Einde dreigt voor winkel Kooiman 'Gemeente profiteert van overdracht haven' TEXELSE 5 COURANT De agenda van pa .fltfTcor* &o£j 'Door deze overname worden de mogelijkheden voor expansie en samenwerking sterk vergroot. Waddenhaven Texel is een goed lopend maatschappelijk bedrijf met een uitstekend bedrijfsre sultaat. Door samen ook de gemeentehaven te exploiteren kan de gemeente meeprofiteren van de expertise en de resulta ten.' Dat zei Jook Nauta bij de officiële overdracht van de ondergronden van de watersporthavens, maan dag ten kantore van notaris Jan Dogger. De overname biedt de gemeente de kans om in samen- Wat ik zeggen wou Parkeren Een leefbare parkeersituatie, zo luidde de kop boven het artikel waarin het parkeerplan voor Den Burg werd aangekondigd. Tijd om de mensen wakker te schudden. Het artikel schetst plannen om een onleefbare parkeersituatie in Den Burg te verbeteren. De ijs baan, een laatste stukje groen in het centrum van Den Burg, naast een half verwaarloosd park en de begraafplaats, werd naar voren geschoven als plek bij uitstek voor 400 auto's. Daar wordt Den Burg leefbaar van. Natuurlijk leven wij Den Burgers liever op een par keerplaats dan in een gezellige dorpskern met een gezonde groenverhouding. NOT! Waar gaat het nu eigenlijk over? De parkeerdruk die wij als bewo ners van het centrum beleven, speelt alleen in het hoogseizoen. Acht weken op maandag en woensdag, in totaal 16 dagen; 24 als je ook de zaterdagen meetelt. werking tot een exploitatie te komen die verder gaat dan 'bud get-neutraal', het uitgangspunt van de gemeenteraad, benadrukte Nauta, die voorzitter is van zowel de Stichting Waddenhaven Texel als van Watersportvereniging Texel. Wethouder Peter Bakker reageerde verheugd op het bereikte resultaat. 'Het heeft lang geduurd, maar legt wel de basis voor een gezamenlijke toekomst, waarin samenwerking een grote rol kan spelen', aldus Bakker. Loco-burgemeester wethouder Nico Kikkert tekende de aktes namens de gemeente, Nauta en Iedere bewoner van het centrum van Den Burg kan zelfs dan een parkeerplaats vinden. Zeker bin nen drie minuten lopen. Een suggestie: Verbeter de laatste stukjes groen van Den Burg. Op dit moment wordt er op de ijsbaan gevoetbald, gefrisbeed, gewoon lekker gezeten en nog meer, denk bijvoorbeeld aan de sportactivitei ten van de Thijsseschool. Maak dit aantrekkelijker en bewijs dat je iets moois kunt doen met de groene long van Den Burg. Betrek bijvoorbeeld de eendenvijver van de Elemert en het skatepark bij de ijsbaan door het open te maken en plaats een theehuis in het mid den, met uitzicht op alles. Maak een mooie doorgang gemeente huis - OSG - Ons Genoegen - voetbalveld en verbindt deze op aantrekkelijke manier met de loop route naar de Groeneplaats. Gemeente, heb het goed voor met de leefbaarheid in ons grootste dorp en beleef de praktijk. Zwicht niet voor een onderzoek waarvan de praktijk met zijn oren staat te klapperen. Laat het laatste groen niet ten prooi vallen aan geldlust Klaas van der Duim zetten hun handtekening namens de Stichting Waddenhaven Texel. Voor Water sportvereniging Texel tekenden naast voorzitter Nauta de bestuurs leden Jan Fredenci, Koos Bremer en Erwin Broersma. Bakker was als havenwethouder bij de ceremonie aanwezig, evenals onroerendgoed- ambtenaar Hein van Daalen. Om de samenwerking te onder strepen kregen zowel Bakker als Kikkert een Wacldenstropdas, waarbij Nauta opmerkte dat hier natuurlijk geen sprake is van 'een strop', maar van 'een toekomstige win-win-situatie'. (Zie foto) en 400 auto's. Worden de midden standers rijker van Den Burg als parkeerplaats? Ik denk het niet! Toeristen komen naar Den Burg omdat ze dol zijn op het dorpse karakter. Een megaparkeerplaats op deze toplocatie draagt daar niet aan bij. Ik heb nog nooit een toerist