'Het geheel is meer dan de som der delen' TEXELSE 10 COURANT Honderdjarige positief door het leven 'Het was wel aanpakken, meesterschilder. Je hoefde hem maar ik mopperde niet9 gevestigd aan de Kogerstraat. 'De Meer persoonlijke service op VW-website Geen doorstart Architektenburo Texel VRIJDAG 13 NOVEMBER 2009 niets te vertellen. Een reuzeschil- Cocksdorp was hartstikke leuk, maar in Den Burg had ik het ook prima naar mijn zin. Het was er prettig wonen. We deden gewoon en leefde in ons eigen tempo.' Er kwamen kinderen, kleinkinderen en tenslotte achterkleinkinderen, zodat maandag vier generaties aan het gebak zaten. Mevrouw Toolens- Buys, een tikkeltje hardhorend, maar nog kerngezond, woont al geruime tijd en tot volle tevreden heid in zorgcentrum De Gollards. 'Het is er geweldig, ledereen is even vriendelijk en aardig. Ik zeg maar zo: zoals jij mensen behan delt, zo behandelen ze jou ook.' Ze krijgt regelmatig bezoek, onder meer van kinderen, klein- of ach terkleinkinderen. 'Ik ben altijd blij als er iemand komt.' Dochter Tine ke Siersma-Toolens: 'Mijn moeder is erg gastvrij.' Kleindochter Elisa beth Krugers-Siersma roemt haar positieve levensinstelling. 'Ze heeft een behoorlijk zwaar leven gehad, maar bleef altijd opgewekt.' Oma: 'Dat moet ook wel Wat heb je eraan als je chagrijnig bent?' 'Recreatie' reageert goed op vragenlijst Ook de recreatiebedrijven hebben in groten getale gebruik gemaakt van de gelegenheid om gegevens en wensen aan te leveren voor het nieuwe bestemmingsplan. Rond 77 procent van de sector diende een ingevulde vragenlijst in en vele inzenders gaven te kennen mondeling overleg te willen. De agrarische sector kwam al eerder royaal met gegevens over de brug, waardoor er uiteindelijk een geza menlijke respons is van 70 procent. De gemeente zal de reacties bekij ken en ven/verken in de voorlopige plankaart. Wensen betreffende de mogelijkheden van het plan buiten gebied kunnen nog tot uiterlijk 1 december worden ingediend. Behandeling daarna is met meer mogelijk. Mevrouw Toolens-Buys vierde maandag haar honderdste verjaardag. (Foto Gerard Altijd een positieve levensinstel ling. Dat zegt de familie over Eli sabeth Toolens-Buys, die maan dag honderd jaar is geworden. Wellicht is dat het geheim van deze opmerkelijke Texelse die maandag met kinderen, klein- en achterkleinkinderen haar ver jaardag vierde. Ze werd bedol ven onder de felicitaties, onder meer van koningin Beatrix. De jarige groeide op in De Cocks dorp, als dochter van bakker en winkelier Dirk Buys, die een bak kerij had waar nu het Pangkoek- huis is. 'Ik hielp regelmatig mee. Met sinterklaas bijvoorbeeld spe culaas bakken. Er was altijd drukte en reuring. Het was wel aanpak ken, maar ik mopperde er niet over. Ik hield juist van die bedrijvigheid. Het was gezellig en ik maakte graag een praatje met de mensen.' Temidden van de familie vertelt de honderdjarige over haar jeugd alsof het de dag van gisteren betrof. 'Mijn vader bracht brood rond in de polder Eierland. Hij was gek op me en één keer mocht ik mee. Zo zag ik ook wie er in die grote polder woonden.' In De Cocksdorp woon de ze naast de dokter. 'Frans Hen drik Keidel, medicijnen, doctoran dus en arts stond er op het naambordje. Zijn vrouw was een goede kennis van mijn moeder. Ze kwam regelmatig om een praatje.' Ook als tiener genoot ze met volle teugen. 