Centrum Den Burg moet weer bruisen In één week 117 soorten vogels gespot 'Leuk om spotten zeldzame soort te delen met anderen' VRIJDAG 30 OKTOBER 2009TEXELSE 8 COURANT Vogelspotters (vlnr.) Jonathan en de broers Mart, Hans en Wietze Janse op weg naar wouwaapjes. De drommen kijkers voor de ver dwaalde Kaspische plevier vori ge week en de snelheid waar mee vogelaars naar het eiland kwamen bevestigt de toenemen de belangstelling voor het spot ten van vogels. 'Het is prachtig zeldzame vogelsoorten te spot ten, maar ook leuk dat te delen met anderen', zegt Mart Janse uit Veenendaal, die de Kaspische plevier als eerste zag en in één week 117 verschillende soorten vogels spotte. Met de jaarlijkse vogeltrek stromen veel vogelaars uit over het eiland. Onder wie Mart Janse,die hier al vanaf 1997 de oktobervakantie doorbrengt, dit jaar bij de familie Kikkert aan het Meijertebos. 'Texel ligt op een bijzondere trekroute. Het verschil met andere gebie den is dat als daar een zeldzame vogel wordt gespot en hij vliegt weg, het onbegonnen werk is hem te zoeken. Als dat hier gebeurt gaan zoveel mensen ernaar op zoek, dat de kans dat hij ergens wordt teruggevonden groot is. Er wordt wat rondgebeld en binnen de kortste keren weet iedereen waar hij moet zijn. Veel vogelaars komen hier zelfstandig naar toe, maar je komt elkaar regelmatig tegen en trekt vaak samen op.' Supergelukkig Janse houdt zich van jongs af aan bezig met vogelspotten. 'Ik ben besmet door mijn oudere broer Wietze en er steeds verder in meegesleurd. Vanaf 1996 hou den we ons heel fanatiek mee bezig met twitchen (achter zeld zame gemeldde vogels aangaan om die ook te zien te krijgen). Ook mijn oudste zoon Jonathan (17) is ermee besmet. Hij is nog fanatie ker dan ik en fotografeert er ook bij. Hij baalde verschrikkelijk dat hij juist vorig weekend, toen de Kaspische plevier op Texel zat, een jeugdkamp had en niet kon komen. Maar maandag is hij ook gekomen en heeft hij hem alsnog kunnen zien. Eerst als klein stipje, maar later heeft hij hem vanaf een meter of veertig kunnen fotograferen. Hij was supergelukkig.' Vogelboek Zijn vader vertelt enthousiast over hoe hij het verdwaalde vogeltje ontdekte. 'Op zaterdagmorgen kregen we eerst een melding van de Watermolenweg over een vogel die was gedetermineerd als Ameri kaanse goudplevier. Ik ben ernaar toe gegaan, maar had er geen goed gevoel bij en ben later teruggegaan. Opeens liep er een andere vogel door het beeld. Het was geen Ame rikaanse goudplevier en ook geen monnelplevier, want die heb ik al vaker gezien. Ik had mijn vogelboek erbij, maar deze stond er niet goed in afgebeeld Toen heb ik Mare Plomp en Arend Wassink (twee Texelse vogelkenners die op dat in totaal 117 soorten. Bijzonder waren vier ross ganzen, strand- leeuwenken in de Slufter en een sneeuwgors. Mijn zoon heeft er een mooie foto van gemaakt. We hebben 's morgens bij De Koog op een bankje op het duin gezeten. Met een telescoop over zee turen om voorbijtrekkende kust- en zee vogels te vangen. Echt genieten. De verscheidenheid aan kust- en moment bij de Robbenjager naar een Siberische boompieper zoch ten) gebeld en de vogel omschre ven. Ze zijn meteen in de auto gesprongen. Toen zij bevestigden dat het om de Kaspische plevier ging (een soort die nog niet eerder in Nederland was gezien), heeft mijn broer het meteen het op het piepersysteem gezet. Zaterdagmid dag kwamen vele vogelaars al naar de Watermolenweg en zondagmor gen kwamen er met de eerste boot nog veel meer.' Maar aangekomen aan de Watermolenweg, bleek de vogel letterlijk gevlogen. Janse: 'Iemand die vanaf de boot verkeerd was gereden en langs de Pontweg stopte om een paar goudplevieren in het weiland te bekijken, zag hem daar zitten. Toen is iedereen daar naartoe gegaan.' Telescoop De telescoop zou nog regelmatig uit de auto komen. In de week dat Janse op Texel verbleef spotte hij zeevogels was dit jaar niet zo groot als vorig jaar. Maar we zagen bij voorbeeld wel een grote jager over komen.' 'In al die keren dat ik op Texel verbleef heb ik 255 verschillende vogelsoorten gezien. Als je de rest van Nederland meetelt, kom ik op 378 soorten.' Het fanatisme gaat behoorlijk ver. 