té TEXELSE 9 COURANT Oude Texelse' pot duikt op in boek 'Een vermoeiende dag, maar ik mag dat wel' VRIJDAG 13 NOVEMBER 2009 Een afbeelding van een minstens vier eeuwen oude pot, die vijftien jaar geleden werd opgegraven op de Schans, is opgenomen in het archeologische naslagwerk Diemen in het land van Amstel. Het betreft een zogenoemde jydepot, gemaakt in Jutland in Denemarken. De foto van de pot, die in Tusse de Banke staat, werd enkele jaren geleden genomen door de partner van Mathilde Jansen. Haar vader, Gelein Jansen, was in 1994 betrokken bij opgravingen op De Schans. Nieuwsgie rig naar meer bijzon derheden stuurde ze de foto naar één van haar collega's van het Meertens Insti tuut, die werkzaam was in de archeolo gie. Nu duikt de foto - samen met een overzichtskaartje van vindplaatsen - dus op in Diemen in het land van Amstel, een boek over archeolo gische vondsten in Diemen en omge ving. Jydepot betekent let terlijk 'jutse pot', wat volgens auteurs Pieter van Reenen en Vivi Jensen dus inhoudt dat de term buiten Jutland moet zijn bedacht. Belangrijkste kenmerk is dat zulke potten van klei waren gemaakt en niet werden gegla zuurd. Omdat ze - in tegenstelling tot potten van sommige metalen - geen bijsmaak en giftige stoffen afgaven, werden ze vooral gebruikt voor het wecken en lang bewaren van gekookt voedsel. De potten werden niet gemaakt op een draai schijf, maar met de hand opge bouwd en uitgeklopt en bovendien niet gebakken in een oven, maar in een bouwsel van graszoden en heideplaggen, met zo min mogelijk toevoer van zuurstof. Voor zover bekend werden de potten vooral op het Deense platteland vervaar digd door vrouwen en meisjes, in plaats van door ambachtslieden in werkplaatsen in de Deense steden. De auteurs merken op dat jydepot- ten 'in zeer hoge mate het stiefkind van archeologisch onderzoek' zijn geweest, omdat ze er grauw en donker uitzien en met kunnen con curreren met de mooie kleuren van geglazuurde waar. Verreweg de meeste resten van jydepotten in Nederland zijn in de kustprovincies en het gebied van de grote rivieren aangetroffen, waaruit kan worden geconcludeerd dat ze per schip zijn geïmporteerd, waarschijnlijk door Deense schip pers. Waneer ze precies zijn gemaakt, is moeilijk te zeggen. De schrijvers dateren de 'overgangs periode' van ander keramiek naar jydepotten in de loop van de vijf tiende eeuw. De potten werden zo populair omdat het weinig kostte om ze te maken, ze minder snel braken in gebruik en bij vervoer en uitstekend geschikt waren voedsel in te bewaren. In Nederland wer den de potten vooral gebruikt tus sen 1575 en 1790. De 'Texelse' pot werd samen met ander aardewerk - waaron der diverse andere potten- gevonden tij dens archeologisch onderzoek op De Schans. Dat werd op 18 en 19 juni 1994 verricht door de (pro fessionele) werkgroep Archeologie en Monu ment, die werd bijge staan door vrijwilli gers, onder wie diverse Texelaars. De pot lag in een flink aantal scherven - wat de reconstructie las tig maakte - en is lange pootjes relatief oud, wat ook blijkt uit de pootjes aan de onderkant, die 5 tot 6 centimeter lang zijn, 2 of 3 centimeter meer dan de nieuwere modellen. Vrij zeldzaam is ook de lange steel, waar normaal een oor zat. Een precieze datering is moei lijk te geven. De put waar de pot werd gevonden, "werd vermoedelijk tussen 1610 en 1620 volgestort. De pot wordt momenteel tentoon gesteld in de etalage van de Histo rische Vereniging in Tusse de Ban ke in Den Burg. VltMsn ooven v Geheugen Wat ik zeggen wou Jubileumboek Flying Focus Onder de titel Vliegen boven Vis sers geeft Herman IJsseling van Flying Focus een bloemlezing uit 25 jaar luchtfotografie van de Nederlandse visserij. In het jubileumboek ook enkele foto's van Texelse kotters en een in 1992 gemaakt foto van de hele vloot voor de kust van Oudeschild. Her boek bevat ruim honderd foto's op het formaat 21x30 cm en kost €29,50. /Weblog tingsvergadering geopend, om daarna het woord over te dragen aan de technisch voorzitter. Er is heel wat afgepraat over de begro ting, de wijzigingen, moties en amendementen. Maar rond half elf waren we klaar. Ik heb de vergade ring weer gesloten. Dan nog even napraten met elkaar. Rond half 12 was ik weer thuis. Anneloes had ook vanavond 10- minutenavond. Ze was om tien uur weer thuis en heeft via de radio nog een klein stukje meegeluisterd. We hebben elkaar niet veel gezien vandaag, want om half 8 vanmor gen ging ze al naar school. Al met al een drukke, vermoeiende dag. Maar ik mag dat wel. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield D66-raadslid en waar nemend raadsvoorzitter Frans Visman een week lang een weblog bij. Over afstoffen en stofzuigen, kapper Prins, de begrotingsraad en de plafonds van de doopsgezinde kerk. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Na vier dagen van commissiever gaderingen bij de gemeente is vrij dag een rustige dag. In de ochtend heb ik, zoals elke vrijdag, huishoudelijke werkzaam heden verricht, zoals afstoffen en stofzuigen. In de Doopsgezinde kerk is de aannemer bezig om onder de 'kraken' de plafonds te vervangen. Overleg gevoerd over de uitvoering en de voortgang van het werk. Ook overleg gevoerd met onze technische man op gebied van telefoon, kabels ed. over de ver binding van de kerk mei Radio Texel. Het oude systeem is weg gehaald, zodat er nu echt iets moet gebeuren om bereikbaar te blijven. Politieke stukken doorgenomen, mails gelezen. (Zaterdag) Vanmorgen kwam er een jonge scout om ons speculaas te verko pen. Zoals de meesten van u wel weten, werkt mijn vrouw, Anneloes, op de openbare basisschool De Bruinvis in Oudeschild. De scout is leerling van de Bruinvis, dus de speculaas is natuurlijk gekocht. Donderdag is de najaarsledenver gadering van de Doopsgezinde Gemeente Texel voor alle leden en belangstellenden. We beginnen met een maaltijd samen. Om te weten wat we bij de cateraar moe ten bestellen, is opgeven nodig Er zijn nu rond de 60 opgaven voor de maaltijd. Later op die don derdagavond vertelt prof. De Jager over de plaats van de mens in het heelal. (Zondag) Vanmorgen zijn we rond half 10 naar de Doopsgezinde Vermaning in de Kogerstraat gelopen. Om 10 uur begon de dienst. Onderwerp: de openstelling van de grens tus sen Oost- 'en West- Berlijn. Na de dienst heb ik nog even gesproken met een oud-schoolgenoot van de openbare school in Oosterend die ik al sinds eind jaren '50 niet meer had gezien. Altijd leuk, zo'n ont moeting. Tijdens het koffiedrinken na de dienst zijn vast wat zaken voor de ledenvergadering van don derdag besproken. Rond 12 uur waren we weer thuis. (Maandag) Vanmorgen ben ik naar de kapper geweest. Ik ga al sinds jaar en dag naar kapper Prins. Daar word ik prima geknipt. Daarna heb ik een rondje over de markt gelopen. Ik ben door diverse mensen aange sproken over de bezuinigingen en het parkeren. Overleg gevoerd op het gemeentehuis met de raads- griffier over de begrotingsraad van morgen. Wellicht komt er nog een amendement of begrotingswijzi ging van D66. Ook andere partijen zijn druk bezig met de begrotings raad, bleek wel toen ik op het gemeentehuis was. Om 4 uur vanmiddag begon het PEO, het periodiek economisch overleg, tussen afgevaardigden van TVO en gemeente. Wethouder Kikkert en diverse betrokken amb tenaren waren daarbij aanwezig. Ook de raadsleden worden uitge nodigd. Het was een constructieve vergadering. Om kwart voor 6 was ik weer thuis. We hebben snel gegeten, want Anneloes had 10- minutenavond in Oudeschild en moest al om half 7 weg. (Dinsdag) Vandaag heb ik veel telefoontjes ontvangen over de begrotingsraad. Er zijn diverse moties en amende menten in de maak. Rond half 4 ben ik naar het gemeentehuis gegaan voor een vooroverleg met de technisch voorzitter van van avond over de procedures. Om 5 uur kwamen daar andere fractie voorzitters bij. In De Lindeboom hebben we gegeten. De nieuwe burgemeester was ook aanwezig. Om zeven uur heb ik de begro- (Woensdag) Vandaag kwamen er diverse, voor mij positieve, reacties op de begro