'Nieuwe bemiddeling in conflict vuurtoren' 'Taken en ambities tegen licht houden Cjrocn 27warLsJexels in het harL, Schlepers: 'Gebouw staat precies op de goeie plek' texelseScourant Kantoorvakhandel www.uniekwonenoptexel.nl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12424 VRIJDAG 13 NOVEMBER 2009 T E X E LS E^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 ,£a Haar eerste wedstrijd in de klasse M voor springruiters is voor Shirin Schahidi een succes gewor den. Een positieve levensinstelling Dat zegt de familie over Eli sabeth Toolens- Buys, die hon derd jaar werd Elke dag komen hier mensen die zeggen: Goh, wat leuk!' Dat vertelt onder neemster Audrey Kouwenhoven. Een kraanmachinist die zijn eigen geboorte grond afgraaft. Dat gebeurt maar zelden. Het overkwam Ronald Zijm, machinist bij het grondverzetbedrijf van Werner Dros. 'We woonden vroeger in de keet van Rijks waterstaat', wijst hij de plek aan naast de loods van de Connexxion op het Wezen land. De zoon van Rijkswaterstaatman Theo Zijm werd er in 1975 geboren. 'We hadden Het college moet een bemidde lende rol spelen in het conflict tussen de Stichting Texels Muse um en de omwonenden van de vuurtoren. Dat verzoekt Texel 2010 in een open brief aan bur gemeester en wethouders. De omwonenden en het museum leven in onmin sinds de openstel ling van de vuurtoren eerder dit jaar. Een mediationpoging strand de. waardoor de partijen niet meer in gesprek zijn. De buurt klaagt over overlast door bezoekers en heeft de indruk dat er vaak meer dan vijftig mensen in de toren zijn, omdat de-tourniquets bij de ingang nog steeds niet in gebruik zijn Woelmuis Schermutselingen De spectaculaire aftrap van de WD in de verkiezingsstrijd konden de anderen natuurlijk niet op zich laten zitten. Hierbij een overzicht van de schermutselingen. Poster kietelt kampeerboeren, die dat niet zo kunnen waarderen Het CDA geeft zichzelf een prijs voor hun aller-origineelste verkiezingspro gramma. Ahum, zo kan ik het ook. Nee, dan de PvdA. De rooien willen iedereen laten meedenken over hun programma, alweer over wind molens en gratis bussen (gaap). Over de parkeerplaats op de ijs baan in Den Burg hoeft dat niet, daar zijn ze al uit. Verder gaan ze nog verder dan de WD, naar eigen zeggen. De flinkerds willen de ambtenaren laten bevriezen voor de strop van acht miljoen uit IJs land. Dat is heel toepasselijk, maar dat worden zo wel weinig stemmen vanuit het gemeentehuis op de PvdA. Jongens en meisjes, ga zo door! Voer voor Woelmuis (de echte!) genomen. Volgens Poster kan het college er als bemiddelaar misschien voor zorgen dat het voor de bewoners aan de Vuurtorenweg een 'vredige kerst' wordt. De gemeente is bij de vuurtoren betrokken, omdat zij het object huurt van Domeinen en doorverhuurt aan de Stichting Texels Museum. De meningsverschillen tussen de buurt en het museum gaan onver minderd verder. Volgens Richard Goet en Marian Smit heeft het museum recent zonder overleg drie plexiglazen panelen wegge haald die tegen het geluid van boven beschermde. Volgens direc teur Just van den Broek is één plexiglaspaneel weggehaald dat 'Dit gebouw staat precies op de goeie plek.' Aldus reageert Chris Schlepers, eigenaar van het gebouw aan de Abbewaal, op het verwijt van de familie Eelman dat het deels (circa vier centimeter) op hun terrein is gebouwd. Over bouwtekening die volgens archi tect Louis Uriot gebreken ver toont, zegt Bart Jan Boon van Bouw- en Tekenbureau Construc tief. 'De tekening is correct en voldoet.' De aantijgingen van Eelman en Uri ot verschenen vrijdag 30 oktober in de Texelse Courant, naar aanleiding van een zitting van de Bezwaar schriftencommissie. Daarin kwam zijdelings aan de orde dat de gemeente een handhavingstraject voor Schlepers' gebouw aan de Abbewaal is gestart. De opmerking in dat artikel dat uit metingen is gebleken dat het gebouw van Sch lepers deels op grond van Eelman altijd alle ruimte om er te spelen. Toevallig haalde ik dit weekend nog wat foto's van vroeger tevoorschijn. Toen wist ik nog niet dat ik vandaag (woensdag) de boel hier zou moeten afgraven. Wat voor gevoel ik daar bij heb? Geen gevoel eigenlijk, maar het is wel leuk.' De graafwerkzaamheden houden verband met de bouw van een nieuwe loods