Gemeente scoort voldoende 'Wees helder over eigen bevoegdheid' Frans Zegel begint met bouw Hollebol TEXELSE 5 COURANT Celstraf verslaafde dievegge VRIJDAG 23 OKTOBER 2009 De gemeente scoort bij de bestuurskrachtmeting van BMC over het algemeen een voldoende. De dienstverlening wordt als matig beoordeeld en de organisatie komt als goed uit het onderzoek tevoorschijn. BMC bekeek de gemeente in vier verschillende rollen: de gemeente als bestuurder, als organisatie op zichzelf, als dienstverlener en als samenwerken Het onderzoek moet duidelijk maken hoe de gemeente op het moment in die rollen functio neert. Op het gebied van dienstver lening verdient de zogeheten back office volgens BMC meer aandacht. Dat is het ambtelijk deel van de organisatie achter de coulissen. Dat gedeelte blijft achter bij de front office, het deel vóór de schermen waar mensen over het algemeen mee te maken hebben als goed wordt gewaardeerd. Volgens het rapport hadden Texelaars die met de back-office te maken kregen het gevoel in 'een zwart gat' of een 'moeras' te belanden. BMC hoorde van hen dat zij er bijvoorbeeld vaak zelf achter hun 'lastige brieven' aan moesten gaan als ze niks meer hoor den. Ook kregen Texelaars in de back-office het gevoel van 'het kast je naar de muur te worden gestuurd' als ze probeerden de juiste persoon te vinden. Dat laatste wordt gewe ten aan het feit dat veel medewer kers de afgelopen jaren andere posi ties en taken hebben gekregen als gevolg van de gemeentelijke reorga nisatie. Volgens gegevens van de gemeente is van de 6519 brieven die in de eerste helft van 2009 op de mat vielen inmiddels 90 procent afgehandeld. Van de stukken die nog in behandeling zijn, duurt het bij 573 (9 procent) al langer dan twaalf weken. In de rollen van 'bestuurder* scoort de gemeente een voldoende. Volgens BMC, dat met vertegen woordigers uit verschillende geledin- Collegeleden, raadsleden en amb tenaren moeten in gesprekken meteen duidelijk aangeven welke bevoegdheden zij hebben. Dat kan teleurstellingen voorkomen bij mensen die iets van de gemeente gedaan willen krijgen. Dat stelt onderzoeksbureau BMC in het onderzoek naar de bestuurs kracht van de gemeente. Het komt nu geregeld voor dat Texelaars van de één naar de ander gaan in de hoop ergens resultaat te boeken. 'Wanneer vanuit de organisatie geen antwoord komt, stapt men op de wethouder af en als het daar met verder komt, gaat men naar de raadsleden. Volgens BMC doen de drie partijen er goed aan meteen duidelijk te maken wie welke verant woordelijkheid heeft. Afgeraden wordt toch op de stoel van een ander te gaan zitten. Volgens BMC gaat dat ten koste van een 'krachtig en effectief bestuur', omdat de ander dan geen ruimte wordt gelaten zijn bevoegdheid in te vullen. Bestuur ders en raadsleden krijgen het advies vaker 'nee' te zeggen om duidelijk te zijn. Dat wil in de praktijk ook nog wel eens in het ongewisse blijven han gen. BMC: 'Op korte termijn kan het beter lijken iedereen tevreden te hou den, maar op langere termijn leidt gebrek aan duidelijkheid tot meer onvrede. Volgens BMC uit dat gevoel zich vaak in de klacht dat mensen zich 'aan het lijntje gehouden voe len.' Volgens het bureau maakt de samenstelling van de gemeenteraad (8 partijen verdeeld over 15 zetels) het de raad ook niet altijd even mak kelijk om duidelijk te zijn. Raad, col lege en ambtelijke organisatie doen er goed aan het onderling vertrou wen in elkaar ook verder te verstevi gen. De drie hebben de afgelopen jaren nodige kritiek op elkaar gehad, wat leidde tot afname van het ver trouwen in elkaar. De drie werken aan verbetering, maar volgens men sen die door BMC werden onder vraagd, is de onderlinge samenwer king en communicatie nog niet optimaal. Volgens BMC moet de wisselwerking verder groeien om te voorkomen dat een gebrek aan ver trouwen ten koste gaat van energie, inzet en uiteindelijk kwaliteit. Bouwbedrijf Frans Zegel start volgende week met de bouw van cultuurcentrum De Hollebol van Jook Nauta aan de Parkstraat in Den Burg. Het centrum is naar verwachting half mei klaar. Zegel begint aan de achterzijde met de uitbreiding van Nauta Boek. Daarna, wordt van lieverlee naar voren gewerkt naar de Parkstraat. Volgens Nauta kan het centrum, als alles meezit, in mei casco wor den opgeleverd. 