Leuk eens in een andere keuken te kunnen kijken Veehouder in bestuur met grote logiesverstrekkers Klaas Tjepkema niet meer zenuwachtig van de burgemeester TEXELSE 7 COURANT Sport VRIJDAG 6 NOVEMBER 2009 Leden GVT worden Caspers en Caspers winnen kaartronde Tweede plaatsen Simone de Wit Met haar estafetteteam van zwemvereniging Hoorn heeft de Texelse Simone de Wit zondag bij de Noordhollandse kampi oenschappen in Purmerend een tweede plaats behaald. De Wit kwam uit bij de dames senioren. Een topzwemmer uit het team van Hoorn kon niet aanwezig zijn, het team verscheen dus aan de start met een reserve, die nor maal een aantal leeftijdscategorie- Jeugdsportpas Ruim 65 kinderen maken op dit moment gebruik van de Jeugdsportpas. Daarmee kun nen ze vier weken lang kennis makingslessen volgen bij vijf verschillende sportaanbieders. Unihockey en basketbal blijken zeer populair. Voor unihockey waren er zelfs zoveel aanmeldin gen (27) dat de groep gesplitst werd. De eerste groep startte deze week, de tweede groep op 2 december. Bij basketbalvereniging De Mareis meldden zich 17 kinde ren. Schaakvereniging En Passant en Damclub Oosterend/Texel ont vingen elf aanmeldingen van kin deren die de grondbeginselen van het schaken en het dammen willen leren en twaalf kinderen meldden zich bij budovereniging Shima voor en lager zwemt. De Wit trad als slotzwemmer op in de 4x100 meter vlinderslag, rug- crawl en vrije slag en wist elke keer als tweede aan te tikken. Bij de 4x100 meter schoolslag startte zij als tweede en wist ook hier als tweede te eindigen. Bij de wisselslag nam ze de vlin derslag, de zwaarste slag, voor haar rekening. Zodoende zwom ze zowel aan het begin van de wed strijd als aan het eind 100 meter wisselslag en was daarbij de twee de keer slechts 0,4 seconde lang zamer. Ook hier werd een tweede plaats behaald. beginnerslessen karate. Verenigingen die ook op via de Jeugdsportpas hun sport willen promoten, kunnen contact opne men met Sportservice Texel, tel. Dartorganisatie zoekt bestuurslid De Texelse Dart Organisatie (TDO) houdt maandag 16 november een extra ledenvergadering. Op de agenda staat de invulling van een vacature in het bestuur. De organi satie is daarvoor nog op zoek naar een kandidaat bestuurslid. Aan melden kan via bestuur@texeldarts. nl of per brief aan het adres Holle- wal 41, Den Burg. Opgeven is mogelijk tot 11 november. De vergadering wordt gehouden in Bar Sportief en begint om 20.00 uur. assistent-leider Elma van Garderen, Emma Vee- ger, Caroline Veeger en Marja Weijers van gymnastiekvereni ging Texel volgen sinds septem ber de opleiding tot assistent leider niveau 2 en hebben het eerste deel van hun opleiding met succes afgerond. De cursisten volgen hun opleiding in Den Helder, waar verschillende grondvormen van bewegen wor den behandeld, zoals lopen, sprin gen. schommelen, zwaaien, duike len, balanceren en klimmen. Daarbij worden ook de verschillende pro fielelementen (handstandvormen, rollen en vrije- en steunsprongen) doorgenomen. Ook krijgen ze les in het verlenen van hulp en het cor rect opstellen en gebruiken van de toestellen. De opleiding bestaat naast lessen ook uit het lopen van stage. De opleiding duurt nog tot zaterdag 12 december, dan wordt het examen afgenomen. Darttoernooi De Texelse Dart Organisatie houdt zaterdag 14 november een ranking- toernooi 501 in 't Skiltje in Oude- schild. Inschrijven