■smm TexelEnergie baalt van overstapteams Jarige Messengers geven benefietconcert Boeken vanuit café de wereld over TEXELSE 3 COURANT Speciaal Texels pannenbier Corné Vonk The Messengers in 1977, bij het jubileumconcert ter gelegenheid van het driejarig The Messengers samen in De Burght, waar ze zaterdag een benefietconcert bestaan. (Foto ardvel Texelse Courantl geven. (Foto Edo Koamani VRIJDAG 9 OKTOBER 2009 Ooit hadden ze meer dan tachtig leden en verkeerden ze als jon gerenkoor in de luxepositie een leeftijdsgrens te kunnen hante ren. Wie zijn 35ste verjaardag had gevierd, werd geacht zijn lidmaatschap op te zeggen. Dat is lang geleden, maar ondanks een sterk verloop vormen The Messengers nog steeds een bloeiend gezelschap. Zaterdag verzorgt het koor - inmiddels zelf 35 jaar oud - een benefietoptre den in De Burght, de voormalige hervormde kerk in Den Burg. The Messengers werden in 1974 opgericht, met als doel zingend het Evangelie uit te dragen. De leden waren 'meelevend kerkelijk', zoals de Texelse Courant bij een terug blik in 1999 schreef. Van welke gezindte ze waren, was van minder belang. 'Ze kwamen uit alle kerken. Eisen werden niet gesteld. Als je jong was en wilde zingen, was je welkom. In die tijd werden vooral gospels gezongen', vertelt voorzit ter Jan Oosterhof. Met meer dan tachtig leden waren ze in de beginjaren het grootste koor van het eiland, dat werd geleid door dirigent Jan Beijert en instru mentale ondersteuning kreeg van een drummer, een pianist annex organist en meerdere gitaristen. Naderhand liep het aantal leden terug en kwam de leeftijdsgrens noodgedwongen te vervallen. Oos terhof: 'Ons jongste lid nu is een entwintig, maar het merendeel is boven de vijftig. Er komt nog wel eens iemand bij. maar dat is tame lijk sporadisch. Bovendien valt er ook wel eens iemand af. Maar het aantal is vrij constant. En met acht mannen en achttien vrouwen heb ben een vrij gunstige verhouding voor een koor.' Anno 2009 geven The Messengers zo'n tien concerten per jaar. Vooral bij kerkdiensten, maar bijvoorbeeld ook voor de bewoners van De Gol- lards en het verpleeghuis. Het repertoire is nog steeds religieus, maar gevarieerder dan vroeger, met een voorkeur voor 'vlotte' lie deren. De leiding is al dertig jaar in handen van Jaap van der Slikke, die sinds het afscheid van organist Jan Kruithof ook voor de muzikale begeleiding zorgt. Erg belangrijk, volgens Oosterhof, is de goede sfeer en de hechte onderlinge band. 'Als je in de shit zit, dan ben je niet alleen.' Hun 35ste verjaardag vieren The Messengers zaterdag met een benefietconcert in De Burght. Omdat ze financieel zelf geen zor gen hebben en vinden ze dat ze best iets van hun rijkdom kunnen afstaan, hebben de leden besloten de opbrengst ten goede te laten komen van twee weeshuizen in Oeganda, waarvan de meeste kin deren aan AIDS lijden of HIV- besmet zijn. Het geld (er is al €1500,- binnen) wordt onder meer besteed aan medicijnen en een eventuele begeleide terugkeer naar hun ouderlijk huis. Onderdeel van het concert is een lezing met film over het project, verzorgd door Theo van Teijlingen, de opnchter van de stichting die de tehuizen beheert. Ook wordt opgetreden door een groep djembé-spelers. Het concert duurt van 20.00 tot circa 22.00 uur. De toegang is gra tis, maar een vrijwillige bijdrage wordt zeer op prijs gesteld. Boeken die vanaf Texel een wereldreis maken. Het kan nu Café Inn de Knip in Den Hoorn een Officiële Book Crossing Zone (OBCZ) is. Als eerste op Texel en 75-ste in Nederland biedt het cafe ruimte aan het fenomeen Book Crossing. In meer dan 130 landen op de wereld worden sinds 2001 door ruim 800.000 deelnemers boeken 'losgelaten', zodat anderen ze kun nen vangen en lezen. De boeken, van alle genres, worden eerst gere gistreerd via de website www. bookcrossing.com en daarna voor zien van een uniek nummer waar mee het boek gevolgd kan worden op zijn reis. Janien de Bruin van Inn de Knip: 'Het is een aardig initiatief, waarmee wij service bieden aan boeklezende Texelaars en toeris ten.' Hoewel iedereen een boek kan loslaten in Inn de Knip is het niet de bedoeling dat het een boe- kenafvalberg wordt. 'Daarom beheert een dorpsgenoot het boe- kenkistje voor ons.' BookCrossing is kosteloos en levert ook geen geld op. 