'Ik deed overal aan mee. Ik volgde dansles en had wel eens een vriendje.' Op haar 23ste trouwde ze met Dies Toolens en verhuisde naar Den Brandweer redt honden uit brand De brandweer heeft dinsdag twee honden gered bij een brand in een woonhuis aan de Midde- landseweg. Daar was een kleine brand in de keuken ontstaan, waarbij veel rook vrijkwam. De twee honden liepen een stevige koolmonoxidevergifti ging op en raakten bewusteloos. De eigenaar wist er een buiten te krijgen, de brandweer haalde de andere uit het huis. De brandweer reanimeerde de dieren in eerste instantie met mond-op-mondbe- ademing en later met perslucht (gewone buitenlucht). Daarna gin gen de dieren met gillende sirenes naar de dierenartsenpraktijk, waar ze aan het zuurstof zijn gelegd. De dieren lagen daar donderdag nog in de hoop dat ze zouden herstel len. Door de vergiftiging waren de rode bloedlichaampjes niet meer in staat voldoende zuurstof door het lichaam te transporteren. Het huis raakte door de rookontwikkeling tijdelijk onbewoonbaar. De bewo ners vonden onderdak bij familie. Zij waren op het moment van de brand niet thuis. Die werd ontdekt door de buren die het opvallend vonden dat het steeds zwarter achter de ramen werd. Er was een stukje vloer in de keuken in brand geraakt. Investeringsfonds bijna een feit De oprichting van de Stichting Toeristisch Investeringsfonds Texel (STIFT) is bijna een feit. Met uitzondering van de fractie Weijers en Texel 2010 was don derdagavond de hele raads commissie Middelen positief. Discussie over de werkwijze van de nieuwe stichting was er nauwelijks. 'Een uniek initiatief, dankzij de samenwerking tussen de toeristi sche sector en de gemeente. In den lande wordt reikhalzend naar deze constructie uitgekeken', vertelde Nel Eelman, die samen met onder anderen Bart Robbers de voorbereidende werkzaamhe den heeft verricht. Het initiatief bestaat hieruit dat de stichting jaarlijks een deel (€408.000,-) van de toeristenbe lasting mag uitgeven aan voorzie ningen die direct ten gunste komen van de toerist. De vrijheid van handelen die de stichting daarbij heeft, stuit sommige critici tegen de borst. Maar wethouder Peter Bakker reageerde zeer enthousiast. 'Hopelijk komt hier mee een eind aan de discussie dat we de toeristenbelasting gebruiken om nieuwe lantaarnpa len te zetten Prijsuitreiking receptenwedstrijd Babs de Haan en Britt van de Berg hebben de receptenwed strijd gewonnen die de biblio theek ter gelegenheid van de Kinderboekenweek had uitge schreven. Woensdag werden de prijzen uitgereikt. De wedstrijd werd gehouden naar aanleiding van het thema van de Kinderboekenweek. Eten en snoe pen in kinderboeken. De twee acht jarige hartsvriendinnen hadden hun lievelingsrecept van appelpoffertjes met ijs en rozijnen ingeleverd. Al prijs kregen ze een taartbon van Echte Bakker Timmer. Op een gedeelde tweede plaats eindigden Myron Coot (7) met een recept van pannenkoekentaart en Imme Koop man (10) met haar tortelini met broccoli. Zij wonnen beiden een boekenbon. Alle inzendingen zijn gebundeld in het Uniek Texels Kinderkookboek, dat in de bibliotheek ter inzage ligt. Interne fouten, personele proble men, een vertrouwensbreuk en het economische tij worden door de directie genoemd als oorzaak van het faillissement van Archite- kenburo Texel. Een doorstart is niet waarschijnlijk. Curator Arthur Sweens heeft drie medewerkers ontslag aangezegd. De basis voor het bedrijf werd op 13 september 1968 gelegd door Jan Visser, die met Nico van Heerin- gen in de