Politiek houdt kruit over boeten droog Opera vaak te duur voor Texel TEXELSE P COURANT Aarde en Hemel in andere handen VRIJDAG 9 OKTOBER 2009 De gemeente kan naar verwach ting meer tijd en geld besteden aan het behoud van schapen boeten. Dat viel op te maken uit de eerste bespreking van het nieuwe monumentenbeleid tij dens de raadscommissie Wel zijn. Of alle plannen van het college worden gehonoreerd, blijft nog even de vraag. De oppositiepartij en waren het niet overal mee eens en de coalitiepartijen gaven weinig uitsluitsel. GroenLinks en het CDA hadden het beleid nog met in de steunfracties besproken en Texels Belang zei er ook in de gemeente raad eind oktober nader op in te gaan. De coalitie was wel blij met de beleidsvoorstellen. Fractie Weijers en de WD maakten een voorbehoud bij de €25.000,- die het college wil uittrekken voor extra ambtelijke uren. Wethouder Marian Merkelbach zegde toe nader te bekijken of het mogelijk is binnen de ambtelijke organisatie met uren te schuiven, zodat er min der dan €25.000,- nodig is. De PvdA en Weijers hadden moeite met €10.000,- die het college jaar lijks voor promotie (fietsroutes, informatiebordjes en advertenties) en éénmalig voor een brochure wil uittrekken. De vraag was of het allemaal zoveel moet kosten. Mer kelbach liet weten dat het prettig is als er geld overblijft, maar dat er bewust een budget is voorgesteld. 'Anders raakt dat in de slop. En je hebt te maken met onderhoud.' Texel 2010-voorman Gerbrand Poster zag niks in de voorstellen. Hij vond dat alleen het jaarlijkse budget van €22.269,- voor restau ratie moet blijven. Dat leverde hem het verwijt van Merkelbach op dat hij het liefst alles laat vervallen. Poster riposteerde dat volgend jaar een andere wind gaat waaien. D66, dat in 2006 tijdens de verkie zingen een thema van monumen ten had gemaakt, was blij met de beleidsvoorstellen. Astrid van de Wetering was wel benieuwd hoe het staat met de nieuwe Monu mentencommissie en stelde dat subsidies uit Waddenfonds niet in mindering mogen worden gebracht op de reguliere subsidies voor boe ten en stolpen. Daarmee verwees ze naar de €1,9 miljoen die De Lieuw en Dorpsherstel hebben gekregen voor de restauratie van tien boeten en 30 kilometer tuin- wal. Merkelbach liet weten dat waar schijnlijk binnenkort een nieuwe Monumentencommissie kan wor den gepresenteerd. Die neemt die plaats in van de commissie Grond gebied die jarenlang als Monumen tencommissie optrad. Roelie Bak ker (Texels Belang) stelde voor toch nog eens na te denken of er meer functies in boeten kunnen worden toegestaan dan nu mogelijk is. Dat had het college begin dit jaar voor gesteld in de Structuurvisie 2020, maar een meerderheid in de raad was toen tegen het toestaan van wonen op kleinschalige bedrijvig heid in boeten. Uitvaartbedrijf Aarde en Hemel gaat per 1 januari over in ande re handen. Liesbeth Roeper, die er tien jaar de scepter zwaaide, wordt opgevolgd door oud- Texelaar Ton van der Slikke (51 jaar), op het ogenblik nog werk zaam bij uitvaartverzorging Myosotis, één van de grootste uitvaartverzorgers in Amster dam en omstreken. Roeper, die vindt dat zij na tien jaar uitvaartverzorging toe is aan verdere ontwikkeling, is tevreden over de wisseling van de wacht. 'In Ton van der Slikke heb ik iemand gevonden die onze werk wijze wil voortzetten. Dat was belangrijk voor me. Maar ik ben nog niet helemaal weg, hoor. Ik blijf verbonden aan Aarde en Hemel. Ton kan mij inzetten als dat nodig mocht zijn. Maar ik ga wel op zoek naar een andere invul ling. Zo wil ik de ritueelbegeleiding op het eiland van de grond krijgen, is het de bedoeling mijn work shops over afscheid nemen een vervolg te geven en wil ik mij ver diepen in stervensbegeleiding. Daar gaat veel tijd in zitten en daarom was het nodig naar opvol ging uit te kijken.' Van der Slikke begon in 2004 zijn carrière als drager bij Aarde en Hemel. 