'Je kunt het zien als inter nationale gratis boekenclub, het is een beetje avontuurlijk om 'jouw' boek te volgen op het internet. Te zien waar het terecht komt en wat men ervan vindt.' Voor wie mee wil doen, boeken aanleveren of opha len, ligt op de bovenverdieping bij de computers in Inn de Knip een korte instructie. Op de website is uitgebreidere informatie te vinden. De Bruin: 'Met het oog op de Kin derboekenweek zouden we het leuk vinden als mensen ook wat kinderboeken komen brengen.' Geen subsidie De Stichting Mentorschap krijgt van de gemeente geen subsidie voor het uitvoeren van taken die te maken hebben met de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). B en w hebben het beroep dat de stichting tegen deze afwijzing heeft ingesteld ongegrond verklaard. Mentorschap behartigt de belan gen van mensen die een beroep doen op de WMO, maar daartoe niet of onvoldoende in staat zijn, zoals gehandicapten, ouderen en mensen met een functiebeperking of psychiatrische problemen. Het ging om een bijdrage van €1.361,70 per jaar. B en w zijn afwijzend omdat toekenning van de subsidie het bestaande beleid zou doorkrui sen en omdat al op andere wijze in de taken van Mentorschap wordt voorzien, namelijk door de inzet van de welzijnsorganisatie Pharos. Bouwvakkers weten het als geen ander. Bij het bereiken van het hoogste punt van een klus, hoort pannenbier. Toen donderdag de top van het nieuwe gemeentehuis werd bereikt, kregen de Friezen en een paar Texelaars die er werken uit handen van medewerkers van de gemeente dozen met speciaal- bier uitgereikt, gebrouwen door de Texelse Bierbrouwerij. Op de foto krijgt de Texelse timmerman Aad Kiljan, werkzaam bij Draisma, een pakketje uit handen van Catherine Reij. Workshop over zonne-energie Marcel Elswijk van de Associatie Technologie Overdracht (ATO) houdt dinsdag 13 oktober in Hotel Den Burg een workshop over zonne-energie. De bijeenkomst is onderdeel van een serie informatieavonden die de Stichting Duurzaam Texel dit jaar houdt. ATO is een organisatie die zich toelegt op duurzame techno logieën. Elswijk geeft een overzicht van zonne-energietechnologieên voor grote en kleine projecten. Hij gaat daarbij in op de vraag hoe al vanaf het begin van een project rekening met zonne-energie kan worden gehouden en welke rollen de verschillende partijen daarbij in de bouwketen spelen. De lezing begint om 20.00 uur. Aanmelden is mogelijkvia Duur zaam Texel, info@duurzaamtexel.nl of 320723. TexelEnergie baalt van de ophef die is ontstaan door de over stapteams. 'Het is nooit onze bedoeling geweest dat mensen het gevoel kregen gedwongen te worden over te stappen', zegt directeur Brendan de Graaf. De overstapteams trokken vorige maand een week lang over het eiland. Ondanks instructies van de energiecoöperatie ging het mis. Bij mensen die geen bel hadden, werd op de deuren gebonkt en mensen kregen het gevoel dat ze onder druk werden gezet formulieren in te vullen. 'Het is te drukkend geweest', aldus De Graaf. De problemen concentreerden zich volgens hem rond twee personen. 'Hun namen doken telkens op. We hebben na twee dagen gesprekken met de teams gehad en die twee meteen gezegd dat ze niet meer terug hoefden te komen. Daarna hebben we in de gaten gehouden hoe het liep en toen kregen we minder opmerkingen.' Wat de teams heeft bezield, is hem een raadsel. 'Het kan zijn dat het hen te gemakkelijk is afgegaan.' De Graaf kan met zeggen of de energiecoöperatie imagoschade heeft opgelopen, maar hij sluit het niet uit. 'Wat er nu is gebeurd, druist in tegen alles dat we sinds de oprichting hebben opgebouwd.' De teams lieten eveneens een beschadigd appartement in De Koog achter. 'Dat was nota bene van een lid van TexelEnergie die een handje wilde helpen.' De teams waren afkomstig van Greenchoice, de energieleverancier waarmee TexelEnergie samenwerk. Er wor den gesprekken gevoerd over wat er is gebeurd. 'Op deze manier hoeven er van ons niet nog een keer overstapteams te komen.' Volgens De Graaf waren er ook Texelaars die tevreden waren. De actie leverde een hoop nieuwe leden op. Hoewel TexelEnergie tij dens de algemene ledenvergade ring liet weten veel nieuwe leden nodig te hebben, mag dwang vol gens De Graaf nooit worden toege past. 'Mensen moeten wel de mogelijkheid hebben vrijwillig en bewust te kiezen. Liever één lid dan vier van wie er vervolgens drie afhaken.' Volgens De Graaf wor den de mensen die formulieren hebben ingevuld, allemaal nage- beld. 