Kerstboomverbod dupeert winkeliers TEXELSE 5 COURANT 'Horecarecht blokkeert ontwikkeling' 1 VRIJDAG 9 OKTOBER 2009 Paul Krugers, mede-eigenaar van De Lindeboom, weet van het bestaan van de horecarechten op de Groeneplaats, maar kan niet zeggen of dit van invloed is op de voorgenomen ontwikke ling van het centrum van Den Burg. 'Het zat bij de overname bij de deal, maar wordt pas opportuun als er concrete plan nen liggen.' Krugers geeft aan de rechten tot nu toe niet in zijn voordeel te heb ben gebruikt. 'Het is leven en laten leven. Wij gaan de Vietnamees op festivals niet verbieden loempia's te verkopen, net zoals de oliebol lenbakker op de markt zijn gang kan gaan. We zullen daar ook in de toekomst op een goede manier mee omgaan. Dat is ook in ons belang. Ik denk dat de Lindeboom gebaat is bij concentratie van hore ca aan de Groeneplaats. Het zou mooi zijn als bijvoorbeeld de piz zeria aan de Kogerstraat naar het plein komt. Hoe meer reuring, hoe beter. Kunnen de horecazaken ook samen iets op de Groeneplaats organiseren.' Krugers gaat niet zover dat de horecarechten helemaal niet van invloed zullen zijn. 'We moeten meedenken over de vraag waar de Groeneplaats begint en eindigt. Ik hoop wel dat ze zo wijs zijn om het Waaggebouw te verplaatsen, zodat de Groeneplaats en de Vismarkt twee knusse pleinen worden.' Als eigenaar van het pand van De Zwaan heeft ook Hans de Beer een belang bij de Groeneplaats. 'Paul Krugers heeft mij verteld dat hij daar wat horeca aangaat alle macht heeft. Hij kan wel zeggen dat hij daar soepel mee omgaat, maar ik ben er niet gerust op. Het kan bij voorbeeld zijn dat Krugers er geen bezwaar tegen heeft dat Bakker Timmer er een theehuis vestigt, mits er geen terras bij komt, omdat dat hem klanten kost. Misschien wil hij zelf op de Groeneplaats wel een expressobar vestigen. Hoe ver gaat zijn macht? In het verleden, toen ik zelf De Zwaan exploiteerde, heeft het recht mij beperkt in mijn mogelijkheden. We wilden wel eens wat organiseren op het plein, maar kregen geen toestemming. Later bleek dat Stiekema het niet wilde. We hebben ook eens een aanvraag gedaan om bij het toenmalige jazz festival een tent neer te zetten op de Groeneplaats, waarin elk café iets kon doen. Ook dat heeft Ed geblokkeerd. Henri (van der El, de huidige uitbater van De Zwaan) is er ook tegenaan gelopen. Dit hore carecht is een drempel voor een goede ontwikkeling van de Groene plaats. Ik vind daarom dat het recht terug moet naar de gemeen te, zodat iedereen die daar wat begint op gelijke voet staat.' De ondernemersverenigingen van Den Burg en De Cocksdorp worden gedupeerd door het kerstboomverbod. Zij hadden al bomen besteld om ze in decem ber op straat te zetten. Ondernemersvereniging Den Burg heeft voor tweeduizend euro aan kerstbomen ingeslagen en De Cocksdorp voor een iets lager bedrag. Volgens secretaris Ton Steenvoorden van de Durper ondernemersvereniging had de gemeente eerder van zich mogen laten horen. 'In juli en augustus ben ik begon nen met aanvragen van offertes en er zijn nu 12 grote en 25 kleine kerstbomen besteld. Dan krijg je te horen dat je de bestelling maar moet afblazen, maar dat kun je niet maken. Je hebt je handtekening eronder gezet. Als je zo'n besluit neemt, doe dat dan meteen na de kerst.' Voorzitter Kees Klaassen van de ondernemersvereniging in Den Burg spreekt van een belachelijk besluit. 'Het is uit preventief oog punt, maar zo kan ik nog honderd dingen bedenken. Er is een keer iemand door een etalageruit geval len, dus moeten we dan overal maar stalen rolluiken aanbrengen? Dit is een besluit dat zonder enige vorm van vooroverleg wordt geno men.' Hij hoopt dat het verbod alsnog ongedaan kan worden gemaakt. 