'Als kind was ik al gefasci neerd door het vak. Ik vond het indrukwekkend. Toen ik de kans kreeg om meer ervaring op te doen bij Uitvaartverzorging Diny Neplenbroek in Amstelveen, heb ik onmiddellijk ja gezegd. Daarna heb ik nog een tijdje gewerkt bij Rouwvervoer Bergamin, waar ik ervaring opdeed met de laatste verzorging van overledenen.' Hoewel met name het Konink lijk Texels Fanfare onder leiding van Johan Dol regelmatig ope ra- en operettemelodiën op het program had en ook Door Eigen Kracht zich wat dat betreft niet onbetuigd liet, is de uitvoering van een complete opera op het eiland toch op zijn minst uitzon derlijk te noemen. Een speur tocht door ruim honderd jaar gangen Texelse Courant leert dat de wil er wel was, maar dat de kosten vaak een struikelblok Het meest in de richting van een complete operauitvoering kwamen wel de voorstellingen van het mari onettentheater van Bert Brugman die, op uitnoging van 't Nut en de Kunstkring, aan het eind van jaren vijftig jaarlijks voorstellingen ver zorgde in De Oranjeboom en Casi no. Te zien waren onder meer Faust, La Traviatia, de Parelvissers, de Barbier van Sevilla en Porgy en Bess. De muziek kwam uiteraard van de band, maar, zoals de Texel se Courant op 11 november 1959 schreef: 'Ook de weergaveappara- tuur die de familie Brugman mee naar Texel nam, voldoet aan de allerhoogste eisen.' Het was dan ook uitzonderlijk dat de jeugd van HBS, ULO, LTS, Landbouwschool en Landbouw- huishoudschool in 1965 werd ver gast op een uitvoering van de komische opera La Serva Padrona door de stichting Het Schoolcon- cert. Drie zangers en een pianist verzorgden in Casino twee voor stellingen van deze komische ope ra uit 1733. Pergolesi's stuk, dat als een van de vroegste komische opera's te boek staat en slechts 45 minuten duurt, was overigens ook al in 1958 te horen in De Oranje boom als afsluiting van een school- concert dat verder bestond uit opvoering van Bastien et Bastienne van Mozart. Voor beide schoolcon- certen werden de stukken in het Nederlands gezongen. Een grotere productie was de uit voering door het Noordhollands Operette Gezelschap van De Dra gonders van Villards, een opera- comique van Aimé Maillart. 'Het vergde een vlotte organisatie om dit grote gezelschap op het eiland te kunnen onderbrengen', schrijft de Texelse Courant van 2 augustus 1968. 'De artiesten zullen worden gehuisvest in de kampeerboerderij Hoorn en Burg en dineren in het havenrestaurant.' Om uit de kosten te komen, was het dan ook nood zakelijk dat alle 800 beschikbare kaarten a €8,75 (€3,97) verkocht zouden worden. De voorstelling werd gegeven in de Burgemeester De Koninghal, die een uitkomst betekende voor muziekminnend Texel. immers steeds was het in verband met het ontbreken van een geschikte zaal ruimte en de technische eisen, die aan een operavoorstelling worden gesteld, onmogelijk om op Texel een opera te brengen.' Overigens trok de voorstelling 'bedroevend weinig' belangstelling. Zowel zater dag als zondag zaten er nauwelijks zeventig toeschouwers in de zaal. 