Budgetsubsidie nader bekeken TEXELSE IQ COURANT ZDH klopt SSV in doelpuntenfestijn Geloofwaardig spel 't Amateurtje Verlopen gezelschap in pension voor zwervers De Koog mist zege door afgekeurde goal Gemeente eist sloop tuinhuis DINSDAG 17 NOVEMBER 2009 Drie bewoners van het opvangtehuis in een bijzonder onderonsje. Van links naar rechts: Rika (Karin Gaasbeek), Bennie Wassman (Jan Eelman) en Eduard (Henk Slikker). ZDH heeft zondag in een doel puntenfestijn SSV verslagen. In Stompetoren werd het 4-6 voor de Zwaluwen, die het zichzelf nog knap lastig maakten door de hekkensluiter tweemaal tot op één doelpunt terug te laten komen. ZDH begon te vrijblijvend aan de wedstrijd en moest dat na tien minuten bekopen, toen slordig uit verdedigen meedogenloos werd afgestraft. Langzaam maar zeker werden de Zwaluwen daarna ech ter wakker en drongen ze SSV terug. Na twintig minuten viel de gelijkmaker, toen Mike de Bruijn werd aangespeeld door Jan-Wil- lem Bakker, de ruimte kreeg om het strafschopgebied binnen te trekken en met zijn 'verkeerde' lin kerbeen raak te schieten. Niet veel later zette de dynamische Jonas Leenhouts met een prachtige zweef kopbal, na een voorzet van De Bruijn, ZDH op voorsprong. Binnen het half uur werd het ook nog 1-3. Robbin Knol gaf een verre pass, De Bruijn kopte door en nieuwkomer Marcel Boone, oud speler van De Koog, hield het hoofd koel. In het vervolg kreeg ZDH meerdere kansen de score verder op te voe ren. maar de spitsen waren niet scherp genoeg. De grensrechter van SSV speelde een dubieuze rol door wel erg vaak voor buitenspel te vlaggen. Vlak voor rust werd het plotseling 2-3, toen een schot van richting werd veranderd en keeper Chris Stolk kansloos was. Een der de treffer van SSV werd afgekeurd wegens buitenspel. In de tweede helft kwam kuitenbij- ter Stefan Hooijschuur in de ploeg voor Robbin Knol. Hij speelde fel en leverde daarmee een belangrij ke bijdrage aan een sterke periode van ZDH, dat binnen een kwartier twee keer scoorde. Jelmer Bomas was trefzeker vanaf de penaltystip, nadat De Bruijn in scoringspositie een duw had gekregen. Even later kogelde Leenhouts uit een voorzet van Maurits Lap vanaf de rand van het strafschopgebied raak. De nooit eerder scorende Leenhouts leek vervolgens zelfs zijn derde treffer van de middag te maken, maar schoot hard op de paal. De wedstrijd leek gespeeld, zeker toen een speler van SSV een elle boog in de maag van Lap plantte en met een rode kaart van het veld moest. Opgejut door het publiek, dat elke scheidsrechterlijke beslis sing met luid gejoel begroette, trok de thuisploeg echter ten aanval. ZDH bleef kalm, maar liet zich te vaak aftroeven door de strijdlustige tegenstanders. Heel verrassend stond het met nog een minuut of tien te gaan 'zomaar' 4-5. SSV deed er in de slotfase alles aan, maar kwam niet meer in de buurt van de gelijkmaker. Vlak voor het einde maakte De Bruijn na een combinatie met Lap aan alle onze kerheid een einde (4-6). ZDH staat door deze winst nu weer derde op de ranglijst. Zondag zijn de Hoornders vrij, de week erop komt Wieringerwaard naar het eiland. Met gedisciplineerd spel en een flinke portie inlevingsvermogen heeft toneelvereniging 't Ama teurtje het mooie maar moeilijke blijspel De Richel van Ton Davids zaterdagavond tot een goed ein de gebracht. Een