TEXELSE 5 Boek over 450 jaar boerenbouwkunst De Ligt slaagt als molenaar COURANT VRIJDAG 16 OKTOBER 2009 Als het lukt voldoende financiële steun te krijgen, verschijnt in de komende winter het boek Boe renbouwkunst op Texel, met als ondertitel 450 jaar boerderij- bouw in relatie tot de agrarische geschiedenis en wooncultuur. Het boek is een uitgave van de jonge Stichting Historisch Boerde rij Onderzoek op Texel en geschre ven door de zelf in een stolp (Rozenburg) wonende Wilma Eel- man. Voor de gemeente en voor de Noordhollandse stichting 'Vrienden van de stolp' voerde zij al in 2002 een inventarisatie uit onder stolp boerderijen, stolpschuren en scha penboeten. Daarbij bleek dat Texel niet minder dan 388 stolpen telt, het hoogste aantal van alle gemeenten in de provincie. Over stolpen van Noord-Holland ver scheen al eerder een uitgebreide studie van L.Brandts Buijs. De Texelse stolpen bleven daarin onbesproken. Voor Eelman was dat aanleiding voor verder onderzoek, waarbij ze antwoord vond op vragen als wan neer en hoe de stolpen op Texel terecht kwamen, hoe ze in de loop van de tijd veranderden en welke specifieke kenmerken Texelse stol pen hebben. Ze deed literatuur- en archiefonderzoek en ging te rade bij restauratiearchitecten, aanne mers, rietdekkers en boerderijbe woners. Dat leverde een schat aan cultuurhistorisch feitenmateriaal op zodat een boek ontstond met niet minder dan 480 pagina's. Er is veel beeldmateriaal in opge nomen: ruim 300 bouwtekeningen, opmetingen, foto's, tekeningen en schilderijen, onder andere van Ad Blok van der Velden, Reinier Bakels en Souwtje de Wijn. Om het boek voor een ruim publiek betaalbaar te maken, mag het niet veel meer kosten dan €50,- Dat is alleen mogelijk met subsidie. De uitgever heeft daarvoor een beroep gedaan op de gemeente, TESO, het Texel- fonds, het Prins Bernhardfonds en enkele andere fondsen. De gemeente is al over de brug geko men met een bijdrage van €2.275,- op advies van de Adviescommissie Cultuurbeleid. Subsidie voor film over schapen Prijs voor cake Het Texelse schaap heeft de laatste tijd niet te klagen over aandacht en publiciteit. Cineast Michiel Beishuizen uit Den Burg krijgt van de gemeente een bij drage van maximaal €2.275,- voor een film en bijbehorend boekje, dat op niet alledaagse wijze laat zien welke rol het schaap speelt in het leven van de schapenhouder. Beishuizen maakt de film Skèèpe voor eigen rekening en verant woording. De bijdrage is bedoeld als tegemoetkoming in het ver wachte exploitatietekort. B en w hebben als voorwaarden gesteld dat van de gemeentelijke steun melding wordt gemaakt in het boekje en dat de gemeente twee exemplaren van de film cadeau krijgt. De inmiddels voltooide film van 33 minuten volgt een jaar lang het lammeren van de schapen en alles wat eraan vooraf gaat, met een scherp oog voor de mensen die erbij betrokken zijn. Voor de opna men hoefde de aan de Hallerweg wonende Beishuizen niet ver weg. Wat ik zeggen wou Met zijn camera was hij min of meer kind aan huis bij de familie Keijser van De Hal die in de film dan ook een centrale plaats inneemt. De cineast ging bijzon dere contrasten niet uit de weg. Er lopen meerdere verhaallijnen door elkaar. Een curieuze rol kreeg de oeroude en bevuilde radio in de schapenschuur die altijd speelt, afgestemd op Radio Veronica. De popmuziek van Veronica is tevens de muziek van de film en op een gegeven moment komt zelfs een bekende dj van de voormalige zee zender in beeld. Het boekje bij de film is nog in pro ductie. Het gaat vooral over perso nen die indirect met de schapen houderij te maken hebben, van wolhandelaar tot schapenkaasma ker. Half