Meerkosten eilandligging drukken winst landbouw voor gebouw Schlepers TEXELSE 9 COURANT LTO wil compensatie 'natuurlijke handicap' Handhavingstraject gestart 'Om 7 uur op voor weer een saaie schooldag' Compromis: maximaal 17,5 meter 1934: School Oost moet deuren sluiten Lange discussie over kleine windmolens Texelse akkerbouwers, veehou ders en bollentelers zijn voor hun productie jaarlijks vele tien duizenden euro's duurder uit dan collega's aan de overkant. Het rendement staat hierdoor onder druk. Landbouworganisatie LTO en de Vereniging voor Agrarisch Natuur en Landschapsbeheer pleiten voor de status gebied met natuurlijke handicaps, waar door de Texelse boeren aan spraak maken op Europese sub sidie. Veehouderij (4.249 hectare), akker en tuinbouw (3.957 ha) en bollen teelt (336 ha) zijn samen goed voor 8.542 ha. In de periode van 1996 tot 2006 nam het aantal bedrijven af met 20 procent. Nog weinig ten opzichte van de rest van Noord- Holland (-30 procent), waar met name door oprukkende woning bouw veel bedrijven zijn verdwe nen. De gemiddelde bedrijfsgrootte ligt boven die van in NH en volgens LTO heeft de landbouw op Texel een gezonde basis. Maar voor huisvesting (stallen, loodsen, etc.), grondbewerking, meststoffen, bodembedekkers en stro moet door de geïsoleerde eilandsituatie aanzienlijk meer worden neerge teld. De naar verhouding hoge kos ten die de boeren maken, zet de winstgevendheid onder druk en wordt als een bedreiging voor de landbouw gezien. De kosten van grond liggen hier gemiddeld lager een stuk lager dan elders, wat onder meer komt door de droogte gevoeligheid. de beperking dat er niet mag worden beregend, waar- uit, wat voor een bedrijf van 15 hectare neerkomt op bijna €20.000,- aan extra jaarlasten. Een melkveehouder heeft per hectare €379,62 extra aan rekeningen, wat voor een bedrijf van 55 hectare ook neerkomt op circa €20.000,-. Jaap Hin schat het gemiddelde nadeel voor Texel op €200,- per jaar. Hoger zijn bijvoorbeeld de kosten door de opbrengsten gemiddeld lager zijn dan elders. Boot Rekenvoorbeelden maken duidelijk dat de meerkosten voor de land en tuinbouw behoorlijk zijn. Een akkerbouwer van honderd hectare met pootaardappelen, suikerbie ten, graan, wortelen, graszaad en uien gaf in 2007 per hectare €542.64 meer uit aan kosten dan een collega aan de overkant. Omgerekend komt dat op een totaalbedrag van €54.264,-. Een bollenteler is volgens deze bereke ning per hectare €1.282,- duurder voor agrarische gebouwen, door dat materialen via de boot moeten worden aangevoerd en medewer kers van gespecialiseerde aanne mers en andere bedrijven meer reistijd kwijt zijn. Ook de kosten van hier geproduceerd beton zijn hoger. Duurdere gasolie (vijf pro cent) zorgt voor extra kosten, even als de aanvoer van dierlijke mest, compost en andere grondverbete- raars en -bedekkers. Ook de afvoer van producten naar afnemers aan de overkant is duurder. Voeg daar bij de meerkosten die Texelse boe ren moeten maken om kennis te vergaren aan de overkant. Niet alles is in geld uit te drukken, zoals bijvoorbeeld de handicap dat moderne apparatuur dermate spe cialistische kennis vergt, dat men afhankelijk is van monteurs en onderdelenleveranciers van de overkant. De tijd die hiermee verlo ren gaat, is moeilijk in geld uit te drukken. EU-subsidie LTO Noord afdeling Texel en De Lieuw hebben in 2007 verzocht om Texel, op basis van de eilandsitua tie, de status van 'agrarisch pro bleemgebied' te verlenen. In dat geval treedt de Regeling Aanwij zing Natuurlijke Handicaps in wer king en maken de boeren aan spraak op EU-subsidie. De provincie ondersteunt de aanvraag en via tussenkomst van het Rijk is het verzoek nu in Brussel neerge legd. Mogelijke hobbel is dat deze regeling is gekoppeld aan een natuurpakket. LTO-voorzitter Jaap Hin: 'Dat gaat voor Texel niet op. We voeren in Brussel nu een lobby om de status los te koppelen van het natuurpakket.' Overigens zijn er al twee gebieden op Texel die als agrarisch probleemgebied zijn aangewezen Dat zijn de Hogeberg en de duinen. Om het verzoek kracht bij te zet ten, gaf akkerbouwer Arnold Lan- geveld het mee aan WD-coryfee Fred Teeven, toen die vrijdag een bezoek bracht aan zijn bedrijf. Tee ven stelde de vraag of Texel niet beter kan inzetten op de grootste inkomstenbron, het toerisme. Lan- geveld wees zijn Haagse partijge noot erop dat het toerisme welis waar de kurk is waar het eiland op drijft, maar dat de landbouw bij draagt aan de variatie, kwaliteit en aantrekkelijkheid van het land schap. Als voorbeeld noemde hij de schapenhouderij. 