Julianastraat een archi- tektenbureau begon. Het kantoor dat hij na een paar jaar zelfstandig voorzette, groeide en verhuisde naar de stolp De Blauwe Tocht aan de Oosterenderweg. Gerard Koorn, Louis Uriot, Dirk Koster en Tjaart Hoeksema die nu zelfstandig zijn, gingen er aan de slag. Daarna keer de Architectenbureau Jan Visser terug naar de Julianastraat. Visser richtte er samen met Alkema Archi- tektenbureau Texel op. Het samenwerkingsverband (dat los van Architectenbureau Jan Vis ser opereerde) richtte zich onder leiding van Lex Annema en Co Vrouwe op renovatie en woningver betering, werkzaamheden die des tijds door de gemeente werden gesubsidieerd. De restauratie van de Goudsberg aan de Bmnenburg en de verbinding van de Lindeboom en het Schoutenhuys kwamen onder meer van de tekentafel. Toen de subsidie op het renoveren van woningen opdroogde, hield het bedrijf rond 1983 op te bestaan als zelfstandig bednjf en werd ingelijfd door het bureau van Visser. De Stichting Dorpsherstel die er uit voort is gekomen en veel opdrach ten verstrekte, bleef wel bestaan. Onder auspiciën van deze stichting werden veel woningen, schapen boeten en andere panden en objec ten gerestaureerd. Het bureau van Visser bleef adviseur van Dorpsher stel. Dat werk kostte hem eerder dan dat het hem geld opleverde, maar gedreven door idealen reken de hij dat tot zijn taak. In de jaren tachtig stagneerde de bouw en in 1984 ging Architectenbureau Jan Visser failliet. Het bedrijf maakte vrijwel direct een doorstart als Jan Visser Texel en vestigde zich aan de Burgwal. Vanaf dat moment brak voor het bednjf, dat later werd herdoopt in Architek tenburo Texel, een voorspoedige penode aan. De nieuwbouw aan de Vogelenzang, de Nikadel, Green- side, de Rabobank, Hotel Opduin, Jan Dirksoord en de Nieuwe Toe komst zijn voorbeelden van projec ten uit de koker van de vooruitstre vende Visser en zijn medewerkers. Het tij keerde na het overlijden van Jan Visser. Het bedrijf werd twee jaar geleden overgenomen door de familie Bergsma uit Friesland. 'Architektenburo Texel was een prachtig bednjf en we hadden mooi werk in portefeuille', vertelt woord voerder Bergsma. Dat het op Texel mis ging, heeft volgens hem verschillende oorza ken. 'We hebben problemen gehad waardoor er een vertrouwensbreuk ontstond. Eind 2008 waren die opgelost. Daarna konden we met een hecht, afgeslankt team verder. Het laatste driekwart jaar hadden we de boel weer op de rit. De uitbreiding van hotel Bornholm op Terschelling werd met succes afgerond. Maar door de economi sche recessie die de bouw hard heeft getroffen, bleven vervolgop drachten uit en viel het tij niet meer te keren.' Een doorstart is volgens Bergsma geen optie. Kousmethode bij vervanging riool Het college laat achthonderd meter riool langs de Pontweg tus sen het Gerritslanderdijkje en de Pelikaanweg vervroegd renove ren. Dat is financieel mogelijk geworden door een nieuwe tech niek om rioolbuizen te vervangen. De gemeente wil de leiding vervan gen met behulp van de zogeheten 'kousmethode'. Volgens die metho de wordt een kunststof kous in het riool uitgerold die door verwarming hard wordt, waardoor een nieuwe rioolbuis ontstaat. Er hoeft niet te worden gegraven, waardoor er veel minder kosten hoeven te worden gemaakt. Volgens het college is het daardoor mogelijk het budget (drie ton) voor de al geplande ver vanging van vierhonderd meter riool tussen de Pelikaanweg en Everstekoog ook