november wordt op Texel een voorvertoning van de film gehou den, vooral bedoeld voor de men sen die aan de film of het boekje hebben meegewerkt. De officiële première volgt later. Spookverhaal In de TC van 1 september lees ik onder de kop 'Haven Oudeschild toeristisch maken' het volgende citaat: Volgens Bakker moet voor de toeristische ontwikkeling reke ning worden gehouden met 800 tot 1000 slaapplaatsen. Gedacht wordt ondermeer aan een hotel op de plek waar de Asfaltmolen heeft gestaan". In het zelfde artikel staat ook: Dat het getal 800 tot 1000 slaapplaatsen begin dit jaar werd genoemd door een bureau dat onderzocht hoe de recreatie op en rond de haven van Oudeschild kan worden verbeterd. En: De gemeen te stelt een visie op om de toeristi sche mogelijkheden op en rond de haven van Oudeschild in kaart te brengen. In de TC van 6 oktober lees ik onder de kop 'Plan hotel 800 bed den haven spookverhaal' met daarin de tekst: Er bestaan op het gemeentehuis géén plannen voor een hotel met 800 bedden bij de haven van Oudeschild. Aldus rea geert wethouder Bakker onder meer op de opmerkingen van oud commissaris van TESO Harry Ran. En in hetzelfde artikel staat: Het getal van 800 slaapplaatsen is alleen genoemd in het rapport Wortel 3 (de commissie die ver noemd is naar oud-TESO-directeur Rob Wortel). Bakker: 'Er bestaat nog geen duidelijke visie voor het havengebied'. Moeten we nu concluderen dat de TC in haar artikel van 1 september de wethouder verkeerd geciteerd heeft of dat het kortetermijngeheu- gen van de wethouder te wensen overlaat? En kan er gesteld wor den; dat het bureau dat onderzocht heeft hoe de recreatie op en rond de haven van Oudeschild kan wor den verbeterd, het rapport van de commissie Wortel 3 gewoon heeft overgenomen? De commissie Wor tel 3 heeft indertijd gratis advies gegeven. Ik denk niet dat het onderzoek door het bureau gratis is geweest. Daarnaast kan ik mij niet herinneren dat de gemeente raad, verantwoordelijk voor het beleid, opdracht heeft gegeven Arie de Ligt uit Den Burg is geslaagd voor zijn molenaars examen. Hij mag zich naast Dirk Haker en Willem Keijzer de der de gediplomeerde molenaar van het eiland noemen. De Ligt deed examen bij korenmo len De Hoop in Wieringerwaard. Hij moest de molen opkruien en opzei len zodat die klaar was voor gebruik. Drie examinatoren legden hem anderhalf uur lang het vuur aan de schenen. 'We zijn de hele molen doorgeweest en ik moest allerlei vragen beantwoorden over de werking, maar ook over soorten molens, het weer en veiligheid. Het was pittig, je moest weten waar je het over had.' Lederschildpad dood opgevist Deze week werd op de Noord zee een dode lederschildpad opgevist. Volgens conservator Pierre Bonnet van Ecomare is de kans groot dat het' hier gaat om hetzelfde dier dat enkele weken geleden zwemmend in het Mardiep werd gezien. Bonnet baseert zijn conclusie op het feit dat lederschildpadden nor maal gesproken niet in de Noord zee voorkomen en ook wereldwijd zeer zeldzaam zijn. Het opgeviste dier is de derde melding binnen een maand, de kans dat het hier om weer een nieuw exemplaar voor een onderzoek hoe de recre atie op en rond de haven van Oudeschild kan worden verbeterd. Helaas kan ik mij met aan de indruk onttrekken dat het college geen inspraak duldt van haar inwoners bij het opstellen van een visie over de toeristische mogelijkheden op en rond de haven van Oudeschild. Het aanhalen van een door de gemeente op te stellen visie over de toeristische mogelijkheden op en rond de haven van Oudeschild door de heer Ran (een uiterst inte ger mens) in zijn afscheidsrede als commissaris van TESO heeft in ieder geval