Claim €8 miljoen in handen rijk gelegd 'Geld IJsland is dubieuze claim' Nog geen uitbreiding voor kampeerboeren Weinig animo voor parkeren ijsbaan TEXELSE 5 COURANT JWJt VRIJDAG 13 NOVEMBER 2009 Alsnog mes in subsidie Flora Schipbreuk- en juttersmuseum Flora krijgt vooralsnog één jaar een subsidie van €45.000,-. Een meerderheid in de raad heeft een streep gezet door plannen om Flora structureel subsidie te ver strekken. Besloten is, op voorstel van de PvdA, Flora volgend jaar éénmalig subsidie te geven uit de algemene reserves. Diverse partijen stelden dat het schipbreuk- en juttersmu seum eerst aan het museumbeleid van de gemeente moet voldoen, voordat het voor structurele subsi die in aanmerking komt. Jos de Wolf (WD) was teleurge steld. Volgens hem lijkt het erop dat de raadsmeerderheid alsnog is teruggekomen op het in april geno men besluit Flora jaarlijks subsidie te geven. Dat besluit stond al snel ter discussie, omdat tijdens de stemming twee raadsleden van de coalitie afwezig waren en één raadslid per abuis vóór stemde. Het college haalde de angel uit de discussie door te stellen dat de raad dat besluit nooit had mogen nemen, omdat de subsidieverle ning een bevoegdheid van het col lege was. Burgemeester en wethouders zet ten de subsidie aan Flora vervol gens als structureel in de begro ting, maar schaarden zich tijdens de raadsvergadering achter het plan van de PvdA. Een meerder heid van de partijen heeft moeite met de subsidie, omdat Flora jaren geleden had toegezegd geen aan vraag in te dienen. De Wolf en Frans Visman (D66) willen zich ervoor inzetten dat Flora alsnog jaarlijks subsidie krijgt. Visman: 'Ze verdienen het.' Camerawagen legt eiland vast De komende tijd rijdt er weer een camerawagen van het bedrijf CycloMedia uit Waardenburg over het eiland om foto's te maken. In opdracht van de gemeente wor den panoramafoto's van 360 gra den gemaakt. De wagen stopt daarvoor om de paar meter. De beelden worden vastgelegd in een databestand. De gemeente wil de foto's gebrui ken voor de inventarisatie van de buitenruimte, de afhandeling van vergunningaanvragen en het beant woorden van vragen van inwo ners. Woontij start renovatie 99 De renovatie van de 99 in de omgeving van de Tjakkerstraat in Den Burg is begonnen. Bewo ners van de in 1972 gebouwde huizen onthulden daarvoor woensdagmiddag een groot bouwbord langs de Bernhard- laan. De Stichting laat de komende maanden de badkamers, keukens en toiletten van de 99 huizen reno veren. Bewoners kunnen zelf aan geven hoe ze het willen hebben. In de Tjakkerstraat is een voorbeeld woning ingencht, waar ze kunnen zien wat mogelijk is. De werkzaamheden worden uitge voerd door Installatie Groep Texel (een samenwerking van CVI, de VEM en VTI) en bouwgroep Dijkstra Draisma uit Friesland Zij waren het goedkoopst bij de inschrijving. De 99, de enige huizen op Texel met blokverwarming, zijn in beeld om bioverwarming te krijgen via een houtgestookte kachel, maar voor lopig blijft de huidige ketel zijn werk doen. Volgens directeur Jan van Andel van Woontij wordt het water in de keukens straks ook door de col lectieve verwarming verhit. Dat gebeurt nu nog met geisers, maar dat raakt uit de tijd en kan gevaar lijke situaties opleveren. Van Andel liet weten dat de renovatie één van de grotere projecten van Woontij is waar een paar ton mee is gemoeid. Naast de 99 worden ook 21 huizen in Den Hoorn en Oosterend opge knapt. Na lange tijd van nieuw bouw zet Woontij de komende tijd in op renovatie van bestaande woningen. Toestemming lijkt in de lucht te hangen, maar vooralsnog krijgt uitbreiding bij kampeerboeren onvoldoende steun in de gemeenteraad. Een initiatiefvoorstel van Texel2010, D66 en PvdA om het aantal kam- peereenheden te laten groeien van tien naar vijftien redde het dinsdag niet. Texels Belang, CDA, Groen- Links, WD en Fractie Weijers wil den wachten op voorstellen die wethouder Nico Kikkert (grondge bied) begin volgend jaar presen teert. De wethouder raadde de politieke partijen af om vooruitlopend daar op alvast met een initiatiefvoorstel te gaan regeren. Kikkert wilde het stuk van de drie oppositiepartijen wel gebruiken bij de plannen waar hij aan werkt. Hij liet weten ook nog met de kampeerboeren te gaan praten. PvdA, Texel2010 en D66 vinden dat boeren die al tien kampeereen- heden hebben er vijf bij moeten krijgen. Kampeerboeren die niet voldoen aan criteria die in 2006 zijn vastgesteld, moeten hun eenheden inleveren. De gemeente moet daar, actief op handhaven. De eenheden die daarbij vrijkomen, moeten ten goede komen aan veertien boeren die op een wachtlijst staan. D66, PvdA en Texel2010 willen hen in eerste instantie telkens vijf eenhe den toewijzen. Een eenheid staat gelijk aan drie bedden. In totaal zijn 3000 slaapplaatsen gemoeid met kamperen bij de boer. Gerbrand Poster (Texel 2010) vond het jammer dat de meerderheid nog met met uitbreiding wilde instemmen. 