'Een avondje uit tussen de sportmensen' TEXELSE 7 COURANT Vinke en Bos beste kaarters Genomineerd voor judotoernooi Scheidsrechters beloond met zilveren bondsspeld Scheidsrechters Paul Hoogendijk (links), Willem Sangers (midden) en Piet Douma (rechts) denken nog niet aan stoppen. VRIJDAG 16 OKTOBER 2009 'Je moet af en toe Oost-Indisch doof zijn. En het commentaar niet mee naar huis nemen, anders houd je het niet vol. Maar voor de rest is het hartstikke leuk om te doen. Het is gewoon hobby.' Aan het woord is de 65-jarige Piet Douma, die samen met collega- scheidsrechters Willem Sangers (58) en Paul Hoogendijk (55) maandag door een afgevaardigde van de KNVB met de zilveren bondsspeld werd bedankt voor vele jaren trouwe dienst. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst met KNVB-bestuurders en vertegenwoordigers van de Texel se verenigingen, die in de kantine van SV De Koog werd gehouden. Ze hebben er al bijna een eeuwig heid als scheidsrechter op zitten Douma is met 35 dienstjaren het langst actief. Sangers fluit sinds 31 jaar, Hoogendijk is met zijn ruim 20 jaar in vergelijking met zijn collega's nog maar een broekie. Allemaal had den ze een andere reden om ermee te beginnen. 'Ik heb jaren zelf actief gevoetbald. Ik voetbalde en ik floot. Waarom ik ben begonnen, weet ik niet eens precies', graaft Douma in zijn geheugen. Sangers besloot zich in te schrijven voor de scheidsrech- terscursus nadat hij zijn enkel op drie plaatsen had gebroken en zijn carrière als actief voetballer ten ein de was. Als arbiter op het veld Texel is genomineerd voor de organisatie van een groot inter nationaal judotoernooi voor G- judoka's in 2011. Judo Bond Nederland draagt het eiland als locatie naar aanleiding van de Judofeesten voor verstan delijk gehandicapte. Ben van der Eng, de verantwoordelijke man voor G-Judo bij Judo Bond Neder land, bezocht zaterdag het Judo- feest in sportha; Ons Genoegen in Den Burg (met 150 deelnemers) en was onder de indruk van de orga nisatie. Hij zei Texel te nomineren bij de Europese Judo Bond voor een internationaal toernooi waaraan 450 G-judoka's meedoen en dat in 2011 in Nederland wordt gehou- Vrijwilligers In dorpshuis De Hof in De Koog wordt zaterdag 14 november een cursus gegeven over het vinden en binden van vrijwilli gers. De vier uur durende cur sus is het vervolg op de in april gehouden informatiemiddag van de Rotary. Tijdens deze eerste bijeenkomst bleken veel organisaties moeite te hebben met het vinden van vrijwil ligers. Vrijwilligers gaan kritisch bouwde hij gestaag aan een mooie carrière. 'Ik heb de interregionale jeugd nog gefloten. Mooie teams hoor, met veel publiek langs de zij lijn. Maar ik moest steeds verder van huis, tot voorbij Haarlem. Toen ik het een jaar of tien, twaalf had gedaan, werd ik vader en wilde ik niet meer hele dagen weg zijn. Ik gaf aan alleen nog op Texel te willen fluiten. Vanaf dat moment kreeg ik alleen nog maar reserveteams toegewe zen. Texelse Boys 2 en Oosterend 3 en zo. Een jaar later ben ik gestopt. Het verschil in niveau was zó groot, dat ik het niet leuk meer vond.' Ondertussen geeft Sangers alweer zo'n 22 jaar leiding aan zaalvoetbal- wedstnjden. Nog een paar jaar lan ger dan Douma en Hoogendijk, die eveneens al ontelbare malen de gang naar sporthal Ons Genoegen maakten. 'Ik vind het zo mooi', zegt Hoogendijk met een stralende lach. 