TEXELSE 3 COURANT Erfpachters hopen op steun Tweede Kamer 'We zullen er een mooie show van maken' IN MEMORIAM Lieve Rick Al drie lange jaren zonder jou Waarom moest dit gebeuren? Waarom zoveel pijn en verdriet? Nooit, nee nooit ben je uit onze gedachten Missen doen we je steeds meer Men zegt: verdriet dat slijt Maar weet men ook wanneer? Rieky - Frans - Kim Bedankt: hulptroepen, zoals ambulancepersoneel, politie en brandweer, heel erg bedankt voor de goede en snelle hulp bij het ongeluk Laagwaalderweg Ka- dijksweg van donderdag 29 oktober. Gelukkig is het allemaal goed afgelopen voor de inzittenden van de Audi (fam. Gerlach) en voor mij zelf. Heel graag zou ik in contact willen komen met de lieve mevrouw die bij mij is gebleven totdat de politie ar riveerde. Betty Boks-De Jong Nesweg 7, 1794 GC Oosterend, Tel. 0222-318607 VRIJDAG 6 NOVEMBER 2009 Onbegrijpelijk, maar het is waar Mijn moeder en onze oma Elisabeth Helena Toolens-Buys wordt maandag a.s. 9 november 2009, I00 jaar! Hartelijk Gefeliciteerd Liefs van Tineke Elisabeth en Paul Caroline en Jacco Rick en Janna Sanne en Sem Liever geen persoonlijke bezoekjes, dat is voor moeder veel te druk. Een kleine attentie misschien in de vorm van een kleurige ansichtkaart? Dolblij zijn wij met de geboorte van onze dochter Sindhur Elise Amber Zij is thuis geboren op 31 oktober 2009. Cees Kiran de Waal De Rede 21 1797 SM Den Hoorn Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Auto Service Centrum. Maricoweg 3, tel. 315588. Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe KiekeSchilderweg 251a, Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,30 tot en met 3 regels. Per regel meer. €2,10 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. www.printservicetexel. nl Stickers, belette ring, textieldruk. Tel. 06- 10711115. Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl www.texelseauto pa gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Moorddiner v.a. €42,50 pp. www.evenementen- bureautexel.nl, tel. 0222- 319 777. Natuursteen Texel. Voor grafmonumenten, onder houd en bijgraveren. Tel. 310168, Mark Pijper. Wie is de Mol? v.a. €19,50 pp. www.evenementenbu- reautexel.nl, tel. 0222-319 777. U kunt bedrijven nomi neren voor de verkiezing van Hét Familiebedrijf via redactie@texelsecourant. nl of tel. 36 26 20. Finse Mode Texel houdt opheffingsuitverkoop van 22 okt. t/m 7 november. Zeer hoge kortingen! Weverstraat 96, Den Burg. De Koopman Koerier. voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Vanwege enorm succes verlengdTCA actieweken t/m 14 November. 'laatste nieuws" vuurtoren-texel.nl Nieuwe PC of laptop nodig TCA Maricoweg 37aAc tie t/m 14 Nov. Te koop haardhout, haardklaar, gedroogd. Tel. 06-51057200 Vogelenzang 11, Den Burg Telefoon: 313023 Auto Service Centrum. Voor uw totale auto on derhoud. Tel. 315588 Afvalcontainers voor het afvoeren van puin, hout, bouwafval, vuilnis, e.d. Tatenhove. Oudeschild, tel (0222) 313809. U zult het gerust wel we ten: verandering van spijs doet eten! Daarom hebben we de kaart vernieuwd; hopelijk bent u óók heel benieuwd! Koffie-café Inn de Knip, tel: 319946 Dé Ouwe Sunderklaas- winkel vind je nu ook op internet. Kijk op www.de- ouwesunderklaaswin- kel.nl. Nu al bestellen en geen bezorgkosten! (IM-Texelaart|e) (/FRUÏTBEDRIJF „MOLENBUURT" Pluk uw eigen fruit €0,50 p/kg Appels/peren Zaterdag van 13.30-16.30 uur! Molenbuurt 3. De Waal. 318301 Liesbeth Roeper uit vaartverzorging. tel. 310952 Dag en nacht be reikbaar. www.aardeenhe- mel.nl Taxi Attent. 24-uurs ser vice. Ook vervoer naar Schiphol. 320020. Fotografie Daan Koop man, voor al uw fotowerk, 06-23604408. Woonkracht 7. voor diver se onderhoudsmiddelen. Zaterdag 7 november gaat de Inn-de-Knip- crew sa men op stap; u kunt dus niet terecht voor een bakkie of een warme hap. Zondag zijn we vanaf 10.00 uur open; kom dan gerust weer binnenlopen! Koffie- café Inn de Knip, De Naai 2, tel: 319946 Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining. Nikadel 60, De Koog, tel. (0222) 317333. Diverse maten kinderrijwielen Timmerwerk, (ver)bouw, onderhoud. RHT bouw René Hoep, De Koog, 06- 38935253. Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel, 362600. Taj Mahal. Lopend buffet elke vrijdag t/m 18 decem ber, €16,- p.p. kinderen t/ m 12 jaar €7,50. Ook vege tarische gerechten. Dé Ouwe Sunderklaas- winkel vind je nu ook op internet. Kijk op www.de- ouwesunder klaas win kel.nl. Nu al bestellen en geen bezorgkosten! Timmerwerk, (ver)bouw, onderhoud. RHT bouw René Hoep, De Koog, 06- 38935253. texelsecourant.nl Als u snel wilt weten wat er van daag is gebeurd. Oud geld? De KNRM is er blij mee! Bel W. Grisnigt, tel. 312299. Sparen met 2,8% rente of meer? Vraag informatie bij de spaarspecialist. Assurantiekantoor Ab de Wijn. tel. 312315. Tegelshowroom De Te- gelmeester. geopend op afspraak. 06-22288683. Krukas 3. Oudeschild. Husqvarna. Kettingzagen v.a. €179,-. Heggenscha- ren v.a. €179,-. Bos- en taludmaaiers v.a. €389.-. Tatenhove BV. IJsdijk 11. Oudeschild. Tel. 313809. Je weet dat je goed zit met Bremer achter je! Assurantiekantoor Bre mer, Oosterend, tel. 0222- 318221. Beleef uw ideale zomer avond met superfrisse cocktails en originele ge rechten op het terras van Bos en Duin. 315541 De zogeheten Commissie De Jong sprak zich onlangs hoop gevend uit voor de erfpachters, met voorstellen die aan de bezwaren deels tegemoet kwa men. Door de erfpachters werd het verbijsterend genoemd dat de minister zich daar vrijwel niets van heeft aangetrokken. Zij veronderstellen dat de minister Staatbosbeheer zoveel mogelijk geld wil laten verdienen, zodat haar ministerie minder hoeft bij te dra gen. Blijkbaar heeft zij geen oog voor de enorme maatschappelijke en economische gevolgen de erf pachtverhoging zal hebben voor de van het toerisme afhankelijke eilandgemeenschappen. Hotelbe- drijven kunnen hun deuren wel sluiten en veel particulieren zullen gedwongen zijn hun (vakantie)huis te verkopen zodat ze in handen komen van kapitaalkrachtigen die ze het grootste deel van het jaar leeg laten staan. Bovendien zal de erfpachtverhoging met 500 pro cent een waardedaling veroorza ken, waardoor de kans groot is dat de oudeeigenaar met een rest schuld blijft zitten. Het probleem zou deels opgelost zijn als erf pachters de gelegenheid krijgen hun perceel voor een redelijk bedrag kopen en dus van de pacht af zijn. In de gevallen waarin dat niet mogelijk is, zou een faire erf pachtcanon moeten worden vast gesteld met inschakeling van onaf hankelijke taxateurs. Ook moet er rekening mee worden gehouden dat de situatie op de Wadden wezenlijk anders is dan in de rest van het land. Van de kant van Staatsbosbeheer werd er de nadruk op gelegd dat erfpacht een goed middel is om het op natuurbehoud gerichte rijks beleid uit te voeren. De voorgeno men 'substantiële' verhoging van de erfpacht zal geleidelijk worden doorgevoerd, zodat de pachters gelegenheid hebben eraan te wen nen. Verkopen van erfpachtgrond mag niet, tenzij de minister anders beslist. Burgemeester Schadd-de Boer van Vieland zei dat de op handen zijnde canonverhoging nu al scha de veroorzaakt: investeringen stag neren. Ook de dringend noodzake lijke goede verhouding met Staatsbosbeheer staat op het spel. De kwestie moet daarom snel uit de wereld. Uit de vraagstelling van de vier Kamerleden bleek dat zij de maat schappelijke en economische gevolgen van de erfpachtverho- ging zwaar willen laten wegen. Het massaal opgekomen publiek putte daaruit de hoop dat de Kamer de minister straks zal terugfluiten. Het kamerdebat op 26 november wordt dan ook met spanning tegemoet gezien. Intussen gaat de actie door. Harry Wuis (van de afdeling Texel van de Nederlandse Vereniging van Erfpachters) heeft aanvullende pleidooien naar de Kamercommis sie gestuurd en heeft zelfs een compromisvoorstel in de maak, waarover hij op dit moment nog geen details naar buiten wil bren gen. De afloop