voor De Bolder. (Foto GaranJ Timmetmoni als extra de aan bestaande glazen panelen was toegevoegd. Volgens de omwonenden wordt ook de opening (was 11.00 uur) vervroegd naar 10.00 uur. terwijl dat niet de afspraak was. Volgens Van den Broek wordt nog bekeken of het een idee is volgend jaar een uurtje eerder open te gaan. Springspektakel Kinderen die lid zijn van een gym vereniging kunnen morgen deel nemen aan het springspektakel in sporthal Ons Genoegen. Het fes tijn wordt georganiseerd door de gymverenigingen van de buiten dorpen. De deelnemers mogen anderhalf uur gebruik maken van de verschillende toestellen. Kinde ren van groep 3 en 4 van 10.30 tot 12.00 uur. kinderen van groep 5 en 6 van 12.15 tot 13.45 uur, oudere kinderen van 14.00 tot 15.30 uur. Burgemeester en wethouders moeten de komende maanden op een rij zetten hoe de gemeente uitgaven kan beperken en inkom sten verhogen. Die omvangrijke opdracht hebben coalitiepartijen Texels Belang, CDA en Groen- Links tijdens de begrotingsraad aan het college gegeven. De ambities en het takenpakket van de gemeente moeten eveneens in het overzicht komen. De coalitiepartijen wilden dinsdag nog niet bepalen op welke fronten de gemeente moet besparen om de komende jaren een tekort in de begroting af te wenden. De inkom sten lopen fors terug doordat het rijk op de gemeentelijke uitkering bespaart. Omdat er nog tijd is na te denken, wil de coalitie een brede heroverweging maken. Rikus Kieft, die namens de drie par tijen het woord voerde, zei dat de heroverweging verstrekkende gevolgen kan hebben op het totale takenpakket en de ambities van de gemeente. Het kan leiden tot het temperen van ambities en het afsto ten van taken. Wat TB, CDA en GL betreft, is alles bespreekbaar, maar dan moeten de ideeën beter onder bouwd zijn dan een lijst met moge lijkheden die het college de afgelo pen weken had voorgelegd. De partijen zeiden de lokale lasten 'zo lang mogelijk uit de wind' te willen houden. De coalitie wilde met nu al meewer ken aan plannen van de WD en de PvdA om met een personeelsstop of bevriezing van de loonsom de kosten in de hand te houden. Kieft noemde dat ad-hocbeleid waarmee de partijen zich op lange termijn in de vingers kunnen snijden. Hij wees erop dat een personeelsstop voor problemen kan zorgen als mensen op vitale afdelingen vertrekken. 'Die plekken moet je dan opvullen met mensen uit de eigen organisatie die je eerst op een nieuwe afdeling moet inwerken. Ik heb geen zin een ondernemer uit te leggen dat zijn aanvraag daardoor langer in behan deling is.' Als voorbeelden van vita le afdelingen noemde hij vergunnin gen en zorg. De opppositie was onaangenaam verrast door de plannen van de coalitie. Zij kregen het gevoel dat Cocksdorp natste en droogste plek is gebouwd, wekt onbedoeld de indruk dat het de gemeente is die dit geconstateerd heeft. Dat is niet het geval. Het was Uriot die deze opmerking tijdens de zitting plaats te. Schlepers stelt dat zijn gebouw wél degelijk goed staat. 'Als ze zekerheid willen, moeten ze het kadaster er bijhalen.' Volgens Sch lepers kan hooguit de regenafvoer boven het terrein van zijn buurman zijn gemonteerd. 'Dat is eenvoudig te verhelpen.' Cartoon Op dinsdag 3 november verscheen een cartoon van Josephine in de Texelse Courant, onder de kop 'Gevelspecialisme met naschleep; lap bouwregels aan laars', waarin de suggestie wordt gewekt dat het bedrijf op meerdere terreinen de regels overtreedt. Deze interpretatie is voor rekening van de cartoonist en met gestoeld op door de redac tie aangetoonde feiten. Zo is er wel Met 1.108,6 millimeter regen was de Kikkertstraat in De Cocks dorp in 2008 de op één na natste plek van Nederland. Maar in de hele maand oktober van dit jaar mat Peter van der Gracht slechts 35,9 millimeter. Daarmee was De Cocksdorp in oktober de droogste plek in Neder land. Van der Gracht meet de hoe- Kronen uit IJsland Wethouder Peter Bakker heeft het eerste 'geld' uit IJsland binnen. De wethouder vertelde tijdens de begrotingsraad een anonieme brief te hebben gehad met daann dertig IJslandse kronen. De brief ging gepaard met de tekst moed te houden. 