'Ik houd ook van voetbal op het veld, maar zaalvoetbal is echt leuk. Het gaat lekker snel en je hebt een leuk contact met de spelers. En na afloop is het ook leuk, dan maken we het met z'n allen gezellig aan de bar.' den. Het toernooi valt onder het special needs programma van de Europese bond. Henk de Vries, één van de organi satoren van het Judofeest zei de uitdaging aan te willen gaan. In 2011 bestaat het Judofeest tien jaar en dat is een mooie aangele genheid voor een groot evene ment. Als het toernooi daadwerkelijk aan Texel wordt toegewezen, is het volgens De Vries verstandig over de datum na te denken. Het Judo feest gaat tot nu toe altijd gelijk op met het Bluesfestival, maar de vraag is of dat met een groot toer nooi ook lukt. Vakantiepark De Krim bij De Cocksdorp heeft aan gegeven mee te willen denken over de organisatie. met hun tijd om en stellen vaak eisen. Met een goed vrijwilligers- beleid, waaronder een effectieve werving en begeleiding, kunnen vrijwilligers worden gevonden die bij een organisatie passen en lan ger zullen blijven. Speciale aan dacht wordt besteed aan het wer ven van bestuursleden en het activeren van leden. De cursus duurt van 11.30 tot 16.00 uur, deelname kost €25,-. Er is plaats voor maximaal vijftien deelnemers. Opgeven kan via tel. 315224 en e-mail aschoo@ pharostexel.nl. Sangers is het met hem eens: 'Je bent er een avondje uit, lekker tus sen de sportmensen. Ik geniet ook echt van het spel.' Hoewel ze nog nooit met een tegenzin aan een wedstrijd zijn begonnen, vinden ze wel dat de mentaliteit in de loop der jaren is veranderd. En niet ten goe de. Sangers: 'De jonge jeugd pro beert nog wel eens de oude jeugd na te doen. Meteen een grote bek, hè. Maar jammer is dat ze de regels vaak niet kennen. De meesten heb ben hun praatjes al klaar vóór ik fluit. Maar die geef ik meteen lik op stuk.' Hoogendijk: 'Een keer een overtre ding vind ik nog niet zo erg. Maar als blijven zeiken, dan is het mis.' Dou ma glimlacht: 'Dan hebben ze pech. Dan mogen ze vertrekken.' Sangers: 'Het is ook een kwestie van de wed strijd aanvoelen.' Ondanks gemop per wordt het nooit echt vervelend. 'Er is nog nooit een wedstrijd bij mij de uit de hand gelopen', vertelt Dou ma. Sangers: 'Ik heb van alles mee gemaakt. Ook dat iemand een jaar lang niks tegen me zei, omdat hij het niet eens was met mijn beslissingen. Prima hoor, moeten ze zelf weten. Ik heb met niemand problemen. Ik heb geen vijanden. Geen lievelingen ook, trouwens.' Hoogendijk: 'Ik wel eens dat ik denk: daar heb je hem ook weer. Maar ik zal nooit bij voorbaat Schaaksimultaan kandidaat-meester Gerard van Es geeft maandag 19 oktober een schaaksimultaan in hotel Den Burg. Hij doet dat op uitnodiging van En Passant, waar hij afgelopen voorjaar de clubtitel veroverde. Dankzij zijn goede prestaties in het recente verleden is Van Es inmiddels kandidaat-meester. Bij een simultaan neemt een topspe- ler het gelijktijdig op tegen tien, twintig of desnoods nog meer tegenstanders. Als hij aan hun bord verschijnt, moeten ze een zet doen. De seance begint om 20.00 uur. Niet alleen leden van En Passant, ook andere Texelaars en toeristen mogen het tegen Van Es opnemen. Nordic walking Texel Outdoor Programma's van Jeroen Plag verplaatst in de laatste week van oktober de wekelijkse nordic walkingtrainingen in de Den nen van donderdag- naar vrijdag ochtend. De tijd blijft ongewijzigd (van 9.00 tot 10.15 uur). strenger tegen iemand optreden.' Het vervelendste dat Douma ooit meemaakte, was dat een speler in elkaar zakte en met meer bijkwam. 