'We zijn nog aan het nadenken over de inrichting, maar het kan dan al wel in gebruik worden genomen.' Het cultuurcen trum bestaat uit nieuwbouw naast In de Groote Slock op de plek waar tot 2007 het woonhuis van de fami lie Zoetelief stond. De afgelopen maanden was daar het tijdelijke terras van De Slock gevestigd. Tussen de nieuwbouw, het café en de boekhandel komen doorgan gen, zodat -de drie panden één geheel worden. De begane grond van de nieuwbouw wordt een soort overdekt 'dorpsplein' met een podium voor culturele activiteiten en ruimte voor een terras van De Slock. Boven komt een galerie- ruimte om kunst te exposeren, in de kelder aan de achterzijde een ruimte met aandacht voor de histo rie van de plek. De nieuwbouw krijgt een zogeheten klokgevel met een brede pui, zodat het een mak kelijk toegankelijke ruimte moet worden. De gevels van De Slock en Nauta Boek worden aangepast, zodat ze samen met de nieuw bouw op één lijn komen te liggen. Daarvoor verdwijnt op termijn de luifel van De Slock. Volgens Nauta ontstaat door de werkzaamheden een vernieuwd straatbeeld en wordt de Parkstraat een stukje breder. Het centrum draagt de oude naam van het pleintje tussen de Parkstraat en de Burgwal. Nauta houdt een website bij over het project: www.deholle- bol.nl. De rechtbank in Alkmaar heeft een 28-jarige vrouw uit Den Hel der veroordeeld voor een gevan genisstraf van zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk voor oplichting, verduistering en diefstal. Ook moet ze €1.300,- betalen en zich houden aan alle eisen van de reclassering. De vrouw was in augustus van dit jaar in dienst bij een restaurant in De Cocksdorp. Ze stal geld uit de kassa en uit de portemonnee waar mee met klanten werd afgerekend. Volgens de vrouw ging het om een bedrag van €3.500,-. Volgens de eigenaar van het restaurant was het echter het een bedrag van rond de €5.700,-. Politierechter Roché had eigenlijk een hogere straf in gedach ten. 'Het zijn ernstige feiten. U heeft het vertrouwen van mensen ernstig beschaamd. Vooral het feit dat u zich voordeed als collectant is schandalig.' Toch volgde de politie rechter de officier in haar eis. Ze vertelde de politierechter zich erg te schamen voor wat ze heeft gedaan en dat ze wil breken met haar verleden. De vrouw moet nog ongeveer de helft van haar straf uitzitten. Daarna wil ze zo ver moge lijk bij Den Helder en haar ex-vriend vandaan. Ze wil in het zuiden van Nederland gaan wonen in een opvanghuis waar ondersteuning wordt geboden aan ex-gedetineer- den die gemotiveerd zijn uit de cri minaliteit te stappen. gen van de samenleving sprak, waarderen Texelaars het dat ze bij beleidsontwikkeling worden betrok ken. Als voorbeeld wordt het project Ruimte voor Ontwikkeling genoemd, waarbij iedereen zijn zegje kon doen. Op basis daarvan is de Structuurvi sie 2020 geactualiseerd en worden de komende jaren nieuwe bestem mingsplannen gemaakt. Als 'samen- werker' wordt eveneens een vol doende gescoord. Volgens BMC is het positief dat de gemeente met anderen wil optrekken. Als organisa tie wordt de gemeente als 'goed' gekwalificeerd. Volgens BMC doet het ambtelijk apparaat wat van haar wordt gevraagd, zijn de financiën op orde en wordt het hoge ambitieni veau waargemaakt. De medewer kers worden omschreven als men sen die zich 'met veel inzet en enthousiasme voor het eiland inzet ten' en zelf ook 'ambitieus' zijn. Van de raad en het college is het volgens BMC te waarderen dat een groot deel van de zaken die zij deze raad speriode (2006-2010) wilden oppak ken, inmiddels is gerealiseerd. Frans Visman lijsttrekker D66 Frans Visman uit Den Burg is lijsttrekker voor