'De rest komt ook wel', aldus de brief. asbest verwijderd, maar Schlepers overlegde de redactie een rekening waaruit blijkt dat het asbest door een erkend bedrijf is verwijderd. Ook de kreet 'Pool-politie' berust niet op feiten die de redactie heeft aangetoond. Er hebben wel Polen aan het gebouw gewerkt, maar uit een rekening en navraag blijkt dat deze er rechtmatig aan het werk zijn geweest. Bij de politievoorlichting is niets bekend over een verband tus sen Polen en politie. De bewering 'foute tekening' is volgens Bart Jan Boon misplaatst. 'De tekening is correct, de bouw is uitgevoerd bin nen de geboden vrijheden, zoals ondermaat en het gebruik van gelijksoortige materialen Boon is niet de maker van de tekening, maar heeft deze tekening in opdracht van de Schlepers getoetst. Verder heeft de redactie niet kun nen constateren dat sprake is van 'clandestiene garageverhuur', zoals in de cartoon gesteld. De cartoon had op deze manier niet in de krant mogen verschijnen. De redactie biedt hiervoor excuses aan. veelheid neerslag elke morgen en geeft dit door aan het KNMI. In dit jaar viel er tot en met 1 november bij hem in de tuin 500 millimeter. Aanzienlijk minder dan vorig jaar, toen er in dezelfde periode 900 millimeter naar beneden kwam. In de maand november was de stand tot woensdag 68.4 millimeter. 'Iets beneden het gemiddelde', aldus Van der Gracht. Intochten Sint De redactie verzoekt mensen die Sinterklaasintochten organiseren uiterlijk maandag 10.00 uur door te geven hoe laat en waar de intoch ten worden gehouden. Dinsdag 17 november wordt een overzicht in de krant meegenomen. Doorgeven kan via redactie@texelsecourant.nl of tel. 362620 hun bijdragen er weinig meer toe deden. Alfred Schaatsenberg (PvdA) vond het schaamteloos, Gerard Weijers (eigen lijst) zei dat de coali tie zich door angstgevoelens liet leiden en Gerbrand Poster (Texel 2010) vond het nietszeggend. Kieft zei die uitspraak 'veelzeggend' te vinden. Hij reageerde geprikkeld op een opmerking van Jos de Wolf (WD) dat de coalitie de zaken 'op zijn gemak' gaat bekijken. 'Dit wordt keihard werken', aldus Kieft. De coalitie heeft het college opge dragen binnen dne maanden (dus vóór de verkiezingen) een voorlopi ge rapportage van de brede her overweging aan de commissie Mid delen te geven. Bedoeling is dat vervolgens in de loop van 2010 besluiten genomen worden voor de begroting van 2011 www.speedheat.nl In samenwerking met de Texelse Courant houdt de Stichting Welzijn Ouderen Texel zondag 10 januari een Texelse Nieuws- en Kennis quiz. Vooruitlopend daarop wordt wekelijks in de krant een vraag gepubliceerd. Het antwoord kan gestuurd worden naar swot@texel. com; goede inzendingen komen in aanmerking voor een leuke prijs. De vraag van deze week is een citaat. Wie zei dit jaar in de Texelse Courant 'Als iemand hulp nodig heeft, dan geven we die'? Lokale lasten niet omlaag De lokale lasten gaan volgend jaar toch niet omlaag. Dat heeft een meerderheid van de politie ke partijen besloten in de begro tingsraad. Het college wilde de belastingen in 2010 met 1,75 procent verlagen, omdat er vorig jaar iets teveel is geheven. Toen werd een trendma tige verhoging van 4 procent toe gepast, maar dat was bij nader inzien te hoog. Het plan ontstond het teveel geïnde geld terug te geven, omdat volgens het college programma de lasten alleen aan de inflatiecorrectie mogen worden aangepast. Texels Belang. D66, GroenLinks, PvdA en CDA haalden het voorstel van tafel. Zij vonden het vreemd de belastingen in 2010 te verlagen in de wetenschap dat ze in 2011 waarschijnlijk toch weer omhoog gaan. Dat betekent in de praktijk dat in 2010 jaar vrijwel hetzelfde wordt geïnd als dit jaar en de gemeente een voordeel van circa twintigduizend euro heeft. De musea, de bibliotheek, Artex, Pharos en de SWOT knjgen in 2010 ook hetzelfde als dit jaar. Het college had de verlaging van 1,75 procent eveneens in de subsidies aan die organisatie willen doorvoe ren, maar daar zien de partijen ook vanaf. Artex had protest aangete kend tegen die verlaging. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): LenR Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bewoners van de 99 in Den Burg gaven woensdagmid dag het start schot voor de renovatie van hun woningen. 2 BOUWKAVELS (600/650M*) DEN BURG

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1