Zestienjarig wielertalent aast op startbewijs voor EK Parcours in de Dennen rijd ik met m'n ogen dicht 'Wij hebben geen hotel, wij zijn het hotel' TEXELSE 9 COURANT De Koog lijdt grote nederlaag Texelfonds H O tTTT"h e IJ Ïlen too s DINSDAG 3 NOVEMBER 2009 Nederlands kampioenschap veld rijden bij de jeugd. In de jaren erop bleef ze sterk presteren. Als veer tienjarige werd ze vijfde bij het NK, dit jaar veroverde ze de derde prijs. Bovendien bleef ze een belangrijke rol spelen in regionale wedstrijden. Zo schreef ze vorig jaar het eind klassement in de wedstrijden van de Rabobank op haar naam. Als het aan Betsema zelf ligt, heeft ze haar top nog lang niet bereikt. Vol gend jaar wil ze zich plaatsen voor de Europese kampioenschappen. 'Dat is lastig als je op Texel woont, want er mogen maar drie meisjes meedoen. Vorig jaar waren het er drie uit Nederland. Je moet je zien te plaatsen door goed te presteren in wedstrijden in Nederland, België en Luxemburg. Eigenlijk moet je aan alle wedstrijden meedoen. Daar zitten mijn ouders niet op te wachten. Ik heb nog twee zusjes en ik kan me goed voorstellen dat ze niet alle aandacht aan mij willen besteden. Maar ik ga het wel pro beren. Kijken of ik met andere meisjes kan meerijden. Ik heb twee fietsmaatjes in Breezand en Den Helder. Het zou fijn zijn om samen Denise Betsema in actie tijdens de vorig jaar op Texel gehouden wedstrijd om het Rabobank Top Noord-Holland- naar die wedstrijden te gaan. klassement. Toto nk* wems) moeder weten er ook een hoop van. En als ik iets bijzonders wil weten, kan ik altijd terecht bij de trainer van Alcmaria Victrix, de club waarvan ik lid ben. Ik train vooral op gevoel. Als ik bijvoorbeeld op zondag een zware wedstrijd heb gehad, doe ik het op maandag rustig aan. Dan fiets ik lekker uit, anderhalf uur in een rustig tempo. Op de weg of door het bos, net waar ik zin in heb. Op de andere dagen rijd ik een groter stuk of doe ik een technische training in het bos. Bochtjes oefenen, op- en afstappen, aanzetten. Ik verzin het wel een beetje. Dat vind ik wel lek ker. Als het echt moet, dan is het toch anders. Soms is het ook moei lijk te combineren. In een proef werkweek heb ik weinig tijd om te trainen. Dat is niet erg, het is best goed af en toe wat rust te nemen.' Wél lastig vindt ze dat ze op Texel beperkt is in haar mogelijkheden. 'Het parcours in de Dennen heb ik zo vaak gereden, dat ik het ook met mijn ogen dicht kan. Het is heel leuk hoor, maar niet moeilijk. Lange, snelle afdalingen kun je hier niet trainen. Hier heb je boom stronken en mul zand. maar in België zijn rotsen en steile afgron- eens een mindere dag, dan kun je beter in een groepje blijven. Dat soort dingen vind ik wel mooi. Trai nen is leuk, maar ik zou de wed strijden niet willen missen.' Ze roemt de sfeer tijdens de wed strijden, vooral bij het veldrijden. 'Je bent alleen tijdens de race con currenten. Voor de start en na de finish is het altijd heel gezellig. Op de weg heb je veel kattekoppen en wordt er flink gescholden.' Dat deert haar niet echt, want veldrij den is met afstand haar favoriete onderdeel van het wielrennen. 'Op de weg rijd ik ook wel eens in de prijzen, maar meestal kom ik niet verder dan de middenmoot. Ik heb meer aanleg voor mountainbiken. Ik vind het ook leuker. Het heeft meer uitdaging.' Tot het einde van het jaar rijdt ze nog vier belangrijke wedstrijden, waarvan één op Texel, op 6 decem ber. Daarna neemt ze een maand rust, om vanaf februari weer lang zaam aan haar vorm te gaan wer ken. 'Vanaf maart moet ik er weer staan, want moet ik punten verdie nen om me te plaatsen voor het EK.' Dat het een zware klus wordt, vindt ze met erg. 'Ik doe het voor Eerste indrukken kunnen bedrie gen. Een klein meisje opent de voordeur: tenger, grote donkere ogen, licht geaccentueerd door make-up en verlegen glimla chend. Onzeker, denk je onwil lekeurig, en waarschijnlijk vooral bezig met school, vriendinnen en uitgaan. Maar al pratend, blijkt ze verre van stereotiep. 