kan nog tot en met 13 november via bestuur@texeldarts.nl en tot één uur voor aanvang op de speellocatie. De wedstrijd begint om 20.00 uur, deel nemers wordt verzocht op tijd aan wezig te zijn. Meer informatie is te vinden op www.texeldarts.nl. De vijfde ronde van het club kampioenschap van Klaverjas- club Den Burg werd gewonnen door Fenny en Rob Caspers. Erik Boogaard en Rob Sta- persma houden de leiding in het klassement. Het was topkaarters Caspers en Caspers nog niet gelukt bij de eer ste vijf te eindigen Ook dit keer zag het er lange tijd niet naar uit dat ze daarin zouden slagen. Na twee spellen met scores van rond de 2000 volgde in de derde ronde een enorme dip. Frans Bos en Femmy Schuring hielden de rondewinnaars goed in de tang, waardoor deze genoegen moesten nemen met een spelletje van net boven de 1000. Maar een daverend slotak koord van bijna 2300 punten bracht het totaal op 7388, waarmee de rondewinst veilig werd gesteld. Bart Weijdt en Willem Koomen waren wat teruggezakt in het klas sement, maar herstelden zich deze week uitstekend met een tweede plaats. Na een sterke opening werd de avond bekwaam volgekaart met drie bovengemiddelde scores. Met 7332 punten bleven ze maar net achter de rondewinnaars. John Vlaming en Erik Jan Geus, die na een dramatische start zelfs op een achttiende plaats waren beland, hebben inmiddels de weg naar boven weer gevonden. Als het laatste spelletje wat beter gelopen had, was rondewinst mogelijk geweest. Zij strandden nu op 7265 punten, maar hebben met dit resul taat de staart van het klassement achter zich gelaten en staan nu elfde. Theo en Gerard Witte behaal den een keurige vierde plaats (6798). Zij hebben nog aansluiting met de top van het klassement en stijgen naar de achtste plaats. Ook Arend Dijker en Piet Moree lijken weer op weg naar de top-10. Het gemiddelde was met 6366 punten goed. Er werden 38 marsen gespeeld, de op een na hoogste score van dit seizoen. Boogaard en Stapersma staan voor de vijfde achtereenvolgende keer op de eerste plaats in het klassement. Dat is zeker in het begin van de competitie, wanneer de verschillen nog klem zijn, een prestatie. Kees Vinke en Carlo Bos blijven het goed doen en staan met ruim 400 punten achterstand op de tweede plaats. Gerda en Freek Veeger staan derde. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 10 november Veld A 19.00 Tevoko (j)-Wessels Gea's 19.45 PFB-Gea's Wessels 20.30 NIOZ 2-RAB PFB 21.15 Rabo-AH RAB 22.00 Interieurbouw-Falcon Rabo Veld B 19.00 Jozefschool-Salique SVC 19.45 Kooger-SVC Jozefschool 20.30 NBC-Texelcampings Kooger 21.15 Mantje-Ecotiem Campings 22.00 Super-Autocentrale Ecotiem Veld C 19.00 Bar Sportief-Kapper Otto's 19.45 Timmer's-Otto's Kapper 20.30 De Rog-Klif 23 Timmer's 21.15 De Waal-De Krim Klif 23 22.00 Sportshop-Moorm. De Waal Wedstrijdleiding: Piet Kooger en Kees (tel. 310221) Uitslagen: De Prinsen van Texel-CVI 1-2; NIOZ 1- Randstad 3-0; Kobeko-Texelse Autocen trale 1-2; Super de Boer-Vlinderwinkel 0-3. Paal 28/Krim-Cocky's Kapsalon 1-2, Silk's werk ijzersterk-NIOZ 2 3-0; PFB-Rabo- bank 0-3; Tevoko Jeugd-Mantje 0-3; Wes sels Ontwerptl-lnterieurbouw Texel 3-0; Albert Heijn-Falcon 0-3; Kapsalon Salique- Piet Kooger 3-0: De Kapper-NBC Eelman Partners 1-2, Jozefschool-Bar Sportief 2-1; Texelcampings-SVC 1-2; Bouwcenter RAB-Ecotiem 3-0. Veehouder Klaas Tjepkema had nog nooit een