Hele ziel en zaligheid in cadeauwinkel TEXELSE 11 COURANT 'Als ondernemer moet je niet je uren rekenen' Grachtengordel verruild voor Westerslag 'Texelaars zijn zo down to earth' cultuur VRIJDAG 13 NOVEMBER 2009 m Audrey Home en Garden werkte ooit in een bloemenzaak. aan bloemen aan overgehouden.' 'Het klinkt misschien wat raar, maar deze winkel is mijn leven. Een droom die is verwezenlijkt. Ik ben er heel blij mee en trots op hoe het pand eruit ziet. Elke dag komen hier mensen die zeggen: Goh, wat leuk!' We zijn op bezoek bij Audrey Kouwenhoven van Audrey Home en Garden aan de Burgwal. Ze verstaat haar vak. Zelfs de interviewer die zich normaal gesproken niet laat zien in cadeauwinkels, gaat voor de bijl. Niet omdat de gastvrouw daar zo op aandringt, maar omdat de kran tenman nieuwsgierig is hoe ze omgaat met klanten zoals hij die twijfelen wat voor cadeau ze moe- kels hebben wij thuis niet. hoor ik dan. Zelf hou ik ook erg van dit soort winkeltjes. Den Burg heeft een goed winkelbestand en de col legialiteit is groot. Je hebt uitschie ten aanschaffen. Hij besluit de ters. In de Soete Suikerbol, dat i: vrouw des huizes maar eens verrassen. De ogen dwalen door de zaak. Langs beeldjes, bloemen (van zijde), spiegels, schilderijen, hoeden, sieraden, foto's, kopjes en schotels. Net de Winkel van Sinkel, maar dan sfeervol. Oud en modern door elkaar. Zie daar maar eens een keus uit te maken. 'Draagt ze sieraden? Kettingen of armbanden. Is ze donker of blond, is ze romantisch, houdt ze van een strakke indeling?' Een sie raad dan maar. Arm banden heeft ze in vele soorten. De keus valt op een exemplaar met blauwe steentjes. De prijs valt mee. 'Ik heb geleerd dat je kwaliteit moet bieden, maar niet te duur. En een superwinkel. Ze maken het verschil, daar komen mensen voor. Mooi opgeknapte pandjes. Al die ketens, ik begrijp dat ze er zitten, maar ik vind het zonde van Den Burg. Ze halen het eilandbeeld onderuit. Niet omdat ze groot zijn, want een zaak als Mantje is ook groot, maar die is wel mooi. Die ketens met die grote uithangbor den tasten ook het straatbeeld aan. En de gemeente vindt het allemaal goed. Het is jammer dat we niet een schoonheidscommis- niet te groot. Toeristen moeten het sie hebben, zoals op Terschelling. kunnen meenemen. En het moet origineel zijn.' Klanten weten haar zaak, waarvan ze de inrichting romantisch en lan delijk noemt, te waarderen. 'Vooral Duitsers vinden dit leuk. Zulke win- Texelaars op koers regelmatig op Texel. 'Met mijn ouders, die hier een tweede huisje hebben. Ik ben gek op paarden. Dan hielp ik bijvoorbeeld bij de manege van Kikkert. In Santpoort werkte ik in een bloemenzaak en ben opgeleid tot bloemist. Daar heb ik wel mijn liefde aan bloemen aan overgehouden. Het onderne- mersbloed stroomt bij mij door de aderen en ik liep al tijden met het idee wat voor mezelf te beginnen. In 1999 zag ik dit pand te koop staan. Het had een prachtige uit straling. Maar met vier bloemenza- ken was het niet verstandig om er nóg eentje te openen. Ik heb een vakopleiding interieurstyling gevolgd, die toen nog maar een paar jaar bestond en wilde er een mooie en originele woonwinkel van maken. De verbouwing en inrich ting heeft een jaartje geduurd. En uiteindelijk open. Dat was ruim negen jaar geleden.' Het vraaggesprek wordt onderbro ken door klanten die komen rond snuffelen in haar zaak. Niet zelden aangetrokken door de sfeervolle uitstraling, de tafeltjes en andere spullen die ze op de stoep heeft uitgestald. 'Als ik voor elke foto die hier gemaakt wordt geld zou krij gen. hoefde de winkel niet meer open. Ik krijg veel complimenten en een deel van de kijkers stapt ook naar binnen. Meest vrouwen, ik schat zo'n zeventig procent van mijn klanten. Hun mannen kijken wat rond of gaan lékker op een stoel zitten. Ik krijg wel eens de vraag of ik ook een biertje schenk. Het zou mooi zijn als er op het plein een terrasje komt. Ik ben blij met de plannen van Jook Nauta met de Hollebol. Daar wordt het hier een stuk mooier van. Als ik iets mag wensen, hoop ik dat ze de auto's verbannen uit het centrum. Het is hier een drukke winkelstraat en voetgangers schrikken als er een auto komt. Er wordt te hard gereden. En ik hoop dat ze de Groeneplaats een stuk leuker maken. Ik gruwel van het huidige plan, met hoogbouw rond het plein en horeca en win keltjes. Dat kost andere onderne mers straks hun kop. Maak ook het park aantrekkelijk. Geen parkeerplaat sen, maar een mooie omgeving met ruimte voor evenementen. Aan die bijeenkomsten over de herin richting van het centrum heb ik een slecht gevoel overgehouden. We zaten er gewoon voor joker. Bureau Aan de andere kant zijn er ook veel Witpaard was weggegooid geld. toeristen die met z'n allen die ketens induiken. Dat is het tegen strijdige van Den Burg.' Audrey Kouwnhoven (35, afkom stig uit Santpoort) kwam als kind Laat ze Den Burg niet verder ver knallen.' Woorden recht uit het hart van een ondernemer die haar hele ziel en zaligheid in haar bedrijf steekt. 