tingsraad van gisteren. Persoonlij ke, per telefoon en per mail. We hebben de kerk vanmiddag klaargemaakt voor de vergadering van morgenavond. Met een aantal broeders hebben we de schragen van boven gehaald, geplaatst en van damastpapier voorzien, zodat een ieder morgen aan tafel kan zit ten tijdens de maaltijd. Ook is er weer een aanmelding en een afbe- richt gekomen voor morgen. Al voor vijven kwamen de eerste kinderen met een lampion aan de deur. Vanaf half 6 kwamen er meer. In totaal kwamen rond de 20 kin deren zingen van Sint Maarten, waaronder vier van Oudeschild, die speciaal kwamen om bij juf te zingen. Erg leuk. De week van... Jan van Andel Jan van Andel is de volgende blog- ger in de serie De week van.Hij is directeur van Woontij en van Pha ros en voorzitter van de VW. Deuren kwamen uit De Voortuin De bedsteedeuren die in de krant van dinsdag 3 november werden afgebeeld, zijn afkom stig uit De Voortuin aan de Vliestraat in Oosterend. Dat bleek uit de informatie die Wilma Eelman al direct na het verschij nen van de krant van verschil lende kanten bereikte. De deuren werden bij een verbou wing in 1966 door de toenmalige bewoners, de familie Drijver, uit het pand gesloopt en aan het Texels Museum geschonken. Volgens een verhaal dat in de fami lie circuleerde, waren de deuren afkomstig uit een gesloopt schip, wat volgens Eelman om nader speurwerk vraagt. 'Het zijn dus nu al deuren met een verhaal en dat verhaal wordt te zijner tijd mis schien nog interessanter', laat ze de redactie weten. Inmiddels zijn die deuren via Eco- mare van het Texels Museum bij het Maritiem en Jutters Museum terecht gekomen; wat gezien de genoemde achtergrond een goede bestemming is. Oud-leerlingen De Vereniging van Oud-leerlingen heeft het stuk Neem je zuster in de maling van Delia Groenendijk in studie genomen. De uitvoenng van de criminele komedie moet nog worden gepland. Onderdak bij Staatsbosbeheer In de expositiezaal van het bezoe kerscentrum van Staatsbosbeheer bij Ecomare wordt zondag 15 november van 11.45 tot 14.45 uur informatie gegeven over de huis vesting van dieren en hoe hier met eenvoudige middelen resultaat is te behalen. Zo kunnen bezoekers een bijenho tel maken. Daarmee kunnen wilde bijen worden overgehaald in de tuin een nest te bouwen. In veel tuinen is namelijk wel volop voed sel aanwezig, maar ontbreekt een nestplaats. Met een bijenhotel is daar verande ring in te brengen. Ook wordt infor matie gegeven over geschikte nestplaatsen voor egels, vleermui zen en vogels. Vergadering ANBO De afdeling Den Burg van de ANBO houdt woensdag 18 november een bijzondere ledenvergadering in de kantine van de brandweer aan de Pontweg. De vergadering begint om 14.00 uur. na afloop wordt een rondleiding gegeven. Het valt niet mee je mond te hou den als de politiek voor het gemak vergeetachtig is en doet alsof leu ke ideeën alleen uit het gemeente huis kunnen komen. Als bestuurs lid van Horeca Nederland heb ik mdeer dan vijftien jaar geleden aan wethouder Zegers een met kostenberekeningen en alternatie ven ondersteund haalbaarheids plan over een halve verharde par keerplaats op de ijsbaan gepresenteerd. Een halve, omdat we ook rekening hielden met sport. Vreemd genoeg kwam een jaar of wat later Kees Jaap van der Kooi (ik dacht als bestuurslid van de middenstand van Den Burg) met nagenoeg hetzelfde plan. Dus wie schetst mijn verbazing dat nu ineens de haalbaarheid van de ijsbaan als parkeerterrein wordt ontdekt. Nu ben ik al lang blij dat meeden ken voor een betere maatschappij nog niet strafbaar wordt gesteld, maar een ander - veel gevaarlijker - plan wordt nu meegewogen. Woonruimten creëren op de Groeneplaats. Ik weet als geen ander wat zoiets inhoudt. Denk maar aan de perikelen rond de voormalige discotheek in de Zwaanstraat. Toen de gemeente mij uiteindelijk met gemeen schapsgeld wegkocht, werd aan de Texelaars verklaard dat de gemeente na langdurig onderzoek (voor onder andere de nota leef baarheid) had besloten over te gaan op een