Ik heb hier mijn leven lang voor gespaard' Raad stemt in met verkoop deel haven TEXELSE 5 COURANT Samenwonen van invloed op AOW Texelaars helpen elkaar In onze serie artikelen over mensen die problemen hebben met overheden, bedrijven of instanties, volgt hier het verhaal van Maria. Niet altijd worden er fouten gemaakt of wetten overtreden door deze instanties, maar hebben de maatregelen die zij nemen om Uiteraard laten we ook andere par- hun beleid te handhaven een negatieve invloed op het leven van de tijen aan het woord. Ik nam contact mensen die er mee te maken krijgen. Maria is een zelfstandige onderne mende vrouw van 73 jaar. Samen met haar man, die inmiddels is over leden, heeft ze een eigen bednjf gehad. Haar zes kinderen zijn inmid- bezig te zijn met de jaarlijkse con trole op fraude met uitkeringen. Woedend reageert ze: 'Het is geen uitkering, ik heb hier mijn leven lang voor gewerkt en gespaard. Wat is dels allemaal de deur uit. Voor haar fraude eigenlijk?' Hij legt uit dat het is het heel normaal mensen die hulp nodig hebben liefdevol op te nemen in haar huis. Dit heeft ze haar leven lang gedaan. Op een dag ontvangt ze een formu lier van de Sociale Verzekerings bank. Ze moet invullen hoeveel mensen ingeschreven staan op haar adres. Als blijkt dat ze met meerdere personen een huishouding voert, kan ze gekort worden op haar AOW. Dit kan oplopen tot €150. - per per soon. Ze vult netjes in dat ze een postadres heeft voor een kind dat in het buitenland woont en dat er verschillende per sonen bij haar tijde lijk in huis wonen. Dat daar mensen bij zijn die geen inkomen hebben en financieel niks kunnen bijdragen, daar wordt niet naar gevraagd. U kent die formulieren wel, er is een ruimte voor opmerkingen waarin Maria schnjft: 'Wij zien naar elkaar zich in haar betrouwbaarheid, vrij- samenwonen met meerdere perso nen invloed heeft op je AOW. Als je dat niet tijdig meldt, pleeg je fraude. Ze is het hier absoluut niet mee eens en wijst hem op hetgeen ze heeft ingevuld op het formulier. Het heeft geen enkele zin, de man verschuilt zich achter de wet en het doen van zijn werk. In het afgelopen jaar zijn alle mensen die tijdelijk bij haar in huis woonden weer op zichzelf gaan wonen. Hij kan dus weer gaan, maar het ministerie van Sociale Zaken en eerst wil hij nog even de huidige Werkgelegenheid. Dat contact ver- f m m m m mm mm m lOOpt heel W3t op met de Sociale Verzekerings Bank (SVB). Monique Bijen van de SVB stuurde me het protocol waar een controleur zich aan moet hou den. Dat heeft deze man ook gedaan Mijn kritiek is dat nog duidelijker moet worden aangegeven dat de gecontroleerde persoon het recht heeft om medewerking te weigeren. Het gaat hier immers om een kwets bare groep mensen die vaak niet weten wat hun rechten zijn. De rest van haar reactie gaat erover dat de SVB zorgvuldig wil controleren zodat iedereen krijgt waar hij/zij recht op heeft. Tot slot geeft ze aan een uit voerende instantie te zijn en zelf dus niets aan het beleid te kunnen ver anderen. Toen heb ik me gemeld bij adressen hebben van de mensen die zijn vertrokken. Ze weigert deze te geven. In de tijd die hierna komt, heeft Maria het gevoel dat ze gevolgd wordt. Of dit wel of niet zo is, is met aantoonbaar, maar feit blijft dat Maria om.' Ze ondertekent het formulier en verklaart alles naar waarheid te heb ben ingevuld. Een jaar lang gebeurt er niets, maar dan komt een bericht dat ze op 12 december bezoek zal krijgen van een controleur. Ze is behoorlijk boos: 'Waarom controle, ze heeft alles toch naar waarheid ingevuld, vertrouwen ze haar niet?' Ze neemt zich voor - tegen haar normale gastvrijheid in - de man niet verder dan de hal te laten komen. Ze vraagt waarom hij komt. Hij verklaart heid en veiligheid voelt aangetast. Deze keer komt Maria er goed vanaf, financieel dan. Er worden geen maatregelen tegen haar genomen. Over een jaar controleren ze haar weer. Ze blijft