'Het is kicken als je door het bos fietst. En vet als je de afdeling ingaat. Die snelheid vind ik mooi.' Ambi tieus is ze ook: 'Ik wil altijd beter. Volgend jaar wil ik meedoen aan het Europees kampioenschap, dat in Israël wordt gehouden. Dat zou vet wezen.' Denise Betsema is bezig aan een stormachtige carrière, die haar al op 16-jarige leeftijd naar de lande lijke top van het wedstrijdfietsen op mountainbikes heeft gebracht. Als 13-jarige werd ze Nederlands kampioen bij de jongste jeugd. Maar de eerste plaats die ze zon dag in Spaarnewoude veroverde in de vijfde wedstrijd om het Rabo bank Top Noord-Hoiland-klasse- ment, beschouwt ze ook zelf als de mooiste tot nu toe. 'Het was niet de grootste wedstrijd die ik heb gewonnen, wél de mooiste. De hele Nederlandse top deed mee. Waaronder de kampioene, Rozan- ne Slik. Vorig jaar werd ik derde bij het Nederlands kampioenschap voor nieuwelingen. De meiden die toen vóór me eindigden, versloeg ik nu.' De Oudeschildse is een stoere. Ze zat nog op de basisschool toen ze zich aansloot bij de motorcrossers van de MAB. 'Mijn vader deed aan trial. Daardoor wist ik wel wat motorrijden was. Toen ik een jaar of elf was, wilde ik er iets bij doen voor mijn conditie. Dat werd wiel rennen. Dat deed mijn moeder ook. Een tijdje heb ik het allebei gedaan, maar ik vond fietsen leuker en na een jaar of twee ben ik met motor cross gestopt. Motorcrossen kan alleen met wedstrijden en trainin gen op de baan. Fietsen doe je wanneer je wilt.' Ze won met direct. Dat was ook bijna onmogelijk, want in de cate gorie waarin ze uitkwam, reden ook jongens van vijftien en zestien mee. Maar ze moet ongetwijfeld zijn opgevallen. 'Vanaf het begin reed ik aardig voorin. Ja, ik fietste aardig mee.' Twee jaar geleden won ze voor het eerst. Bij de dames. Moeder Simone vult aan: 'In haar leeftijdscategorie was ver der niemand. Pas bij wedstrijden aan de overkant kon ze ontdekken waar ze stond.' Dat viel niet tegen, want amper twee jaar nadat ze met de sport was begonnen, won Betsema het Afgelopen voorjaar behaalde ze haar MAVO-diploma, sinds twee maanden zit in 4 HAVO. Hoewel het schoolwerk veel tijd vraagt, traint ze nog steeds fanatiek. 'Afge lopen zomer trainde ik vijf keer in de week. Nu is dat wat minder, maar drie of vier keer haal ik wel. School werkt gelukkig goed mee. Elke woensdag moet ik naar Alk maar, om op de baan te trainen. Daar krijg ik vrij voor.' Ze heeft geen persoonlijke coach en werkt niet volgens schema's. Toch is ze niet bang een verkeerde aanpak te kiezen. 'Mijn vader en den. Toen ik daar voor het eerst reed, dacht ik wel even: zo, daar moet je met in vallen. Maar je moet niet bang zijn, anders hoef je niet eens van start te gaan.' Ook daarom is ze van plan komend jaar vaker aan wedstrijden mee te doen. 'Je moet veel rijden om erva ring op te doen. Ook om te leren hoe je tegen je concurrenten fietst. Het zijn spelletjes. Wie heb je voor je? Wie zit er achter je? De ene keer kies je ervoor om zo hard mogelijk te rijden, om de rest ach ter je te laten. Maar je hebt ook wel mijn plezier, maar ik wil ook goed zijn. Ik heb aanleg, denk ik. Dan moet je daar ook iets mee doen.' Haar prestaties blijven niet onop gemerkt. Geregeld wordt ze aan gesproken over haar prestaties. 