Cjroen '/mirLrJéxels in het harL, Logiesverstrekkers: 'Bestudeer plankaarten' Verkiezingsprogramma van CDA scoort hoog Betsema verslaat nationaal kampioen GS onzeker over Jacco Boersen kansrijk in Australische woestijn Oudheidkamer: 'Leuk en we herkennen veel' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12419 DINSDAG 27 OKTOBER 2009 T E X E LS E^COU RANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Bij de verkiezing van het Lekker ste bockbier van Nederland heeft de Texelse Bierbrouwerij de eerste prijs gekregen. Koog heeft zondag tegen Succes de tweede over winning van het seizoen behaald. Er werd met 4-1 gewonnen. Boer zoekt vrouw, ook voor i de ex-Texelse' Wilma Timmer uit Oosterend en de Amstel- veense boer Barend Koster. Woonhuys Moerbeek is één van Texels oud ste bedrijven en op en top een familiebednjf. Een reportage. De Vereniging van Klein Logies verstrekkers (KLV) adviseert leden en andere belanghebben den in het buitengebied de plankaarten van het vooront werp van het nieuwe bestem mingsplan buitengebied goed te bestuderen en zo nodig een afspraak te maken met de gemeenten. Zienswijzen op het nieuwe bestemmingsplan die nen voor 1 november te zijn ingediend. De KLV doet de oproep naar aan leiding van een gesprek dat vorige week met de gemeente werd gevoerd. Daaruit bleek dat de gemeente niet over een actueel overzicht beschikt, waardoor niet alle belanghebbenden de enquête hebben ontvangen. Terreinen in het buitengebied die zijn uitgepond zijn niet aangeschreven, net zomin als terreinen met een woonbe stemming en een RO (recreatief opstalj-bestemming. KLV vindt het vreemd dat Recrea tieve Opstallen met in de inventari satie worden meegenomen. Zeker omdat de gemeenteraad in sep tember besloot onderzoek te doen naar slapende slaapplaatsen, met de bedoeling mensen te motiveren deze te activeren, danwel te sane ren. Omdat met duidelijk is hoe dit gaat gebeuren en wat de gevolgen van het onderzoek zullen zijn, advi- De eerder dit jaar opgerichte vereniging Agrarische Jongeren Texel was zaterdag present op de herfstmarkt in Den Burg. De jonge boeren gaven voorlichting over de landbouw, hadden voor de jeugd toepas selijke speelattributen meegebracht en voerden een publieksvriendelijke actie tegen de lage melkprijzen. Ze waren met een tankwagen melk naar de Groeneplaats gekomen en deelden gratis melk uit. Op de foto overhandigt voorzitter Dirk-Jan Saai een bekertje aan Loes van der Linden. De fotograaf, die net om boodschappen was geweest, kon aan de hand van een kassa bonnetje constateren dat de vergoeding die een boer voor melk (27 cent/liter) krijgt ruim twee kwartjes lager ligt dan de prijs die hij voor een liter melk in de winkel (78 cent) betaalde. Het verkiezingsprogramma van de CDA-afdeling Texel is door de Bestuurdersvereniging van die partij verkozen tot een van de drie beste programma's. De Texelse inzending werd betiteld als het meest sprankelende pro gramma. In de lijst met actiepunten die het CDA heeft opgesteld, prijkt het the ma leefbaarheid bovenaan. 'Goede, Veldrijdster Denise Betsema heeft zondag in Spaarnwoude de vijfde wedstrijd van het Rabobank top Noord-Holland-klassement gewonnen. Een knappe prestatie, want met Nederlands kampioene Rozanne Slik, Laura van Regen mortel, Merel Koenen en Julia Schroder was de gehele regionale top vertegenwoordigd. De deelnemers kregen een zwaar parcours voorgeschoteld. Het par cours rond de skiheuvel in Spaarn woude werd gekenmerkt door enke le pittige beklimmingen, afgewisseld met grasstroken. Direct vanaf de start werd hard gereden. Betsema kon het hoge tempo goed volgen en scheidde zich aan het einde van de eerste ronde samen met Van Regen mortel af van de rest van veld. Na een demarrage kwam de Oude- schildse alleen aan kop, maar door een onduidelijke afzetting raakte ze even buiten het parcours. Ze zakte daardoor terug naar de derde plaats, maar zette de achtervolging in en haalde koplopers Van Regenmortel en Schroder al snel weer in. Betse ma bleek onvermoeibaar en ging in de derde van totaal vijf ronden opnieuw in de aanval. Hoewel Schro der en Slik. die bij elkaar in de ploeg njden, goed samenwerkten, konden ze Betsema niet meer achterhalen, die daarmee een prachtige overwin ning boekte. Simone Betsema en Yasmijn van Rongen deden mee in dezelfde categorie. Zij weerden zich knap, maar konden met een zesde en een elfde plaats geen potten breken. Klaas Uitgeest kwam uit in de top klasse en werd daarin 35ste. vordering IJsland Wethouder Peter Bakker meldde onlangs dat hij van de zoekge raakte IJslandse €8 miljoen tachtig procent (€6,4 miljoen) binnen vier a vijf jaar terugverwacht. Hij baseer de zich daarbij op informatie van advocaten die beslag hebben gelegd op de eigendommen van de Landsbank:. De provincie Noord-Holland is minder stellig. In een persbericht van 5 oktober meldt de provincie over de vorde ring van €78 miljoen op Lands- banki: 'Het is onzeker welk deel van de vordering uiteindelijk nog kan worden geïnd.' 