te gebruiken voor de achthonderd meter naar het Gerritslanderdijkje. Dat zou anders pas in de winter van 2013 en 2014 worden vervangen. Het werk wordt uitgevoerd door het bedrijf Insitu- form BV uit Zoetermeer dat de laagste inschrijver was. Er kleeft een nadeel aan de kousmethode. Daarbij kan volgens het RIVM sty reen, een vluchtige organische stof, vrijkomen en dat kan een zoete, scherpe stank veroorzaken. Volgens een rapport van de VROM Inspectie levert dat bij kortdurende blootstelling geen gevaar op voor de gezondheid. In het rapport wor den diverse maatregelen beschre ven om overlast te voorkomen. De uitvoerder moet tijdens de uithar- ding van de kous onderdruk in een riool creëren. Als in huis styreen te ruiken is, moeten mensen de kra nen laten lopen en ventileren. Dwangsom tegen afwijkende bouw De eigenaar van een bedrijfspand in Oudeschild moet zijn nieuw- bouwpand in overeenstemming brengen met de bouwvergunning, anders moet hij een dwangsom van €540,- per dag betalen. De afwijkingen hebben vooral betrek king op voorzieningen die te maken hebben met (brand)veiligheid. Toen die bij gemeentelijke controles werden gesignaleerd, vroeg en kreeg de eigenaar vergunning voor de afwijkingen, maar de situatie werd niet volgens deze vergunning en de bouwregelgeving aangepast. Aan de oproep om dat alsnog te doen werd niet voldaan, wat tot het dwangsombesluit leidde. Het wordt een tweeledig gesprek, besluiten we. De directe aanlei ding is haar 25-jarig jubileum, maar het is tevens een mooie kans om aandacht te vragen voor het Iers Festival, dat dit weekend in Artex wordt gehouden en waarvoor zij al sinds het begin in hoge mate verantwoordelijk is. Het is trouwens altijd al lastig het in gesprek met fluitdocent Loes Bakker, muzikale duizendpoot, bij één onderwerp te houden. De gangen van de muziekschool, zoals Artex in ieder geval in gedach ten nog lang zal blijven heten, zijn opvallend leeg en stil. Het is donder dagmiddag en nog te vroeg voor de leerlingen die tussen school- en etenstijd neerstrijken voor de weke lijkse lessen. Doordat het gros van de leerlingen schoolgaande kinde ren zijn, is het overdag rustig. En omdat veel docenten aan de over kant wonen, is het na negen uur - als de laatste boot is vertrokken - weer stil. Dit resulteert in dagelijkse piek uren, terwijl op woensdagmiddag het gebouw bijna uit zijn voegen barst. Toch is het, volgens Bakker, beter dan het in lange tijd geweest is. 'We hoeven nu in ieder geval geen ruimtes meer te delen.' 'Weet je wat er boven zou moeten staan?' vraagt ze, doelend op dit jubileumverhaal. 'Het geheel is meer dan de som der delen. Al weet ik zelf niet zo goed waarom.' Vreemd dat ze dat met in de gaten heeft, want samenspel heeft altijd Bakkers uit zonderlijke belangstelling gehad. 'Alle vormen van samenspel zijn leuk. Als hier iets georganiseerd wordt op het gebied van samenspel, vind ik het interessant.' Dat bleek al uit haar eindlijst van het conservato rium, waar ze een 7 haalde voor techniek, een 8 voor voordracht en een 9 voor samenspel. 'Dat is ook de meerwaarde van het werk op een muziekschool', vindt ze. 'Al die ver schillende mensen, met allemaal verschillende opvattingen, daar kan het alleen maar leuker van worden. Als je veel dingen doet. blijft het bor relen en bruisen. Dat zie je ook bij zo'n Iers of Vlaams weekend. Het duurt altijd een paar dagen voor de mensen die daaraan hebben deel genomen weer met beide benen op de grond staan.' Terugkijkend op 25 jaar dienstver band verbaast Bakker zich er over dat fluitspelen nog onverminderd populair is. 