1EXBAGBM3A.NL TEXELSE 2 COURANT Kleurrijke mandala's in Tusse de Banke TES O Michael Jackson, this is it VRIJDAG 23 OKTOBER 2009 Bazaar in kerk In De Burght, de voormalige hervormde kerk, aan de Binnen- burg in Den Burg wordt vrijdag 30 oktober de jaarlijkse bazaar gehouden. Van 10.00 tot 16.00 uur worden er zelfgemaakte artikelen (brood, sokken, kaar ten) verkocht en rommelmarkt gehouden. Er wordt een bingo loterij gehouden en er worden oliebollen gebakken, 's Avonds vanaf 20.00 uur wordt bingo gespeeld in De Schakel. Wie nog spullen wil afstaan voor de rommelmarkt, kan bellen met tel. 313105- Dan worden ze afgehaald. Brakenhoff in Tusse de Banke In Tusse de Banke is van 4 tot en met 10 november de exposi tie Zo nu en dan een boet van Roel Brakenhoff uit Sint Maar tensbrug te zien. Deze kunste naar, die de kunst van het weg laten tot in zijn vingertoppen beheerst, is geen onbekende op het eiland. Eerder al exposeerde hij in Tusse de Banke en in De Worsteltent. Ook maakte hij het boek Eiland zonder woorden, waarin veel 'Texels' werk. Tijdens de expositie is ook zijn nieuwe 'Texelse' kalender 2010 te koop. De expositie is dage lijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie www.roelbrakenhoff.exto.nl. Dorpsmaaltijd in De Cocksdorp In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt donderdag 29 oktober een maaltijd gehouden voor alle inwoners van Eierland en De Cocksdorp. Een eerdere dorpsmaaltijd werd een groot succes, reden voor het organi serende Pharos om de maaltijd een vervolg te geven. Op het menu staat bami met saté. De maaltijd begint om 17.30 uur, deelname kost €8.-. Opgeven kan in het Eierlandsche Huis en tijdens de inloopochtend van het dorpsservicepunt. Eist poseren voor het drieluik De Schepping Marieke Exposanten Arlette de Koning, Thijs Witman Witman. (Foto P<ft Batnanii Tientallen kleurige werken zijn er te zien. Geborduurd, geschil derd en getekend. Tusse de Banke biedt tot 2 november plaats aan mandala's van Marie ke van Eist, Arlette de Koning en Thijs Witman. Hoewel op hetzelfde principe gebaseerd, hebben de tentoonge stelde werken allemaal hun eigen eigenheid, ontstaan uit de gebruik te vormen en kleuren. Voor het maken van de meditatieve manda la's wordt geen gebruik gemaakt van een patroon, het werk ontstaat al doende. Ook de gebruikte technieken ver schillen. De mandala's van Van Eist, die exposeert ter gelegenheid van haar 65ste verjaardag, zijn stuk voor stuk geborduurde kunstwerk jes, kunstig ingelijst door de Anne ke Witte van de firma Graaf. In kleurige kruissteek vertellen ze allemaal hun eigen verhaal, dat er door de toeschouwer wordt inge legd. Dat ligt anders bij de mandala's van Arlette de Koning uit Heerhu- gowaard, die stuk voor stuk geba seerd zijn op een numerologische reeks. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een getal, veelal een geboorte- of huwelijkdatum, dat gekoppeld is aan kleuren, vormen en symbolen. Aan de hand van deze gegevens ontstaat een zeer persoonlijke mandala in kleurpot lood en pastelkrijt, waarvan er een aantal voor de expositie in bruik leen werden afgestaan. Ook het werk van Van Eist is voor een deel afkomstig van particuliere eige naars. De bovenverdieping van de expo sitieruimte is gereserveerd voor de zeer kleurrijke olieverfschilderijen van Thijs Witman uit Heerde. De werken, met titels als Stromingen en verleidingen en Complexiteit doen het goed in de lichte ruimte en zijn duidelijk met veel plezier gemaakt. 