Takelwagen handelsmerk schadehersteller m 'Ondernemen moeilijker, maar ook interessanter' TEXELSE 13 COURANT VRIJDAG 30 OKTOBER 2009 Toon Schoenmaker biedt met zijn takelwagen regelmatig de helpende hand. Toon Schoenmaker stond op het punt om met een collega in Pur- merend een bedrijf te beginnen, toen zijn vader een opvolger zocht en vroeg: 'Kom je terug of blijf je daar?' Toen hem ook een huis werd aangeboden, was de keus snel gemaakt. 'Ik heb er nooit spijt van gehad. Zo relaxed als het is om hier te wonen en zo luxe om vanaf huis in vijf minu ten op je werk te zijn. Als je hier niet bent opgegroeid, is dat nau welijks voor te stellen.' 'Was je in de sloot gereden?', vraagt een collega als de intervie wer meldt Toon Schoenmaker te hebben gesproken. Want de gele takelwagen is hét handelsmerk van deze kleurrijke schadehersteller, die het verkreukelde voertuig van menig Texelaar en toerist op de kant heeft gehesen. 'Dankbaar werk. Mensen in zo'n situatie zijn blij dat ze worden geholpen. Soms verontschuldigen ze zich zelfs. De telefoon gaat ook wel eens 's avonds of 's nachts, maar niet vaak.' Het kan haast niet anders, of hij wordt ook wel eens gebeld door Texelaars die met een borrel op naast de weg zijn beland en zijn hulp nodig hebben. Schoenmaker reageert stoïcijns, bevestigt noch ontkent. Eén anekdote wil hij wel kwijt. Over die keer dat een cam- pinggast, waarschijnlijk als gevolg van een overdosis, dood in zijn auto was aangetroffen. 'Ze dach ten eerst dat hij sliep, maar nadat hij er een dag later nog in zat, zijn ze poolshoogte gaan nemen. Inmiddels was de lijkstijfheid inge treden, en kregen ze hem niet uit de auto. Toen heb ik in overleg met de politie de auto met lijk en al op de takelwagen gehesen en bij Arie Maat afgezet. Wel een rare gewaar wording om tijdens zo'n rit in je spiegel tegen zo'n dode aan te kij ken.' Texelaars op koers De historie van Schoenmaker Autoschade Herstel aan het Wezenland voert terug tot 1927, toen de broers Jan en Cor Schoen maker een timmer- en wagenma kerij in De Waal begonnen. Nadat de werkplaats in de oorlog was verwoest, zetten ze een nieuw bedrijf op in Den Burg. De over gang van timmerbedrijf naar metaalbewerking had wat voeten in de aarde. Toen ze een lasappa- zijn dertigste terug op Texel. In 1987 nam hij het bedrijf over. 'Pa deed vooral metaal, ik wilde volle dig schadeherstel gaan doen en alles zelf in de hand hebben.' Zo voegde hij autospuiten toe aan het dienstbetoon en toen Robert van Boven van zijn takelbedrijf af wilde, nam hij dat over. Het paste goed in zijn bedrijf. 'Mensen zien me rijden over Texel en ik kom rechtstreeks in contact met bestuurders die schade aan hun auto hebben. We bieden een totaalpakket. Vanaf het alarm dat een auto in de sloot ligt, tot het contact met de verzekering, raat aanschaften, leidde dat bin nen de Bond van Smeden tot beroering, omdat de illusie dat de smeden de lasmgrkt beheersten, was verstoord. In 1958 nam Cor Schoenmaker (de zoon van Jan) het bedrijf over en ging zich meer toeleggen op carrosseriebouw en autoschades. Zijn zoon Toon hielp als jongen wel eens, maar liever ging hij met vrien den aan de slag in de bollen, sleu telde wat aan opgevoerde brom mers en belandde - nog zonder rijbewijs - zelfs eens met een auto in de sloot. Hij koesterde wel inte resse voor (auto)techniek, doorliep de Auto-MTS in Apeldoorn en ging vervolgens in dienst. 'Daarna had ik geen zin om terug naar het eiland te gaan en ben in een gara ge in Amsterdam gaan werken. Een collega stelde voor om in Pur- merend samen een bedrijf te star ten. In die tijd speelde dat Herm van Beek, die jaren bij mijn vader had gewerkt, vertrok.' Zoon Toon werd voor de keus gesteld. Eén en één was twee, en zo kwam hij rond het regelen van vervangend ver voer en het kant en klaar afleveren van de herstelde auto. Niet dat het altijd zo gaat, want toeristen heb ben ook de vrijheid om hun auto bij een garage in de buurt te laten opknappen.' 