'Duizend plekken voor auto nodig' Den Burg heeft minimaal dui zend parkeermogeiijkheden nodig op plekken dichtbij het centrum. Dat stelde Frits Lange- veld in de discussie over het parkeerplan voor Den Burg. Langeveld heeft moeite met een berekening van de gemeente dat er 440 nieuwe parkeerplaatsen nodig zijn. Die berekening dateert uit 2004 wat volgens Langeveld betekent dat die extra plekken er allang hadden moeten zijn. Volgens hem wordt er geen reke ning mee gehouden dat inmiddels 60 parkeerplaatsen in de Thijssel- aan en omgeving zijn verdwenen Ook wordt voorbij gegaan aan cij fers van TESO die de komende jaren een blijvende groei van auto's op het eiland aankondigen. Lucas en Donna de Smidt en Sieme Boomstra waren enkele van de kinderen die woensdagavond tijdens Sint-Maarten met lampionnen langs de deuren trokken om liedjes te zingen. Bewoners van de 99 in Den Burg gaven woensdagmiddag officieel het startschot aan de renovatie van hun woningen door een groot bouw bord aan de Bernhardlaan te onthullen. De bewoners kunnen de hui zen naar eigen wens laten aanpassen (zie artikel). Texel had de resterende €6,4 mil joen van de €8 miljoen in IJsland meteen als verlies in de begro ting moet opnemen. Dat stelde Gebrand Poster (Texel 2010). Hij heeft er geen vertrouwen in dat het gemeente, provincie en rijk lukt het geld terug te halen. Poster vond dat de claim in IJsland als 'dubieuze vordering' moet wor den beschouwd, wat inhoudt dat er ernstig rekening mee wordt gehouden dat de vordering niet slechts gedeeltelijk wordt geïnd. De voorman kreeg geen enkele steun. Jos de Wolf (WD) vond het merk waardig wat zijn voormalige frac tiegenoot deed. Hij wees erop dat de gemeente onder curatele van Er tekent zich een politieke meerderheid af tegen parkeren op de ijsbaan. Besluiten werden tijdens de begrotingsraad echter nog niet genomen. Een motie van de PvdA om de ijs baan bij voorbaat uit het ter inzage liggende parkeerplan Den Burg te houden, kreeg onvoldoende steun. Texels Belang en CDA vonden het verstandiger te wachten op de zienswijzen die worden ingediend, voordat ze uitspraken doen. Groen- Links hield de steun ook nog even het rijk komt als de €6,4 miljoen als verlies wordt ingeboekt. Gemeen ten die onder curatele staan, zijn verplicht hun lokasten lasten te verhogen en dat kon volgens De Wolf niet de bedoeling van Poster zijn. 'Dan treft u de bevolking.' Poster zei dat te beseffen, maar hield vast aan zijn opstelling. Hij vond het belangrijk dat het college onder toezicht komt te staan. Rikus Kieft (GroenLinks) verweet de fractie van Texel2010 zelf dubi eus bezig te zijn. Hij was gepikeerd over de beschuldiging van Texel 2010 dat burgemeester en wethou ders geen goede voorstelling van zaken geven over de €8 miljoen, de daadkracht missen het financiële debacle zelf op te lossen, aan cre atief boekhouden doen en het pro- op zak, maar Henny Festen liet weten dat GroenLinks wel moeite heeft met parkeren op de ijsbaan. 'Volgens ons ligt het probleem ook meer aan de andere kant van Den Burg.' Het ging Festen te ver om de ijsbaan als de 'groene long' van Den Burg te beschouwen, zoals vaker is gezegd en ook in de motie van de PvdA werd geschreven. "Kijk eens naar wat voor een omge ving we wel niet wonen.' Gerard Weijers (Fractie Weijers) en Ger brand Poster (Texel 2010) konden met de motie instemmen, maar bleem op het bordje van een vol gend college neerleggen. Er ontstond een wat nare sfeer toen Poster Kieft voor de voeten wierp dat hij hem 'aan het demoni seren was'. Wethouder Bakker liet weten dat Poster niet de gehele wereldcrisis in de schoenen van het college kan schuiven, nadat hij zijn wantrouwen in de pogingen van het rijk om het geld terug te halen had uitgesproken De advo caten die de gedupeerde overhe den begeleiden, kregen eveneens onderuit de zak. 