'We willen weten of ze tevre den zijn en dat doen we op onze eigen manier.' Karin Beumkes op poëziefestival Onbederf'lijk Vers Karin Beumkes uit Den Burg is uit genodigd haar werk voor te dragen op het poëziefestival Onbederf'lijk Vers, dat woensdag 21 oktober in Nijmegen wordt gehouden. Ver spreid over tien locaties treden in totaal dertig dichters op. Onder hen tien prominenten, die zich elk laten flankeren door twee minder bekende poëten, door de organi satie betiteld als 'talenten'. Zo ver gezelt Beumkes samen met Wie- teke Koolhof de bekende Nachoem Wijnberg. Andere vooraanstaande dichters zijn Adriaan van Dis, Ram sey Nasr, K. Schippers en llja Leo nard Pfeijffer. De talenten konden zichzelf aanmelden door werk in te sturen. De organisatie ontving hon derd sollicitaties, waarvan er twin tig werden gehonoreerd. Beumkes treedt op in de Sint Nico- laaskapel. Het festival begint om 20.00 uur, wordt vanaf 22.30 uur gevolgd door een feest met een optreden van hiphopper Skiggy Rapz. De toegang tot alle zalen is gratis. Meer informatie staat op www.onbederflijkvers.nl en www. karinbeumes.punt.nl. Techniektoemooi Basisscholen boven het Noord zeekanaal kunnen zich inschrij ven voor het Techniektoemooi Noord-Holland Noord. In totaal vijftig teams mogen op donderdag 18 maart meedoen aan de finale in Alkmaar. De winnaars krijgen niet alleen een mooie prijs, maar mogen ook meedoen aan de landelijke finale, die in juni in het Openluchtmuseum in Arnhem wordt gehouden. De strijd in het toernooi, waaraan ook de jongste kinderen kunnen deelnemen, speelt zich af in vier categoneën. Deelnemers kunnen een toren bouwen van marshmal lows en satéprikkers, een achtbaan waarop knikkers precies één minuut onderweg zijn, een pneu matische grijparm voor het ver plaatsen van zware gewichten of een straalboot. Het toernooi is bedoeld om de belangstelling voor de technische vakken te stimuleren. Deelname is gratis, de organisatie zorgt voor ondersteuning in de vorm van les brieven. Ook worden de reiskosten naar Alkmaar vergoed. Meer informatie is te vinden op www.techmektoernooi.nl. Spookverhaal Spookverhaal of geen spookver haal over 800 bedden bij de haven; wethouder Bakker heeft deze com motie zelf over zich uitgeroepen. En welke richting de gemeente uit wil, wil Bakker niet zeggen. Waar om met? zo vraag ik mij af. Wat mij nog meer verbaast, is dat zowel Bakker als andere politici niet zijn ingegaan op de prognose van TESO dat er naar alle waarschijn lijkheid in 2035 50 procent meer auto's op het eiland rondrijden als nu. Daar moet de politiek zich druk om maken. Ik heb de wijsheid niet in pacht, maar je mag er toch met aan denken dat rond 2035 het ver voersaanbod, volgens het mini mumscenario van TESO, twee mil joen auto's zal bedragen. Dit kan de infrastructuur op Texel nooit zonder gevolgen verwerken. Per soonlijk heb ik indertijd aan direc teur Wortel gevraagd of, als de gemeente niet oplet aangaande het aantal slaapplaatsen, een gro tere boot dan de Dokter Wagema- ker mogelijk is. Zijn antwoord luid de: 'Nee, want de huidige boot is zo ontworpen dat de Pontweg deze capaciteit nog kan verwer ken. Als we door wat voor reden dan ook gedwongen worden nog grotere schepen te bouwen, zal de Pontweg vierbaans moeten wor den.' Dat moeten we toch met wil len. Ook de Texelse ondernemers moe ten wakker geschud worden, maar het enige dat voor velen van hen lijkt te tellen is expansiedrift en alles in het werk stellen om jaar- rond te kunnen verhuren. Koste wat het kost, en ons kostbare oude landschap delft het onderspit. Eve nementen op Texel organiseren is een hot item geworden, maar hoe ver gaan we hiermee door? Nu heb ik soms wel eens de indruk dat Texel één grote kermis aan het worden is. ledereen scheurt aan een end. De mens, de toerist moet vermaakt worden, dus trekken we alles uit de kast. Hoever gaan we hiermee door? Totdat het te laat is en de Pontweg vierbaans gaat worden? Het tij is nog te keren, maar dan moet de politiek duide lijke, keiharde standpunten inne men. Ik zie ze met grote belang stelling tegemoet en hoop dat mijn kindskinderen nog net zo van Texel kunnen genieten als wij nu. Maar de tijd dringt. Niet afwachten en achterover leunen. Menno Stam, Den Burg. Onze ome Wim Uw laatste reis is begonnen. Kinderen van Niek Witte 11 oktober 50 jaar geleden viel deze eikel uit de boom. Van harte gefeliciteerd! Cor en Jenny 'Dolblij zijn ivij mei de geboorte ran onze zoon Z(jn naam is: 4 oktober 2< >09 Cor Stella Vonk Van 'N eckótraat 9 1792 <AR_ Oudüscliüd In café Inn de Knip kunnen boeken worden 'losgelaten'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3