'Vrijwel alleen toeristen', voegt de krant daar aan toe, die niet onder stoelen of banken stak dat de hoge toegangsprijs daar mede debet aan geweest zal zijn Hoe anders was het in de jaren rond 1900, toen op de jaarlijkse feestavond van de Texelsche IJs club een operette werd opgevoerd. Deze traditie, ingegeven om in de toenmalige kwakkelwinters de leden het idee te geven dat er toch iets met hun contributie gebeurde, ontlokte de voorzitter in 1904 de uitspraak dat 'de IJsclub eigenlijk Operettenclub zou moeten heten'. Want groot feest was het. In 1923, zo'n tien jaar na de laatste uitvoe ring, haalt de Texelsche Courant nog herinneringen op. ons is bijgebleven de groote beroering die dat feest buiten het lokaal teweeg heeft gebracht. Een oproe- tl WBKKÊÊtMOm Cruiseschip Hanseatic, met 160 passagiers en 125 man bemanning aan boord, heeft dinsdag voor de haven van Oudeschild gelegen. Het schip, met een lengte van 122 meter en een breedte van 18 meter, verleidde Texelaars een kijkje te nemen. Het schip was te groot om in de haven te komen. Bij Myosotis, zijn huidige werkge ver, verzorgde Van der Slikke ver leden jaar 150 uitvaarten. 'Het is echt keihard werken. Vooral omdat ik daarnaast nog een opleiding heb gevolgd, want je papieren moeten natuurlijk in orde zijn.' 'In Amsterdam heb je altijd tijd te kort om het vak uit te oefenen op de manier zoals je dat wilt. Je hebt de zaken nog niet afgewerkt, of je moet al weer op weg naar de vol gende. Daarom pak ik deze kans met beide handen aan. Ik wil er voor de mensen zijn en tijd voor ze vrijmaken.' De overname van het uitvaartbe drijf heeft geen consequenties voor de personele bezetting. Zaterdagavond 10 oktober is er van 19.00 tot 21.30 uur open avond in afscheidshuis De Vlinder (Zie foto) Passagiers van Hanseatic zijn met twee tenderboten in Oudeschild afgezet, waarna ze per touringcar musea en De Slufter aan deden. Het schip deed het eiland ondermeer aan vanwege de status van Werelderfgoed door Unesco. Dinsdagavond vervolgde de boot de cruise richting Malaga, waar ze 19 oktober aankomen. Oud-Texelaar Ton van der Slikke, die uitvaartbedrijf Aarde en Hemel overneemt van Liesbeth Roeper. rige geest, die glasruiten deed rin kelen en de politie in actie bracht, heerschte toen daarbuiten.' Opge voerd werden werken als Twaalf Reizigers in de Diligence of Een Oudejaarsavond in een Dorpsher berg, Prinsesje, Malle Geert en Duinroosje. Dit laatste stuk, dat in de eerste jaren van de twintigste eeuw regionale successen vierde, werd geschreven door (oud-)Texe- laars Sam Vlessing en Willem Metz Tzn, die later ook triomfen vierden met de operette Klokketonen. Van de in 1891 opgerichte Texelsche IJsclub wordt na het twintigjarig bestaan niet veel meer gehoord. De meeste voorstellingen van ope ra en operette (of gedeelten daar uit) werden echter verzorgd door mensen van de overkant. Liefheb bers konden op de jaarlijkse ker mis terecht, maar ook trotseerden velen in februari 1938 het slechte weer voor de opvoering van het St. Caecilia Oratorium door de RK Meisjesvereniging uit Breezand. Pen's Schouwburgzaal was com pleet uitverkocht. 'Het tooneelspel liet op sommige punten wel wat te wensen over', aldus de krant, 'maar dit was niet zeer storend, daar toch op de zang het zwaartepunt was gelegd.' Een aparte vermelding in elk beknopt overzicht van opera en operette op Texel verdient De Woudkoningin door de kinderzang school uit Den Burg, die in februari 1908 werd opgevoerd in Hotel Texel. 'Het was een zeldzaam mooie avond welke ons door de Kinderzangschool was bereid', schrijft de Texelsche Courant in een uitgebreid verslag. 'Eene her haling van deze opvoering, tegen verminderden entreeprijs en met toelating van personen van jongere leeftijd, zou ongetwijfeld veler sym pathie verwerven.' De minimumleeftijd voor bezoe kers was 17 jaar, de toegang bedroeg ƒ0,50 (€0,22). De Woud koningin (van Mart Schuijl) werd in 1934 nogmaals uitgevoerd door leerlingen van de ULO. Wethouder Nico Kikkert en TVO-voorzitter Ries Swanink tekenen de intentieverklaring. Op de achtergrond van links naar rechts Arie Lam- boo (interim manager van het gemeentelijke vergunningenteam), Peter Jan Kuip (TVO-secretaris en coordinator van de architecten