'We hebben net plannen ontwikkeld om de komende zeven jaar voor €110.000,- in Den Burg te investeren, maar op deze manier kunnen we wel inpakken.' In Oosterend kan het gevolgen hebben voor de jaarlijkse kerst markt. De ondernemersvereniging bekijkt hoe ermee om te gaan. Voorzitter Cor Bremer vindt het jammer dat iedereen de gevolgen moet dragen voor zaken die elders zijn gebeurd. 'Dit is een kinderach tig besluit.' Voor De Koog heeft het verbod geen gevolgen, omdat daar sinds vorig jaar geen kerstbomen meer in de Dorpsstraat staan. De schoonvader van Rein Stam, voor zitter van De Koog Baddorp, was de vaste leverancier, maar daar is een eind aan gekomen. In het baddorp wordt nog bekeken op welke manier de Dorpsstraat met de kerstdagen kan worden aangekleed. Volgens Stam hebben zich de afgelopen twintig jaar dat er kerstbomen stonden geen excessen voorgedaan. 'Er is er wel eens een boom omgewaaid, maar brand hebben we niet meege maakt. Je krijgt ze niet eens in de fik omdat ze nog nat zijn.' Wat ik zeggen wou Königin Luise In maandblad De Blauwe Wimpel van juli 1977 gaf medewerker L. von Münching nog de volgende informatie over de Königin Luise, waarover in de Texelse Courant van vrijdag wordt geschreven. Het schip was een Seebaddamp- fer, wat wil zeggen dat het behoor de tot de kleine groep schepen die de dienst onderhielden tussen Bre merhaven en Hamburg/Cuxhaven en het zeebad Helgoland en de nabijgelegen eilanden Norderney en Sylt. Engeland en België verklaarden op 4 augustus 1914 de oorlog aan Duitsland. Nog diezelfde dag gaf de Duitse marineleiding opdracht de in 1913 gebouwde en dus nog gloednieuwe Königin Luise te ver bouwen tot hulpmijnenlegger. Een dag later al kreeg de commandant het bevel uit te varen en mijnen te leggen voor de Britse kust, maar niet noordelijker dan 53* NB. De kleine Königin Luise had een zwarte romp gekregen en de beide gele schoorstenen een zwarte top, zodat het silhouet wat leek op de schepen van de Stoomvaart Maat schappij Zeeland. Men hoopte dat het schip daardoor onopgemerkt zou blijven. Onder bevel van Korvetten kapitan Biermann ging de Königin Luise vanuit Wilhelmshaven naar zee, hoewel de bewapening van twee kanons van 8,8 cm nog niet was aangebracht en het schip niets anders bezat dan twee reolverka- nons van 3,7 cm. Op het middaguur van 5 augustus 1914 aangekomen voor de mon ding van de Theems werd de Köni gin Luise opgemerkt door de Britse lichte kruiser Amphion. Het Duitse schip vervolgde zo snel mogelijk haar koers in zuidelijke richting en wierp tegelijk de aan boord zijnde mijnen. Maar al bereikte het schip een snelheid van 21 knopen, Engelse torpedobootjagers haal den het in en brachten het in korte tijd tot zinken, waarbij 76 opvaren den omkwamen. Een aantal over levenden werd door de Engelsen uit het water gehaald en aan boord van de Amphion gebracht. Op 6 augustus, dus een dag later, naderde de kruiser het gebied waar de Königin Luise tot zinken was gebracht. Daar liep het op één van de Duitse mijnen en ging onder, waarbij 150 man omkwamen, waaronder ook 18 geredden van de Duitse hulpmijnenlegger Kees de Haas, redactie De Blauwe Wimpel, Baarn. Wat ik zeggen wou Vuurtorenweg De Vuurtorenweg lijkt soms wel een racebaan. Wat te denken van de overlast van scheurende auto's heen en weer naar de vuurtoren. Vandaag heb ik mijn zevende kat van de weg moeten schrapen. Gefeliciteerd toeristen (of liever: terroristen), jullie hebben het weer voor elkaar. Even de nieuwe Por sche uitlaten. Honden, katten, egels, alles moet plat. Zelfs als ik gewoon bij de bus halte sta, worden bijna mijn tenen eraf gereden. Ik had er voor de ££6 Wat