'Dat was in Schagen. Ik kende die man goed, had vaak tegen hem gevoetbald. Dat is wel een smet op mijn carrière.' Sangers: 'Ik heb nog wel eens een scheidsrechter gere animeerd. Dat gebeurde in De Koog, waar ik als toeschouwer langs de kant stond, ledereen keek toe. Toen heb ik samen met de coach van de tegenpartij geprobeerd die man weer bij te brengen. Hij heeft het helaas niet gehaald. Dat kan gebeuren, maar het is een rare ervaring.'De laatste jaren is het drietal vrijwel alleen nog actief in de zaal Douma: 'Ik zou het nog wel willen, maar het is mij te intensief. Ik heb suikerziekte. Als ik te gek doe, heb je kans dat ik voor de vlakte ga. Ik fluit nog wel de pupillen. Die spelen op een half veld, waardoor het nog wel te doen is.' Hoogendijk draaft ieder jaar op bij het ZDH-toernooi. En als het zo uit komt, mogen de clubs hem bellen voor een wedstrijd bij de pupillen of de recreanten. Maar elke week de fluit ter hand nemen, wil hij niet meer. Van de wedstrijden in de zaal heeft geen van drieën echter genoeg. Als de KNVB hem niet noodgedwongen met pensioen stuurt, hoopt Douma zeker nog vijf jaar te fluiten. Ook Hoogendijk geniet nog met volle teugen. En Sangers? 'Ik ga door totdat ik de gouden speld krijg', grijnst hij. Joop Rommets Jaap Witte loopt meeste meters Jaap Witte heeft dinsdag de meeste meters gelopen bij de door AV Texel gehouden coo- pertest. Er waren 25 deelne mers, niet alleen leden van de atletiekvereniging. Velen liepen een persoonlijk record. Witte liep in de twaalf minuten van de test 3600 meter, Richard Bijpost 3377. Mirjam Arkenbout legde 2699 meter af. Hessel Arensman (13 jaar) verbeterde zijn persoonlijk record met 300 meter en legde 3058 meter af. De volgende coopertest wordt gehouden op dinsdag 8 decem ber. Uitslagen: Jaap Witte 3600 meter; Richard Bijpost 3377; Martin Baptist 3352: Sjoerd Groes- kamp 3295: Maikel van de Gracht 3287. Cees van de Land 3169; Hessel Arensman 3058, Maarten Klunder 3054: Marnix Witte 3030: Alex Cofino 3014: Jan Hoekstra 2711, Mirjam Arkenbout 2699, Francien Pleters 2663; Kees Dros 2609; Michiel Pam 2587, Axel Gamtsen 2551; Erik Witte 2532; Pim Smit 2380; Alice Reinders 2290; Zmo Tanod 2278: Paul van Mierto 2170. Manon List 2160, Bert Huisman 2125. Annette Ruitenberg 2114. Etty Daalder 1918; Pieter Arensman 1760 Kees Vinke en Carlo Bos hebben de tweede speelronde bij klaver- jasclub Den Burg gewonnen. Rob Stapersma en Erik Boogaard speelden opnieuw sterk en behou den de leiding in het klassement, al zijn de verschillen na twee ron den natuurlijk nog klein. Carlo Bos en Kees Vinke speelden een constante avond. Alle vier de spelletjes werden met winst afgeslo ten en dankzij een derde beurt van ruim boven de 2100 werd de ronde winst veilig gesteld. Zij behaalden 7330 punten en stegen van de tien de naar de derde plaats in het klas sement. Ook routiniers Peter van Heerwaar den en Huug Snoek waren uitste kend op dreef. Alleen in de derde partij had het tweetal een kleine dip tegen de leiders in het klassement en dat kostte meteen de rondewinst. Nu kwamen Van Heerwaarden en Snoek ruim honderd punten tekort. Met hun score van 7224 punten ste gen zij van de twaalfde naar de zevende plaats. Bas Tromp en Frans Stark zijn de regerende Texelse kam pioenen. Vorig jaar kwamen ze laat Triatleet geeft trainingsclinic Op uitnodiging van de atletiek vereniging, de wielervereniging en hotel Molenbos verzorgt tri atleet Frank Heidoorn donder dag 22 oktober een clinic gezond en effectief