Gemeente komt terug op uitbreiding Modern Home Dé wadpier bestaat niet meer Zware botsing wonderwel zonder letsel TEXELSE 7 COURANT Sport Mark Schraag levert prestatie modernhome Kaartwinst voor Veegers VRIJDAG 30 OKTOBER 2009 Het huidige pand van Modern Home, met daarnaast het pand van Schlepers, dat wordt gehuurd door V&V Autoservice. Gerda en Freek Veeger hebben de vierde speelronde van de competitie van Klaverjasclub Den Burg gewonnen. Zij staan nu derde in het klassement, waarin Rob Stapersma en Erik Boogaard stevig aan de leiding staan. Gerda en Freek Veeger begonnen scherp aan de competitie. In de eerste ronde kwamen ze net iets te kort, maar in de vierde ronde wist het geroutineerde duo de eerste winst van het jaar binnen te halen. Na een hoge score in het eerste spel werd de winst in de daarop volgende drie rondes veilig gesteld (7367 punten). Boogaard en Sta persma staan al vanaf de eerste speelronde aan kop. Na vorige week was de achterstand van de concurrentie klein, maar met een tweede plaats in deze ronde werd elke aanval op de leidende positie met succes afgeslagen (7285). Na een wat stroeve start beginnen Lieuwe van der Veen en Ko Koomen, die dit jaar voor het eerst samenspelen, in vorm te komen Hun derde plaats (7234) kwam tot stand dankzij een uitschieter van bijna 2200 punten en drie solide partijen van rond de 1700. Kees Vinke en Carlo Bos pakten de vierde plaats. Ze gingen niet gewel dig van start (minder dan 1500 punten), maar met een daverend slotakkoord (twee keer ruim boven de 2000) behaalden zij toch nog 7203 punten. Zij staan nu tweede in het klassement, met een achter stand van een kleine driehonderd punten. Jan Zaal en Hans West dorp, vorige week nog rondewin naars, werden vijfde (6775). Het gemiddelde was met 6310 punten redelijk. Er werden 33 mar sen gespeeld. Vergevorderde plannen voor uit breiding van het bedrijfsgebouw en de toonzaal van Modern Home aan de Abbewaal dreigen ernstig te worden vertraagd nu het college zelf constateert dat een vrijstelling die de gemeente eerder dit jaar heeft afgegeven niet had mogen worden ver leend. Twee jaar geleden meldden Diana en Jan-Aris Eelman zich bij de gemeente met een plan voor uit breiding van hun wooninrichting- bedrijf. Detailhandel op bedrijven terreinen is niet toegestaan, maar omdat het volumineuze goederen betreft, verleenden b en w hiervoor een vrijstelling, zoals dat ook was gebeurd toen het bedrijf zich er had gevestigd. Complicerende fac tor was de parkeerclausule in het bestemmingsplan. Daarin stond dat voor elke honderd vierkante meter bedrijfsoppervlakte die voor publiek toegankelijk zijn twee par keerplaatsen moeten worden aan gelegd, wat neerkomt op 22 par keerplaatsen. Met het bereiken van overeenstemming met de gemeen te over de parkeerplaatsen was al met al een jaar gemoeid. Inmiddels was een nieuwe wet van kracht geworden, die aangeeft dat de norm van 2 parkeerplaatsen per 100 vierkante meter is verlaagd naar 1,3. Dat betekent dat 15 par keerplaatsen volstaan. Geen vuiltje aan de lucht dus, zou je zeggen. Maar na een bezwaar schrift van buurman Chris Schle pers bleek het college van b en w ineens heel anders tegen de par keersituatie aan te kijken. De buur man somde een lange lijst van bezwaren op. Bijvoorbeeld dat het gebouw niet brandveilig zou zijn, dat de technische constructie van de kelder met voldoet, dat bouwen op de erfgrens niet is toegestaan, de privacy van de bewoners van het belenende pand zou worden verstoord, met als klap op de vuur pijl dat hij de familie Eelman en Architektenburo Louis Uriot beschuldigde van valsheid in geschrifte. Ongegrond De juridische medewerker van de gemeente besteedde tijdens de zitting woensdagmiddag weinig woorden aan deze bezwaren. Ze verklaarde de bezwaren allemaal ongegrond. Maar tot veler verras sing zei ze dat het bezwaar dat de parkeersituatie niet aan de norm voldoet, wel gegrond is. Het vol gens haar vereiste aantal van 22 is er wel, maaf ze voldoen niet alle maal aan de vereiste afmetingen. Een parkeerstrook naast het gebouw van ruim viereneenhalve meter breed, zou vijf meter moeten zijn. Maar Uriot betoogde dat de gemeente, naar aanleiding van de aanvraag van Modern Home, de parkeerclausule in het bestem mingsplan had aangepast (waarbij de norm van 2 parkeerplaatsen per 100 vierante meter was verlaagd naar 1,3), en de breedte van de parkeerstrook dus niet meer rele vant is. Maar volgens de juriste wordt deze oude parkeerclausule 'overruled' door de nieuwe. Waar mee ze tevens aangaf dat de gemeente bij het verlenen van de vrijstelling z'n huiswerk niet goed had gedaan. 