D66 bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Visman zit sinds 2001 in de gemeenteraad. Het is derde keer dat hij de liberaal-democraten aan voert. Tweede op de lijst is Cees Hoogerheide uit Den Burg, derde Astrid van de Wetering uit Oude- schild. Zij is al politiek actief als lid van de raadscommissie Welzijn. Vierde staat oud-docent Hans Lasthuizen uit De Koog. De lijst wordt verder gevuld door Elmar Keijser, Tineke Jongeneel, Gerard Kruithof, Harm Platte, Luc van Lubek, Rixt van der Knaap- Jansma en lijstduwer Martin Maas- sen D66 heeft één zetel in de gemeenteraad. Bij de laatste ver kiezingen zat de partij kort tegen een tweede zetel aan. RTV NH Noord via Kabeltex De Noord-Holland Noordeditie van RTV Noord-Holland is sinds kort op de kabel van Kabeltex te ontvangen. RTV NH zendt enkele uren per dag het nieuws in twee edities uit, één voor het zuiden van de provincie en één voor het noorden. De redac tie hanteert daarbij een scheidslijn ter hoogte van Akmaar. De editie voor het zuiden is via de satelliet en Digitenne te ontvangen, de edi tie noord via de ether. Om iedereen op het eiland in de gelegenheid te stellen de editie noord te ontvangen, wordt deze sinds kort doorgegeven via de kabel van Kabeltex. Nieuwe groep Olmen Hoeve Kinderopvang Olmen Hoeve start per januari in Den Burg met een opvang voor kinderen van twee tot vier jaar. Maandag 2 november wordt een informa tieochtend gehouden voor belangstellende ouders. De nieuwe peuteropvang wordt gevestigd in de lokalen van de bui tenschoolse opvang aan de Dnj- verstraat. De opzet is bewust klein schalig, zodat er veel aandacht is voor het individuele kind. De peu teropvang, waaraan een groeiende behoefte bestaat, gaat al om 7.30 uur open, maar kinderen kunnen tot 9.00 uur worden gebracht. Van 12.15 tot 13.00 uur kunnen de kin deren worden opgehaald. De vroege openingstijd is speciaal bedoeld voor werkende ouders, die bovendien in aanmerking komen voor de toeslag voor kin deropvang. De kinderopvang is alleen geopend tijdens de school weken (40 weken per jaar). Belangstellende ouders kunnen zich tijdens de informatieochtend op maandag 2 november uitge breid laten informeren over werk wijze en tarieven van de Olmen Hoeve. Meer informatie is te vin den op www.kinderopvangtexel.nl. HfE, iKBEtsopzo^i oMTUOOU fXCU™E rtflR&ee KüifS.' ktPoTXujtt CjOÉi 1 De nacht der nachten Wereldfietser Frank van Rijn ver telt zondagmiddag 1 november in de Openbare Bibliotheek over zijn reis door Tibet. Hij doet dit aan de hand van zijn laatste boek De gouden capuchon. Een reis vol 'fantastische Himalaya-land- schappen. gastvrije mensen en de blauwe hemel'. Op zijn fiets, zwaar beladen met instant nood les, water en extra dekens, bereikte hij uiteindelijk de laatste pas, Van Rijn vertelt zijn verhaal in een onnavolgbare stijl: amusant, boeiend en met een flinke dosis humor. Ook laat hij fraaie beelden zien. Aanvang 14.00 uur in de bibliotheek aan de Drijverstraat 7 in Den Burg. Toegang €6,- voor leden en 7,50 voor met-leden. Reserveren telefonisch via tel.12743 of per e-mail texel@kop groepbibliotheken.nl. Nadat er lange tijd niets aan is Kleiweg nu bijna gereed. Rietdek- gebeurd, is de restauratie/herbouw kers leggen deze week de laatste van de stolp van Jaap Lap aan de hand aan het dak. tFouTs&t™^, 21 22 21 24 25 26 27 25 29 10 Waddenvereniging tegen Crisiswet Als de Crisis- en Herstelwet niet door de Tweede Kamer wordt aangepast, is het Waddenland schap per 1 januari 2010 vogel vrij. Daarvoor waarschuwt de Waddenvereniging, die erop wijst dat het huidige wetsvoorstel alleen bescherming biedt tegen activiteiten in de Waddenzee zelf. De wet legt geen beperkingen op voor bouwwerken aan de rand van het gebied, dus op het vaste land en de eilanden. 