zitten met het gevoel dat haar onrecht is aangedaan en dat ze niet meer vrij is in haar eigen huis. In deze tijd waarin iedereen het heeft over een zorgzame samenle ving zou het voor overheidsinstan ties goed zijn om verschillende wet ten op elkaar af te stemmen. moeizamer dan dat met de SVB. Ik krijg alleen maar alge mene antwoorden en zelfs na het stel len van specifieke vragen krijg ik weer dezelfde algemene antwoor den. Dan komt er een folder in de bus van de gemeente Texel over de WMO waarin onder het kopje 'Wist u dat' staat: 'Het steunpunt WMO bemiddelt bij problemen met werk gevers of 'uitkenngsinstanties.' Fia Joustra vertelt dat haar organisatie graag mensen wil helpen die in de problemen komen. Maar ze twijfelt eraan of ze dat in alle gevallen kun nen. We raden Maria aan om als ze in de toekomst weer mensen helpt door ze in huis te nemen, zich te laten registreren als mantelzorgen Zodat het steunpunt haar kan bij staan bij eventuele problemen. Jannie Mattner en Coby Witte De gemeenteraad is akkoord gegaan met de verkoop van een deel van de haven van Oudeschild aan de huidige gebruikers, de Stichting Wad denhaven Texel en de Water sportvereniging. Een motie waarin Gerbrand Poster van Texel 2010 ervoor pleitte eerst een 'onafhankelijk en objectief' taxatierapport te laten opstel len, haalde het niet. Poster zei dat de vraagprijs was gebaseerd op aannames en wat de gebruikers ervoor wilden beta len. Volgens hem is het goed denkbaar dat de verkoop veel meer had kunnen opleveren. Hij beschuldigde het college en de raad er bovendien van 'op emo ties' te besturen, maar kreeg wei nig gehoor. Zijn oud-partijgenoot Jos de Wolf betoogde dat de gemeente geen ondernemer is en riep in herinne ring dat de VVD destijds al tegen de overname van de haven van de overheid was. 'Het is een beetje vreemd dat we nu al een deel overdragen, maar het is goed dat er een private partij in de arm wordt genomen.' Ook Nils Lely (PvdA) was enthousiast. Hij zei Honden Iedere avond maakte zij een omme tje door het bos in Doorn, en vrij wel elke keer kwam haar een man tegemoet die zijn herdershond uit liet. Zij maakten een praatje en werden goede bekenden. Tot die ene onvergetelijke avond: toen zij hem gewoontegetrouw aanhaalde, hapte de hond een stuk uit haar gezicht. Grote schade, jarenlang hersteloperaties, flink trauma. Zondag ging ik even naar het strand bij paal 12. Prachtig weer, helaas kon mijn man dit keer niet mee. Vrijwel meteen kwamen twee grote herdershonden en een klei nere hond op mij af. Zo bedreigend dat ik geruime tijd verkrampt en stokstijf bleef stilstaan. Angstig, en denkend aan mijn vriendin, die er pas na veel plastische ingrepen weer aantrekkelijk uitziet Aange slagen en totaal van streek ging ik snel weer naar huis. Verontwaardigd ook, vooral omdat de begeleiders van de honden - alle vertrouwen te hebben in de nieuwe exploitanten en wees erop dat het zelf exploiteren van de haven door de gemeente ook geld kost, in de vorm van perso- neeisuren. Frans Visrnan (D66) steunde de motie van Texel 2010 niet, maar verklaarde zich tegen stander van de overdracht. 'Wij willen helemaal nog met verko pen. Het veel te vroeg om nu al uit te ponden.' Volgens wethou der Peter Bakker is het uitgangs punt altijd geweest dat de over dracht van de haven 'budgetneutraal' moest zijn en dus in ieder geval geen geld mocht kosten. De exploitatie is bovendien geen kerntaak van de gemeente. Hij bevestigde dat bij een waardevermeerdering de opbrengst niet alleen voor de gemeente is, maar dat ook moet worden 'afgerekend' met de rijks overheid, vertegenwoordigd door Domeinen. Om Poster te plagen, stelde Bakker ten slotte dat de haven niet meer is dan een bak met zout water en dat bij de over dracht alleen het recht om deze te exploiteren wordt verkocht. 'Zout water voor 1 miljoen euro verko pen, is volgens mij geen slechte transactie, meneer Poster.' Wat ik zeggen wou twee vrouwen en een man - geen poot uitstaken en op geen enkele manier te hulp schoten. 