'Zo'n bezwaar is een extra toets.' Uriot hield hoog dat het plan wél aan de parkeernorm voldoet. Hij zette wel vraagtekens bij het nut van de norm, want het gebeurt maar zelden dat er meer dan één auto bij Modern Home (dat vooral aan internetverkoop doet) staat geparkeerd. De bezwaarschriftencommissie brengt over vijf weken advies uit aan het college. Het is niet de eerste tegenvaller die de familie Eelman in dit plan stuit. De aanvraag is al twee jaar onder weg en ze hebben inmiddels twee keer leges moeten betalen. Het is uitzonderlijk dat een jurist van de gemeente ten overstaan van de commissie bezwaarschriften ver klaart dat een eerder verleende vrijstelling moet worden gewei gerd. zijn clubgenoten. In de competitie gaat Henk Prins na twee maanden spelen aan kop, op slechts één punt gevolgd door Cor Rood. Ries Balk en John Ses- sink hebben hun positie sterk ver beterd, waarbij Balk op dit moment met een gemiddelde van twee de beste bandstoter is. De gevestigde orde, gevormd door Vendel en Bik, laat het voorlopig afweten. Samen met Cees Bonne spelen zij ver beneden hun kunnen, dus mag er de komende periode het nodige vuurwerk van hen worden ver wacht. De tweewekelijkse speelavonden worden druk bezocht. Enthousias te biljarters kunnen zich aanmel den bij Frans Bik, tel. 06- 11911332. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 3 november Veld A 19.00 Prinsen-CVI NIOZ 1 19.45 NIOZ 1 -Randstad CVI 20.30 Kobeko-Autocentr Randstad 21.15 Super-Vlinderw Autocentr 22.00 Paal 28/K-Cocky's Vlinderw Veld B 19.00 Slik's-NIOZ 2 Rabobank 19.45 PFB-Rabo NIOZ 2 20.30 Tevoko (j)-Mantje PFB 21 15 Wessels -Interieurb Mantje 22.00 AH-Falcon Wessels Veld C 19.00 Salique-Kooger Kapper 19.45 Kapper-NBC Salique 20.30 Jozefschool-Bar S NBC 21 15 Texelcampmgs-SVC Bar S 22.00 RAB-Ecotiem TXcampings Wedstrijdleiding NIOZ 1 en Daan (tel. 320370) Uitslagen: Cocky's Kapsalon-NIOZ 1 3-0; Texelse Autocentrale-De Prinsen van Texel 3-0: Randstad-Super de Boer 3-0. Paal 28 de Krim-Kobeko 3-0; Vlinderwinkel-CVI 3-0; PFB-Mantje 1-2; Piet Kooger-Jozefschool 0-3; SVC-De Kapper 1-2, Texelcampmgs- Kapsalon Salique 2-1, Bar Sportief-NBC Eelman Partners 3-0; Slagerij Moorman en de Boer-Eetcafé de Rog 2-1. De Krim- Klif 23 1-2; Otto's Tweewielershop-Foto de Waal 3-0. Sportshop Texel-Timmer's Bak- kenj 3-0: Wessels Ontwerpt'-Bouwcenter RAB 2-1 jongeren centrum TIME OUT Mark Schraag van biljartvereni ging DVO heeft op de competi tieavond voor bandstoters een opmerkelijke prestatie geleverd door zijn partij in één beurt uit te spelen. Tegen clubgenoot Arie de Veij maakte de stratenmaker vanaf acquit de benodigde twaalf caram boles, een ongekende prestatie. In zijn enige kans - in de nabeurt - maakte De Veij vier caramboles. Schraag zag zijn prestatie beloond met een welgemeend applaus van Boon beste bij De Doorstoot Nadat op 31 augustus een zware aanrijding plaatsvond op de krui sing Kadijksweg-Laagwaalderweg, was het donderdagmiddag opnieuw raak. Net als de vorige keer zag een automobilist die vanuit Den Burg op weg was naar Oosterend en vanaf de Kadijksweg de Laagwaal- derweg wilde oversteken, een auto die van rechts kwam over het hoofd. Ook dit keer kwam het tot een zware botsing, waarbij éen van de auto's in de sloot belandde. De lantaarnpaal die eind augustus was gesneuveld en was vernieuwd, ging opnieuw tegen de vlakte. Bei de voertuigen raakten zwaar beschadigd, maar wonderwel kwa men de bestuurders en een inzit tende met de schnk vrij. De opge roepen traumaheli werd afgebeld. Ambulances, brandweer en politie waren