bestuursfunctie vervuld, toen hij een jaar of zeven geleden werd gevraagd door de Vereniging voor Kampeerboeren. Inmiddels is hij er niet alleen voorzitter, maar maakt hij deel uit van nóg twee besturen. Hij vindt het grappig de eerste boer in de leiding van de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers te zijn. Glimlachend: 'Ik hoef niet zo nodig op de voorgrond, maar wil ook mijn verantwoordelijk heid niet ontlopen. Bovendien is het leuk eens in een andere keu ken te kijken. Ik werk nu samen met mensen die ik eerder niet eens kende.' Texelaars op koers derij hadden. De vraag of hij zijn vader zou willen opvolgen, is hem nooit gesteld. 'Dat was vanzelf sprekend. Na de lagere school ging ik naar de landbouwschool, dat stond al vast. De ambachtsschool verder springen dan je stok lang is. Je moet het wel kunnen behap pen.' Op de kwaliteit van de stal viel overigens weinig af te dingen. Tjepkema bouwde de melkput samen met Gerrit Witte, door oudere Texelaars nog steeds aan geduid met de toevoeging de met van school kwam, ben ik in het bedrijf terecht gekomen. Ik heb daar helemaal nooit spijt van gehad. Maar als ik het nog eens over zou kunnen doen, zou ik mis schien iets anders hebben geko zen. Techniek en scheepvaart heb ben mijn meer dan gemiddelde interesse. Als ik op een haven ben, mag ik er graag rondkijken en dat Het duurde wel even voordat Tjep- is ook bij een smid het geval. Het is was niks voor een boer. Nadat ik selaar. 'Een mooie man. Ik sprak hem wel eens op verjaardagen. Toen ik hem vroeg, was hij eigenlijk al met pensioen. Hij wilde de stal wel bouwen, op voorwaarde dat ik hem zou helpen. Dat was voor mij vanzelfsprekend, maar toen hij klaar was gaf hij me de compli menten. Ze zeggen allemaal dat ze me zullen helpen, maar als puntje bij paaltje komt, zie je ze pas weer kema aan zijn nieuwe positie bijna onmogelijk, geworden nog gewend was. 'Ik vond het in het aan tractors te sleutelen, omdat ze begin best moeilijk. Met de wet houder of de burgemeester om tafel gaan en dan ook nog onze standpunten te verdedigen, vond ik niet het gemakkelijkste. Nu word ik daar niet zenuwachtig meer van. Dat komt ook doordat ik het niet voor mezelf doe, maar om de club te vertegenwoordigen. Daar durf ik me best hard voor te maken. Veel meer dan dat ik bijvoorbeeld om een bouwvergunning naar het helemaal computergestuurd zijn. Maar het mechanische deel doe ik nog steeds zelf, als het even kan. de bouw klaar is, zei hij. We hebben prima samengewerkt. Hij zei altijd; als ik al lang dood ben, denk je nog wel eens aan me. Hij heeft gelijk gekregen.' Eén van zijn oudste koeien werd Menigeen komt bij me langs met onlangs gehuldigd omdat ze de de vraag of ik wil helpen. Het is hier soms net een werkplaats.' Later, tijdens het maken van de foto, middenin het land tussen zijn koei en, komt Tjepkema op het onder werp terug. 'Dit hier, met beesten werken en veel in de buitenlucht zijn, bevalt me nog steeds. In de grens van 100.000 kilo melk had overschreden. Hoewel met meer zo heel uitzonderlijk, was dat toch een bijzonder moment, dat op gepaste wijze is gevierd. Toch streeft Tjepkema niet krampachtig de hoogste melkproductie na. Conform zijn karakter ontpopte hij gemeentehuis moet. Verder is het vooral een kwestie van jezelf blij ven.' De waardering die hij krijgt, doet hem genoegen. 