horen klagen omdat hij te ver moest lopen. Wel over zijn hoge boete omdat hij een minuut te laat was met het bijvullen van zijn parkeermeter. Over gastvrij gesproken. Het idee komt zo onnatuurlijk bij me over dat het lijkt alsof er voor de aanstaande verkiezingen pro grammapunten worden gezocht. Ik wil daarom ook iedereen met spelende kinderen, met enige affi niteit voor groen, beoefenaars van sport en spel, mensen met oog voor een beter Den Burg en natuurlijk onze anarchistische jon geren oproepen duidelijk te zijn betreffende deze kwestie en deze kwestie mee te nemen in zijn poli tieke voorkeur. Ik ben benieuwd naar de mening van Groen Links. Martin en Martine Zijm, Den Burg. 'Gerard, jij bent van 1961, deze is voor jou', gaf zus Loes mij een oud zakboekje uit dat jaar. Het behoor de toe aan mijn vader, die zondag avond overleed. Op zijn 89ste, hij heeft zoals dat heet de hele rit uit gezeten en stierf vredig in de armen van zijn kinderen. Mooier kun je het eigenlijk niet wensen. Uit de nalatenschap kwam onder meer een serie zakagenda's te voorschijn. Zolang ik me kan henn- neren schreef pa daarin elke dag iets op. Geen dagboek waarin hij zijn diepste zielenroerselen noteer de, gevoelens hield hij meer voor zichzelf, maar een boekje waarin hij kort en zakelijk dingen opschreef. Zo staat er dat het op donderdag 5 januari 1961 regende in Lutjebroek, het Westfriese dorp waar hij des tijds woonde. Hij was tuinder en ging een dag later naar Rijnsburg om een partij gladiolen af leveren. Maandag 9 januari volgt een korte mededeling: 'Texel geweest', ver der niets. Het was geen plezier reisje, het woord vakantie komt tot de jaren zeventig niet voor in zijn agenda 's. De jaren vijftig en zestig was de tijd van de emigraties en ook pa zocht een nieuwe toekomst. Niet in Canada of Australië, maar op Texel, wat in veler beleving net zo ver weg was. Het moet zijn eer ste reis naar Texel zijn geweest. Ik stel me voor hoe moeder een pyja ma en overlevingspakket voor hem inpakte en hij met zijn tas op reis ging. Met de trein naar Den Helder en de Voorwaarts naar Texel. Aan komst in Oudeschild, en dan naar Den Burg. Het was marktdag, boe renzondag zoals mijn vader zei, de dag dat de boeren zich verzamel den in de Oranjeboom en Hotel Texel. Voor zover ik weet kende hij er niemand. Maar pa was een net werker nog voor dat begrip was uitgevonden. Hij stak regelmatig zijn licht op op de bloembollen- beurs in Hillegom en was er in contact gekomen met collega's als Michiel Bakker, die hem vertelden over de mogelijkheden op Texel. In de Oranjeboom raakte hij via-via in contact met Freek Dijksen, een boer uit de Prins Hendrikpolder, van wie hij land kon kopen. Er volg den spoedig meer reisjes naar Texel, zoals op 17 februari, 7 maart en 15 april. De contacten die hij legde, moeten warm zijn geweest, want op 4 mei vermeldt de agenda dat er Texelaars naar Westfriesland kwamen. Voorbereidingen voor de definitieve oversteek in 1962 werden volop getroffen. Het zakboek bevat onder meer een begroting voor 1963 en pa ging op rijles. Want waar in Lut jebroek de bakker, slager en school om de hoek waren, moesten op Texel flinke afstanden worden over brugd. Twee uur rijles, schreef pa op 2 november. Vooral het schake len was wennen. In zijn agenda krabbelde hij: 1 omhoog, 2 naar het raam en 3 naar beneden. Zijn neef was examinator en naar verluidt slaagde hij in één keer. Het scha kelprobleem trotseerde hij met het 'pientere pookje' in de Daf waarin hij vele decennia heeft rondgere den. De enige aantekening in het zak boek die niet van zijn hand is, staat op 21 december, mijn geboorte dag. Mijn naam prijkt er in kinder handschrift, kennelijk mocht een ouder broertje of zusje dat er in schrijven. Ik was het zevende (en jongste) kind, kwam tien dagen later nog