Financieel zware jaren voor boeg texelseScoi rant Teveel hooi op vork gemeente Cjrocn ZwartsJex els in het harL, Fred Teeven trekt voor Texelse VVD aan de bel Rechter: '10 voor Texel is wél belanghebbend' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12418 VRIJDAG 23 OKTOBER 2009 TEXELSE ^'COURANT Verschijnt dinsdag e n v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Jta Tusse de Banke biedt november plaats aan mandala's van Marieke van Eist, Arlette de Koning en Thijs Witman. Langs de oost kust zijn de afge lopen dagen zakjes met bor relnootjes aan gespoeld. Ze zijn afkomstig van de Dirham. Zwemmer Sver- HBÉ|B - - re Eschweiler is opgenomen in V jM de nationale Iw' w jeugdkernploeg. ■■B ij* m Hij wil meedoen aan het EK in Helsinki. 'Je hebt het of je hebt het niet,' betoogt horeca- dier Celine de Graaf van eet café De Rog uit de Cocksdorp. De jaarlijkse bietencampagne is volop aan de gang. Suikerbieten die via Harlingen qfgevoerd worden naar de verwerkingsfa briek in Groningen hebben een hoog suiker gehalte van twintig procent. Het transport wordt uitgevoerd door de schepen Aisance uit Rotterdam en de Bonne Attente uit Ter- neuzen. Op de foto in de haven van Oude- schild is te zien hoe de schipper van de Bonnen Attente tijdens het laden van de bieten door de firma Dros zijn auto op de kade zet. Texel heeft financieel een paar zware jaren voor de boeg. Door dat het rijk drie miljard wil bespa ren op gemeenten, krijgt de gemeente de komende jaren tonnen minder uit het Gemeen tefonds. De politieke partijen moeten aangeven op welke pun ten de gemeente moet besparen of welke lasten omhoog moeten om financieel het hoofd boven water te houden. De opdoemende tekorten zijn niet het gevolg van de bouw van de kanjerprojecten. Elke gemeente heeft ermee te maken. Sommigen moeten in de begroting voor 2010 al fors bezuinigen, maar dat blijft Texel bespaard De gemeente staat er financieel goed voor. Volgens de meerjarenraming moet de gemeente er rekening mee hou den dat in 2013 een tekort van ruim negen ton in de begroting prijkt is als nu geen maatregelen worden genomen. Texel ontvangt circa €15,6 miljoen uit het Gemeente fonds op een begroting van €51 miljoen. Het college somt in een brief die deze week aan de politieke partijen is verstuurd een serie voorstellen op om de dreiging het hoofd te bieden. Volgens wethouder Nico Kikkert zijn het vooralsnog moge lijke voorstellen, waar het college pas concreet verder mee aan de slag gaat als er egn politieke voor keur voor bestaat. Niets doen is volgens hem en gemeentesecreta ris Cock van Wijngaarden geen optie. Een van de meest in het oog sprin- (ïo'.o Btft Konmql gende ideeën is invoering van een heffing op dagtoerisme. Dat idee werd een paar jaar geleden ook al eens geopperd, maar stuitte toen op veel weerstand. De gedachte is een dagtoerist €1,50 in rekening te brengen. Texel kent jaarlijks iets meer dan een miljoen dagtoeris ten. Het zou €1,4 miljoen kunnen opleveren en bijna twee ton extra voor het Toeristisch Investerings fonds. Een andere suggestie is verhoging van de OZB-tarieven. Texel kent door de bewust laag gehouden tarieven een zogeheten onbenutte belastingcapaciteit van €1,6 mil joen, Dat betekent dat de tarieven verspreid over een paar jaar ver dubbeld kunnen worden. Het col lege oppert verder betaald parke ren bij de strandslagen en de haven van Oudeschild, hogere precario rechten (belasting voor het gebruik van openbare ruimte), luchthaven belasting, reclamebelasting, hoge re forensenbelasting en hogere kosten voor het verstrekken van een vergunning. Om te besparen oppert het college De gemeente neemt teveel hooi op de vork. Het ambitieniveau is zo hoog dat de ambtelijke orga nisatie soms 'piept en kraakt' en bestuurders veel op hun bord hebben. Verstandig is het niet langer alles zelf te willen doen, maar ook zaken uit te besteden. Dat stelt