'Dat doen ze anders nooit', zullen ze wel, onverschillig en vol onbegrip, gedacht hebben. Vraag: mogen honden eigenlijk zomaar loslopen op het strand? Met name in de vakantieweken komen veel toeristen naar ons eiland omdat de honden zich dan zo fijn op het strand kunnen uitle ven. Met als gevolg dat ze vrijer en agressiever lijken te worden en anderen lastig vallen. Moeten wij die mensen niet eens voorhouden dat velen hun hond niet leuk vin den, ongestoord willen wandelen en vaak gewoon bang zijn? Zelf durf ik in ieder geval nooit meer in m'n eentje naar ons strand. Gerda Rijneker, Den Burg. Palmen groeiden op de Noordpool Tijdens de fossiele broeikaswe reld 53 miljoen jaar geleden kwam de gemiddelde wintertempera- tuur op de Noordpool niet onder de 8 graden Celsius. Dat blijkt uit stuifmeelkorrels van palmen die werden gevonden in boorkernen uit de Noordelijke IJszee. Pal men, die groeiden op het land rond de Arctische Oceaan, tole reren onder broeikascondities geen gemiddelde temperaturen onder de 8 graden Celsius. Het onderzoek werd gedaan door wetenschappers van de Universiteit Utrecht, het NIOZ, TNO en de Uni versiteit van Bremen. Dezelfde groep toonde eerder al aan dat de Zuid pool ten tijde van de fossiele broei kaswereld zeer warm was. De resul taten van het nieuwe onderzoek verschijnen deze week in het toon aangevende tijdschrift Nature Geos- cience. Opmerkelijk is dat het de poolnacht op de Noordpool 53 mil joen jaar ook zes maanden duurde. Hoe het gebied dan in de winter zo warm bleef, is vooralsnog onbe kend. De onderzoekers speculeren dat dit kwam door de aanwezigheid van typen wolken die alleen in een warme wereld in poolgebieden kun nen voorkomen. Het onderzoek heeft gevolgen voor de verwachting van de klimaatverandering in de toe komst. 'Als de huidige opwarming doorzet, is het mogelijk dat de opwarming op de polen sterker zal zijn dan tot nu toe wordt verwacht', licht Appy Sluijs, paleo-klimatoloog aan de Universiteit Utrecht, toe. Nacht Het was de Nacht van de Nacht Pikkedonker, zoals verwacht Velen hebben het gezien Wel een beetje eng misschien Maar wat bracht het hen? De liefde? Samen hand in hand Lopen, ploegen door het zand Zo langs de waterkant? Zo één zijn met de natuur Het heelal In de verte een plots geschal van een vroege tureluur De golven van de zee zij nemen je gedachten mee Even alleen zijn met jezelf Of met hem of haar In die stilte van die mooie nacht Hopelijk heeft het geluk gebracht Anneke Mantje, Den Burg. Met een Dankjewelfeest heeft Omring Texel woensdag ruim 100 vrijwilligers bedankt voor hun inzet en betrokkenheid. De vnjwil- ligers van het verpleeghuis, het verzorgingshuis en de thuiszorg (in totaal zo'n 150) maken extra activiteiten mogelijk. Zo bieden zij ondersteuning tijdens activiteiten, werken in de winkel, wandelen of fietsen. Voor Omring genoeg reden hen met een feest te bedan ken. De aanwezigen genoten onder muzikale begeleiding van een Chinees/Indisch buffet, bereid door de keukenbrigade van het zorgcentrum. De medewerkers van het restaurant zorgden voor de bediening. Ook werden de gasten door de medewerkers toegezongen en werd een quiz gespeeld. Wad 'n strand Het rook vrijdagmorgen ouder wets op de haven van Oude schild. Na de dokbeurt bij Visser werd de TX19 Chnstina Elisabeth van de familie Krijnen aan de kade onderhanden genomen door de firma De Flux uit Urk. Het houten scheepsdek van TX19 werd op ouderwetse wijze met gloeiende koolteer dichtgemaakt. De laatste maal dat dit breeuwen bij een Texelse kotter gebeurde (door voormalig scheepstimmer man Jan Hemelrijk), was zeker vijftien jaar geleden bij de oude TX41 van de gebroeders De Vries, eveneens uit Oudeschild. FotoBrnlKmng) De 18-jange Benjamin Fledderus centrum voor boerderijdieren, uit Voorburg, fervent Texelliefheb- Daar waren schapen uit de hele