- ingestoken. Allemaal vrijwilligers werk. Gelukkig schoten medewer kers van Texel Campings ons te hulp en pakten 11.000 setjes in. Het mooie van Culinair vind ik dat gevers, maar daarnaast stak ik er toeristen aan de praat raken met dit jaar ook circa honderd vrije uren Tijdens mijn laatste vakantie mensen van het eiland en zich zo ook beetje Texelaar gaan voelen. zette ik 's morgens om acht uur de Je roept een bepaalde emotie op, laptop aan en zat tot de middag van alles te regelen. Ik doe dat omdat ik het geweldig vind. Maar ook omdat ik als ondernemer net zo afhankelijk ben van het toerisme als restaurants, cafés en andere bedrijven. Dat geldt ook voor bewoners die toeristen als een last ervaren en denken dat ze er niet van afhankelijk zijn. Ga toch weg. Iedere Texelaar, of je nu in loon dienst bent of gepensioneerd, moet het er van hebben. Zou de boot bijvoorbeeld om het uur varen zonder toeristen of zouden we zóveel voorzieningen hebben? Niet dus. Het is belangrijk om te laten zien wat we in huis hebben. Dat we leuke dingen organiseren die men sen naar het eiland trekken. Ik neem mijn petje af voor de restau- die maakt dat mensen het naar hun zin hebben. We verhuren zelf een zomerhuisje. Die mensen hebben er zó van genoten en het huisje voor volgend jaar alweer bespro ken.' Dat eilandgevoel herkent ze wel. 'Tot mijn vijftiende woonde ons gezin in Noord-Scharwoude. Mijn vader kocht hier een assurantie kantoor en binnen een week zaten we op Texel. Ik zag er als een berg tegenop. Maar toen we de boot afreden dacht ik Jee, wat is het hier mooi. Ik voelde me snel thuis. De vrijheid was groot. Waar we van daan kwamen, was het na de kerk Over de WV: elke zondagmiddag in de nette kleren en aan de wandel. Hier op Texel hoefde dat niet. Nog wel naar groter compliment kun je me niet geven.' In 1991 begon ze een eigen assu rantiekantoor en ging ze er secre tariaats- en orgamsatiewerk bij doen. 'Dat is leuk, want ik ben een echte regelaar. Ik bemoei me graag overal mee en breng mensen bij elkaar. Een grote klus was meteen de coördinatie van de bouw van het nieuwe VW-kantoor. Ik nam die taak over van Jaap Dekker. Er zat een deel fondswerving bij. Het gebouw is er gekomen en uit waar dering hebben ze mij toen benoemd tot directeur van Kantoorpand Emmalaan BV, de eigenaar van het gebouw. Jaap Drijver had er als penningmeester van de WV en van TVO veel energie in gestoken en heeft het ook gebouwd. Ik vind het nog steeds mooi en represen tatief. Ook bouwkundig steekt het goed in elkaar. De onderhoudskos ten zijn zelfs zó laag, dat we vorig jaar de huur aan de VW hebben kunnen verlagen.' 'Gezamenlijke pro motie is een gouden formule en zorgt dat zóveel mensen ook in voor- en naseizoen voor Texel kie zen. Waar kom je rond deze tijd nog zóveel toeristen tegen. Niet op Terschelling en ook niet in Frank rijk. Maar hier bruist het. Daar pluk ken we allemaal de vruchten van. Maar het gaat niet vanzelf. Ik begrijp niet dat er ondernemers zijn, die direct of indirect afhanke lijk zijn van het toerisme, maar niet willen meebetalen aan de VW-pro- motiebijdrage via TVO. Op deze wijze kopen ondernemers voor een klein bedrag reclame in via een col lectieve reclamecampagne voor Texel. Waar ik me aan stoor, is het gemopper op de VW. Terwijl we het hier zó goed doen. Maar soms is het alsof iedereen over de VW wil meebeslissen. Daar gaat veel energie in zitten, maar je krijgt nooit alle hoofden in één zak. Vero nica Bos is een goede vriendin van mij. Wat zij allemaal over zich heen heeft gekregen, dat heeft mij diep geraakt.' Joke de Boer komt uit voor haar mening. 'Mensen zoals ik die er dingen uitflappen, staan in de regel voor hun zaak. Dat heeft twee kan ten. Ze bereiken het nodige, maar krijgen ook kntiek. Die consequen tie neem ik voor lief.' Ze behoorde tot de stuwende krachten van het festival Kunst in Zee. 'Dat is geboren uit idealisme. Met kunst, literatuur en muziek. Laagdrempelig, met hobbyisten en professionals. Die laatste categorie was kritisch, maar de combinatie zorgde wel dat het laagdrempelig was. In één weekend in maart, bui ten het seizoen, trok het 4.500 bezoekers. Het is jammer dat we het financieel niet meer rond kre gen. Maar ik zou er graag mijn schouders nog eens onder zet ten.' Als vrijwilliger was ze 31 jaar betrokken bij de Ronde om Texel. 'Ik behoorde tot de mensen die aan de wieg hebben gestaan en heb in die jaren van alles gedaan. Er wordt wel eens geklaagd dat het zo commercieel is, maar zonder sponsors red je het niet. Het kost zóveel geld. Maar de echte spon sors zijn al die vrijwilligers die zich er voor vrijmaken. Het is een goed lopend 'bedrijf' met een fantastisch bestuur. Sidny is geknipt als voor zitter. Het ene moment spit hij een leiding in en houdt hij met de jon gens de ouwejongenskrenten- broodsfeer in ere, het andere moment zit hij met grote sponsors aan tafel. Zelf kreeg ik het te druk en ben vorig jaar gestopt. Maar gelukkig is niemand onmisbaar.' En dan is er het Tesselhuus waar voor ze de ondersteuning doet. 'Fantastisch om te zien hoe men sen die soms twintig jaar de deur niet zijn uitgeweest omdat één partner ziek is geworden genieten van zo'n week. Met verhuur, orga nisatie en de noodzaak om elk jaar ruim €90.000,- aan fondsen te wer ven is de organisatie gecompli ceerd en veelomvattend. Maar het bestuur is betrokken en zeer actief.' Denkt ze ook nog aan zichzelf? 