niet voor op het namen lijstje met daar achter de gewich ten. Want aan het eind van elk jaar zette hij al zijn kinderen op de bas cule en hield hun groei bij. Jan 64 pond, stond er. Zijn oudste zoon bleek 4 pond zwaarder dan een jaar eerder. Nu zoveel jaar later sluit de agenda, maar de herinneringen blijven dier baar. Vaarwel pa. Gerard Timmerman De bollenwinkel van de Razende Bol gaat verloren als de winkel terug moet naar maximaal vijftig vierkante meter. Dan komt een einde aan 'een levenswerk van 28 jaar', betoogde Marieke Kooi man van de bloembollenkwekerij aan de Pelikaanweg tijdens de raadscommissie Grondgebied. Ze vroeg de politieke partijen mee te denken over een oplossing. De bollenwinkel is tachtig vierkante meter groot en daarnaast is hon derdtwintig vierkante meter bij de winkel betrokken voor expositie van werktuigen, het inpakken van bollen en als magazijn. Het college staat op vijftig vierkante meter, omdat dat het maximum is dat wordt genoemd in het bestem mingsplan Buitengebied. Kooiman vroeg de commissieleden te bekijken of vooruitlopend op het nieuwe bestemmingsplan Buiten gebied een oplossing is te vinden. De winkel kan in ieder geval niet blijven bestaan als het maximaal vijftig vierkante meter moet wor den. In het verlengde daarvan zou ook de levensvatbaarheid van het bedrijf in het geding komen. Kooi man liet weten dat er nieuwe machines zijn aangeschaft voor specialisatie en die investering was alleen mogelijk door de inkomsten van de winkel en de camping die een paar weken geleden tot beste boerencamping van Nederland werd uitgeroepen. Volgens haar heeft de familie door de situatie al talloze slapeloze nachten gehad. Kooiman begon in 1981 met de bollenwinkel om de voortgang van het bedrijf, dat sinds 1938 bestaat, te verzekeren. De winkel is jaarlijks vier maanden geopend van 1 juli tot 1 november. 'Het mooie is dat hij pas gaat draaien als de hoogste piek van de kwekerij achter de rug is.' Volgens Kooiman is in de loop der jaren een vaste klantenkring opgebouwd en komen er ook Texe laars en tuinontwerpers. Het college opperde eerder dit jaar een duidelijke scheiding aan te brengen tussen de winkel en de overige activiteiten, maar dat is volgens Kooiman niet toereikend. Het college erkende eerder dit jaar dat nooit handhavend is opgetre den waardoor de winkel sinds de jaren tachtig altijd heeft kunnen bestaan, dat die een toeristische functie heeft en geen overlast ople vert, maar toch in strijd is met het huidige bestemmingsplan Buiten gebied. Bij notaris Jan Dogger op kantoor werd de overdracht van een deel van de haven maandag een feit. De hoofdrolspelers op een rijtje. Ach ter: Klaas van der Duim (Waddenhaven), Erwin Broersma (Watersport vereniging en havencommissaris). Koos Bremer (Watersportvereni ging), Willem Oosterhaven (Waddenhaven) en wethouder Peter Bakker. Voor: notaris Jan Dogger, Jan Frederici (Watersportvereniging), Jook Nauta (Waddenhaven en Watersportvereniging) en wethouder en loco burgemeester Nico Kikkert. (Zie artikel) fokH»n van oxvenj Kinderen van De Fontein nuttigde woensdagochtend gezamenlijk een ontbijt in de klassen. De leren waren voor de gelegenheid in pyjama of ochtendjas gekleed (Zie verhaal). ifok Jemen van Hattumi e sloop van Panorama leidt tot 'ontstenmg' in het Hogeberggebied. De voormalige jeugdherberg heeft een oppervlakte van 1000 vier kante meter en er komen twee woonhuizen van 250 vierkante meter voor terug plus een paar bijgebouwen. Paul Kruger en William Witte kochten Panorama een paar jaar geleden van Harry Wuis. Die had de boerderij gekocht van Stayokay om er een kunstcentrum te beginnen, maar zag daar later vanaf. De veelbesproken twintig slaapplaatsen die na het vertrek van Stayo kay bij Panorama waren achtergebleven, gaan op termijn over naar de