de discussie hierover losgemaakt. Piet Standaart, Den Burg. en amandelstaaf Boerencake en amandelstaven van Bakkerij Timmer uit Oude schild zijn in de prijzen gevallen bij regionale wedstrijden van brood- en banketbakkers. De amandelstaven, gemaakt door Ton Dorst, werden dinsdag tweede bij een wedstrijd van Echte Bak kers Noord-Holland. Er deden veertien bakkers mee. Een week geleden won Timmer eveneens een tweede prijs met een boerencake van Arnold Leijstra. Dat was bij een wedstrijd van de afdeling Noord-Holland van de Nederlandse Brood- en Banket bakkers Ondernemers Vereniging. Aan die wedstrijd deden dertig bakkers mee. Een vakjury beoordeelde de pro ducten op vorm, kleur, bakaard, structuur, malsheid, eeteigen- schappen en smaak. Een consu mentenjury keurde ook (zie foto). Arie de Ligt uit Den Burg is geslaagd als molenaar. Hij mag zich naast Willem Keijzer en Dirk Haker de derde gediplomeerde molenaar van het eiland noemen (zie artikel). ifo* Koning) De Ligt, voormalig opzichter bij Woontij, startte circa twee jaar geleden met de opleiding. Hij werd daarbij begeleid door Keijzer en Haker. Zijn interesse in molens komt voort uit interesse voor monu menten. 'Molens zijn dynamische monumenten.' Haker nodigde hem uit een keer te komen kijken bij De Traanroeier, waarna De Ligt met de opleiding begon. Het molenaarsvak staat in de belangstelling, Jan Pluimert is eveneens in opleiding. De mannen zijn wekelijks met De Traanroeier en de molen van Het Noorden bezig. 'Je moet ze laten draaien, anders heb je verval.' (zie foto) Op de atletiekbaan in Den Burg deden woensdag 280 scholieren mee aan de schoiierenveldloop van Sportservice Texel, die dit jaar voor de zevende keer werd gehouden. Onder aanmoediging van het in groten getale opgekomen publiek werd fanatiek gelopen. Alle deelnemers kregen een hennnering, de drie snelste in elke categorie kregen een prijs. gaat, is volgend Bonnet vrijwel nul. Eind september spoelde een dode lederschildpad aan bij Den Helder, een week later werd een zwem mend exemplaar gezien in het Marsdiep. Ecomare heeft de lederschildpad uit Den Helder geborgen, de opge viste schildpad is voor onderzoek naar Naturalis in Leiden gebracht. Beide dieren waren behoorlijk beschadigd, waarschijnlijk door een scheepsschroef. jongeren centrum TIME OUT Onder ideale weersomstandigheden werd woensdag in de haven van Oudeschild gewerkt aan het onderhoud van de loodsbotter Texel- stroom. Timmerman Piet Laan herstelde op hoogte, met een steiger aan boord, de grote mast van dit historische vaartuig, dat de afgelo pen zomer te gast was op enkele grote evenementen in Nederland en Engeland en onlangs in de thuishaven terugkeerde na een reisje naar "Terschelling. (Foto Bert Koning Openbare avond van Texel 2010 Texel 2010, de jongste gemeente raadspartij, houdt donderdag 29 oktober de eerste openbare avond. Gerard Swart van de Vekabo spreekt over kamperen bij de boer. Swart is voorzitter van de afdeling Noord- en Zuid-Holland van de ver eniging van kampeerboeren (Vekabo). Hij spreekt over diverse aspecten van deze vorm van recre atie, zoals het aantal eenheden eri de consequenties van bedrijfsbeëin diging. De avond, waarop ook over andere actuele onderwerpen wordt gesproken, wordt gehouden in De Lindeboom en begint om 20.00 uur. Everstekoog wordt groter Om straks het rioolwater van heel Texel afdoende te kunnen zuiveren zal de rioolzuiverings installatie Everstekoog aan de Pontweg worden verbeterd en vergroot. Het zogeheten helofy- tenfilter zal worden uitgebreid van 3,75 naar 9 hectare. Een helofytenfilter is een soort moeras dat aansluit op de zuive ringsinstallatie en waarin