is ook voor Texel van niet gering belang. Hier lopen 80 erfpachtcontracten die betrek king hebben op 25 permanente woningen en 25 vakantiewoningen en bedrijven. Een bedrijf als Texelcampings, dat nu 50.000,- erfpacht per jaar betaalt, zal volgens directeur Harry Mathijsen uiteindelijk voor rond een miljoen opdraaien als de canonverhoging doorgaat. Hotel Opduin moet rekenen op een toe komstige pacht van rond 2,5 ton. Actievoerder Harry Wuis zelf betaalt nu nog voor zijn woning aan de Ruyslaan 1.800,-, straks wordt dat 13.000,-. Het effect van de voorgenomen verhoging zal vooral voor sommige kleine particulieren schrijnend uitpakken. Mare Roeper weet zeker dat hij de nieuwe pacht voor zijn voormalige boerderij De Keppelen op Zuid-Haffel niet kan opbrengen en daarom dit pand moet verkopen. Het in de Troelstrazaal van de Tweede Kamer gehouden rondeta- feloverleg trok ongeveer 30 Texelse belangstellenden, onder wie diver se erfpachters, oud-burgemeester Joke Geldorp (die zich de laatste tijd intensief met de erfpachtkwes tie heeft bezig gehouden) en de aankomende burgemeester Fran- cine Giskes. De meesten waren met een speciale bus naar Den Haag gekomen. Het werd betreurd dat loco-burgemeester Nico Kik kert niet aan het overleg deelnam omdat hij dringender zaken had. Van Vlieland en Terschelling waren veel meer belangstellenden geko men, zodat de publieke tribune nagenoeg vol was. Waarschijnlijk zal ook busvervoer worden gere geld voor het kamerdebat op 26 november. Tevoko tegen Croonenburg Het damesteam van Tevoko speelt zaterdag thuis tegen Croonenburg uit Castricum. Croonenburg staat op de vierde plaats in de regiodivisie met 15 punten uit 5 wedstrijden: Tevoko staat tiende. Het zit de krappe Texelse selectie niet mee. Marian ne Boekei, die aan haar rug gebles seerd raakte, is uitgeschakeld. Tevoko zal alles op alles zetten, heeft niets te verliezen en zal vrijuit spelen. Misschien dat het team hiermee een punt op het eiiand kan houden. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoe gen en begint om 13.15 uur. Op verzoek van de redactie hield Michiel Drijver, dirigent van DEK, een week lang een weblog bij. Over korte nachten, goede ideeën en oud-leerlingen. Hieronder een bloemlezing, het complete weblog is te lezen via www.texelsecou- rant.nl. Vrijdag - Vanmorgen heb ik de tek sten voor de speaker aangeleverd voor het festival. Bij DEK gaan we het dit concert net een beetje anders doen. Het moet maar eens afgelo pen zijn met die uniformen-, vaan dels-, en marsengedachte van de gemiddelde Nederlander. We heb ben een programma voorbereid met choreografie, zangeres, film, solisten en een stukje show/theater. Ik raad dan ook iedereen aan om gewoon eens te gaan kijken wat zo'n blaasor- kest ook kan! Vanavond repetitie met muziekvereniging in Wiennger- waard. Een jonge vereniging met een goede sfeer. De avond begint om 18.00 uur met lesgeven aan dne mannen die op latere leeftijd zijn begonnen met trombone spelen (waaronder mijn gepensioneerde 'schoonvader'). Het kost ze mis schien wat meer moeite, maar ze zijn ongelooflijk gemotiveerd. Daarna opleidingsorkest en groot orkest tot ongeveer kwart over 10, dan een biertje! Zaterdag - Tussen twee en vijf gespeeld op de boot met DEK. Altijd erg gezellig en sfeervol. De reacties van de meeste mensen zijn positief. Ben wel benieuwd of de dames en heren van het buffet het wel zo leuk vinden, want rond de herfstvakantie zit er eike week een ander orkest. Leuk om ook weer wat oud-leerlin gen van de OSG tegen het lijf te lopen. Sommigen groeten enthousi ast, anderen lopen snel door, zal ook wel bij de leeftijd horen. Ondertussen komen de ideeën voor de jeugd play-in langzaam boven. Een stuk zingen, een start met djembés, hier en daar wat bewe gingen/choreografie. We zullen er een mooie show van maken. Gewoon eens laten zien wat er allemaal moge lijk is met zo'n orkest! Zondag - Bij thuiskomst blijken de mailtjes alweer binnen gestroomd