'Het kan gebeuren dat als op Texel een bijzondere vogel is gezien, we in de trein stap pen en de boot nemen. Dan maken we er meteen een leuk dagje Texel van. Op de terugreis (dit keer per auto) kregen we bij Lelystad een tip dat er bij Zwolle een taigastrandlo- per was gezien. Die had ik nog niet (ook helemaal nieuw voor Neder land). Ik ben erheen gereden, want we hadden berekend dat we hem vóór donker nog konden zien. Maar het spande erom. Toen we aan kwamen renden we naar de eerste beste telescoop die klaar stond en hebben hem nog net gespot.' Gerard Timmerman L i e s b e t h Bremer (23) slaagde aan de Hoge school van Amsterdam voor de oplei ding Bedrijfs- wiskunde. Ze liep stage bij Test Value in Baarn, een bedrijf gespecialiseerd in het testen van software, en is daar nu werkzaam als productontwikkelaar 'TESO-haven was wel donker' 'Zeker tachtig procent van de lan taarnpalen was uit. Het was hier behoorlijk donker.' Aldus reageert een medewerker van TESO op het verslag in de Texelse Courant van afgelopen dinsdag, waarin cor respondent Peter Ampt verzucht dat het verzoek van TESO aan Rijkswaterstaat om het licht uit te doen kennelijk was mislukt, omdat er 'wel erg veel licht uit die hoek kwam'. De TESO-medewerker zegt niet te begrijpen waarom Ampt dit schrijft. 'Alleen aan de oostkant van de haven brandden een paar lampen. Dat was nodig voor de veiligheid en het personeel van een eventuele nachtboot. Maar de rest was van negen uur 's avonds tot de volgende ochtend uit. Ik was er zelf bij toen de medewerker van Rijkswaterstaat de schakelaar overhaalde.' Texelfonds Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Telefoon 315532 De herinrichting van de Groeneplaats komt eraan. Texel krijgt nu een unieke kans om het centrum van Den Burg weer nieuw elan te geven. Over de manier waarop wordt verschillend gedacht. Maandag 2 november a.s. staat de 'toekomstvisie voorzieningenstructuur Den Burg' op de agenda. Texelaars en politiek, let op! Een ieder kan zijn stem daar laten horen! Het punt wordt op 2 november besproken in de raadscommissie Grondgebied. Al eerder, op 19 augustus jl., heeft horeca-ondernemer Frits Langeveld voor de commissie zijn visie gegeven. Voor de lezers van de Texelse Courant doet hij dit nu nogmaals. Waarom wilt u uw visie extra aandacht geven? Zoals de plannen nu zijn, vrees ik dat we een veel te saai centrum gaan krijgen. Naast wonen en winkels moet er meer ruimte komen voor horeca (terrassen!). Zo krijg je overdag en 's avonds een warm kloppend 'hart'. Gaat het niet gewoon om uw eigen belang (winst)? Inderdaad heb ik ook een beperkt eigen belang met de "Karseboom", die niet als een roepende in de woestijn wil blijven en mijn ideeën voor een ondergrondse parkeergarage gekoppeld aan verplaatsing van supers. Maar ik praat ook vanuit mijn jarenlange ervaring in de horeca van De Koog. Ik zie dat Den Burg met meer dan 7000 inwoners een enorme potentie heeft en zou het doodzonde vinden als de kansen nu onbenut blijven. Het centrum van Texel moet weer bruisen! "Een eenmalige kans in de toekomstige historie" Brede visie op Den Burg belangrijk voor héél Texel Groeneplaats Wat is de meest gewenste invulling? Volgens extern deskundig advies moeten gezelligheid en kleinschaligheid terugkomen. Het "rondje" Den Burg moet terug. Dat betekent: geen bednjven toestaan die het plein een donkere en overwegend saaie indruk geven. De zijde van de Rabobank is voor horeca minder geschikt door ligging in schaduwzijde en is geschikt voor een "trekker". Aan de zonnige oostzijde (plaats huidige gemeentehuis) liggen de kansen. In het externe rapport dat de gemeente heeft laten maken, wordt gesproken over een "paar" horecabedrijfjes afgewisseld met detailhandel. Niet dusWinkels zijn ten opzichte van horeca echter slechts tijdelijk geopend en geven een minder levendige uitstraling. Bovendien moeten de horecazaken voldoende oppervlakte krijgen en is er absoluut meer terrasvorming nodig. Wat zijn de kansen voor horeca op het plein? Er kunnen zich 4 a 5 verschillende bednjven ontwikkelen. Deze kunnen in een collectief met De Lindeboom festiviteiten, optredens en evenementen organiseren. Niet alleen in de zomer, maar ook in de winter. Zo zullen de gezamenlijke bedrijven de regie houden over de programmering van activiteiten. In het bestemmingsplan moet de "begane" gronden al vanaf het begin als horeca worden vastgesteld. Kans: landelijk zijn winterterrassen zeer in opkomst door de moderne