'Ik kredietcrisis dan zo hard toegesla gen? Matser: 'Ik had even niets onder handen en las in NRC een advertentie dat strandpaviljoen Westerslag een medewerker bedie ning zocht. Dat werk is mij niet vreemd, want ik heb dat in mijn studententijd ook gedaan. Ik ben het gewoon gaan doen. Jacomien (Schuiringa van paal 15) haalde me van de boot, ze hadden voor mij een appartement aan het Wezen land en ik reed elke dag op de fiets naar het strand. In Amsterdam had ik niet eens een fiets, alles is daar op loopafstand. Ik woon er al mijn hele leven. Alles is er, je hoeft de stad nooit uit. Op Texel was ik nog nooit geouwehoer, gewoon doen. Ik genoot van de rust en de vnjheid. Back tot basics, zei Jur. Voor som mige Amsterdammers zou een zomertje in een strandpaviljoen geen kwaad kunnen. Gewoon aan het werk.' De strandpaviljoenhouders waren zich er wel van bewust dat ze in de Amsterdamse producent iets bij zonders in huis hadden. 'Jij bent wel een luxepaardje', zeiden ze. Ik kreeg hier de vrijheid om mijn film en theaterplannen uit te werken. Met ons team werken we al gerui me tijd keihard aan de voorstelling Alexander - De Prins die niet wilde, waarvan ik producent ben. Ik heb voor Producent Robert Matser. 'Heb je een strandpaviljoen gekocht?', kreeg de Amsterdam se theaterproducent en filmma ker Robert Matser te horen toen hij kennissen uit de grachtengor del vertelde dat hij van de zomer in een strandpaviljoen op Texel had gewerkt. De ervaringen en belevenissen waren voor de initi atiefnemer van 'Alexander - De Prins die niet wilde' reden deze voorstelling hier in première te laten gaan. Een theater- en filmproducent en regisseur die zichzelf 'createur' noemt en die een zomertje bijklust in een strandpaviljoen. Heeft de Texel, waar het aanbod beperkt is, gekozen omdat ik iets terug wilde doen. Dit is nieuw voor Texel. Ik besef dat ik financieel risico neem. Maar soms moet je je nek uitsteken. Mocht het mis gaan, dan ga ik zonder pardon weer een zomer bij Jur achter de bar. Maar ik heb me redelijk goed ingedekt, dus ik denk niet dat het nodig is.' Alexander - de prins die met wilde met Antonie Kamerling gaat 14 december in première in theater Tivoli op vakantiepark De Krim. Kaarten zijn te verkrijgen bij Nauta Boek en Kantoorvakhandel Lange- veld en de Rooy of tel. 390112. geweest. Ik heb er geholpen met de opbouw van het strandpaviljoen, aan windscher men gehangen en noem maar op. Ik lag in een deuk om mezelf en dacht: dit geloven ze in Amster dam niet. En dat doen ze nog steeds niet. Als ik zei dat ik in een strandpaviljoen werkte, dan zeiden ze: 'In Bloemendaal staat er eentje te koop. Net wat voor jou. Wat kost dat nu, zo'n paviljoen? Het wilde er bij die Amsterdammers met in dat ik er achter de bar stond omdat ik het leuk vond. Ik hou erg van die stad, maar soms kunnen ze wat arrogant zijn. Texelaars zijn down to earth, recht door zee. Geen ben zes dagen in de week open en doe 's avonds de administratie, in- en uitpakken, onderhoud en noem maar op. En dan is er nog de inkoop. Ik verkoop een combinatie van oud en nieuw door elkaar. Oude spullen uit grootmoeders tijd. Dat koop ik op markten, bij parti culieren en noem maar op. Waar precies, dat is mijn geheim. Maar ik ga er regelmatig voor op reis. Bij voorbeeld naar Frankrijk. Sieraden, decoraties en andere nieuwe spul len haal ik overal vandaan. Door de komst van internet is de inkoop een stuk makkelijker geworden, al moet ik wel eerst weten wat voor vlees ik in de kuip heb. De branche is altijd in beweging, trends komen en gaan. Ik zie ze komen en speel erop in. Nu zijn zeepkettingen populair Maar het kan zo weer over zijn. Een groot succes was een multifunctioneel hamertje. Een heel compact stukje gereedschap met een handvat en vier schroevendraaiers.' Ze haalt het tevoorschijn en demonstreert het. Haar werk houdt niet op bij zestig uur in de week. 'Als ondernemer moet je niet je uren rekenen. Geluk kig helpen vader en moeder regel matig een handje mee. Ik zie het nog steeds als mijn hobby, anders zou ik ermee stoppen.' 'Maar ze kan zich ook ontspannen, "s Zomers in mijn strandhuisje en met mijn twee honden. Ik ga elke week met ze naar behendigheids training met Hondenclub Texel. Het is leuk om met dieren bezig te zijn. Tussendoor doe ik aan paardrijden en -mennen. En als het zo uitkomt ben ik vrijwilliger. Geen bestuurs- werk. Ze hebben me vaak gevraagd maar daar kom ik echt met aan toe.' Het gesprek loopt ten einde en de interviewer ziet hoe ze de armband die hij heeft uitgezocht inpakt. De verpakking is origineel, het lintje maakt het af. 