'Toen Albert Huis man uit het bestuur van TVL stapte, zei hij dat het wel iets voor mij was. Je hebt een bepaalde gedreven heid en als je ergens voor staat, laat je je met zomaar op andere gedachten brengen, zei hij. Dat klopt ook wel. Wat ik er kan berei ken, moet de toekomst uitwijzen. Ik probeer me in ieder geval con structief op te stellen.' Hoewel de kampeerboeren ook wel eens als concurrenten van de traditionele logiesverstrekkers zijn betiteld, voelt Tjepkema zich er niet als een vreemde eend in de bijt. 'Ik ben met bijna algemene stemmen gekozen. Eén lid stemde tegen omdat hij vond dat de KLV moet worden vertegenwoordigd door de voorzitter. Dat was niets persoon lijks, vertelde hij me. Natuurlijk ligt de eén je beter dan de ander, maar ik geloof dat ik met iedereen wel kan samenwerken.' De 57-jarige Tjepkema is telg van een boerenfamilie. Hij groeide op in de Prins Hendrikpolder, waar zijn vader en moeder een kleine bóer- techniek ben je vooral binnen, in een stoffige omgeving. Wat dat betreft, heb ik het misschien hele maal niet zo slecht getroffen.' Tjepkema - getrouwd met Riet van der Star en vader van drie dochters het andere moment mee stopte. Hij nam het al wat verouderde familie bedrijf over, maar stuitte al snel op de beperkingen. Belangrijke handi cap was dat hij weinig eigen land had en dat het in de Prins Hendrik polder steeds moeilijker werd om er bij te huren. Toen hij na vijf jaar de kans kreeg te verhuizen naar de Kerckeplaats, aan de Laagwaal- derweg. besloten hij en zijn vrouw toe te happen. Een beslissing die moed vereiste. 'Er stond hier geen stal, terwijl we thuis alles net ver bouwd hadden. Maar we wisten hoe we het wilden en hier hadden we de ruimte. We hebben meteen al een loopstal gebouwd, met een melkput. Dat was toen één van de grotere van het eiland. Maar hij was nog niet klaar of hij was eigen lijk alweer te klein. Achteraf had ik misschien betere een grotere kun nen neerzetten, maar je kunt niet Klaas Tjepkema: 'Met beesten werken en veel in de buitenlucht zijn, t zich liever tot een veehouder die in kleine stapjes aan een degelijk, rendabel bedrijf werkt. 'Ik probeer een zo goed mogelijk resultaat te bereiken en hoef niet zo nodig hoog in de lijsten te staan. Dat is (en opa van twee kleinkinderen) - is vooral een kwestie van goed op de zelfstandig boer sinds zijn 25ste, kostprijs letten. Je kunt de koeien toen zijn vader er van het ene op wel een berg extra voer geven, maar dat kost ook een hoop geld. Het gaat uiteindelijk om wat je over houdt.' Praktisch in zijn benadering is hij ook in de fokkerij. 'Ik werk met het SAP-programma. het Stier Advies gramma werken, vind ik wel gemakkelijk. Anders moet je zoveel kennis van de stieren in je hoofd hebben. Of je moet alles opschrij ven en dat kost ook een hoop tijd. Ik doe liever waar ik goed in ben.' Hoewel hij na de landbouwschool geen onderwijs meer heeft gevolgd, vindt hij het belangrijk 'de ogen open te houden en nieuwsgierig te blijven'. 'Ik wil me breed oriënte ren, om te proberen meer inzicht te krijgen in het geheel. Ik lees de krant, verschillende vakbladen. Je moet interesse hebben en niet alleen in jezelf.' Aan schaalvergroting valt moeilijk te ontkomen, volgens Tjepkema. Maar hij is huiverig voor 'idioot grote bedrijven'. 