trainen. Heidoorn behaalde acht maal een nationale titel triatlon en heeft inmiddels veel ervaring in het coa chen van duursporters. De clinic begint om 19.00 uur met een loop training op de atletiekbaan. Aan sluitend volgt een theoriesessie in Stayokay. Onderwerp is effectief en gezond trainen met een hart slagmeter. Bij tijdige opgave kan voor leenmodellen gezorgd wor den. Deelname is uitsluitend mogelijk na opgave bij Cees Timmer (tel 318512, e-mail cees@avtexel.nl) of via www.avtexel.nl. Deelnemers dienen bij opgave te vermelden of zij over een hartslagmeter beschik ken. Arnold (Kets) Kaercher en Erik (de Duitser) Scheideman heb ben maandag op de golfbaan het De Koog open golftoernooi gewonnen. Door het grote aan tal van 52 deelnemers en het fraaie weer werd het toernooi - dat voor de eerste keer werd gehouden - een groot succes. Er werd gespeeld in twee groepen, de ervaren spelers en de deelne mers die nog nooit een balletje hadden geslagen. Zij kregen eerst les van Jan van Wijk en Joost Brieko om vervolgens de par 3- baan op te gaan. Na 18 holes bleek op stoom, waardoor zij geen rol van betekenis konden spelen in het club kampioenschap. Ze lijken echter niet van plan zich opnieuw in een vroeg stadium te laten uitschakelen. Met een score van 7169 punten rukten zij op naar de tweede plaats in het klas sement. Boogaard en Stapersma bleven na hun rondewinst van vorige week met een score van 6950 pun ten net beneden de 7000 punten. Deze score was goed voor een vier de plaats in de ronde en ruim vol doende om de leiding te behouden. Corry van der Slikke en Jitze de Vries zijn ervaren klaverjassers, maar spelen dit jaar voor het eerst samen. Getuige hun vijfde plaats, met 6722 punten, zijn ze nu al op elkaar inge speeld. Hun hoge score was mede te danken aan niet minder dan vijf marsen. Het gemiddelde was met 6381 pun ten al weer een stuk hoger dan vori ge week. Er werden 42 marsen gespeeld. In het klassement leiden Stapersma en Boogaard, met een voorsprong van ruim 800 punten op Tromp en Stark. Vinke en Bos bezet ten kort daar achter de derde plaats. Eerste wedstrijd De Graafbokaal Twintig menners doen zondag in manege Akenburg mee aan de eerste wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. Zij rijden in twee groepen. De eerste begint om 10.00 uur met een dressuurproef en rijdt vervolgens een vaardig- heidsproef (met de bekende kegel tjes). De tweede groep gaat om 13.00 uur van start en verricht de opdrachten in de omgekeerde volgorde. De prijsuitreiking staat gepland rond 16.00 uur. Publiek is welkom, de entree is gratis. Biljartwedstrijd De jaarlijkse Texelse Biljartkampi- oenschappen Libre/Bandstoten/ Driebanden worden van zaterdag 6 februari tot zondag 14 februari 2010 gehouden. De kampioen schappen vinden plaats in Dorps huis De Hof in De Koog. Inschrijf formulieren zijn in de loop van december verkrijgbaar. Ben Siebinga een groot talent. Met slechts 78 slagen werd hij winnaar, op ruime afstand gevolgd door Bep van Dijk en Piet Dam. Ook bij de ervaren spelers, die op de grote baan speelden, waren verrassingen te noteren. Outsider Eddy Witte ging er met eerste plaats vandoor, gevolgd door Ger- brand Zoetelief en Wil Wassenaar. Het toernooi werd afgesloten met een diner in Sjans, waarbij de - veelal ludieke - prijzen werden uit gereikt door oud-voetbalinternatio- nal John Rep en golfer Joost Brieko. Kets en de Duitser winnen golftoernooi

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7