buitenverwarming- De terrassen zijn zo een ideaal rustpunt, zowel 's avonds als overdag en kunnen daardoor een rendabele exploitatie hebben. Uitstraling en verdere invulling Hoe moet de nieuwbouw eruit komen te zien? Het ontwerp zou een 're-historische' uitstraling moeten krijgen, zonder dat het "Anton Pieck gehalte" te hoog is. De nieuwbouw van De Lindeboom beantwoordt ook al aan deze stijl. Hiervóór, zes meter vanuit de voorgevel, een promenade aanleggen die de Parkstraat met de Vismarkt verbindt. Zomer en winter een vaste herkenbare looproute van twee meter breed, die in de bestrating al aangegeven wordt. Als men deze dan ook nog voorziet van een leuke nostalgische overkapping van smeedijzer, lopen de mensen nog droog ook en zal men het 'rondje' eerder maken. Deze promenade is dan gelijk de scheiding tussen winter- en zomerterrassen. Het bekende 'Vrijthof' in Maastricht. Zó zou het op Texel ook kunnen! Wat moet er nog meer komen? Allereerst een buitenpodium, dat eventueel in de grond kan zakken. Een nog beter idee is een fietscarrousel voor 500 fietsen. Zijn we die dingen tegen alle gevels in Den Burg ook kwijt. Op het platte dakje kan dan een zeer mooie podiumvoorziening komen. Tegenwoordig hebben we te maken met een kritische consument. De eisen ten aanzien van kwaliteit, vernieuwinq en sfeer worden hoger. Sociaal contact beleeft hoogtijden door de mobiele telefoon en 'vrienden' websites. Op het plein dien je dan ook permanent van gratis draadloos internet te kunnen genieten. Positieve invloed horecaplein Wat is de aantrekkingskracht voor toeristen? Bezoekers herinneren een centrum namelijk vooral vanwege de horeca en niet overwegend vanwege de winkels. Deze bedrijven zijn bepalend voor de 'herinnering' van toeristen aan Den Burg en zijn daarom ook de pijlers onder de aantrekkingskracht van een centrum. Een aantrekkelijk evenementenplein met een podium voor kunst en cultuur is daarbij noodzakelijk. Wat hebben de Texelaars eraan? Kunst en cultuur zijn positief voor het welzijn en de sociale cohesie. Mensen hebben er plezier, ontmoeten elkaar, delen en bespreken ervaringen. Cultuur geeft een impuls aan de economie, met name voor de horeca en de winkels in het dorpshart. Kortom, cultuur verbindt en geeft identiteit. Deze "identities" moeten ook beleefd kunnen worden. Al met al een verrijking voor de Texelse samenleving. Een verzamelpunt voor jong èn oud! Verkeer De plannen moeten worden uitgewerkt in samenhang met een goed doordacht parkeer- en verkeerscirculatiebeleid. Juist nu we de wachttijden bij de boot hebben opgelost, moeten toeristen en Texelaars nu in de file gaan staan voor de supermarkt 'Terrassen maken een plein levendig' Wat moet er gebeuren met de huidige horeca rond dc Groeneplaats? De situatie is momenteel met aantrekkelijk. Karseboom dicht. Pilaar gesloten en komt met als café terug, de Question exploitatie teruggedrongen, J'Elleboog in zoek- uithoek en heeft het net als café De Zwaan zeer moeilijk. De bedrijfjes in de Warmoesstraat zitten uit de loop en zullen dan nu mogelijk sterk geïnteresseerd raken zich in een eventuele cluster) te kunnen verplaatsen. Als rode draad hebben en hadden deze bedrijven geen mogelijkheid voor aantrekkelijke terrasvorming en de nodige dagexploitatie. Alleen de veel te kleine Steenenplaats heeft zich heel mooi kunnen ontwikkelen. De Lindeboom doet het goed, maar hun schijnbare monopolie is een farce en is overigens beslist niet in hun eigen belang. Het verval van de horeca in Den Burg is juist mede veroorzaakt door te veel spreiding. Conclusie Al met al biedt de toekomstvisie geen versterking van de Groeneplaats als horeca -evenementenplein. Juist deze soort pleinen moeten royaal en dominant met deze voorzieningen worden gevuld. Terwijl de detailhandel over 2,5 x zoveel vierkante meters beschikt, is met de diverse sectoren als totale horeca oppervlakte juist het omgekeerde het geval. Dit pleegt een aanslag op de leefbaarheid van de gemeenschap van Texel. Niet alleen in het seizoen, maar ook erbuiten! Een ieder kan nu zijn stem laten horen Tijdens de commissie vergadering op 2 november! Als u de discussie wilt volgen, kunt u vanaf 20.00 uur ook afstemmen op Radio Texel (106.1 FM). Voor meer achtergrond en info: http://fritslangeveld.texel.com

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 8