Tarieven lokale lasten in 2010 'Achteruit de schuur in is familietraditie' PvdA lanceert plan 'Proeftuin Texel' Dienstwoning terug op kaart bij Bondje TEXELSE 11 COURANT Boerencamping Razende Bol blijft dicht bij ambacht DINSDAG 17 NOVEMBER 2009 Marieke Kooiman n Theo Kooiman, Monique den Braven Naam: De Razende Bol Bedrijvigheid: bloembollenbe- drijf, winkel en boerencam ping Bestaat sinds: ca. 1938 Opgericht door: De opa van Theo Kooiman Huidige eigenaren: Theo en Bea Kooiman, Marieke Kooi man en Monique den Braven Vader Theo Kooiman (67) en dochter Marieke (39) zijn opge groeid tussen de bloembollen. De oudste generatie op het land, de jongste in de bollenschuur aan de Pelikaanweg. Mariekes leven, met een gezin en een baan in Den Haag, maakte de kans op bedrijfsopvolging klein. Elf jaar geleden kwam ze met Moni- Hét Familiebedrijf que den Braven en de kinderen terug naar het eiland en het familie bedrijf: 'We hadden vreselijk heim wee en ik heb dit altijd in mijn achterhoofd gehouden. Ik hou van vieze handen en op de trekker.' Met de komst van Marieke en Monique tekende de vierde gene ratie van de familie voor De Razen de Bol. Een bedrijf waarvan de basis is gelegd door de opa van Theo, op dezelfde grond als waar ze nu de bloembollen telen. Het bedrijf kende generaties terug een vliegende start, maar slonk weer in mindere tijden. Theo's vader nam het bedrijf over en zo kwam Theo al vroeg in aanraking met bloem bollen. Op tienjarige leeftijd reed hij al op de trekker, ook Marieke leer de vroeg trekker rijden en hielp vanaf haar tiende jaar al mee in de bollen. Mijn eerste rijles was ach teruit de schuur in, dat is een soort familietraditie', zegt ze. Vader en dochter delen de passie voor bloembollen en het werken in de buitenlucht. Dat er nu vier fir manten zijn, heeft de basis van het bednjf dan ook niet veranderd, dit blijft het telen en verhandelen van bloembollen. Niet met een jutezak vol bollen langs de deur, zoals het vroeger ging, maar in de naastge legen winkel waar Theo's vrouw Bea met Monique werkt. Het is hun verantwoordelijkheid binnen het bednjf, waar ze minstens van half juli tot november druk mee zijn. 'Het is verschrikkelijk leuk, maar ook vrij intensief. Monique en ik moeten ons allebei wel eens aan passen, maar we geven elkaar genoeg vrijheid', zegt Bea. In de winkel en op de boerencam ping, die drie jaar terug is opge richt, heeft de familie bepaalde waarden. Ze gaan voor klantvnen- delijkheid en gastvrijheid, met een stukje informatie over bloembollen en de bloembollenteelt. 'We blijven dicht bij de mensen en het ambacht. We behandelen mensen zoals we zelf graag behandeld willen wor den.' Dat dit uitgangspunt werkt blijkt. Het is een complete verras sing voor de familie Kooiman als ze tot VeKaBo camping van het jaar 2009 worden gekroond. 'Toen we die prijs wonnen zeiden mensen meteen oh dan kun je mooi tien euro meer vragen in het hoogsei zoen maar dat willen we niet. We eentje aan het werk, dan nam ik de hond mee voor de gezelligheid.' Meestal is het heel gezellig, maar met vier familieleden in de firma, van twee generaties, botst het ook wel eens 'Af en toe luchten we het hart en dan is het weer goed. Het goede van ons is dat we geen oude koeien uit de sloot kunnen halen. Die zijn er niet, we spreken alles meteen uit en laten het niet groter worden', zegt Monique. De grote kracht van het bedrijf is de vindingrijkheid van Theo. Menig machine voor het bedrijf is zelf €££££££f€£€€£€££€££€££€€£££€££€£€££€£€€€€€£C€C€C€€£€€££€€€€£€£€€€€€€€€£€£€€££€€€£€££££€€£££C££€£€££££££££££££€£££££££££££££É£££££^£££^£€£££££££€£€€€C££ De gemeenteraad heeft in de begrotingsraad de belastingtarieven voor 2010 vastgesteld. In dit plaatje een overzicht van de belangrijkste lokale lasten en de veranderingen ten opzichte van 2009. De meeste tarieven zijn ongewijzigd gebleven doordat de gemeente raad geen tariefsverlaging van 1,75 procent toepast. OZB 2010 De tarieven voor de Onroerend Zaakbelasting blijven ongewijzigd. De hoogte van de belasting wordt bepaald door de tarieven te ver menigvuldigen met de WOZ-waarde. Er wordt een onderscheid gemaakt in woningen en niet-woningen (bijvoorbeeld bedrijfspanden) en gebruikers en eigenaren. Woningen -eigenaarsdeel 0,0395 procent -gebruikersdeel wordt niet meer geheven Niet-woningen -eigenaarsdeel 0,0650 procent -gebruikersdeel 0,0519 procent Voorbeeld: de OZB van een woning met een WOZ-waarde