onderzoeksbureau BMC in een onderzoek dat gedaan is naar de bestuurskracht van de gemeente. De meting moest dui delijk maken hoe de gemeente momenteel functioneert en hoe Texel het beste in de toekomst haar werk kan doen (alleen of met anderen) om een zelfstandige gemeente te blijven. BMC constateert dat de gemeente in verband met de eilandpositie een hoog ambitieniveau heeft en zoveel mogelijk alles zelf wil doen. Ook wordt een groot pakket aan voorzieningen in stand gehouden Volgens het bureau weet de gemeente het hoge ambitieniveau goed waar te maken, maar is het de vraag hoe lang dat is vol te hou den. De gemeente knjgt de komen de jaren te maken met een zwaar der takenpakket, het wordt door de ontgroening en vergrijzing lasti ger hoog opgeleid personeel te vinden en er moet rekening worden gehouden met de bestuurlijke ver anderingen in de Noordkop en op de Friese Waddeneilanden. De gemeente krijgt het advies werk uit te besteden en meer samen werking met anderen te zoeken om de druk van de ketel te halen. BMC loochenstraft de in politieke krin gen vaak heersende opvatting dat samenwerking een meerwaarde voor Texel moet hebben. Volgens het bureau is het voor Texel van belang eerst eens stevig te investeren in de relatie met buur gemeenten en andere gemeenten in de regio zonder een direct belang voor ogen te hebben. 'Investeren in een "goede buur" kan tot onver wachte successen leiden en biedt een basis voor samenwerking indien het belang van Texel daarom vraagt.' Texel doet er volgens BMC ook verstandig aan zich meer bezig te houden met de gemeentelijke her indeling die in 2012 aan de over kant plaatsvindt. Dan moeten de kleinere gemeenten rond Den Hel der zich hergroeperen tot twee grote gemeenten van circa veertig tot vijftigduizend inwoners. BMC waarschuwt de gemeente niet pas te gaan kijken als de twee nieuwe gemeenten het speelveld al heb ben ingericht. Texel zal naar ver wachting bij hen moeten zijn voor samenwerking. BMC adviseert de gemeente te kiezen voor intensieve samenwer king en niet alleen voor vrijblijvende samenwerking. 'Op lange termijn is dat voor bestuurders niet werkbaar te kijken naar subsidies. Het uit gangspunt dat elk dorp een eigen peuterspeelzaal moet hebben, wordt ter overweging aangeboden, evenals de bijdrage aan het Land schapsbeleidsplan, budgetten voor de dorpshuizen en de kwaliteit van het onderhoud aan gebouwen en het groen. Volgens Kikkert kan de raad ook geld besparen door het ambitieni veau van de gemeente aan te pas- se en er wordt aan gedacht intern bij de gemeente op budgetten en loonkosten te bezuinigen. Het zijn vooralsnog mogelijke voorstellen die het college doet en het is aan de raad om daarin een richting aan te geven. Als alle voorstellen zou den worden uitgevoerd, zou de gemeente een miljoenenoverschot creëren. Bijeenkomst schapenhouders Nico Verduin, vakgroepvoorzitter voor de schapenhouderij van LTO- Noord, bespreekt woensdag 28 oktober actuele zaken in de sector. Hij praat over de nieuwe identifica tie- en registratieregeling (l&R) voor landbouwhuisdieren die per 1 janu ari 2010 in werking treedt. Alle eigenaren van schapen en geiten zijn verplicht om een registratie en administratie bij te houden. Dit is van belang bij uitbraak van een dierziekte. Er komen ook prakti sche zaken aan de orde die van belang kunnen zijn voor de bednjfs- voering. De bijeenkomst is in Stay- okay, aanvang 20.00 uur. WD-Kamerlid Fred Teeven luid de donderdagavond niet de noodklok, maar wel de bel. Hij gaf daarmee in de Schoutenzaal het startsein voor de verkie zingscampagne Texel opnieuw van de Texelse liberalen. De Haagse politicus verbaasde zich erover dat zijn Texelse partij genoten het onderwerp veiligheid niet als speerpunt hadden opge nomen. 'Overal waar ik kom gaat het over veiligheid. Ik wil graag aannemen dat jullie je op Texel veilig voelen, maar zien en weten we alles wel?' Hij adviseerde de WD op Texel niet alleen samen werking te zoeken met de Wad deneilanden, maar juist ook met de Kop van Noord-Holland. 