ik zeggen wou flrirooN Goes Kerstbomenleed 'Wonen en horeca slechte combinatie' Als zich na de herinrichting meer horeca aan de Groeneplaats concentreert, krijgt Ed Stiekema dan alsnog zijn zin? De gemeen te heeft dat immers in 1994 met hem afgesproken. Stiekema: 'Dat is nog maar de vraag. In mijn visie verhuizen de bestaande horecabedrijven naar de Groeneplaats. Maar als er nieu we zaken komen, dan beconcur reren die de bestaande. De groot ste fout die ze maken is de bouw van al die woningen. Horeca en wonen is de slechtst denkbare combinatie. Dat heb ik ondervon den. Die linkse lieden die dit beden ken, realiseren zich niet wat de horecaondernemers die zich daar vestigen boven het hoofd hangt. Dat ze hun handen vol hebben om mensen om drie uur 's nachts in de taxi te krijgen en dat bewoners daar eindeloos over gaan klagen. Zelf had ik in de Zwaanstraat jaren lang te maken met klagende omwonenden.' Prijs luchtvaart Antoinette Stiehl De oud-Texelse Antoinette Stiehl heeft een belangrijke prijs gekre gen van de luchtvaartindustrie voor haar werk als technicus bij Martinair. Stiehl is uitgeroepen tot beste technisch uitvoerend medewerker, wat haar een DAM RA Award ople verde. DAMRA is een samenwer kingsverband van Martinair, Trans- avia, KLM Cityhopper en Nayak Aircraft Services dat zijn best doet belangstelling bij jongeren te kwe ken voor een baan in de luchtvaart industrie. Volgens juryvoorzitter en oud-ver keersvlieger Benno Baksteen dankt Stiehl de onderscheiding onder meer aan het vertrouwen dat col lega's in haar hebben. 'Een van hen schreef in de voordracht zo aan boord te stappen van een vliegtuig dat door Antoinette is geïnspecteerd, onderhouden en afgetekend.' Volgens Baksteen omschrijft die ene zin precies waar het allemaal om draait in de lucht vaartindustrie. De oud-Texelse werkt sinds een paar jaar bij Martinair. Ze had aan vankelijk geen belangstelling in de luchtvaart en wilde secretaresse worden. Na de HAVO volgde ze een opleiding vliegtuigonderhoud aan de NLC in Hoofddorp en kwam ze bij Martinair terecht. In 2006 werd ze daar de eerste vrouwelijke bevoegde van de technische dienst (zie foto). Reddingboten van de KNRM, de brandweer, het oliebestrijdingsvaar- tuig Nomad uit Harlingen, de havendienst en de sleper Alcmaria van Ooms werkten maandag samen in een grote oefening voor de haven van Oudeschild. Volgens het scenario was brand uitgebroken op de Terschelling van de kustwacht, was een bemanningslid ernstig gewond geraakt en verloor het schip de complete lading gasolie op de Waddenzee. Het verloop van de oefening moet nog met de ver schillende partijen worden besproken. Met dans en een muzikaal optreden is De Akker in Oosterend woens dagochtend op bijzondere wijze aan de Kinderboekenweek begon nen. De kinderen dansten op het plein een 'fruitshake' en de leer krachten playbackten aan een ontbijttafel een liedje over eten Daarbij hielden ze spullen omhoog waarover werd gezongen. Het optreden werd gevolgd door een voorleesontbijt in de klassen. De Akker besteedt liefst drie weken lang op diverse manieren aan dacht aan het thema 'eten en snoepen' van de Kinderboekenweek. Het thema wordt na de herfstvakantie afgesloten met een gezamen lijke maaltijd waarbij de kinderen een zo gezond mogelijke lunch moeten meenemen. <foio jwwo veiligheid een bankje en een tafel neergezet, maar het bankje werd gesloopt en de tafel iedere keer in de sloot gegooid. Voor mijn katten (Pudelingtarzan, Max, Maxienne, Micky, Mickey, Pucky en Panter) is het in ieder geval te laat. Wie wil de vijf overge bleven katten redden? Familie Boon, Vuurtorenweg, De Cocksdorp. Antoinette Stiehl (rechts) is door de luchtvaartindustrie