ter plaatse om hulp te bie den, de takelwagen van Schoen maker sleepte de wrakken weg. van weggeven. Uitslagen: Harman-Homan 0-4; M.Boon-Smit 4-2; J.Boon-Klok 0-4, M.Boom-Heemskerk 4- 0; Zijm-Smit 4-0, Harman-J.Boon 4-0; Homan-Klok 4-0; Heemskerk-Zijm 0-4; Harman-M.Boon 0-4; Smit-Homan 4-0, J.Boon-Zijm 0-4; Heemskerk-Klok 0-4 De wadpier mag niet zomaar meer 'de' wadpier worden genoemd. Na een tip van pie- renvissers Cynthia Winkelman en Flip Duinker ontdekten onderzoekers van het NIOZ dat in de bodem van de Waddenzee naast de 'gewone' wadpier ook de Franse tap voorkomt. Wel is deze hier zeldzaam; in de Noord zee is hij algemener. De beide pieren verschillen uiterlijk alleen in details, maar zijn genetisch zeer verschillend. Waarschijnlijk zijn de soorten dus al tientallen miljoenen jaren geleden gescheiden. Het onderzoek is online gepubliceerd in het Jour nal of Sea Research. Wadpieren komen in grote aantal len voor in de wadbodem, soms wel vijftig per vierkante meter. Ze bewonen een U-vormige buis. Aan de ene kant eten ze zand en ont staat er een trechtertje in de zee bodem, aan de andere kant vor men zich de welbekende pierenhoopjes. Aan het eind van de 19de eeuw is in de wetenschappelijke literatuur al eens gesuggereerd dat er twee sterk op elkaar lijkende (pseudo- cryptische) soorten wadpieren bestaan. Ook sportvissers ver moedden dit al langere tijd. Maar pas zo'n vijftien jaar geleden werd door een studie aan de kust van Wales bevestigd dat de wadpier (Arenicola marina) een zustersoort heeft, de Franse of zwarte tap (Are n/co/a defodiens). Deze soort werd een paar jaar geleden in de Zeeuw se delta aangetroffen, maar hij komt er waarschijnlijk al veel lan ger voor. Nu hebben marien biolo gen Pieternella Luttikhuizen en Rob Dekker van het NIOZ vastgesteld dat de Franse tap ook de Wadden zee en de kustzone van de Noord zee bewoont. De onderzoekers werden op het spoor van de Franse tap gebracht door de Texelse pierenvissers Cyn thia Winkelman (zelf ook oud-NIOZ medewerker) en Flip Duinker. Zij kwamen langs met enkele afwij kende wadpieren die waren opge vist langs de geulranden van de Vlakte van Kerken. Naar aanleiding daarvan verzamelden de weten schappers stekend en dreggend meer pieren uit de westelijke Wad denzee en de Noordzee. Boven dien neusden ze rond in diverse museumcollecties en trokken ze potten met pieren op sterk water uit de kast bij onder meer museum Naturalis in Leiden. De wormen werden met behulp van de microscoop op naam gebracht. De wadpier en de Franse tap zijn uiterlijk moeilijk van elkaar te onderscheiden; er zijn alleen Brandweer, ambulances en politie verleenden hulp bij het ongeval op de kruising Laagwaalderweg-Kadijksweg. (Foto Gerant rmrr-- .ni Martien Boon heeft met vaste hand de koppositie bij biljartclub De Doorstoot ingenomen. In enkele gepeperde partijen maakte hij chili con carne van zijn opponenten. Heemskerk, die net als Jaap Boon al zijn wedstrijden verloor, werd van de eerste plaats gevaagd. Bei den kregen wel een eervolle ver melding wegens hun gulle hand subtiele verschillen, bijvoorbeeld in het aantal segmenten waaruit hun lijf bestaat. Ook zijn de volwassen exemplaren van de Franse tap gemiddeld wat langer en donker der. Alleen genetische analyse geeft een duidelijk antwoord. Na identificatie kon de verspreiding van beide soorten worden beke ken. De Franse tap komt vooral voor op zandige plekken die maar kort of helemaal met droogvallen en waar het water flink zout is. De klassieke wadpier komt juist veel voor op ondiepe plekken en ook in brak water.. In de Waddenzee blijkt de Franse tap zeldzaam, maar in de Noordzee is hij vnj algemeen. Strandvondsten uit museumcollec ties betroffen vooral de Franse tap Kennelijk wordt deze soort bij stor men losgewoeld uit de zeebodem. Dat de Franse tap weinig voorkomt in de geulen van de Waddenzee en op droogvallende platen al hele maal een zeldzaamheid is, moet een geruststelling zijn voor wad- loopgidsen: tijdens wadlooptoch ten blijft de wadpier gewoon dé wadpier.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7