'Deze sector draagt maar één procent bij aan de omzet van de landbouw. Toch bepalen schapen het gezicht van Texel. Zoals de aanwezigheid van echte kotters in de haven aantrek kelijk maakt voor toeristen. Texel is één grote coöperatie. We hebben elkaar keihard nodig.' De gemeente heeft aanwijzingen dat het gebouw van de firma Schlepers (dat gehuurd wordt door V&V Autoservice niet aan de eisen voldoet. Het college van b en w is een traject voor hand having gestart. Zo zou een muur met voldoen aan de eisen van brandveiligheid en zou het gebouw andere gebreken vertonen. Uit metingen is verder gebleken dat het gebouw van Sch lepers (zonder toestemming) deels is gebouwd op grond van Modern Home en dat de bebouwing zelfs 21,5 centimeter over de grond van de buurman zou steekt. Als de familie Eelman dat bij de civiele rechter aankaart, is de kans groot dat het gebouw deels moet wor den gesloopt. Architect Louis Uriot, sprekend namens de familie Eel man, overhandigde de bezwaar schriftencommissie een bouwteke ning van het gebouw, die volgens hem verre van correct en niet de juiste situatie weergeeft. De vraag is natuurlijk waarom de gemeente toch heeft meegewerkt aan de bouw. Het antwoord: de gemeente heeft de aanvraagtermijn laten verlopen, waardoor de vergunning 'van rechtswege' is verleend. Om te kijken in hoeverre de situatie op dit perceel en het gebruik van het gebouw (door V&V) overeenstemt met de bouwvergunning en bouw en milieuregelgeving, is de gemeen te een traject voor handhaving gestart. Aanleiding hiervoor is onder meer het brandje dat onlangs ontstond in het gebouw. Omdat het zich weer als echt Lim burgs merk wil presenteren, maakt Brand reclame met een 'sullige fietstoerist in gele wielertrui en beginnend buikje', die voor zijn neus weg opmerkt dat Brand 'toch niet meer in Limburg gebrouwen' wordt. Dat is aanleiding voor een bedevaart door het Limburgse landschap naar de brouwerij in Wijlre. Dagblad De Limburger spreekt in een lijvig artikel over 'driehonderd Limburgse figuran ten', maar geeft geen uitsluitsel over de vraag waarom nu juist voor een shirt van wielerclub Taxi 312000 is gekozen. VRIJDAG 30 OKTOBER 2009 Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield de 13-jarige Alinda Wiering uit Den Burg een week lang een weblog bij. Over Kamer lid Fred Teeven, de journalistiek, de eerste schoolweek en de voetbaltraining. Het complete weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. (Vrijdag) Ik zal me eerst even voorstellen: mijn naam is Alinda Wiering ik ben 13 jaar oud, en woon in Den Burg. Ik mocht vandaag een ochtendje naar de Texelse Courant en daar mocht ik kijken hoe de Texelse Courant vorm wordt gegeven en gedrukt. Dat vond ik heel leuk om te zien. Daarna gingen we naar Hotel Texel in Eierland, waar Fred Teeven (Kamerlid) verbleef. Dat vond ik leuk om een keer mee te maken, omdat ik later ook die kant op wil (journalistiek en fotografie). (Zaterdag) Toen ik vanmorgen wakker werd en uit het raam keek wist ik het al. Zo'n miezerige, treurige dag is er om uit te slapen. Dat kon deze keer, omdat ook de voetbalcompe titie stil lag. Na dat lekker luie begin bracht ik een bezoek aan de hertst- markt. Er waren veel leuke kraam pjes, aan belangstelling geen gebrek. Met een soort karaokemu- ziek werd de sfeer verhoogd, 's Avonds slapen mijn broertje en ik bij mijn opa en oma, want pa en ma hebben een feestje. (Zondag) Toen ik vanmorgen wakker werd in de logeerkamer van mijn opa en oma was het prachtig weer, dus besloten we een wandeling in de Slufter te gaan maken. Na die wan deling kwamen pa en ma ons ophalen en gingen we weer naar huis. Vandaag was mijn laatste vakantiedag, morgen om 8 uur weer op school zijn. (Maandag) Vandaag de eerste schooldag na de herfstvakantie. Natuurlijk valt die heel erg tegen! 