'En dit', meent de vereniging, 'terwijl de open horizon juist een te bescher men waarde vormt.' De Waddenvereniging heeft de leden van de Tweede Kamer opgeroepen hier bij de behande ling van de wet iets aan te doen. Deze oproep is vergezeld gegaan van een kalender voor 2010. waarin de mogelijke gevolgen van het wetsvoorstel zijn verbeeld. Jutter Jan Uitgeest toont de zak- die aanspoelden bij Dijkmanshui ken borrelnootjes van de Dirhami zen (zie tekst). (Fotcj*wenvanHutvm Sinterklaas dit jaar ook uitgezwaaid Het duurt nog even, maar d* intocht van Sinterklaas op zater dag 21 növember in Oudeschild belooft een bruisend feest te worden. De plechtige ontvangst wordt naar verluidt ook de eer ste officiële handeling van Fran- cine Giskes na haar installatie een dag eerder als burgemees ter van Texel. De organiserende Ondernemers vereniging Den Burg (OVD) heeft de economische turbulentie vol gens voorzitter Kees Klaassen vooralsnog goed doorstaan. Er zijn zelfs middelen om niet alleen de intocht zaterdag om 12.30 uur (publiek welkom om 11.45 uur) te organiseren, maar ook om de goedheiligman op zondag 6 december feestelijk uit te zwaaien. Klaassen: 'In sommige gemeenten in het land gebeurde dat al. Het is een mooie afsluiting en dan is ook duidelijk dat de volgende feestperi ode in aantocht is. Op Texel is dat Ouwe Sunderklaas en daarna de kerst.' Het uitzwaaien gebeurt op de kade van Oudeschild, waar sin terklaas om 15.00 uur per stoom boot vertrekt. Ook dan zijn er pepernoten en is er muziek. Borrelnootjes aangespoeld Langs de oostkust zijn de afgelo pen dagen zakjes met borrel nootjes aangespoeld. Ze zijn afkomstig van de Dirhami, de kustvaarder die een week gele den zo'n vijftien kilometer ten noorden van Terschelling tien containers verloor. Een familie uit Emmer Compascu- um vond dinsdagmiddag bij Dijk manshuizen drie zakken die bij schipbreuk- en juttersmuseum Flo ra werden afgeleverd. 'Ik had ze gezegd dat ze maar eens moesten gaan kijken en een uur later ston den ze hier met de nootjes', vertelt jutter Jan Uitgeest. Het ging om zakken NutMix. ChiliNuts en een zak met pistachenoten waar het zeewier nog aan zat geplakt. Uitgeest vond woensdagochtend nog eens tien zakjes. 'Het is met veel, maar er is toch wat aange spoeld. In zeven zakjes was water gekomen en het merendeel was al door de meeuwen opgegeten.' Er spoelden ook pakjes fotopapier aan. Het spul kon Texel bereiken doordat er een sterke oostenwind stond. De Dirhami verloor ook vaten met een licht irriterende vloeistof. De Kustwacht in Den Helder sluit niet uit dat die op de eilanden aan spoelen. Het gaat om blauwe 60- litervaten en kleine tankcontainers van 1000 liter. Als mensen deze aantreffen, worden ze verzocht er vanaf te blijven en de Centrale Meldpost Waddenzee (0562- 443100) te bellen. De Kustwacht stelt dat de stof geen gevaar voor het zeemilieu of de volksgezond heid vormt (zie foto). Paddenstoel weg door droogte Het aantal paddenstoelen is door de droogte van de afgelopen tijd sterk afgenomen. Arthur Ooster- baan van Ecomare komt bij excursies door De Dennen nog maar een schijn tegen van wat er de afgelopen jaren stond. 'Normaal komen tijdens een excur sie van twee uur zo'n veertig tot vijftig soorten paddenstoelen tegen met uitschieters tot honderd, maar nu mag je blij zijn met twintig soor ten', aldus Oosterbaan. 'Ik heb dit in twintig jaar nog nooit meege maakt. Ook alle greppels in het bos staan droog. Je kunt er gewoon doorheen lopen. De bomen lijken niet zo'n last van de droogte te heb ben, maar je ziet dat beuken en esdoorns vroeger dan normaal hun blad verliezen Volgens Oosterbaan is het vooral het aantal boleten, melkzwammen, russulae en ama- nieten sterk afgenomen. De afname heeft volgens de bioloog geen gevolgen voor komende jaren. 'Als het nat is, komen ze gewoon weer terug.' Woordvoerder Erik van der Spek van Staatsbosbeheer herkent zich in het geschetste beeld. Het Masterplan Water (inmiddels onder deel van het Gebiedsplan Texel) heeft de droogte volgens hem ook niet kunnen voorkomen. 'Als we dat niet hadden gehad, was het nog erger geweest.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5