knappe presta tie, want de verleiding was groot om voor goedkoop succes te gaan. De Richel speelt zich af in een pen sion voor daklozen. Aan de mees ten zit wel een steekje los en dat uit zich bij de één in drankzucht, bij een ander in een heroïneverslaving en bij een derde in prostitutie. Een nogal verlopen gezelschap, dat erom vraagt met de nodige over drijving ten tonele te worden gevoerd. Daarbij ligt echter het gevaar op de loer dat de voorstelling ontaardt in een plat soort humor, vol gekke bekken en andere strapatsen. 't Amateurtje liep niet in die val en leverde geloof waardig spel, waardoor ook ruimte borrelen zelfbedachte gezegdes en ontstond voor ontroering. Dat was dichtregels bij hem op. Hij hangt gen. Mooi was het samenspel tus sen de verschillende personages, die zich als echte huisgenoten manifesteerden. Daarbij werd zowel gekibbeld als gelachen en werden misverstanden afgewisseld door momenten vol begrip voor eikaars situatie. Dat vroeg flink wat van het inlevingsvermogen en de timing van de spelers, die lang met altijd in zo'n moeilijk stuk spelen. Extra moeilijk is dat de bewoners in het laatste bedrijf plotseling suc ces krijgen met een door hen zelf opgericht bedrijf in de televisie- en reclamewereld. Een curieus slot, dat de leden van 't Amateurtje ech ter tamelijk aannemelijk brachten. Richard Eelman kroop zonder veel moeite in de huid van Jotie, een wat dommige junk, die echter één groot talent heeft: als uit het niets met name het geval bij de zwerf ster Rika (gespeeld door Karin Gaasbeek), een vrouw die voortdu rend rondloopt met een pop, waar van ze zelf overtuigd is dat het haar kindje is. Al snel wordt duidelijk dat haar vreemde levenshouding wordt veroorzaakt door een trauma. Wat er precies met haar is gebeurd, wordt niet duidelijk, maar Gaas beek Iaat met subtiel spel merken dat ze erg bang is voor boze man nen en dat haar vader daar een dubieuze rol in speelt. De vele toe schouwers (De Wielewaal zat bom vol) herkenden haar angst, want tussen alle lachbuien door werd het soms erg stil wanneer Rika één van haar paniekaanvallen had. Auteur Ton Davids is een huisarts, die zich duidelijk heeft verdiept in de psyche van de mens. Hoewel hij een behoorlijk spannend stuk heeft geschreven, vol gekke invallen en onverwachte ontwikkelingen, draait het veel minder om de handelingen dan om de onderlinge verhoudin- het liefst op de bank en is daarin de tegenpool van Wanda, een rol van Yolanda Legierse, die het liefst langs de straten schuimt, op zoek lute én idealistische dame van, die- vallen, het mannetje omarmend alsof het een dierbare vriend was. Henk Slikker speelde de gewezen acteur Eduard, die zich ver boven de andere bewoners verheven voelt. Het publiek leerde hem ken nen als een bijzondere figuur, vol drankzucht en een misplaatst superioriteitsgevoel, maar ook met de wil zijn huisgenoten kennis te laten maken met de 'hogere waar den' in het leven. Slikker maakte er een bijzondere en pathetische figuur, al had hij nog wel wat meer cynisme in zijn spel kunnen leggen, al was het maar om te benadruk ken dat het leven ook voor hem niet erg aardig is geweest. Een vreemde eend in de bijt is Pien, een vrijwillige hulp in de huis houding, gespeeld door Esther Bakker. Ook geen gemakkelijke rol. omdat ze aanvan kelijk een naïef meisje