'Je raakt in dit vak nooit uitgeleerd. Steeds nieuwe lakken, nieuwe elektronica, airbags, sensors en noem maar op. Dat vergt extra scholing. Ondernemen wordt moei lijker, maar ook interessanter. En je leert relativeren. Als er vroeger iets fout ging of een klacht kwam, dan was ik helemaal van de kook, tegenwoordig wind ik me er niet meer over op. Overal gaat wel eens iets mis. Maar als er een probleem is, moet je het gewoon oplossen.' Het is best lastig om aan goede en vooral gemotiveerde medewerkers te komen. Het imago van autospui- ter is dat het smerig en stoffig werk is en dat je vaak met de hand zit te schuren. Dat is onzin, want daar hebben we goeie machines voor en als je goed plamuurt valt het best mee. Het is juist hartstikke leuk werk.' Toch was het zuur dat één van zijn vaste krachten onlangs overstapte naar een baan bij Defen sie. 'Dat gun ik hem graag, maar het is wel jammer van de tijd en energie die je in zo'n medewerker steekt. Want het duurt wel een paar jaar voor je dit vak onder de knie hebt', somt hij de technieken, materialen en vaardigheden op die er zoal komt kijken bij het vak van autospuiter. 'Er bestaat geen dag opleiding voor.' Gelukkig heeft de opvolger zich gemeld. 'Ik kende iemand die interesse heeft in dit werk en al eens had geïnformeerd. Toen had ik geen plaats, maar nu er een plekje vrij is, heb ik hem gebeld. Hij doet het.' Hoe kijkt hij als ondernemer op het Wezenland aan tegen de discussie over de kwaliteit van de werkom geving? 'Het is het oudste bedrij venterrein. Het ziet er troosteloos en hier en daar verpauperd uit. En er is leegstand. Zonde. Het moet goed en verantwoordelijk worden ingevuld.' Op welke manier, is een vraag waarover hij zich buigt als voorzitter van de sectie Ambach ten van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO). 'Ze hebben me destijds gevraagd in het bestuur plaats te nemen. Ik heb ja gezegd, omdat je niet altijd alles aan een ander kunt overlaten en ook zelf verantwoording moet nemen. Eigenlijk heb ik er geen tijd voor, maar ik maak er tijd voor. Door dit werk doe ik allerlei nieuwe contac ten op, in dat opzicht is het een verrijking. Het belang van TVO wordt wel eens onderschat. We hebben via de rechter bijvoorbeeld voor elkaar gekregen dat een Texelse aannemer het PHH heeft kunnen bouwen, terwijl dat eerst aan een ander was gegund. Met het raadhuis dat verderop wordt gebouwd, is dat helaas niet gelukt. In- en intriest. De gemeente zou zich moeten bedenken dat we het met elkaar moeten rooien op dit eiland. En voor iedereen geldt dat we één gemeenschappelijk belang hebben: het toerisme. Ik durf te stellen dat elk bedrijf, direct of indi rect, profiteert van het toerisme. Ook ik. In de hoedanigheid van auto's met schade of caravans die hier voor onderhoud en herstel komen. We moeten Texel uniek houden. Wat dat voor mij inhoudt? Dat je mensen het gevoel geeft dat ze welkom zijn en vriendelijk wor den behandeld. Ga jezelf maar na als je op vakantie bent, dan wil je dat toch ook?' Een ondernemer met het hart op de goede plaats en een wat avon tuurlijke uitstraling. Hij reisde een jaar of vijf geleden af naar Bangla desh. 'Litton stapte bij mij de werk plaats binnen, met de vraag of ik wilde helpen om in zijn land een autospuiterij op te zetten. Er rijden daar ook luxe auto's rond, dus er was een markt voor. Ik zag het als een manier om de bewoners te helpen. We hebben schuurmachi- nes. verfspuiten en andere appara tuur verscheept. Ik ben er twee weken geweest om te helpen de boel op te bouwen. Maar er was geen geschoold personeel en toen Litton en ik vertrokken, keerde de oude mentaliteit terug. Uiteindelijk is de boel verkocht. Jammer.' Reizen doet hij nog steeds, zoals naar ruige bestemmingen als Schotland en naar het Griekse Giros. 'Leuk omdat het daar nog met zo toeristisch is. Erica (Goën- ga, zijn wederhelft) en ik houden niet van vakanties waar alles tot in de puntjes is georganiseerd. We gaan liever onze eigen gang.' Zijn relatie met een supersportieve vrouw bracht hem ook zelf aan het sporten. 'Toen we op vakantie eens een berg op gingen, zei ik stoer: Ik draag die rugtas wel. Maar Erica had een veel betere conditie en nam de rugtas over. En nog hield ik haar niet bij. Toen ik thuis kwam. heb ik direct een paar sportschoe nen gekocht.' Inmiddels heeft hij er al een paar halve marathons opzit ten. 