'We maken de zakjes zelf, van pagina's van tijdschriften. Elk pakje ziet er anders uit. Als mensen het cadeau krijgen, dan herkennen ze het vaak direct. Dat komt bij Audrey vandaan, zeggen ze dan.' Gerard Timmerman Veldtoertocht Toerclub Taxi 312000 en de toerafdeling van het Helderse HRTC DOK houden zondag 22 november de tweede Texelse veldtoertocht. De deelnemers aan deze tocht zonder wedstrijdelement gaan om 9.00 uur van start bij het terrein van DOK in Den Helder, om met de boot van 9.30 uur op het eiland aan te komen. Daar wordt - bij voor keur op een mountainbike - een grotendeels onverhard parcours gereden, onder meer over de offici ële ATB-route van Staatsbosbe heer. Het hele parcours, dat ook over het strand, door weilanden en duinen voert, is dertig kilometer lang. Deelname kost €8,50, kinde ren tussen 8 en 12 jaar (mits bege leid door een volwassene) betalen €5.-. Het dragen van een valhelm wordt aanbevolen. Deze toertocht is de zesde in een serie van zestien ATB-tochten door heel Noord-Holland. Op 17 okto ber werd ook een tocht op Texel verreden. Wie aan minstens tien tochten meedoet, heeft recht op de trofee. Voor meer informatie: Jan Zijm, tel. 314205 of peter.engelen@quicknet. nl. Kunst Vorige stelling: Het verkopen van gemeentelijk kunstbezit is een goede manier om tekorten aan te zuiveren. Nieuwe stelling: Het overkappen van de parkeerplaats aan de Vogelenzang, zodat een tweede par- keerlaag ontstaat on de capaciteit wordt verdubbeld, is een goede manier om de parkeerdruk in Den Burg te verminderen www.texelsecourant.nl Kerkdiensten Zondag 15 november 2009 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. dienst in De Burght (Binnen- burg), ds. J. Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 11.00 u. ds. L.O. Giethoorn uit Groningen. Den Hoorn: 9.30 u. ds. L.O. Giet hoorn uit Groningen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds, C. der Neder landen, viering Heilig Avondmaal. De Cocksdorp; 11.00 u. ds. C. der Nederlanden, viering Heilig Avond maal. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste- Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vnjdag van 17.00 tot 08.00 uur. Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te knjgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. zr. H. Wouwenaar. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. R. Meeuwsen uit Franeker. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u Weerstand bieden aan de geest van deze wereld; Wacht torenstudie, 11.20 u.. Chnstus' liefde beweegt ons tot liefhebben. De beste vertaling die ooit van de Bijbel kan bestaan, is de mens zelf. (Sint Maarten) ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon en feestdagen van 10.30 tot 11.30 Hulpverlening OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vnjdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www dierenpensiontexel.nl Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild Za. 14 nov. Zo. 15 nov. Ma. 16 nov. Dl. 17 nov. Wo. 18 nov. Do. 19 nov. 04.35 en 17.40 u. 05.50 en 18.56 u. 06.55 en 19.35 u. 07.47 en 20.15 u. 08.25 en 20.47 u. 09.10 en 21.26 u. 09.30 en 21.56 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Maandag 16 novem ber nieuwe maan, woensdag 18 novem ber spnngtij. Zondag 15 november zon op 8.02 uur. onder 16 48 uur. TL \ELSEfe.COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie©texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8! Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Oud papier Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur a de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in r te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 1Noordwester, Duinreep, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoor- wal, aanleunwoningen Gasthuisstraat aanleunwoningen, Gasthuisstraat (van Beatnxlaan tot Pontweg), Zee bries. Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar €39,85 €38,15 Per jaar 77,9C Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Jongerenprogramma 20.00 u Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst: NH-kerk Den Hoorn 11 00 u Vlaswiek; jubileumuitzen ding met oudmedewerkers en een terugblik op de aller eerste uitzending. 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (NL) 14.00 u Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u Sportlokaal 18.00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. De Burght Den Burg 10.45 u. RK-kerk Den Burg Maandag. 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19 00u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18..00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma; met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten metprofes sor De Jager, Irene Maas en Wijkie van den Berg spreken over het ontstaan van Texel. 20.00 u. Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11