is, maar later blijkt dat ze met het oog op een rol in een televisiesoap in het pension is gaan werken, om zo ongemerkt studie te kunnen maken van de bewoners. Jacomien Witte speelde pensionhoudster Jaco mien Witte. Ze maakte er een reso- Op een door regen zwaar en slecht bespeelbaar veld in Den Oever is De Koog tegen het eveneens laag geklasseerde Wiron niet verder gekomen dan een gelijkspel (1-1). De gasten leken vier minuten voor het einde het winnende doelpunt te heb ben gescoord, maar op advies van de grensrechter keurde de scheidsrechter het af. De Koog had in de eerste helft een licht overwicht en creëerde enkele kleine kansen, die evenwel met aan de aanvallers waren besteed. De grootste kans was voor Wiron. Een ongevaarlijke voorzet werd volledig verkeerd beoordeeld door de Koger verdediging, waarna één van de Wieringers op luttele meters van het doel vrij kon inschieten. Keeper Eddy Witte voorkwam met een katachtige reactie dat zijn ploeg op achterstand werd gezet. Wiron kwam na rust sterker uit de kleedkamer. De door Charley Vital strak georganiseerde verdediging van de Kogers kwam echter nau welijks in gevaar. Gaandeweg kwa men de gasten weer beter in hun spel. Na twintig minuten werd het zelfs 0-1, toen John Dobma de bal uit een vhje trap precies op het hoofd van goudhaantje Robin Schoo legde. De rechtsbuiten scoorde alweer zijn zevende doel punt van het seizoen. In het volgende kwartier speelde de strijd zich vooral op het mid denveld af. Kansen waren in die periode schaars. Maar uit het niets werd het plotseling 1-1. Het doel punt kwam op naam van de aan voerder van Wiron, die bij een cor ner uit het oog was verloren en geheel vrijstaand raak kon kop pen. De laatste tien minuten waren voor De Koog, dat er alles aan deed om alsnog de zege binnen te halen. Wiron had het moeilijk en kwam ook conditioneel tekort. De Kogers hadden het geluk echter niet aan hun zijde en kozen bovendien te vaak voor de verkeerde voortzet ting, waardoor Wiron zelfs nog gevaarlijk kon worden in de coun ter. Met nog vier minuten op de klok leek het tij dan toch te keren. Ben Siebinga zette aan de linkerkant een mooie actie op touw en gaf de bal vanaf de achterlijn voor op de vrijstaande Robin Schoo, die op doel kopte. Bij navraag bleek dat de bal door een verdediger van Wiron in eigen doel werd gegleden. Een zuiver doelpunt, dus. Dat dacht de scheidsrechter ook, maar toen de grensrechter zijn vlag in de lucht hield, besloot hij toch te gaan horen wat er aan de hand was. Tot ont steltenis van de Kogers keurde hij het doelpunt vervolgens af. Met welke reden, werd niet duidelijk. Daarmee eindigde de wedstrijd in 1-1. Een uitslag waarmee beide ploegen niet veel opschoten. Ook trainer Mario van der Hert van De Koog was teleurgesteld, al was hij tevreden over de strijdlust van zijn ploeg. Komende zondag spelen de Kogers een inhaal(uit)wedstrijd tegen Bergen, dat één-na-laatst staat. 