horecaconcentratie- gebied in het centrum. Bedenke lijk werd het toen later bleek dat twee andere horecabedrijven, die ook voor verplaatsing in aanmer king kwamen, niet eens officieel waren gevraagd. Zelfs al zouden de bewuste ondernemers liever blijven zitten, had vragen op zijn minst blijk van fatsoen gegeven. Dat de gemeente het Casmopro- bleem in eerste instantie dacht op te lossen door mij zonder overleg gewoon weg te bestemmen uit het bestemmingsplan Centrum Den Burg. bracht me bijna weer voor onbehoorlijk bestuur naar de Raad van State. Wijs geworden door het handelen van de gemeente, heb ik inzage en medezeggenschap gevraagd op de toekomstige veranderingen op de Groeneplaats. Dat is keurig vastgelegd toen ik in 1994 naar de Lindeboom verhuisde. Nu heb ik van nature al moeite met de brul lende minderheid die meer serieus zou moeten worden genomen dan de zwijgende grote meerderheid, maar een herhaling van fouten is uit den boze en dient de Texelse gemeenschap in het geheel niet. Geen woonruimte op de Groene plaats. Vraag het de politie of onze voormalige portier maar hoe het er 's nachts op de Groeneplaats aan toe kan gaan. Nu vind ik toch al dat er nutteloos veel geld wordt uitgegeven aan externe bureaus. Bij dergelijke plannen zou men eerst om tafel moeten gaan zitten met een Texel se architect en Texelse bouwon dernemingen. Wat van het vaste land komt. is met altijd beter (en ik weet zeker dat ik niet de enige Texelaar ben die er zo over denkt). Een voorbeeld dat zoiets heel goed kan gaan, is De Krim. Van mij zal de gemeente als onderne mer geen last meer hebben, maar niemand kan na dit stukje in de krant nog zeggen dat men verge ten was hoe het eigenlijk zat. Ed Stiekema, Den Burg. Nieuwe Coachingpraktijk Nira-Chandra Na diverse opleidingen en trai ningen hebben Nel Bruin en Irma Schiffers hun ervaringen op het gebied van coaching gebundeld en zijn samen de praktijk Nira-Chandra gestart. Schiffers en Bruin werken vanuit de overtuiging dat therapeutische begeleiding niet noodzakelijk lang durig hoeft te zijn en willen de nadruk leggen op het snel door dringen tot de kern van het pro bleem. Vanuit hun verschillende achtergronden bieden zij uiteeno- pende therapieën bij pijn- of stres sklachten, maar ook therapeuti sche gesprekken en lichaamswerk, zoals bijvoorbeeld stem- en klank expressie. Naast coaching en the rapeutische begeleiding verzorgen zij workshops op het gebied van zelf- en lichaamsbewustzijn en intuïtieve en spirituele ontwikke ling. Nel Bruin studeert binnenkort af als healingtherapeut en volgt een opleiding tot ontspanningsthera peut, stresscounseling en holisti sche massage. Als zangeres heeft ze zich bezig gehouden met stem- coaching en stemhealing. Ook Irma Schiffers studeert binnenkort af als healingtherapeut. In 2002 behaalde zij het diploma voor Jungiaans filo sofisch gesprekstherapeut. Daar naast volgde diverse opleidingen en behaalde ze drie certificaten voor dierenhealing. Meer informatie is te vinden op www.nira-chandra.nl. Kookaburra in Eureka Vogelbush Bij Eureka Vogelbush is sinds kort een jonge kookaburra (lachvogel) genaamd Jack te zien. Het is de bedoeling dat hij de vogelbush gaat opvrolijken met zijn schaterlach. De kookaburra is begin dit jaar geboren en van jongs af door men sen opgevoed. Dit maakt hem geschikt voor training en uiteinde lijk zal hij leren op commando zijn typerende gelach te laten horen. De Gewone kookaburra (Dacelo novaeguineae), ook wel bekend als lachvogel omdat de roep erg op de menselijke lach lijkt, is de grootste ijsvogelsoort en komt voor in heel Australië en Tasmanië. Het dier heeft een lengte van 39 tot 42 cm en een gewicht van 310 tot 480 gram. In tegenstelling tot andere ijsvogels jaagt de kookaburra op landdieren: insecten, slakken, kik kers, reptielen en soms kleine vogels. Hij is erg geliefd bij Austra liërs om zijn vermogen gifslangen te vangen. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texeIsecourant.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9