nieuwbouw van De Lindeboom aan de Groeneplaats. Zowel die ver plaatsing als de vraag hoe groot de twee nieuwe woningen mochten worden, gingen gepaard met veel discussies in de politiek Kunstsanering D/T WoRbT HET TOP STUK ook oe Komst u eh koop VRIJDAG 6 NOVEMBER 2009 Fontein nuttigt ontbijt op school Witte en bruine bolletjes, ver schillende soorten beleg en een eitje erbij. Kinderen van De Fon tein in Den Burg nuttigden woensdagochtend gezamenlijk een ontbijt op school. De basisschool deed op initiatief van juf Anoek van der Feen mee aan het nationaal schoolontbijt. Bakker Timmer uit Oudeschild zorgde voor het eten en diverse ouders hielpen mee met serveren. De kinderen, van wie een aantal in pyjama, aten in de eigen lokalen. Bij groep vijf liet juf Jefke van Popta, gekleed in ochtendjas, weten dat er kinderen zijn die 's morgens niet ontbijten. Niet goed, want dan gaat het daarna in de klas minder goed met lezen, reke nen en schrijven. Daarna ging er op de achtergrond een rustig muziekje aan en konden de kinde ren beginnen. Ze lieten het zich goed smaken. Maya Weerman (8) vertelde twee broodjes te hebben gegeten. Ze had speciaal voor de gelegenheid een knuffeldier meegenomen en die vertoefde ook aan tafel. Flonan Daalder (8) had leeuwenpantoffels aangetrokken voor het ontbijt. Hem smaakte het ook uitstekend. Han nah Ipenburg (8) vond het leuk dat de juf haar ochtendjas had aange daan. Van de kinderen zou er ook wel vaker in de klas ontbeten mogen worden. Bewoners van het Maartenhuis bij De Koog deden woensdagochtend ook mee aan een deze week door Timmer gehouden ontbijtactie door met zijn allen in pyjama bij Timmer in De Koog het ontbijt te nuttigen. Medewerkers van de winkels in De Koog en Den Burg liepen de afge lopen dagen 's morgens ook in pyjama om het ontbijt onder de aandacht te brengen (zie foto). Texelpromotie op beurs Bus-Idee Verschillende Texelse bedrijven bezochten dinsdag in het Duitse Emsbüren Bus-Idee, een beurs voor touringcarbedijven, om daar gezamenlijk het eiland als dagbestemming te promoten. De beurs werd op uitnodiging van organisator Steven Korf door zo'n 2300 mensen bezocht, vaste klan ten van tounngcarbedrijven, tou ringcarondernemers en mensen die op zoek waren naar uitstapjes voor groepen. Zij werden te woor den gestaan door vertegenwoordi gers van De Krim, Flora. De Peli kaan en Texeltours. Het eiland bleek een publiekstrekker, hoewel voor een dagtocht naar het eiland vaak niet haalbaar bleek. Wel wer den dozen met foldermateriaal weggegeven. Jutter Jan Uitgeest poseerde voor de camera van enkele beursbezoekers en deelde handtekeningen uit. Hoewel daadwerkelijke resultaten met te meten zijn, zullen de Texelse ondernemingen vaker aan de beurs deelnemen. Duurzaam licht De Koog In samenwerking met de gemeente houdt de dorpscom missie van De Koog vrijdag 13 november een bijeenkomst over duurzame openbare verlichting. De dorpscommissie speelt in op de door de gemeente gegeven voorzet om te komen tot een lokale visie op soort verlichting, wijze van opwek ken, de knelpunten in de omgeving en mogelijke oplossingen. Ter voor bereiding vraagt de dorpscommis sie de bevolking op zoek te gaan naar knelpunten in de omgeving en mogelijke oplossingen. Dat kan bij voorbeeld door knelpunten te foto graferen en door het zoeken van oplossingen of proefprojecten. Daarbij moet rekening gehouden worden met de ambitie van De Koog om als proef te dienen door zelf alle benodigde energie op te wekken voor duurzame en energie arme openbare verlichting, gebruik makend van nieuwe technieken. De bijeenkomst wordt gehouden in dorpshuis De Hof en begint om 20.00 uur. Ideeën kunnen ter plaat se worden ingebracht of tevoren wordt gestuurd naar infoQdorpsco mmissiedekoog.nl.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5