'De emotie in een schil derij', merkt de maker op, 'ontleent zijn kracht niet aan de weergave van de realiteit, maar aan de manier waarop het geschilderd is.' Een apart hoekje in de expositie is ingeruimd voor het werk van de tien jaar geleden overleden Ankie van Eist. Hoewel in vorm en tech niek gelijkend op het werk van Marieke van Eist, hebben ook deze borduurwerkjes een eigen stem pel. Het maken van mandala's is vol gens de exposanten arbeidsinten sief, maar het geeft wel voldoening. Van Eist heeft er inmiddels hon derd gemaakt, maar gezien het borduurstramien en -zijde op tafel besteedt ze de tijd van de exposi tie aan een nieuw ontwerp. Bij vol doende belangstelling verzorgt ze ook cursussen. De expositie is te zien tot en met 2 november en is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Najaarslezingen Raad van Kerken Tangosalon In het Kunsthuys in de War moesstraat in Den Burg wordt zondag 25 oktober een work shop gehouden met Jur en Jon- ne Meij van Tangodiep uit Amsterdam. De workshop, die ongeveer een uur duurt, begint om 16.00 uur en is geschikt voor dansers van alle niveaus. Aansluitend wordt een salon gehouden waar de docenten demonstraties geven. De muziek wordt verzorgd door DJ El Ruido. Deelname aan de workshop kost €15,-, inclusief toegang tot de salon. De intree voor alleen de salon kost 5,-. Het meenemen van een danspartner verdient aanbeve ling, maar is met noodzakelijk. Meer informatie is te vinden op www.texeltango.nl. Historie op radio Radio Texel is gestart met een maandelijkse terugblik op verhalen en onderwerpen van vroeger. Dat gebeurt elke laatste donderdag van de maand in het programma Even bijpraten met. Presentator Wijkie van den Berg bespreekt met Irene Maas het ver leden. Het programma wordt uitge zonden van 19.00 tot 20.00 uur op de 106.1 FM in de ether en 98,5 Mhz op de kabel. De najaarslezingen van de Raad van Kerken op Texel worden dit jaar op verschillende lokaties gehouden. Bovendien staat een excursie naar Den Helder op het programma. In de lezingenserie vertellen verte genwoordigers van verschillende kerken over de veelal onbekende gebruiken in hun kerk en de bijzon dere achtergronden daarvan. Daar bij is er steeds voldoende gelegen heid vragen te stellen. De eerste lezing wordt woensdag 28 oktober gegeven door dominee Marseille in de doopsgezinde Vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg. Han Ellermeijer verzorgt zondag 1 november een rondleiding over de algemene begraafplaats in Huis duinen, met speciale aandacht voor het Joodse deel met het zoge heten drenkelingenhuisje, dat niet voor drenkelingen werd gebouwd, maar voor een Joods ritueel. Belangstellenden vertrekken met de boot van 14.00 uur en gaan met de bus naar Huisduinen. Aanslui tend aan deze excursie spreekt dinsdag 3 november de Texelse rabbi Pranger in het zaaltje van de doopsgezinde kerk .in Den Burg over het Joodse leven. De laatste twee lezingen volgen op de woensdagen 18 en 25 novem ber. Op 18 november vertelt pastor Moltzer in de Francisca Romana- kerk in De Cocksdorp over katholi citeit en Sonja van der Meer en dominee Barnard vertellen op 25 november in de Zeemanskerk in Oudeschild over de kerk en de PKN. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. De toegang bedraagt €3,- per avond of €10,- voor alle vier de avonden. Boaz (7) wint duurzaamheidsprijs De 7-jarige Boaz Mulder, leerling van groep 4 van de Vrije School Texel, is een van de winnaars van de landelijke duurzaamheids prijsvraag van het WNF, gemeen te Rotterdam e.a. De jury was onder de indruk van zijn idee om de klimaat- en ener gieproblemen van de wereld op te lossen. Boaz had bedacht en getekend dat alle huizen moeten worden uitge rust met een windmolentje en zo voor hun eigen energie kunnen zorgen. De prijs die hij hiermee heeft gewonnen is het boek Mr. Finney en de wereld op zijn kop, van prinses Laurentien van Oranje en Sieb Posthuma. Boaz is woensdag 28 oktober uit genodigd in Rotterdam alwaar de burgemeester van Rotterdam, Ahmed Aboutaleb, de prijswin naars zal toespreken. Uit handen van prinses Laurentien mogen ze het nieuwe boek in ontvangst nemen. Boaz kwam op het idee van de windmolen door de windmolen op de rotonde van De Waal