'Dat zijn mannen in hippe pakken die even geld in hun eigen zakken komen steken.' Willem Vlas (Texels Belang) vond dat Texel2010 de plank volledig missloeg, Marijke Eelman (CDA) stelde dat Poster een overbodige motie had ingediend en Gerard Weijers (Fractie Weijers) vond dat hij het allemaal wel erg zwart inzag. Frans Visman (D66) opperde, na de uitleg van wethouder Bakker over de samenwerking met het rijk, rus tig af te wachten wat er verder komen gaat. hadden moeite met het plan van de PvdA een verhoging in de vorm van een eiland op de ijsbaan aan te brengen. Dat plan verdween zon der enige moeite uit de motie. Een voorstel van Texel 2010 om de parkeerbelasting af te schaffen en de gederfde inkomsten via een verhoging van de toeristenbelas ting op te vangen, werd evenmin aangenomen. Ook hiervoor gold dat meerdere partijen het wel met de inhoud eens waren, maar de timing verkeerd vonden. 'Afschaf fen van de parkeerbelasting staat ook bij Texels Belang hoog in het vaandel', aldus Willem Vlas, 'maar het parkeerplan ligt nog ter inzage, dus we geven nu nog geen steun.' Rikus Kieft (GroenLinks) vond dat de zaken in een breder verband moesten worden bekeken. Texel heeft de claim van de €8 miljoen in IJsland in handen van het rijk gelegd. De vordering is gekoppeld aan een voorschot van €1,3 miljard dat IJsland de komende jaren aan de Neder landse staat moet terugbetalen. Dat maakte wethouder Peter Bak ker bekend in de begrotingsraad. De gedupeerde gemeenten en de provincie Noord-Holland hebben recent met de ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken om tafel gezeten om samen op te trekken. Dat gebeurde naar aanlei ding van een uitspraak van de Raad van State dat minister Wou ter Bos (Financien) de gedupeerde gemeenten vorig jaar ten onrechte heeft verhinderd hun geld te vorde ren. Volgens Bakker is het verstandiger samen met de landelijke overheid op te trekken, dan op lokaal niveau te proberen het geld terug te halen. Minister Bos heeft met de IJsland se regering afgesproken dat uiter lijk 2024 het geld moet zijn terug betaald, inclusief 5,5 procent rente. De eerste zeven jaar hoeft IJsland nog niks te betalen, de acht jaren daarna moet gedokt worden. Het IJslands parlement heeft daar in augustus morrend mee ingestemd. Nederland schoot vorig jaar €1,3 miljard voor, zodat IJsland gedu peerde spaarders van Landsbanki deels schadeloos kon stellen. De stand van zaken is nu dat de gedupeerde gemeenten op advies van advocatenkantoor Stibbe 20 procent van de uitstaande vorde ringen als verlies hebben inge boekt. Voor Texel gaat het om €1,6 miljoen. Dat bedrag is gedekt door een aantal meevallers in de gemeentelijke begroting. De gemeente beschouwt de €1,6 mil joen nog niet definitief als verloren, maar er wordt wel serieus rekening mee gehouden. Bedoeling is dat van de resterende €6,4 miljoen zestig procent in contanten wordt uitbetaald en twintig procenten in obligaties en aandelen van een nieuw opgerichte Landsbanki. Het beheer van die waardepapieren willen de ministeries en de gedu peerde lagere overheden geza menlijk ter hand nemen. Bakker: 'Gemeenten mogen vol gens de Wet Financiering Decen trale Overheden eigenlijk geen aandelen in bedrijven hebben, maar voor deze situatie is een uit zondering gemaakt.' De obligaties in plaats van contant geld moeten ervoor zorgen dat IJsland financi eel de ruimte houdt in ieder geval terug te kunnen betalen. Bakker: 'We kunnen de laatste kroon daar wel weghalen, maar dan loop je het risico dat ze in kabeljauw en stok vis moeten uitbetalen.' Bedoeling is dat de aandelen op een gegeven moment ook te gelde worden gemaakt. Het rijk heeft harde voorwaarden aan de terugbetaling gekoppeld. Als IJsland niet terugbetaalt, stemt Nederland (samen met Engeland en Duitsland) niet in met de toetre ding van IJsland tot de Europese Unie, tot noodfondsen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en blokkeert het de komst van de euro in IJsland. De TX38 Branding van de firma Betsema bracht vorige week een complete schedel van een dwergvinvis aan land. Het schip deed deze bijzondere vangst, samen met de nodige nbben en wervels, op de Kalverbank, zo'n 175 kilometer ten noordwesten van Texel. Volgens walviskenner Adrie Vonk betreffen het resten van een volwassen exemplaar van zo'n negen meter lengte. (fmosmko»^ Francme Giskes, aankomend burgemeester, was dinsdagavond al aanwezig in de raadzaal om de begrotingsraad te volgen. Giskes wordt vnjdag 20 november als burgemeester geïnstalleerd. Gerard Kruithof was dinsdag één van de deelnemers aan de mode show die dinsdag bij de beurs voor mantelzorgers en chronisch zie ken in Stayokay werd gehouden. De show werd verzorgd door een groep Texelaars, van wie diversen met een handicap of beperking. De beurs, die voor het eerst werd gehouden, was een succes.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5