'Jullie willen kenniseiland worden en graag een ambachtschool rea liseren Ik zie op dit eiland andere problemen dan op andere wad deneilanden. Verbind jezelf met ondernemers die dezelfde proble men hebben als hier. Die zitten in de Noordkop.' Ook het onderwerp erfpacht sneed hij aan. Hij wilde niet zover gaan om een wetsvoor stel in te dienen dat alle erfpacht grond wordt omgezet in over dracht van eigendom, maar verhogingen die tot het acht- tot tienvoudige oplopen, gaan hem veel te ver. 'Een verhoging tot 40 procent van de marktprijs is redelijk.' Hij beloofde dat de WD het voortouw zal nemen om een Kamermeer derheid achter dat voorstel te krij gen. De gemeente heeft een bezwaar van 10 voor Texel tegen kleine windmolens ten onrechte niet ontvankelijk verklaard. Het col lege deed dit met als argument dat de vereniging 10 voor Texel geen specifiek belang had bij de molens. Maar volgens de recht bank in Alkmaar is 10 voor Texel wel degelijk belanghebbend. Menno Stam van 10 voor Texel: 'Wij zijn blij met de uitspraak. Het geeft de tekortkomingen bij de gemeente aan. Wij hebben inder tijd geprobeerd via een gespek met burgemeester Geldorp tot een overeenkomst te komen. Maar zij was onverbiddelijk en zei tenslotte: ga maar naar de recht bank.' Dat advies werd opgevolgd, met als uitkomst dat de gemeente aan het kortste eind trok. Het door het college aangevoerde argument doordat zij dan moeten opereren in een lappendeken van lichte samen werkingsverbanden.' Texel heeft een voorkeur voor vrijblijvendheid, omdat de gemeente door het hoge ambitieniveau vaak vóór loopt op anderen. Intensief samenwerken wordt gezien als een 'stap terug in de ambities'. Volgens BMC schuilt daarin de valkuil dat Texel zich teveel profileert als 'anders' en zich daardoor voor anderen onaantrek kelijk kan maken. Volgens gemeentesecretaris Cock van Wijngaarden wordt op basis van het onderzoek inmiddels een plan van aanpak gemaakt dat begin volgend jaar door de gemeenteraad wordt besproken. De gehelen bestuurskrachtmeting is na te lezen op de website van de gemeente. www.speedheat.nl Diefstal bakjes bij verkoopstalletjes De politie start een onderzoek naar de diefstal van geldbakjes bij verkoopstalletjes langs de weg. Het vermoeden bestaat dat er de afgelopen maanden meer dere diefstallen zijn geweest. Dat vermoeden rees toen dinsdag in de buurt van De Waal een geld kistje van een stalletje werd gevon den. Dat bleek echter niet afkom stig te zijn van een bloemenstalletje in het dorp waar in september een geldbakje met inhoud was gesto len. Volgens de politie is het van belang voor het onderzoek als gedupeer de eigenaren van verkoopstalletjes zich melden In de praktijk wordt daar vaak geen aangifte van gedaan, waardoor de politie er geen beeld van heeft. Aangifte kan gedaan worden via tel. 0900-8844 of www.politie.nl. (Advertentie) dat de activiteiten van 10 voor Texel zich beperken tot het voeren van juridische procedures, is vol gens de rechtbank met steekhou dend. Die leidt dat af uit de lijst die werd overgelegd- met daarop acti viteiten, zoals overleg met lokale overheden, het ontwikkelen van alternatieve beleidsvisies, trach ten beleid te beïnvloeden en het geven van voorlichting en infor matie.' Gelet op de doelstelling en de fei telijke werkzaamheden wordt de vereniging volgens de rechtbank door het besluit rechtstreeks getroffen in het belang dat zij behartigt. Op grond van de uitspraak wordt het besluit om het bezwaar onge grond te verklaren vernietigd. Overigens besloot het college vorige week al de windmolen bij De Waal te ontmantelen Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): ROTING 2010 j Gemeente Texel GEMEENTERAAD mn INSTALLATIETECHNIEK Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1