het daar van afkomstige water (effluent) wordt geleid. De moerasplanten zorgen voor nazuivering waardoor het water uiteindelijk zo schoon wordt dat het zonder problemen op het oppervlaktewater kan wor den geloosd. Het kleine helofyten filter dat zich thans bij de zuivering bevindt, heeft een experimenteel karakter. Mede aan de hand van de resultaten daarvan is het nu aan de orde zijnde grotere filter ontwor pen. Het onlangs door het Hoogheem raadschap aangekochte terrein heeft nu nog een agrarische bestemming. Om de aanleg moge lijk maken is daarom een nieuw bestemmingsplan nodig ter grootte van het beoogde filter, dus 9 hec tare. Er ligt inmiddels een vooront werp. Op basis daarvan willen b en w de procedure voor het bestem mingsplan van start laten gaan. Scholierenveldloop Uitslagen: Meisjes t/m 8 jaar - I.Roos Tijssen 4.15 (Jozefschool), 2.Jasmijn Baptist 4.18 (Thijsseschool), 3.Natalie Langeveld 4 38 (Jozefschool). Jongens t/m 8 jaar -1 Wou ter Maat 3.50 (Bruinvis), 2 Reindert Wijker 3 58 (Luberti). 3-Aron Zeeman 4.01 (Fon tein). Meisjes 9 jaar - 1.Fleur Verus 4 24 (Jan Dri|verschool). 2.Lize Koorn 4.30 (Durperhonk), 3 Demi Bouland 4.43 (Jozef school). Jongens 9 jaar - I .Daan Krause 3.42 (Thijsseschool), 2.Pascal Saai 3.55 (Luberti), 3.Owen Dros 3.59 (Thijsse school). Meisje 10 jaar -1 Sterre Kiltz 3.57 (Jozefschool), 2 Mariëlle van Delden 4 18 (Vrije school), 3 Maartje Sertè 4 19 (Thijsse school) Jongens 10 jaar - Rik Bijpost 3.39 (Fontein). 2.Skeg van de Vis 3 48 (Bruin vis), 3.Pim Wessels 3.50 (De Akker) Meis jes 11 en 12 jaar - 1 .Lisa van Dooijeweerd 4 04 (Bruinvis), 2.Noor Kikkert 4.06 (Luber ti*), 3.Manon List 4.09 (Fontein). Jongens 11 en 12 jaar - I.Ward Bakker 3 45 (Fon tein). 2.Maxime van Ree 3 46 (Fontein). 3.Duco Meskers 3 47 (Jozefschool). Meis jes OSG - I .Isabel Schermer 3.41, 2.Car men van de Werff 3.51, 3 Marloes van Rongen 3.52 Jongens OSG - I.Hessel Arensman 3.17, 2.Bruno Kikkert 3.27, S.Adn Smidt 3.28. Politiek akkoord met havenverkoop De watersport mag de eigen havens kopen. Een meerderheid van de politieke partijen heeft daarover positief geoordeeld in de raadscommissie Middelen. Alleen Texel 2010 en D66 waren tegen. Frans Visman (D66) vond het te vroeg nu al delen van de haven te verkopen. Volgens hem kan de gemeente daar beter mee wachten totdat een totale havenvi sie is opgesteld. Gerbrand Poster (Texel 2010) vond dat de gemeente meer uit de onderhandelingen met de Watersportvereniging en de Stichting Waddenhaven Texel had moeten halen. De Stichting Waddenhaven kan voor €652.794,- een stuk van 41.196 vierkante meter kopen en de Watersportvereniging voor €234.609,- een gebied van 30.568 vierkante meter. Dat is voortgeko men uit een compromis tussen de gemeente, de Waddenhaven en de verenigingshaven. Wethouder Peter Bakker vergeleek het met de verkoop van een woning met de bewoners er nog in. Jook Nauta, voorzitter van beide organi saties, liet weten dat de Wadden haven de gemeente wil bijstaan in de exploitatie van de haven. Hij wijst erop dat de afgelopen jaren de nodige kennis is opgedaan. De overdracht moet eind deze maand in de gemeenteraad worden beklonken. Ton Dorst van Bakkerij Timmer schuift een paar winnende amandel staven in de oven. De producten kregen een tweede prijs bij regio nale wedstrijden voor brood- en banketbakkers, (zie verhaal) Stichting Kerken en Minima Texel Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH Dc Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 ra i M\\v &JLL!l££) _Q.fi foörv CoES toos_ Familiebedrijven in the picture y<i)kotiZ£tiieuuFi>igEc-£ug 1

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5