'Daar winnen zou heel lekker zijn. We gaan er met zijn allen deze week hard aan werken', aldus Van der Hert. naar mannen die willen betalen voor een erotisch avontuur. Legier se maakte er een mooi type van, die op het oog niet al te veel last heeft van haar verleden, maar er wel eens wat veel met haar armen bewoog om haar beweringen kracht bij te zetten. Petra Brans had de kleinste rol, maar leverde een gedegen prestatie. Haar buur- nog wel aan moet wennen dat ze vrouw was even burgerlijk als ouder wordt en steeds minder aan- gemeen. trekkelijk voor de andere sekse. Jan Eelman was de dronkenlap Bennie Wassman, die zo veel drinkt dat hij zelfs in het opvangtehuis niet is te handhaven. Als enige hoefde Eelman zich nauwelijks in te houden. Hij maakte dankbaar gebruik van die vrijheid en wag gelde en lalde dat het een lieve lust was. Een hoogtepunt was zijn opkomst met een tuinkabouter, ontvreemd uit de tuin van de buur vrouw. Hij introduceerde hem als Poortvliet, een onmisbare verwij zing naar de auteur die zoveel over kabouters heeft geschreven, om kort daarna op de bank in slaap te De knappe prestaties van de acteurs zijn ongetwijfeld mede te danken aan regisseur Ria Klein- veld, die de juiste toon wist te vin den. Thea Hin had souffleur op het oog niet zo veel te doen. Ben Roest droeg zorg voor het licht en geluid. Gooitzen Kedde was regie assistent, Jan en Richard Eelman bouwden het decor, Lotte van de Belt en Ria Kleinveld grimeerden, Jeanette Groenhof en Esther Bak ker zorgden voor de kleding en de medewerkers van kapsalon Esther maakten iets moois van de kap sels. Joop Rommets Kennismaken met conditietraining Sportservice Texel verzorgt de komende weken vier kennisma kingslessen conditie, kracht en lenigheid, bedoeld voor dames en heren vanaf 25 jaar. De lessen wor den op muziek gegeven. De eerste les is op dinsdag 24 november. De volgende zijn op 18 en 15 december. Alle lessen vinden plaats in de spiegelzaal van sport hal Ons Genoegen in Den Burg en duren van 17.00 tot 18.00 uur. Bij voldoende animo gaat in januari een vaste groep van start. Deelname kost €12,- voor alle ken nismakingslessen of €3,50 per keer. Opgave bij docente Anneke Hoogenbosch (tel 312336) of Sportservice Texel (e-mail sportservicetexel@texel.com of tel. 322815). Programma zaalvoetbal Woensdag 18 november 17.00 Mantje C1-SVOC1 17.45 RAB C2-RAB C1 18.30 ZDH 1 -Klif/St 5 19.20 Klif da1-N'boer da2 20.15 Texel 4-Klif/St 6 21.05 Texel 3-Klif/St 4 Zaaldienst: Krim vPutten vPutten Kuipers Kuipers Bakker Bakker Wethouder Marian Merkelbach (welzijn) wil de wijze van subsidi ering van onder meer musea en welzijnsinstellingen onder de loep nemen. De huidige gang van zaken is te omslachtig. Het gaat om de zogeheten beleids- gestuurde contractfinanciering (ook wel de budgetsubsidies) die in 2004 in de plaats kwam van de zogeheten raamsubsidies. Bij dat laatste systeem kregen de musea en andere instellingen eén budget dat ze min of meer vrij konden besteden. Bij het huidige systeem moeten ze concreet van te voren aangeven wat ze met het geld doen. Volgens Merkelbach leidt dat tot veel extra werk bij de instellingen en de gemeente. De wethouder, die zes jaar geleden als raadslid nog met het nieuwe systeem instemde, is op zoek naar een tus senvorm om de wijze van subsidi ering eenvoudiger te maken. 'Er is bij de invoering van de beleidsge- stuurde contractfinanciering teveel naar grote gemeenten gekeken, maar daar is over het algemeen meer kennis.' Volgens Merkelbach wordt van de subsidie-ontvangers een grote inspanning gevraagd alle gegevens over activiteiten aan te leveren. 