'Mensen vinden het steeds gewo ner dat ik win. Als ik eerste word. begint iedereen er over. Maar als ik derde word, is het al van: oh, der de... Dat vind ik niet erg, hoor. Het stimuleert ook. Als ze maar met te veel van me gaan verwachten. Gelukkig doen ze dat thuis in ieder geval niet.' Joop Rommets De progressie die SV De Koog de afgelopen weken had gemaakt, werd zondag ruw verstoord in Schoorl. Tegenstander Duinrand S scoorde zelf zes keer en kreeg maar één doelpunt tegen, waar door de eindstand 6-1 werd. De Kogers hadden het vanaf het begin moeilijk en moesten toezien dat de thuisploeg de lakens uit deelde. Al binnen een kwartier stond het 2-0, na twee afstands schoten waarop keeper Dobma niet goed het zicht had. De Koog leek zich daarna even onder de druk vandaan te worstelen en kwam een paar maal in de buurt van de keeper van Duinrand. Tot succes leidde dat met. Sterker, bij de eerste de beste tegenaanval, ontstaan na knullig balverlies, werd het 3-Ö. Nadat Robin Schoo met een kopbal voor 3-1 had gezorgd, keerde de hoop in de Koger harten terug. Maar met voor lang, want door een dekkingsfout bij een cor ner, kon Duinrand nog voor rust koppend voor 4-1 zorgen. Na de rust deed De Koog er alles aan om het tij te keren. De spelers van trainer Mario van der Hert werkten keihard en hadden een tijd lang veelvuldig de bal, maar kon den toch amper gevaarlijk worden. Duinrand schiep zich wel kansen. Het was aan keeper Dobma te danken dat de schade nog lang binnen de perken bleef. Maar door dat de Kogers voorin nauwelijks stootkracht hadden, ging de wed strijd als een nachtkaars uit. Dat de gasten nog twee maal scoorden was wel van invloed op de eind stand, maar de wedstrijd was al lang gespeeld. Al met al een teleurstellende mid dag voor de Kogers. 'Ik had het vandaag anders voorgesteld', gaf Van der Hert na afloop toe. Hij viel zijn spelers echter niet te hard af. 'Aan de instelling en beleving ligt het niet, we moeten gewoon slim mer worden. We nemen soms de verkeerde beslissingen. Het was vandaag niet best, maar het lijkt wel of alle ploegen uit het linker rijtje hun beste wedstrijden tegen ons spelen.' De trainer voegde er aan toe hoop te houden, zeker wanneer het aantal geblesseerden afneemt. Zondag neemt De Koog het op eigen terrein op tegen Sint Boys, dat eveneens zes punten heeft, maar al een wedstrijd meer heeft gespeeld. Kustvissers succesvol bij NK Frans Bos en Nico Tessel zijn beiden in het Nederlands kam pioenschap kustvissen in de bovenste helft geëindigd. Tessel behaalde met 2 vissen (63 cm, grootste vis 40 cm) een 50ste plaats, Bos werd met 2 vissen (39 cm, grootste 23 cm) 118de. De nummer één ving 9 vissen (212 cm). Met zijn 50ste plaats plaatste Tessel zich voor de naselectiewed- strijden die op 21 november in Zeeland worden gehouden en op 12 december bij Europoort. Beide dagen worden drie wedstrijden van tweeëneenhalf uur gehouden, op drie verschillende plekken. Frans Bos won de zesde wedstrijd in de winterserie van de eigen vereni ging. Bij goed weer vielen zaterdag de vangsten bij de asfaltmolen niet tegen. Bos ving vier vissen, met een gezamenlijke lengte van 85 cm. Tweede werd Nico Tessel (3 vissen, 62 cm), derde Rein Kuyper (2, 43 cm). In totaal werden 10 vis sen gevangen (207 cm), negen wijtingen en een bot. De volgende wedstrijd wordt gehouden op 14 november, aan vang 18.00 uur bij de asfaltmolen. 'Het hotel is een deel van ons, een deel van mij. Het is zo per soonlijk allemaal', zegt Lisette Gort-Halsema (42). Met echtge noot Bert (48) is ze medefirmant van Hotel Het Uilenbos en Hotel 't Jachthuis in De Koog. Een bedrijf dat door hun (schoon)ouders is opgebouwd. Letterlijk steen voor steen. Een familiebedrijf in alle betekenis sen van het woord. De kleinschalige logies met ontbijt van bijna veertig jaar terug groeide uit tot twee hotels met 43 kamers en vier bungalows. Hotel Het Uilen- bos, waar het allemaal mee begon, is letterlijk met eigen handen opge bouwd. Hans Halsema (65) bouwde het hotel, elke winter een stukje groter, zijn vrouw Trudy (60) nchtte het in. Naast veel tijd legden ze hun ziel en zaligheid enn. Een passie voor het hotel die met direct is over gegeven aan dochter Lisette, laat staan dat een overname in kannen en kruiken zat. 