te zijn: een aanmelding voor de play-in van zaterdag (komt wel van de over kant en moet zondagochtend met de boot van achten weer terug), een afspraak met een vereniging die wil dat ik een workshop verzorg in Waar land en collega's uit het basisonder wijs die druk op zondag aan het werk zijn en zich afvragen wat er allemaal in die grabbeljurk moet. In deze jurk zitten allerlei voorwerpen die te maken hebben met diverse feesten: kerstballen, pepernoten, pompoe nen, lampionen, feesthoedjes enz. Maandag - Zat gisteravond met de play-in in mijn hoofd. Eén idee is in ieder geval al gerealiseerd, we gaan de muziekstukken inleiden met stuk jes film waarin de kinderen als musi calsterren aan het woord komen. Verder gaan we in ieder geval zingen met de zaal en met z'n allen Afri kaanse ritmes spelen. Bij het beden ken van al deze dingen word ik zo enthousiast, dat ik gelijk de slaap niet meer kan vatten. Nou maar hopen dat de zaal zaterdag goed vol zit. Dinsdag - Na een repetitie vraag je je wel eens af waarom de orkesten in Nederland leeglopen. Hoe kan dat nou, wat is er nou leuker dan samen muziek maken? De deelnemers van de actie 'muziek maken geblazen" vonden het ook geweldig om een kijkje te nemen in de keuken van een orkest en mee te spelen in zo'n blaasorkest. Misschien zijn er gewoon teveel vrijetijdsbestedingen en kiezen mensen niet meer voor iets dat meer verplichtingen met zich mee brengt dan een kortlopend pro ject. Woensdag - Tussen het werk op de basisschool door is er altijd wel even een klein moment voor een mailtje of een telefoontje. Dat doe ik dan ook vaak. Zo ook vandaag. Een mailtje beantwoorden over een workshop in Den Helder (volgende week zondag), een telefoontje over de informatie die de deelnemers aan de play-in van aanstaande zaterdag nodig hebben en een bezorgd mailtje over welke kleding we zaterdag tijdens het con cert aan moeten. Alles even snel tussendoor. Zo gaat het maar door, ik moet echt rust plannen om te eten of koffie te drinken. Dat heeft ener zijds te maken met mijn perfectio nisme (het is nooit goed) en ander zijds met mijn enthousiasme. Dat zal op latere leeftijd misschien wel wat minder worden... De week van... Frans Visman De volgende blogger in de serie De week van... is Frans Visman uit Den Burg, raadslid voor D66 en voorzit ter van de doopsgezinde gemeente Texel. Als raadslid is hij deze week druk met de dinsdag te behande len gemeentebegroting. Lejofonds maakt kans op prijs Het Lejofonds, dat door Leo Ann- yas werd ingesteld toen hij afscheid nam als directeur van de Jozefschool, is een van de drie potentiële prijswinnaars in de videowedstrijd Laat zien wat je doet van het NCRV-programma Mambapoint. Het publiek kan via internet een stem uitbrengen op één van de genomineerde pro jecten. Het Lejofonds is actief in Oeganda en heeft daar het project 'From goat to goat' gerealiseerd. Families en gezinnen met een gehandicapt kind kunnen onder bepaalde voorwaar- den een geit krijgen, waarmee ApTGS SKI inkomsten zijn te genereren. Voordat een familie een geit krijgt, wordt een training gegeven in het omgaan met de dieren en moet de familie zelf een onderdak bouwen. De belangnjkste voorwaarde is echter dat het eerst geboren lam wordt doorgegeven aan een volgende familie. De Jozef school steunt het project met de jaarlijkse vastenactie. Het filmpje Lejofonds 2009; voomit met de geit is doorgedrongen tot de finale van de videowedstrijd van Mambapoint. Publiek kan tot woensdag 11 novem ber via www.mambapoint.tv een stem uitbrengen op een van de drie finalefilmpjes. De winnaar krijgt tweeduizend euro, wat voor het Lejofonds een welkome injectie van 5% miljoen Oegandese shilling zou betekenen. In café Mans in Den Burg wordt vanavond een après-ski party gehouden. DJ Pascal draait vanaf 22.00 uur feestelijke muziek. Nationaal Paik i de extreme erfpachtverhoging poseren op het (Foto Harry do Graal)

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3