Inzetten op verbetering imago kampeerboeren' Cjrotn ^wartr jexels in het hart Ook gemeenteraad weert kerstbomen 'Wij wijken voor vandalen' BOS www.uniekwonenoptexel.nl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12420 VRIJDAG 30 OKTOBER 2009 TEXELSE™ COURANT De wadpier blijkt met langer alleen te zijn. Wetenschap pers ontdekten in de Wadbo dem een twee de soort. 'Het is prachtig zeldzame vogel soorten te spot ten, maar ook leuk dat te delen met anderen', zegt Mart Jan- Toen hem niet alleen een baan. maar ook een huis werd aan geboden, keer- deToon Schoen maker terug naar Texel. Ballonvaarders hadden er de hele zomer naar uitgekeken, gisteren was het eindelijk zover: windstilte. Een zeldzaam heid op het eiland, die door het bedrijf Excellent Ballooning werd aangegrepen om de oversteek te maken naar Texel, 's Morgens rond half negen stegen vanaf het vliegveld twee heteluchtballonnen op. 'Ideale weersomstandigheden', aldus ballonvaarder Jan Oudenampsen, die vanaf circa 250 meter hoogte via zijn mobiel verslag uitbracht aan de redactie. 'We drijven mooi in de lengterichting van het eiland, van noordoost naar zuidwest. Er zou zelfs ietsje meer wind mogen staan. Maar liever te weinig dan teveel wind. Er is veel belangstelling voor een tochtje en zelfs van morgen vroeg hadden we al veel bekijks.' Een ballon landde een uur en twintig minuten na het opstijgen op een weiland langs de Nieuwlanderweg. 's Middags werd opnieuw een toch gemaakt. (Foto Her* tflyanj 'Kampeerboeren hebben nu een achterstand op de overige vor men van logies. De kwaliteit gaat achteruit. De politiek moet nu inzetten op verbetering van het imago van de sector.' Aldus pleit Gerard Swart, voorzitter van de afdeling Noord- en Zuid-Holland van de Vereniging van Kampeer boeren (Vekabo), om nog deze winter van tien naar vijftien kam- peereenheden te gaan. Alarmbel Hoera, de WD bijt het spits af in de verkiezingsstrijd, en hoe! Mijn com plimenten, dat belooft wat. Eerst luidt Fred Teeven de alarmbel. We moeten toch bang zijn voor elkaar, ook al gebeurt hier niets. Vervol gens wordt gesteld dat het Texelse strand eigen WD-terrein is, niet waar Jur? Uit de lijst maak ik op dat ook op de rest van het eiland eens luidende huisjes zullen worden opgebouwd, transparant en in alle redelijkheid, dat wel, als het aan deze partij ligt. En wethouders zijn nooit een sterk punt van de WD geweest, die schaffen ze dus af. Sakkerloot, dat is nog eens bestuur lijke vernieuwing! Kom daar eens om bij D66. Woelmuis 'De markt verandert', zei Swart, spreker op de openbare avond van Texel 2010 gisteren in De Linde boom. 'De gast wil meer luxe, ver kiest steeds vaker een kleine voor een grote camping en wil persoon lijke aandacht. Maar ook de kleine campings moeten kwaliteit leveren. Het probleem op Texel is dat tien slaapplaatsen onvoldoende saldo opleveren om de kwaliteit te bie den die wordt gevraagd. Texel moet zich echt zorgen maken over Gerard Swart van de Vekabo: 'Kampeerboeren willen wel, maar tien standplaatsen levert te weinig saldo om de kwaliteit te verbeteren' de kwaliteit. Als de politiek niet oppast, dan laat de doelgroep Texel straks links liggen. Kampeer boeren willen wel, maar als ze met een bedrijfsplan naar de bank stap pen, dan kriigen ze op tien stand plaatsen geen geld voor een nieuw sanitairgebouw. Daarom is die ver ruiming van levensbelang.' De spreker schetste hoe Texel als enige gemeente in Nederland een maximum van tien slaapplaatsen aanhoudt. Zeeland, met honder den kampeerboeren, is bijvoor beeld naar 25 gegaan. 'Die sprong zou voor Texel te ver zijn, want dan verpest je de markt. De A-locaties (langs de Dennen en rond Den Burg) lopen dan wel vol, maar de B- en C-locaties (aan de oostkant van het eiland) komen in het nadeel.' De bednjven in die gebie den moeten nu al meer moeite doen om in de gunst van de gast te vallen. 'Vooral voor goed gastheer schap. Want ze komen niet voor de camping, maar vooral voor gast heer of -vrouw.' Uitbreiding van tien naar vijftien plaatsen, zoals Texel 2010 graag wil, betekent dat er bovenop het huidige beddenquotum van 2250 nog circa 900 bedden bijmoeten. Nog afgezien van de naar verluidt zeventien boeren die op de wacht lijst staan. Swart: 'Breng eerst de bestaande kampeerboeren op orde, zodat die hun kwaliteit kun nen verhogen en aan de toene mende vraag kunnen voldoen en kijk dan of de markt het toelaat om extra vergunningen uit te geven. Ga wel kritisch om met de uitgege ven slaapplaatsen. Koppel de extra standplaatsen aan een goede kwa liteit van het sanitair, zodat de kwaliteit omhoog gaat.' Dat laatste sluit aan op de 25-procentsrege- ling voor klein logiesverstrekkers, waar de kampeerboeren tot dusver geen gebruik van mogen maken. Boeren die (een jaar na uitgifte) geen gebruik van de vergunning maken, moeten hem weer inleve ren, betoogde Swart. Hij zei ook dat Texel niet te krampachtig met de bovengrens van 45.000 moet omgaan en dat er voor een inven tarisatie geen tijd is. 