'Ik begon met 11 uur', hennnert ze zich. 'Toen kwam Ber- dien Stenberg en beleefde de fluit echt een hausse. Dat is inmiddels over, maar het aantal leerlingen is toch vnj constant.' En dat terwijl je met een fluit op Texel niet zo heel erg uit de voeten kunt. 'We hebben drie fanfarekorpsen, maar geen harmo nie. Alleen bij DEK zijn fluiten wel kom. En er is ook geen kamermu- ziekensemble meer, maar de fluiten blijven toch komen.' Zelf is Bakker in meerdere ensem bles actief (geweest), een blaaskwin- tet, het trio Dubbel en Dwars en sinds kort speelt ze bij de O'Brannons, maar optreden komt er vaak niet van. Natuurlijk ook omdat ze bij Artex haar handen vol heeft. 'Als alles loopt', telt ze, 'doe ik zeven dingen.' Naast lessen fluit en IMV leidt ze bijvoorbeeld het fortissimo orkest van meer gevorderde leerlin gen, geeft ze Muziekmix aan jongere kinderen en verzorgt ze de lessen cornemuse (doedelzak). Via dat laat ste instrument komen we op haar interesse in de ierse en Vlaamse volksmuziek en de Ierse en Vlaamse festivals. 'Ik ben ooit benoemd tot coordinator wereldmuziek. Dat houdt vooral in dat ik mijn ogen en oren openhoud voor wat er elders gebeurt en kijk of dat misschien naar Texel te vertalen is.' Dat lukt natuurlijk niet altijd. Zo ver zorgt Artex tegenwoordig wel lessen Zumba, maar zou er voor workshops Turkse muziek (elders behoorlijk populair) wel eens te weinig belang stelling kunnen zijn. 'Je kunt niet alles éen op één naar Texel overzet ten, maar we hebben heel goed gescoord met het Ierse festival. Als je kijkt wat er op dat gebied landelijk gebeurt, dan heb je de SVN - de Stichting Volksmuziek Nederland - die cursussen en workshops aan biedt, en Artex. Verder is er vrij wei nig.' Zelf speelt Bakker naast de klassieke fluit de houten fluit, de tin- whistle, cornemuse en uiléan pipes, de Ierse doedelzak. 'Ik ben nu een maal een veeldoener. Ik werk ook graag met lappen stof, met kralen en ik mag ook graag tekenen.' Al komt ze aan dat laatste erg weinig toe, geeft ze toe. Ook het komende Ierse weekend slokt weer veel tijd op. Hoewel er aan de hand van een bekend en beproefd draaiboek wordt gewerkt, zijn er altijd onverwachte dingen. 'Zoals die keer dat er een vliegende storm stond en we bang waren dat de docent uit Noord-lerland het niet zou halen.' Maar tot nu toe is er geen calamiteitenplan nodig geweest en verliep het weekend altijd zonder wanklank. Dat zal ongetwijfeld ook deze keer het geval zijn, als 75 deel nemers (voornamelijk van de over kant) zich dne dagen lang onder dompelen in de Ierse muziek. En hoewel klassiek opgeleid, heeft ook Bakker haar hart verloren aan de volksmuziek. 'Als ik moest kiezen tussen mijn zilveren fluit voor de klassieke muziek en de houten van de volksmuziek, zou de laatste toch mijn voorkeur hebben', antwoordt ze na lang aarzelen. 'Die bespelen vraagt meer kracht, meer middenrif. En het zijn natuurlijk andere mensen. Dat stijve, dat protocol van de oude en klassieke muziek, zo van: zo moet het, want zo doen we het al eeuwen, hoeft van mij niet zo.' Tegen het eind van het gesprek komt er meer leven in het gebouw. 'In de muziekschool in het nooit rus tig', zegt Bakker. 'Ik denk wel eens: wordt het ooit rustig, maar nee, niet dus.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 10