uitgeroepen tot beste technisch medewerker. De oud-Texelse kreeg daarvoor een DAMRA Award, een kunstwerk van vliegtuigonderdelen en een belangrijke onderscheiding in de luchtvaartindustrie (zie artikel). Biovergisting Hier wat aanvullende informatie over de biovergistinginstallatie bij Ooste rend. Het plan bij de Oostkaap van de gebroeders Smit behelst een schuur van 60 bij 30 meter en nog zes grote silo's van 25 tot 30 meter doorsnee. Er moet 25.000 ton materiaal vergist gaan worden, waarvan minstens 60 procent van Texel komt, hoofdzake lijk snijmaïs. De ovenge 40 procent (10.000 ton) bestaat uit kippen- en varkensstront. Dit moet met grote vrachtwagens vanuit de haven van Oudeschild naar het bedrijf van de gebroeders Smit worden aange voerd, over de smalle weggetjes rondom Oosterend. De politiek vreest dan ook naast stankoverlast een flinke belasting van het wegen net. 'We hebben één keer de geur van kippenstront in Oudeschild meege maakt, dat willen we niet nog een keer', zei Alfred Schaatsenberg (PvdA). Jur Schuiringa (WD) denkt met dat we de Veluwe moeten leeg- rijden om het op Texel te vergisten. "We mogen Texel niet verpesten om tegen elke prijs duurzaam en zelf voorzienend te zijn', zegt Marijke Eelman (CDA). Zij had ook veel pro blemen met de locatie in de oude polder en vroeg zich af of er geen andere plek te vinden is; De Raad van State oordeelde in 2007 dat het opwekken van energie geen agrarisch product is en dus met thuis hoort op een agrarisch bedrijf. Drie procent zou voor eigen gebruik zijn en 97 procent voor 'ver koop'. 'Het oordeel van de Raad van State is glashelder, maar het college wil het blijkbaar opnieuw proberen aldus de bewoners. In de krant wordt gesuggereerd dat Willem Hart iets gezegd zou hebben. Dit is niet het geval geweest en betreft stemmingmakerij. Els Jak, Oosterend Naschrift redactie: Het in de krant van vrijdag gepubli ceerde citaat van Willem Hart is afkomstig uit een schriftelijke ver klaring. Reuring rond verkeersmaatje Een 'verkeersmaatje' heeft enige reuring veroorzaakt in De Koog. Ries de Winter had er één langs de Boodtlaan gezet om verkeer minder hard te laten rijden, maar na een paar dagen was het knal gele poppetje verdwenen. De Winter hing in het dorp meteen flyers op om het circa één meter hoge poppetje met een vlag in de hand terug te vinden. Bewijzen dat het verkeersmaatje gestolen was, had hij met, dus hij hield er maar op dat iemand anders kennelijk ook graag een verkeersmaatje wilde hebben. De actie had succes, het poppetje keerde woensdag weer terug. Volgens De Winter wordt vaak te hard gereden op de Boodt laan. 'Er worden snelheden van 70 tot 80 kilometer per uur gehaald. Vooral taxi's rijden hard voorbij.' Er geldt een maximum snelheid van 30 km per uur. 'Met zo'n verkeersmaatje proberen we mensen er op een vnendelijke manier van bewust te maken dat er onverwacht kinderen kunnen over steken.' De Winter had ook eigen handig een bord met 30 km langs de Boodtlaan geplaatst. Dat is eveneens verdwenen en nog niet terecht. Kunstenaars exposeren De 63 leden tellende Texelse kunstenaarsvereniging Zout houdt ook dit jaar een geza menlijke expositie in combinatie met een open atelierroute. De leden stellen daarbij hun werk ruimten open voor Texelaars en toeristen. In 2007 en 2008 trok de tentoon stelling 1000 en 1200 bezoekers, de open atelierroute 400 en 450 bezoekers. Zout hoopt dat die stij gende tendens zich ook dit jaar zal aftekenen. De gemeente steunt het evenement met een bijdrage van maximaal €5.000,- in het tekort en volgt daarmee het advies van de Adviescommissie Cultuurbeleid

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5