'Halverwege liggen we op de derde plaats. Het wordt nog spannend, maar we hebben er alle vertrouwen in dat we de race kunnen winnen.' Dat meldde Jacco Boersen gisteren telefo nisch vanuit Australië. De 22- RECHTER ERKENT '10 voor Texel' in GEVECHT TEGEN AMBTELIJKE- EN WINDMOLENS jarige Texelaar, student industri eel ontwerp aan de Technische Universiteit in Delft, doet mcc aan de World Solar Challenge, waarbij auto's de 3021 kilometer tussen Darwin en Adelaide op zonne-energie moeten overbrug gen. Boersen - een zoon van Willem en Trudy Boersen van de Zelfpluktuin - is lid van het Nuon Solar Team, een samenwerkingsverband van energiemaatschappij Nuon en de universiteit in Delft. Samen met een medestudent is hij verantwoor delijk voor het coördineren van de productie van de Nuna5, de ultra moderne auto waarmee de Austra lische woestijn moet worden bedwongen. Tijdens de race biedt hij technische ondersteuning aan de coureurs. De auto wordt gevolgd door een konvooi, bestaand uit een vrachtwagen met hulpmidde len en diverse personenwagens. Het team bestaat inclusief suppor ters uit in totaal 41 personen. Meer over Boersens avonturen op pagina 3. Een goed jaar voor de Oudheid- moment ook voor suppoost kamer. Maandagmiddag verwei- Koos Pels Rijcken uit Den Burg. komde het bescheiden museum Na jaren van trouwe dienst nam aan de Kogerstraat de 6000ste de bijna 90-jarige Texelaar bezoeker, nu al zo'n 2.500 meer afscheid als vrijwilliger, dan vorig jaar. Een bijzonder seert KLV mensen met slapende slaapplaatsen na te denken over de invulling daarvan en niet af te wachten tot het gemeentebesluit overgaat in gemeentebeleid. Verder maakt KLV zich zorgen over het bebouwd oppervlak voor vakantiewoningen en recreatieob jecten. Het voornemen ligt er om een recreatieobject tot 70 vierkante meter toe te staan en vakantiewo ningen op bungalowterreinen tot 100 vierkante meter. En dit alleen voor nieuwe parken en bij algehele renovatie van een bestaand park. De vereniging roept de gemeente raad dan ook op in de raadsverga dering van vanavond verruiming van deze oppervlakte toe te staan en het raadsbesluit niet alleen van toepassing te laten zijn op de Ver rassing in Oosterend. culturele, sportieve en maatschap pelijke voorzieningen zijn essenti eel. De gemeente moet zich blijven inzetten voor een gezonde leefstijl, ook van de jeugd. En we blijven werken aan een veilig eiland.' Op het gebied van wonen moeten Texelaars meer zeggenschap krij gen over specifieke woonwensen. 'Extra woningen zijn niet altijd nodig, durf verouderde bebouwing te ver vangen.' Zorg voor landschap, stra ten. wegen en gebouwen staat ook hoog op het lijstje. Evenals schone stranden en bermen. 'De gemeente moet het tegengaan van verromme ling aantrekkelijk maken.' Onder het kopje 'veerkracht' streven de Chris ten-democraten naar 'verbreding van het fundament van onze eco nomie'. onder meer door meer ken nis naar het eiland te halen en Texels op te werpen als proefge bied voor bijvoorbeeld duurzame energie. 'Dat maakt ons minder kwetsbaar." Tenslotte wil het CDA zich richten op verbetenng van de dienstverlening van de gemeente. 'De gemeente moet blijven doen waar ze goed in is en die diensten uitwisselen met andere gemeen ten.' Samenwerking dus. Het volle dige programma is te lezen op www.cdatexel.nl. www.speedheat.nl Inbrekers maken sigaretten buit Bij een inbraak in de supermarkt van Goënga in Den Hoor n zijn in de nacht van woensdag op don derdag tientallen sloffen sigaret ten ontvreemd. Ook het kantoor werd doorzocht, waarschijnlijk met de bedoeling de sleutel van de kluis te vinden, maar kenne lijk konden de inbrekers er niets van hun gading vinden. De dieven kwamen vermoedelijk binnen via een raam op de boven verdieping. De inbraak werd ont dekt door een medewerkster, toen zij donderdagochtend de winkel wilde openen. De politie is voor haar onderzoek op zoek naar getuigen. Wie in de nacht van woensdag op donder dag iets verdachts heeft gezien of andere informatie heeft, bijvoor beeld met betrekking tot de gesto len sigaretten, wordt verzocht con tact op te nemen met het bureau in Den Burg (tel. 0900-8844: lokaal tarief). (Advertentie) Suppoost Koos Pels Rijcken overhandigt een geschenk aan de 6000ste bezoeker. (Foto Gerara Tmmermtni Nadat Pels Rijcken in 1963 voor het eerst vakantie vierde op Texel, komt hij regelmatig op het eiland. 'In 1972 kocht ik in Den Hoorn een tweede huis en in 2000 ben ik hier met mijn vrouw definitief komen wonen. In mijn vorige woonplaats Oir- schot hielp ik in een soortgelijk museum. Ik vind het boeiend om in zo'n omgeving bezig te zijn. Het leuke aan het werken in de Oud heidkamer is dat er mensen van allerlei nationaliteiten komen. Zelfs tot uit Australië. Ik heb ook een man gesproken die vertelde dat hij hier als laatste had gewoond. Het is ook leuk dat kinderen hier zo enthousiast kunnen zijn. Bijzonder was de periode van het 400-jarig jubileum van de VOC, toen we bijvoorbeeld de brieven van Aagje Luijtsen exposeerden Dat vonden mensen heel boei end.' Diana Baksteen en Ida ten Voorde uit Twente kwamen via folders in hun hotel óp het idee om naar de Oudheidkamer te gaan. 'Een leuk museum en we herkennen veel.' TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1