'Ik schilder. Daar kan ik me helemaal in verliezen. Ik zet er alles voor aan de kant. Al jaren schilder ik met een vast groepje een avond in de week bij Paulien Valk. Het is deels fantasie, deels ambachtelijk, je moet kleuren kiezen en noem maar op. Met schilderen maak ik mijn hoofd leeg. Een compliment is leuk, maar als een ander het niets vindt, dan zit ik daar niet mee. Het is van mezelf.' Gerard Timmerman Evenementen Vorige stelling: Er is op Texel teveel keus aan grote publiektrekkers en evenementen. Broeikaswereld warmer dan gedacht Manifest MEE Aantal stemmers: 226 Nieuwe stelling: Moet de gemeente het plaatsen van kerstbomen verbieden als voorzorg tegen vandalisme? www.texelsecourant.nl Tijdens de fossiele broeikaswe reld, 60 tot 50 miljoen jaar gele den, was er nauwelijks een temperatuurverschil tussen de polen en de evenaar. Dat blijkt uit onderzoek van de Universi teit Utrecht, het NIOZ en de University of California. Ze publiceren hun resultaten deze week in het toonaangevende tijdschrift Nature. Wetenschappers concluderen dat naast het zeewater op de Noord pool ook de wateren rond de Zuid pool in die tijd erg warm waren, boven de 30 graden. De onder zoekers baseren hun resultaten op boorkernen uit een gebied ten oosten van Tasmanië. Dat gebied lag 65 tot 35 miljoen jaar geleden tegen Antarctica aan. Veel onder zoek naar de opwarming van de aarde is gericht op polaire gebie den, omdat vooral deze gebieden gevoelig zijn voor klimaatverande ring. Na de warmste fase (onge veer 50 miljoen jaar geleden) koel de de aarde langzaam af. De temperatuur bereikte rond 33 mil joen jaar geleden een dieptepunt met de vorming van een grote Antarctische ijskap. De onderzoeksresultaten kunnen gevolgen hebben voor verwach tingen van de klimaatverandering in de toekomst. 'De fossiele broei- kaswereld wordt beschouwd als voorbeeld voor ons toekomstige klimaat', licht Peter Bijl, paleo-kli- matoloog aan de Universiteit Utrecht, toe. 'De nieuwe gegevens laten zien dat pooltemperaturen in een toekomst met veel C02 veel hoger kunnen liggen dan wat de computermodellen voorspellen. Met het oog op de in maart te hou den gemeenteraadsverkiezingen komt MEE met een manifest. Daar mee wil de organisatie gemeenten helpen voorwaarden te creëren voor een samenleving waarin ook mensen met een beperking kunnen participeren. MEE kan gemeenten adviseren over beleid op terreinen als de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, jeugdbeleid en de Wet Werk en Bijstand en hoopt dat de politieke partijen het manifest zullen benutten als handvat voor verkiezingsprogramma's. De tekst van hei manifest is te lezen op www.meenederland.nl. De toekomstige klimaatverande ring kan dus nog groter zijn dan zelfs de somberste voorspellin gen.' Kerkdiensten Zondag 11 oktober 2009 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. dienst in De Poort (Ele- mert), ds. P.A. den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. mw. K.M. Dij kerman. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. F. van Helden;. 19.00 u. ds. P.O. Bar nard. De Cocksdorp: 11.00 u. Th. van Teijlingen. Oudeschild: 11.00 u. ds. P.C. Barnard. GEREFORMEERDE GEMEEN TE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. ds. G. Bredeweg. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: 10.00 u. dienst in Oosterend, ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. Molema uit Eindhoven. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. Oudeschild: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Blijft groei en in uw verhouding tot God; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Eeu wig leven op aarde - Een christe lijke hoop? Denkertje De natuur heeft één mond gegeven en twee oren; om dubbel zoveel te luisteren als te spreken. Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur. Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Hulpverlening OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2 Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Oud papier Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 5. Gasthuis straat (van Beatrixlaan tot Hoger- straat), Gravenstraat (geen bedrij ven), Warmoesstraat, Schilderend tot rotonde, Julianastraat, Kees- omlaan. In Oudeschild wordt dinsdag 13 okto ber vanaf 13.30 uur oud papier opge haald door De Bruinvis, leder wordt verzocht het tijdig (gebundeld, met in plastic) aan de straat te zetten. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086: 314727; 314669: 312270 of 322008. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527 Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild Vr. 9 12.00 en 23.50 u. Za. 10 12.34 u. Zo. 11 00.40 en 13.20 u. Ma. 12 01.56 en 14.40 u. Di. 13 03.05 en 16.20 u. Wo. 14 04.45 en 17.35 u. Do. 15 06.16 en 18.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zondag 11 oktober laatste kwartier, dinsdag 14 oktober doodtij. Zondag 11 oktober zor 7.58 uur, onder 18 57 uur. TEXELSE©toURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 -1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 -13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar €39,85 €38.15 77.9C 75.55 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) 18,00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Jongerenprogramma 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Maartens kerk 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (muziek) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Maartenskerk Oosterend 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel, actueel (nieuws) 19.00 u De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (H) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met 20.00 u. Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 13