'Een mooie afleiding. En het mooie is: ik word nooit meer ziek.' Gerard Timmerman Tweede boscross Atletiekvereniging Texel houdt zon dag 1 november de tweede bos cross van het seizoen. Er is een ronde uitgezet van 2,9 kilometer, die één, twee of drie keer gelopen kan worden. Kinderen tot en met 12 jaar lopen 1000 meter. De start is aan de Rozendijk onderaan de Fonteinsnol. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij Bos en Duin aan de Bakkenweg. De jeugd start om 11.00 uur, de senioren om 11.15 uur. Een abonnement kost €12,-. Meer informatie is te verkrijgen bij Rita Dogger, tel. 313387. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Zondag 1 november 2009 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. in De Burght, Binnen- burg, ds. J. Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 11.00 u. ds. K.F. Klaas- sen. Den Hoorn: 9.30 u. ds. K.F. Klaassen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. C. der Nederlanden, jeugddienst. De Cocksdorp: 11.00 u. mw. K.M. Dijkerman. Oudeschild: 11.00 u. ds. P.C. Barnard, viering Heilig Avond maal. GEREFORMEERDE GEMEEN TE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor, Allerhieligen. Oosterend: 10.00 u. oecumeni sche kinderviering in Maartens kerk. De Cocksdorp: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Het werke lijke armageddon waarom en wanneer: Wachttorenstudie, 11.20 u.: Behoud dezelfde instel ling als Christus. Denkertje Scheppen of scheiden, wie doet het God na? Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur Centrale Huisartsen Post. tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086: 314727: 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- Hulpverlening OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12,00 uur. Telefoon: 0900-8844. 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemim-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het bere kenen van de eigen bijdrage: op werkdagen 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huis- Oud papier Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Buiy. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 9. Paelwerck. Schoudieck. Hoefslag. Noordvlak. Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilpbanck, Vrgonlant, Buytengors. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vr. 30 oktober 05.10 en 17.44 u Za. 31 oktober 06.16 en 18.44 u. Zo. 1 november 07.06 en 19.40 u. Ma 2 november 07.55 en 20.25 u Di 3 november 08 35 en 20.54 u. Wo. 4 november 09 26 en 21.40 u Do. 5 november 09.55 en 22.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Maandag 2 novem ber volle maan, woensdag 4 november spnngtij. Zondag 1 november zon op 7.36 uur, onder 17.12 uur TFXELSEWCOURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al Slichting ROTA. gevesh i gedeponeert bi| de Kanw v Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nu Per jaar 77.90 75,55 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsjjenode Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u.Wampex. Rechtstreekse uit zending. Zaterdag: 7.00 u. Wampex 17.00 u. Wegdromen met een boek 18 00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Jongerenprogramma 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit De Burght 11 00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u.Natuurwi|zer 13.00 u.Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u.Sportlokaa! 18.00 u. Radio Noordhoiland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. De Burght 10.45 u.Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u.Symphonica (klassiek) 19.00 u.Wegdromen meteen boek (H) 20.00 u Natuurwijzer (H) j 21.00 u Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u De keuze van. 20.00 u. Raadscommissie Extra ver gadering van de commissie Grondgebied. Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse' uitzending vanuit het gemeentehuis van de raadscommissie Welzijn, aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... Jacco van der Lee vertelt over bijen en hun winterslaap. 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending vanuit het gemeentehuis van de raadscommissie Middelen, aansluitend: Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 13