'De politiek moet de ondernemers de ruimte geven. Het is vijf voor twaalf.' De problematiek leverde vanuit de zaal de opmerking op dat het eiland al jaren wordt 'gegijzeld' door het slaapplaatsenquotum. Burgemeester officieel benoemd Het provinciebestuur deelt mee dat de benoeming van mevrouw Francine Giskes als burgemees ter van Texel officieel is. Zij treedt per 20 november in func tie. Giskes (58) is lid van D66 en sinds 2008 lid van het Adviescollege Toetsing Administratieve Lasten (ACTAL). Van 1994 tot 2004 was ze lid van de Tweede Kamer en van 1992 tot 1994 Hoofd Bureau Onderzoek en Statistiek van de gemeente Haarlem. Een motie van Texel 2010 voor het behoud van kerstbomen in het straatbeeld heeft het dinsdag niet gehaald. De andere raadsle den waren tevreden met een ver klaring van wethouder Nico Kik kert waarin hij uitlegde dat de gemeente en de ondernemers van Den Burg, De Koog en De Cocksdorp er in goed overleg zijn uitgekomen. Burgemeester Geldorp besloot vorige maand niet meer toe te staan dat kerstbomen op openbare wegen worden geplaatst. Als reden voerde ze aan dat de bomen te vaak prooi worden van vandalen, die ze los trekken en in brand steken. Dat is niet alleen slordig en lastig, maar ook gevaarlijk. Omdat de capaciteit van de politie het niet toestaat dat er extra wordt gepatrouilleerd, besloot de burgemeester de kerst bomen dan maar niet meer toe te staan, met uitzondering van enkele vastgestelde locaties. De door wethouder Kikkert genoem de oplossing bestaat eruit dat de Koger middenstand inmiddels zelf heeft besloten dit jaar geen kerst bomen te plaatsen. Ondernemers uit Den Burg toonden zich creatief en willen gebruik maken van ver plaatsbare kerstbomen, die na slui tingstijd binnen worden gezet. 'Met De Cocksdorp zijn afspraken gemaakt, zodat ook daar het pro bleem is opgelost', meldde de wet houder enigszins cryptisch. Navraag leert dat de middenstanders van Texels noordelijkste dorp de bomen al hebben besteld. Afgesproken is dat ze hun best zullen doen ze te verkopen en eventueel op particu lier terrein te plaatsen. Lukt dat niet, dan wordt de schade vergoed door Erfpachters met LNV om de tafel In hun pogingen om de dreigende extreme verhoging van de erf pachtcanons door Staatsbosbe heer alsnog te voorkomen, hebben vertegenwoordigers van erfpach ters en de gemeentebesturen van Texel, Vlieland en Terschelling woensdag 4 november overleg met de vaste Kamercommissie van LNV. Het wordt een hoorzitting die vooruitloopt op het contact dat de Kamercommissie op 26 november heeft met de minister. De erfpach ters van Texel worden vertegen woordigd door Harry Wuis en Gijs Broere. Namens het Texelse colle ge zou locoburgemeester Nico Kikkert aanwezig zijn, maar hij is verhinderd. Hij wordt vervangen door een van de bestuurders van de andere eilanden. De delegaties van Vlieland en Terschelling komen vanaf Harlingen met een speciale bus naar Den Haag. de gemeente. Texel 2010 diende een motie in, waarin burgemeester en wethou ders wordt verweten te zwichten voor vandalen. 'College, toon dat u Texel echt bestuurt. Bij dit besturen hoort ook het aanpakken van rapail le. Dan kan het uitgaande publiek weer genieten van een knusse kerst', betoogde Gerbrand Poster. Hij kreeg alleen steun van de WD. De andere partijen zeiden weliswaar niet te willen wijken voor vandalen, maar geen andere mogelijkheden te zien. 'Een volk dat voor tirannen zwicht, zal meer dan lijf en goed verliezen. Dan dooft het licht', citeerde Nils Lely (PvdA) verzets man en dichter Henk Randwijk. Om te vervolgen met: 'Maar het is ook: de gelegenheid maakt de dief.' Andere raadsleden wezen opge lucht naar de verklanng van Kikkert en stelden vast dat er een oplossing lag. zonder ovengens te vragen welke afspraken er waren gemaakt met de ondernemers in De Cocks dorp. Poster zag het tandenknar send aan ('Wij wijken voor de daders. Die creatieve oplossing is bedrog.'), maar moest enn berusten dat er in december geen kerstbo men worden geplaatst. www.speedheat.nl Onbekende schiet op kat met buks Een onbekende schutter in de omgeving van Den Hoorn heeft deze week met een buks op een kat geschoten. Dat schrijft een inwoner van dat dorp op de web site Koopplein.nl. Hij of zij vertelt dat de kater dinsdagochtend kwam binnengestrompeld. Door de die renarts genomen foto's leerden dat het schouderbot kapot was en dat er stukjes metaal in zaten, waar schijnlijk veroorzaakt door een lucht- of vuurbuks. Mocht de wond met helen, dan moet mogelijk een pootje worden geamputeerd. (Advertentie) TEXELSEWCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'Snel naar de website www. gaanwedoen.tv en je stem uit brengen op een Texels projec ten', zeggen jongeren 2 BOUWKAVELS (600/650MO DEN BURG

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1