'Het is allemaal groter, groter, groter, de laatste jaren. Zulke bedrijven worden met Europese subsidies in de benen geholpen, maar vallen daarna vaak weer uit elkaar. Die kans loop je, als met zoveel mensen van ver schillende achtergronden wordt hebben gestaan, hebben de Tjep- kema's sinds 2001 een camping. Ze draaiden eerst een jaar proef, met slechts vijf plaatsen en een mobiel toiletgebouw. Later reali seerde ze permanente voorzienin gen. waaronder ook een recreatie ruimte waar de gasten bij slecht weer terechtkunnen. Het zware werk op het land en in de stal is aan hem voorbehouden, vindt hij zelf, maar de camping runnen hij en zijn vrouw samen. 'Riet heeft er nog wel het meeste werk aan. Bui ten haar andere bezigheden, want ze werkt ook nog een paar dagen per week in het verpleeghuis. Zij regelt de reserveringen, het schoonmaken we doen we samen. Dat gaat heel goed.' Hoewel ze met goed wisten waar ze aan begonnen, zijn beiden erg tevreden met de nieuwe poot aan hun bedrijf. "We hebben geen geheimen, onze gasten mogen overal komen. Als de veiligheid maar met in het gedrang komt. Programma, Daarbij laat je eerst je vaarzen keuren op allerlei kenmer ken. Vervolgens voer je de scores in de computer in, waarna dat pro gramma uitrekent welke stieren je het beste kunt gebruiken. Daarbij houd je natuurlijk rekening met de bloedlijnen. Je wilt wel vers bloed in je stal houden. Met dat pro- veroordeeld samen te gaan. Ik zie meer in samenwerking. Dat heb ik zelf ook jaren gedaan, op kleine schaal, met mijn buurman. Maar ik geef toe dat de kans groot is, dat dit bedrijf, als ik stop, ook bij een ander bedrijf wordt gevoegd. Dat is moeilijk tegen te houden Na eerst een tijd op de wachtlijst te Leuk zijn vooral kinderen. Ze mogen bij het melken kijken, een keer helpen voeren. Ik vind het leuk erbij te vertellen. Dingen die voor ons zo gewoon zijn, zeggen de mensen vaak niks. Een stierse koe, bijvoorbeeld. Gasten dachten dat dan de veearts langs kwam.' Hij lacht. 'Op die manier zijn we ook steeds. educatief bezig. We verdienen er natuurlijk wel wat aan, maar als je alleen daar voor doet, ben je het gauw zat. Leuk is dat we in contact komen met de meest uiteenlopen de mensen: van een advocaat tot iemand in de bouw. Een keer kwam er een nogal aparte kerel. Hij ging altijd maar één keer naar een cam ping, vertelde hij. Maar inmiddels is hij al een keer of tien geweest. Hij bleek hoekman op de beurs. Daar stel je je een schreeuweng iemand bij voor, maar hij is heel rustig. We zijn goede vrienden geworden.' Als voorzitter van de kampeerboe ren en bestuurslid van KLV en TVL heeft hij de laatste tijd best druk. Mede om die reden besteedt hij sommige werkzaamheden uit. 'Ver- gadenngen zijn soms ook lastig in te passen. Soms staan ze om halt vijf 's middags gepland. Normaal begin ik dan met melken.' Over zijn toekomst heeft hij al vaker nage dacht. Stoppen met zijn bedrijf zit er nog niet in, omdat dat financieel en belastingtechnisch weinig aan trekkelijk is. Hoewel hij geen hekel aan werken heeft, vindt hij dat wel eens jammer. Toch doet hij zijn uiterste best voldoende aandacht aan zijn gezin te besteden. 'Samen met Riet heb ik één grote passie: zeilen. Daar zijn we allebei hart stikke gek van. We hebben een eigen boot. Daar kunnen we geen lange periodes mee weg, maar regelmatig gaan we toch even het wad of het IJsselmeer op. Een paar dagen zijn genoeg om helemaal ontspannen weer thuis te komen.' Joop Rommets

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7