's Avonds voor de eerste keer folders rondge bracht met mijn lieve moeder, die mij hielp. Zometeen op tijd naar bed. Morgen weer om 7 uur op en om 8 uur beginnen. (Dinsdag) Om 7 uur uit bed voor weer een saaie schooldag. Waarbij het de eerste 2 uur meteen raak was. Een reactie over het blog van meneer Udding en daarna van mijn docen te Nederlands, die mij vast contro leert op spellingsfouten. Dat was zo ongeveer mijn dinsdag wel. (Woensdag) Het begon vandaag goed, want we hadden het eerste uur vrij 's Avonds lekker getramd voor voet bal met mijn team Texel'94 MC1. Eerst gingen we, zoals gewoonlijk, de warming-up doen. Daarna een spelletje met een lummel, waarbij je moest overschieten en de naam zeggen. Als laatste nog een partij tje, waarbij ik in de spits mocht staan. We hadden 5-0 gewonnen waarvan ik er 4 had gemaakt. Dit was mijn dag. Mits niet hoger dan 17,5 meter worden kleine windmolens in het vervolg toegestaan op bedrijven terreinen. binnen bouwblokken in het buitengebied en 'binnen de ruimte van verkeersfuncties', zoals rotondes. Dat was de uit komst van een lange discussie, dinsdag gevoerd door de gemeen teraad. Aanvankelijk zag het er met naar uit dat het voorstel van burgemeester en wethouders het zou halen. De oppositiepartijen waren tegen, omdat ze vinden dat windmolens het landschap vervuilen. Coalitie partij CDA was verdeeld. Marijke Eelman zei te willen wachten op 'nieuwe technologieën', maar partij genoot Ben Zegeren wilde wél akkoord gaan, mits de kwaliteit en het rendement van de windmolens goed zijn. Wethouder Bakker probeerde het voorstel te redden door de raadsle den er op te wijzen dat ze zelf akkoord zijn gegaan met de ambitie om van Texel een energiezuinig eiland te maken en dat dat besluit wel consequenties met zich mee brengt. Bovendien was het uitspre ken van die ambitie een belangrijke voorwaarde om in aanmerking te komen voor een uitkering uit het Waddenfonds (waaruit inmiddels €100.000,- is toegezegd). Daarop ontstond een felle discus sie, waarbij Bakker en de anders eveneens zo minzame Frans Vis- man (D66) elkaar in de haren vlo gen. Een bijzonder schouwspel, omdat Visman als waarnemend raadsvoorzitter en collegelid Bakker bijna naast elkaar aan dezelfde tafel zaten. Visman sprak over land schapsvervulling en haalde daarbij de windmolens die aan de Friese kant van de Afsluitdijk staan als voorbeeld aan. Volgens Bakker stelde zijn opponent de zaken bewust verkeerd voor, omdat de Friese molens zo'n 80 meter hoog zijn, terwijl de Texelse turbines met hoger zouden worden dan 20 meter. De discussie leek dood te bloeden, maar toen Gerard Weijers verzucht te eventueel te kunnen leven met een maximumhoogte van 17,5 meter, greep Bakker die handrei king dankbaar aan. Het aangepaste voorstel werd ten slotte met de kleinst mogelijke meerderheid (acht tegen zeven) aangenomen. Aan het einde van het school jaar, dat toen nog in april begon, werd in 1934 de laatste les gege ven op de openbare lagere school van Oost. Buiten de leer lingen en meester Zondervan (de enige onderwijzer van de school) waren aanwezig burge meester, wethouders en gemeentesecretaris, dominee Vis, mevrouw Keijser-Bolier en de heer M. Kikkert van de schoolcommissie en de heren A.M. van Liere, De Smit en P.W. Koning als leden van de ouder commissie. De Ooster school stond al langer op de nominatie te verdwijnen. Al in 1930 kwam de eenmansschool ter sprake in de gemeenteraad. Pogingen van de gemeente om voor een tweede leerkracht in aan merking te komen, waren zonder succes gebleven. De school telde te weinig leerlingen om op een tweede leerkracht op rijkskosten aanspraak te kunnen maken. Dit werd mede veroorzaakt door de regel dat dan ook het bijzonder onderwijs (de christelijke scholen) voor een extra leerkracht in aan merking zou komen. 