'Mijn vader en moe der wilden een hotel, ik met. Het leek me vreselijk, ik had nog kleine kinderen en voelde er niets voor.' Maar de kinderen werden groter en om hun (schoon)ouders te ontlas ten werden de honneurs in het hotel af en toe waargenomen. 'We zijn er ingerold, elke keer een beetje meer. Het begon met een paar uurtjes, dat werd een dag en later een vakantie', zegt Bert Dat is nu veer tien jaar terug. Bert en Lisette zijn gaan meehelpen en in de afgelopen jaren is het bednjf vergroot met de aankoop van het naastgelegen Hotel 't Jacht huis en vier bungalows. De vergro ting van het bedrijf is een aanzien lijke verandering, maar voor Hans en Trudy was de belangrijkste ver andering dat het werk gespreid kan worden over vier mensen. Begin dit jaar werden Bert en Lisette medefir manten, veel bleef daarbij hetzelfde. "We treden letterlijk in hun voetspo ren', zegt Lisette. Nog altijd zijn Hans en Trudy veel in het hotel, als aanspreek- en herken ningspunt voor vaste gasten en vooral omdat het nog zo leuk is. En daarmee ontlasten ze elkaar, want het grote verschil is dat de zomers nu opgedeeld worden. De ene dag is de oudste generatie in het hotel, de andere dag de jongste genera tie. Zo'n dag begint om 7.00 uur met het klaarmaken van het ontbijt en eindigt om 23.30 uur. als de laat ste gasten binnen zijn. Om alles te kunnen doen hebben ze in de druk ke zomermaanden versterking van zeven werknemers en de broer van Lisette draagt zijn steentje bij met het bijhouden van de website. 'We zijn vreselijk blij met ze. Een dikke pluim voor hun werk!', zegt Lisette. In de winter blijven drie mensen helpen bij de werkzaamheden. De werkverdeling binnen het bedrijf maakt dat de echtparen altijd samenwerken. 'Het werkt allemaal en gaat goed. maar af en toe zon der elkaar is ook wel lekker hoor zegt Bert. En dus gaat hij op vrije dagen op pad met zijn Harley- Davidson, waar zijn vrouw niet ach terop kan. terwijl Lisette met de zus van Bert en de kinderen naar het strand gaat. Een scheiding tussen werk en pnvé is er niet. De jongste generatie woont in het hotel, Hans en Trudy wonen tien huizen verder en lopen makkelijk binnen. Lisette: 'Ik vind een scheiding tussen werk en privé een giller, bij ons is dat onmogelijk. Het hotel is een deel van ons. een deel van mij. Het is zo persoonlijk allemaal, het voelt niet als werk en zo zien we het ook niet.' Het bedrijf gaat ook op vakantie mee. Nieuwe gordijnen voor het hotel worden meegenomen uit Tur kije, in restaurants wordt gekeken naar de presentatie en ze kijken rond in hotelkamers over de hele wereld. 'Het is dan wel eens van zo zouden wij het niet doen. Waar we laatst waren was een hartstikke leuk hotel, maar ik had al van alles anders gedaan', zegt Bert. De oudste generatie doet het nu iets rustiger aan, maar wil nog niets van stoppen weten. Nu niet en nooit met. 'Ik krijg AOW. dat klopt. Maar ik hoop dat als ik 80 of 90 ben, hier nog mag lopen', zegt Hans. Ook Trudy ziet zichzelf al met een rollator nchting hotel lopen, mocht dat ooit nodig zijn. Voor Bert en Lisette is het de best mogelijke invulling voor de werkzaamheden. Hét Familiebedrijf Lisette: 'Ik krijg een paniekaanval als ik er over nadenk dat ze mis schien stoppen. Voor met z'n twee- en is het veel te groot. We geven mijn ouders veel vrij in de winter en hopen dat ze dan in de zomers blij ven komen Tekst en foto Imme Bakker Naam: Hotel Het Uilenbos, Hotel 't Jachthuis Bedrijvigheid: Twee hotels en vier bungalows Bestaat sinds: ca. 1971 Opgericht door: Hans en Tru dy Halsema Huidige eigenaren: Hans en Trudy Halsema, Bert en Liset te Gort Wilt u ook een familiebedrijf kandidaat stellen? Mail dan naar redactie@texelsecourant.nl Beide generaties leggen samen hun ziel en zaligheid in hun werk.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9