waar hij op weg naar school iedere dag langskomt. Orkesten bij Artex Bij Artex beginnen na de herfst vakantie de Notenkrakers en het Fortissimo-orkest weer met de repetities. De Notenkrakers is het orkest voor leerlingen die nog maar één of twee jaar les hebben. Elke woens dag wordt van 13.45 tot 14.30 uur gerepeteerd onder leiding van Jen- neke Gerritsen. Alle instrumenten kunnen meedoen. Leerlingen die al langer les heb ben, kunnen meespelen in het For tissimo-orkest, dat ook meedoet aan de voorstelling van The Neve- rending Story. Dit orkest staat onder leiding van Loes Bakker en Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl Vrijdag 23 oktober In café Mans aan de Binnenburg in Den Burg begint om 22.00 uur een optreden van DJ Dennis en MC Lou. De toegang is gratis Cinema Texel vertoont Up 3D (11.15, 13.45, 16.15 u.)„ De Storm (18.45, 21.15 u), Sinterklaas (11.30 u.), Span- gas (14.00 u.), Lover of Loser (16.30 u.). Fame (19.00 u.), Inglourious Bastards (21.30 u.). SWOT zoekt bezorgers De Stichting Welzijn Ouderen Texel zoekt bezorgers voor het blad Ouder worden op Texel. Dit 'blau we boekje' komt elke dne maan den uit en bevat informatie voor 55-plussers. De SWOT krijgt ech ter regelmatig te horen dat met alle mensen uit de doelgroep het blad ontvangen en roept daarom vrijwil ligers op één keer per drie maan den de bezorging in eigen straat of buurt op zich te nemen. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij de SWOT in de Buur- eton aan de Beatrixlaan, tel. 312696. Meespelen in jubileumorkest Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan pakt Artex groots uit met een voorstelling van The Neverending Story. Voor de begeleiding hiervan is een orkest nodig. Leerlingen van Artex, maar ook anderen met drie of vier jaar spelervaring, kunnen gratis meespelen. Er is ruimte voor allerlei instrumen ten. The Neverending Story, die op 5 en 6 juni wordt uitgevoerd, moet een voorstelling worden die zijn weerga niet kent. Artex haalt alles uit de kast: zang, dans en theater. Er wordt meegespeeld door leerlin gen en docenten en van verschil lende cursussen doen de deelne mers automatisch aan de voorstelling mee. Het geheel moet begeleid worden door het NES- orkest, onder leiding van Mathieu Vuito. De arrangementen worden speciaal voor dit orkest geschre ven. De repetities beginnen don derdag 29 oktober. Elke week wordt van 19.30 tot 20.30 uur gere peteerd. Voor opgave: tel. 313493 of www.artex-texel.nl. Zaterdag 24 oktober In de Zeemanskerk in Oudeschild wordt van 10.00 tot 16.00 uur herfst- markt gehouden. Op de Groeneplaats in Den Burg wordt van 10.00 tot 17.00 uur een herfst- markt gehouden met muzikeale omlijs ting en medewerking van de Texelse landbouw. De vrouwenvereniging van de Zee manskerk houdt van 10.00 tot 16.00 uur herfstmarkt. Er is rommelmarkt en verkoop van handwerken. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan in de kantine van Kotex aan het Paalwerck in Den Burg worden gestart voor de Sponsorwandeltocht. Deelname kost €2,50. In zeven cafés in De Koog wordt vanaf 15.00 uur het Bockbierfestival gehou den. In verband met de Nacht van de Nacht worden verschillende excursies en activiteiten gehouden. Voor meer nfor- matie zie de krant van dinsdag 20 oktober en www.nachtvandenacht.nl. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild begint om 20.00 uur een optreden van het Westfries Collectief. Cinema Texel vertoont Up 3D (11.15, 13.45, 16.15 u.), De Storm (18.45, 21.15 u.), Sinterklaas (11.30 u.), Span- gas (14.00 u.), Lover of Loser (16.30 u.), Fame (19.00 u.), Inglourious Bastards (21.30 u.). Zondag 25 oktober In de straten van De Waal wordt van 11.00 tot 15.00 uur herfstmarkt gehou den. In zeven cafes in De Koog wordt vanaf 15.00 uur het Bockbierfestival gehou den. Om 15.30 uur begint een demonstratie schapendrijven met bordercollies op schapenboerdenj Klein Zeeland, Stuif weg 70 in Het Noorden. Toegang €4,- In Kunsthuys aan de Warmoesstraat in Den Burg begint om 16.00 uur een workshop Argentijnde tango, om 17.00 uur gevolgd door een tangosalon. In Bosch en Zee nabij De Koog begint om 19.30 uur een voorronde van het Nederlands kampioenschap pokeren. In de sene Klif 12 Music Club speelt Pigalle 44 zigeunerjazz. Aanvang 20.30, toegang €15,-. Diner vooraf mogelijk, reserveren via tel. 3189633 of mfo@klif12.nl. Cinema Texel vertoont Up 3D (11.15, 13.45, 16.15 u.), De Storm (18.45, 21.15 u.), Sinterklaas (11.30 u.), Spangas (14.00 u.), Lover of Loser (16.30 u.), Fame (19.00 u.), Inglouri ous Bastards (21.30 u.). Maandag 26 oktober In de schuren van Axel Lap in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Cinema Texel vertoont. Up 3D (16.15 u.). De Storm (18.45, 21.15 u.). Sin terklaas (16.00 u Fame (18.30 u.), Inglourious Bastards (21.00 u.). Dinsdag 27 oktober De dialectgroep van de Historische Vereniging komt om 15.00 uur bijeen in De Gollards. In Bosch en Zee in De Koog begint om 19.00 uur een training linedance voor beginners en om 20.00 uur voor gevorderden. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.15 uur het Alzheimercafe. Met vertoning van de film Wegwaaiende gedachten. Toe gang gratis. In het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg begint om 20.00 uur de raadsvergadering. Cinema Texel vertoont. Up 3D (16.15 u.), De Storm (18.45, 21.15 u Sin terklaas (16.00 u.), Fame (18.30 u.), Inglourious Bastards (21.00 u.), In Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur de voorstelling Ongeremd van cabaretier Anuar. Toegang €15,-, diner vooraf mogelijk. Reserveren via tel. 319633 of info@klif12.nl. TESO zet in en rond het weekeinde geregeld een extra boot in en ver zorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Automobilisten moeten alleen vrijdag rekening houden met wachttijden van een half uur. De afvaart van 10.00 uur is vrijdag uit sluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Meer infor matie over de veerdienst Is te verkrij gen via tel. 369600 en website www. teso.nl. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl De onlangs overleden Michael Jackson, the King of Pop, is hoofdpersoon in de concertregi stratie This is it, die van 28 novem ber tot en met 11 november te zien is in Cinema Texel. De eerste voorstelling is woensdag om 20.30 uur. repeteert elke dinsdag van 16.00 tot 16.45 uur. Voor opgave en inlichtingen: tel. 313493 of www.artex-texel.nl. Ook in Cinema Texel Inglorious Bas terds. het nieuwste meesterwerk van Quintin Tarantino met een hoofdrol voor Brad Pitt, en De Storm, over het door de watersnoodramp getroffen Zeeland. Deze film wordt digitaal vertoond, wat een scherper beeld en een voller geluid tot gevolg heeft. Naast Lover of loser, naar de best seller van Carry Slee, wordt het bezoek in Spangas op Surival mee genomen op een spannende en ver makelijke werkweek, waarbij de leer lingen oog in oog komen te staan met elkaar en onvoorwaardelijke vriendschappen. Fame is de nieuwe versie van de ongekend populaire dansfilm uit 1980. die later triomfen beleefde als televisieserie. De film vertelt het ver haal van een groep jonge, getalen teerde muziek- en dansstudenten aan de prestigieuze School of Per forming Arts in New York. Geprolongeerd zijn Sinterklaas en de verdwenen pakjesboot en Up, uit de studio's van Disney/Pixar. In dit ver haal besluit de 78-jarige Carl Fre- dricksen alsnog zijn dromen waar te maken en op zoek te gaan naar grootse avonturen Iedere donderdag wordt een myste rie movie vertoond, waarmee bezoe kers zich laten verrassen. Het volle dige programma van Cinema Texel staat elders in de agenda in deze krant én op de website www.texe- lagenda.nl.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2