groep) en Jan Jacob Rab (voorzitter van de sectie bouw en installatie van het TVO). «g™» Nieuwe gastheren van het nationaal park Duinen van Texel (en hun docenten) poseren trots met het felbegeerde bordje. Snellere verwerking van bouwaanvragen Er bij de verwerking van bouw aanvragen al veel gewonnen als deze aan alle 'indieningvereis- ten' voldoen, zodat wordt gedacht aan een cursus voor architecten om hun 'professio naliteit' op dat punt op te voe ren. Tegelijk wil men kijken naar de manier waarop een aanvraag aan de bestemmings- en bouwregels wordt getoetst en hoe deze regels worden geïnterpreteerd. De bedoeling is dat TVO en gemeente dat tot eind januari 2010 samen doen aan de hand van een tiental willekeurig gekozen bouw aanvragen die zich de komende maanden aandienen en waarbij een onafhankelijk extern bureau wordt ingeschakeld. Uit de tien aanvragen worden er vijf geselec teerd die als voorbeeldproject moeten dienen. De betrokken aan vragers betalen de helft van de gebruikelijke leges. De resterende leges worden gebruikt om de 'expertmeting' van het onafhanke lijke bureau te betalen. TVO en gemeente zullen tevens de gevol gen onderzoeken van de afschaf fing van de lichte bouwvergunnin gen en de wijziging van de Woningwet. Ze houden rekening met het in de maak zijnde nieuwe bestemmingsplan voor het buiten gebied omdat de regels van dit plan een gedeeltelijke oplossing kunnen zijn van de fricties die zich nu bij de vergunningverlening voor doen. De samenwerking TVO-gemeente op dit punt is vastgelegd in een intentieverklaring die woensdag ochtend in het raadhuis werd ondertekend. In het eerste kwar taal van 2010 wordt bekeken wat deze samenwerking heeft opgele verd en hoe het verder moet. (Zie foto) Ambassadeurs Texelse duinen Dertien Texelse hoteliers mogen sinds deze week een bordje op hun gevel hebben dat aangeeft dat ze gecertificeerd gastheer van het nationaal park Duinen van Texel zijn. Om dat recht te verwerven, volgden ze een inten sieve driedaagse cursus over de verscheidenheid in planten en dieren in het gebied. In het ruim 4300 hectare grote natuurgebied zijn veel recreatieon dernemers actief, zoals strandpa viljoenhouders, hoteliers en exploi tanten van vakantiewoningen. Het nationaal park beschouwt hen als belangrijke ambassadeurs, die er zelf ook profijt van kunnen trekken dat ze in zo'n gebied werkzaam zijn. 'Het is belangrijk dat zij de duinen een warm hart toedragen. Ze kunnen veel kennis opdoen en dit weer delen met hun gasten. Het nationaal park legt de link tussen duurzaam ondernemen en natuur behoud', laat Petra Schut, coördi nator voorlichting en educatie, weten. In totaal telt Texel nu 40 geregi streerde gastheren. Geslaagd voor de cursus zijn: Walter en Ria Schrijn van Airport Hotel Texel, het echt paar Buijs van De Branding, F. Bakker van hotel De Zwaluw, Annet Arends van hotel Rebecca, Elannie Eshuijs van hotel Den Burg, mevrouw Grobben van hotel Kogerstaete, Frank Kingma en Tamara Kingma van hotel Prins Hendrik, Ansgar van der Spek van hotel Tatenhove, Maria van der Spek-Trap van hotel Tatenhove, Steffie Grabbe en Alex Aardema van Grand Hotel Opduin, Esther Fokkens van hotel/herberg De Zeven Provinciën en Carla Kikkert, Kirsten Löhr en René de Jong van hotel De Pelikaan. Tegelijkertijd werd een 'terugkom- dag' gehouden voor ondernemers die vorig jaar de cursus hebben gevolgd. De opkomst was hoog. De bezoekers werden getrakteerd op een informatieve middag, met onder meer een lezing van Laurens van Kooten van de Vogelwerk groep en een vogelexcursie. Ook werd de middag gebruikt om te inventariseren op welk gebied de ondernemers hun kennis graag zouden verdiepen.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9