'Het lukt niet iedereen dat allemaal tijdig te doen.' De budgetsubsidie geldt bij onder meer Pharos, de SWOT, de bibliotheek, Artex en de musea. Hij wordt van toepassing zodra gemeentelijke subsidie boven de €15.000,- uitkomt. De meeste politieke partijen kon den zich er tijdens de raadscom missie Welzijn in vinden om het huidige systeem onder de loep te nemen. Henny Festen (GroenLinks) stelde dat terugkeer naar de raam- subsidie uitgesloten moet zijn. Dat systeem was regelmatig onderhe vig aan discussie. Bij het herzien moet onder meer worden bekeken wat er moet gebeuren als een instelling niet aan van te voren bepaalde doelen kan voldoen. Donderdag 19 november 19.00 Klif/St 3-Mantje 5 Douma 19.50 RAB 3-Krim 2 Douma 20.45 Texel 2-SVO 1 Kuipers 21.35 RAB 5-Koog 2 Kuipers Zaaldienst: Mantje Vrijdag 20 november 17.00 C/Spsh E1-RAB D1 C/Spsh 17.45 Koog E1-Mantje D2 Koog 18.30 RAB 4-C/Sportsh 2 vPutten 19.20 Mantje 1-Mantje 2 Bakker 20.15 C/Sportsh 1-RAB 2 Kuipers 21.05 Klif/St 1-Krim 1 Douma 21.55 Koog 1-Mantje 3 H'dijk Zaaldienst: RAB Uitslagen: D-jeugd: Klif/St D1-Mantje D1 4-7, ZDH D2-ZDH D1 1-5. C-jeugd. C/Sportshop C1-SVO C2 0-6, Krim C1-RAB C1 2-11 Tweede klasse: Klif/St 6-ZDH 1 3-4, Klif/St 7-Texel 4 5-2. Klif/St 4-Mant|e 5 0-7, Klif/ St 3-Texel 3 5-9. 1e klasse: Mantje 4-RAB .4 7-1, C/Sportshop 2-RAB 3 3-1. Knm 2- Klif/St 2 3-3, C/Sportshop 3-Texel 2 5-3. Hoofdklasse' Krim 1 -Koog 1 2-7, RAB 2- RAB 1 1-5. Overige: Mantje 1-ZVL'Sportc. Alkmaar 1 8-6. Kerstmarkt In tegenstelling tot wat eerder in deze krant stond, wordt de kerst markt in Oosterend gehouden op vrijdag 18 december (dus met op zaterdag). Mensen die een kraam willen huren, kunnen zich melden via tel. 318283. HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! Aannemer Mark Witte uit Den lip ligt met de gemeente in de clinch over een tuinhuis dat hij zonder vergunning heeft gebouwd ach ter zijn tweede woning Schuma- kersweg 8a bij De Koog. B en w willen dat het gebouw binnen vier maanden wordt gesloopt, anders moet Witte een dwang som betalen van €540,- per dag. De maatregel heeft ook betrekking op een schuurtje, brandhoutopslag en enkele andere kleine bouwwer ken die hier in de loop van de tijd zijn neergezet. Het tuinhuis, tevens berging, neemt de plek in van een gebouw van ongeveer 50 jaar oud dat in zo slechte staat verkeerde dat Witte besloot het niet op te knappen, maar te vervangen door nieuw bouw. Hij geeft toe dat dit zonder vergunning is gebeurd, maar meent dat hij alsnog vergunning zou moe ten krijgen omdat het vorige gebouw er al zo lang stond. Ook de andere bouwwerken zouden van ver voor zijn tijd dateren. Hij is echter bereid deze te slopen als het tuinhuis mag blijven staan, een soort sanering die volgens hem past in het gemeentelijke beleid. B en w denken daar dus anders over. Ze weigerden de alsnog ingedien de bouwaanvraag en verklaarden het bezwaar dat Witte daar tegen indiende ongegrond, met als argu ment dat de bouwsels strijdig zijn met het bestemmingsplan: bij recreatiewoningen zijn geen bijge bouwen toegestaan. Toen Witte met tot slopen overging, besloten ze tot de dwangsommaa tregel. Witte is intussen in beroep gegaan bij de rechtbank in Alk maar. De zaak dient daar op 19 november. Het illegaal gebouwde tuinhuis achter het pand Schumakersweg openbare weg niet zichtbaar. is vanaf de Harry de Graaf]

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 10