ber, stuitte in Rotorua in Nieuw wereld, dus ook van Texel. Zeeland op de Agrodome, een Bollentelers kijken door de matige prijzen voor hun producten met gemengde gevoelens terug op het afgelopen seizoen. Maar met hoop op betere tijden worden de voorbereidingen voor de nieuwe oogst alweer getroffen In De Naai Den Hoorn voorzag Arie Lap zijn bollen vrijdag van een strodek. VRIJDAG 30 OKTOBER 2009 Wat ik zeggen wou Kerstbomen Namens het bestuur van de Ondernemersvereniging Den Burg wil ik reageren op het handhaven door de gemeenteraad van het besluit dit jaar geen kerstbomen op de openbare weg toe te staan. Dit besluit heeft (terecht) de gemoederen op Texel bezigge houden Zo bleek uit peilingen van de Texelse Courant en de Kabel krant dat meer dan 90 procent van de respondenten het een zeer slecht besluit vindt, een score die weinig tot geen andere polls ooit gehaald hebben. Ook een logische uitslag. Hoe bedenk je het om uit preventief oogpunt het plaatsen van kerstbo men te verbieden. En, met alle respect, hoe bedenk je het om je beleid te laten bepalen door een kwajongensstreek Daarbij bleek de berichtgeving omtrent het besluit ook nog eens niet te klop pen. Zo zouden, door het optre den van brandweer en politie, bij het verbranden van kerstbomen het ontstaan van brandwonden ternauwernood zijn voorkomen. Daar bleek niets van waar. Het besluit om preventieve redenen geen bomen toe te staan, maakt de weg vrij voor meer van dit soort verboden. Strandhuisjes worden vernield, er sneuvelen regelmatig vuilcontainers, auto's en fietsen worden vernield en noem maar op. Steek energie in het opsporen en aanpakken van de daders. De namen van de kerstboomslepers waren notabene bekend. Onze hoop was gevestigd op de motie die dinsdag tijdens de raadsver gadering door Texel 2010 werd ingediend om het besluit terug te draaien. Daarnaast is er door ons bestuur een brief met argumenten tegen dit besluit naar de gemeen te en alle fracties gestuurd. Waar schijnlijk aan de hand van die bnef is telefonisch contact geweest met onze penningmeester Erik Venneker. Daarbij is van onze kant duidelijk aangegeven dat wij toch bomen wilden plaatsen en het besluit van tafel vvilden hebben. En, mocht de motie van Texel 2010 niet worden aangenomen, dat we dan bomen op wieltjes zouden plaatsen. Van goed over leg, zoals door Nico Kikkert aan gegeven, is echter geen sprake geweest. Echter, mede doordat met de ondernemersvereniging overlegd zou zijn, besloot de raad het plaatsingsverbod te handha ven. Er waren immers oplossingen bedacht en zo kon gezichtsverlies worden voorkomen. Wij vinden echter dat het niet om de oplos singen gaat, maar om de aard van het besluit. Wij spreken de hoop en verwach ting uit dat volgend jaar door ondernemers én particulieren weer gewoon bomen geplaatst kunnen worden. Daarnaast wensen we alle kinderen op 11 november een heel fijn Sint Maarten toe. Goed opletten allemaal, want ook lampi ons vliegen makkelijk in brand. Ondernemersvereniging Den Burg, Kees Klaassen. Aanleg fietspad Californiëweg pakt duurder uit De aanleg van het fietspad langs de Californiëweg kost de gemeente €38.107,- meer dan gepland. Dat meldde wethouder Peter Bakker dinsdag aan de gemeenteraad, die hij om extra krediet vroeg. De stijging wordt veroorzaakt doordat de provin cie niet langer subsidie beschik baar stelt voor de aankoop van grond. De raadsleden reageerden enigs zins gepikeerd, omdat ze vonden dat het college zich beter op de hoogte had moeten stellen over de subidiemogelijkheden, maar gingen unaniem akkoord. 'Extra kosten doen altijd zeer, maar laten we toch maar proberen het geld te vinden, want we vinden het fietspad te belangrijk om niet aan te leggen', verwoordde Nils Lely (PvdA) ook de mening van zijn collega's Het werk is inmiddels voor €153.000,- (exclu sief BTW) gegund aan aannemer KWS Infra BV uit Heerhugowaard.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5