'Telde de school drie, vier leerlingen meer, dan zou een tweede leerkracht op kosten van het rijk kunnen worden benoemd', meldt de Texelsche Courant van 31 mei 1930. Maar Archiefstuk 'iedere poging om de school door meer kinderen te doen bezoeken, leed schipbreuk.' Er werd van uit gegaan dat de school 'voorlopig' nog wel een eenmansschool zou blijven. Het 'voorlopig' was echter van kor te duur. In 1934, dus amper vier jaar later, wees onderzoek van gedeputeerde staten uit dat de school te klein was om te blijven voortbestaan. In de raadsvergade ring van maart 1934 stelde het col lege voor niet tegen dit besluit in beroep te gaan. Dit riep weerstand op bij met name de sociaal demo cratische fractie. Raadslid Dogger stelde altijd tegen de opheffing van een openbare school te zullen stemmen. 'Kinderen, gediend van de openbare schooi', was zijn ver weer, 'worden overgeheveld naar de Christelijke: ze moeten loopen, soms wel een uur en moeten bovendien een nieuw gebouw ver laten.' Dat het schoolgebouw tamelijk nieuw was, leed geen twij fel, maar volgens wethouder Vla ming, die weliswaar voorstander van bijzonder onderwijs was. maar toch 'ai het mogelijke' in het werk had gesteld om de school op Oost te behouden, was de kans dat kin deren van Oost naar de Christelijke school gingen 'heel gering'. Raads lid Bruin vond het een onrechtma tige daad de school te sluiten. Volgens hem gaven de statistieken aan dat er meer christelijke dan openbare scholen voor opheffing in aanmerking kwamen. 'Ik zal mij tot het uiterste verzetten.' Toen uiteindelijk het voorstel om niet in beroep te gaan in stemming werd gebracht, werd het met 9 tegen 3 stemmen aangenomen. 'Texel is weer een cnsisslachtoffer rijker', schrijft de krant, 'een opvoe dingsinstituut armer. Wanneer zal dit proces een einde nemen? Nog zijn de lichtpuntjes schaars aan de duistere hemel, maar - ze zijn er. Laat ons die in het oog trachten te houden en de moed niet verliezen. Dan is reeds veel gewonnen.' Het opheffen van de school bete kende het einde van het dienstver band van schoolhoofd B.T. Zon dervan, die in 1930 met algemene stemmen was aangenomen. Zon dervan was toen 27 jaar oud. had acht jaar ervaring in het onderwijs en was in het bezit van zijn Hoofd- acte en de actes Engels, tekenen, gymnastiek en handarbeid A en B. Gedurende de jaren dat hij hoofd dei school was. veroverde hij zich een plaats in het openbare leven en in de harten van'zijn dorpsgeno ten, die hem node zagen vertrek ken. 'Oost zonder Zondervan was de laatste jaren niet denkbaar', merkte de burgemeester op in zijn toespraak tijdens het sluiten van de school. De krant spreekt verder van een 'prettige verstandhouding tusschen hem. de ouders en de leerlingen.' Zondervan koesterde echter naar aanleiding van het sluiten van de school geen rancune en gaf aan graag op Texel te willen blijven. Na een korte onderbreking waann hij plaatsvervangend hoofd was in Schoorldam, keerde hij op het eiland terug als hoofd van de school in De Cocksdorp. Van 1942 tot 1947 was hij vervolgens hoofd der school in Oudeschild. Na 17 jaar op het eiland te hebben gewoond, vertrok hij naar Zeist, in zijn nieuwe functie als sportleraar en groepsleider aan het Utrechts Lyceum in De Bilt. In zijn tijd op Texel was hij dirigent van VIOS en van het NH kerkkoor uit Oudeschild, leider van de heren afdeling van de gymnastiekvereni ging van Den Burg en van de damesafdeling van gymnastiekver eniging SVC, penningmeester van de NVB en lid van de adviescom missie van het NOG. Als onderwij zer legde hij nadruk op het ontdek ken van de eigen omgeving, de heemkunde. In 1967 werd zijn afscheid van het onderwijs door een delegatie Texelaars bezocht.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9