van €250.000,- wordt berekend door die €250.000,- te vermenigvuldigen met 0,0395 procent wat een heffing van €98,75 oplevert De WOZ- waarpen voor 2010 zijn nog niet bekend, omdat de hertaxatie nog niet is afgerond. De taneven kunnen aan de hand daarvan nog iets wijzigen, zodat de totale opbrengst met meer dan 1 procent hoger is dan in 2009 Dat gebeurt omdat volgens het collegeprogramma de OZB niet meer dan trendmatig mag stijgen De inflatiecorrectie is in 2010 naar verwachting 1 procent. Verwachte opbrengst eigenaarsdeel: €1.245.000,- Verwachte opbrengst gebruikersdeel: €284.000,- Rioolheffing 2010 Per eigendom wordt €263,36 gerekend. Dat is €18,25 meer dan in 2009. De verhoging is gebaseerd op een stijging van 3 procent die voortkomt uit het gemeentelijk rioleringsplan en een doorberekening van 60 procent van de kosten van de straatreiniging. Aan dat laatste heeft de gemeenteraad vorig jaar toestemming gegeven. De extra verhoging voor de riole ring komt voort uit een raads besluit van een paar jaar gele den. Verwachte opbrengst: €2.703.228,- Afvalstoffenheffing 2010 -Éénpersoons huishoudens €152,74 -Meerpersoons- huishoudens €246,11 -Recreatiewoning €192,08 De afvalstoffenheffing (voor heen de reinigingsrechten) blijft voor het vierde jaar op rij onge wijzigd. De gemeente heeft plannen de tarieven kostendek kend te maken, maar die plan nen zijn nog in de maak. Verwachte opbrengst huishoudens: €1.425.000,- Verwachte opbrengst bedrijven: €325.000,- Toeristenbelasting 2010 De toenstenbelasting blijft onge wijzigd €1,50 per persoon per nacht (met een maximum van vijf aaneengesloten nachten) bedra gen. Vier ton van de opbrengst gaat naar het Toeristisch Investe ringsfonds om te besteden aan toenstische voorzieningen. De overige gelden worden gebruikt om kosten te dekken van alge mene voorzieningen waar ook toeristen gebruik van maken. Verwachte opbrengst: €3.288.064,- Parkeertarief 2010 Parkeren in de binnenring van Den Burg en bij de Lidl in De Koog blijft 0,60 per 14 minu ten. Betaald parkeren elders kost €0,60 per 28 minuten. Die tarieven zijn sinds 2006 onge wijzigd. Verwachte opbrengst: €490.000,- Reisdocumenten 2010 Een paspoort gaat €50,90 kos ten €1,30), een identiteits kaart kost €42,85 €1,09) en de kosten van een rijbewijs blij ven ongewijzigd (€32,55). De verhoging komt doordat de gemeente voor bescheiden meer aan het rijk moet betalen. Overigen 2010 De tarieven voor onder meer de precariorechten, de foren senbelasting, lijkbezorgings- rechten, marktgelden en de brandweerrechten blijven in 2010 ongewijzigd. zijn tevreden zo. We willen een belegde boterham, maar het moet goed blijven voelen', zegt Marieke. Voor Theo en Bea is er veel veran derd sinds Marieke en Monique meewerken in de firma. 'In plaats van afbouwen zijn we nu continu aan het investeren. Het is veel leu ker geworden met de dames in het bednjf. Eerder was ik altijd in mijn bedacht en zelf gemaakt. Voor Bea staat het als een paal boven water dat het bedrijf het nooit had gered als haar man niet zoveel zelf kan maken. 'Als hij uit bed komt zegt ie wel eens zo, nu heb ik een nieuwe machine. Of hij bouwt een machi ne om, zodat het handmatig sorte ren van kwetsbare bollen niet meer nodig is. Het scheelt aanzienlijk in de kosten, maar het maakt het ook mogelijk iets te bedenken dat spe cifiek gemaakt is voor een bloem bollensoort- De vernieuwing en het zelf maken van machines is nodig, want na jaren van schaalvergroting is de firma in het bloembollenwerk een stapje terug gegaan in de tijd. Terug naar het tijdrovende hand werk, omdat bijvoorbeeld narcis sen niets meer opleveren. Het bedrijf heeft nu ondermeer Erythro- nium, Leucojum, Herfstijlloos, kwetsbare soorten die om een specifieke aanpak vereisen. 'Er is een tekort aan die bollen die veel zorg vragen. We werken nu op oude manieren, maar met de modernste middelen,' zegt Theo. Dat hij daarvoor zelf eerst een machine moet ombouwen of ont wikkelen is een tweede. Dat Theo het kan heeft hij bewezen. De voortgang van het familiebedrijf is met de drie pilaren van bloem bollen, winkel en camping gewaar borgd. Voor verdere opvolging van het familiebedrijf is de interesse al gewekt. De vijfde generatie, de kinderen van Marieke en Monique, helpen mee op de camping in de winkel. Monique: 'Dat is geweldig, de geschiedenis herhaalt zich.' Een duinenrij ter versteviging van de dijk van de PH-polder, supersnelle internetverbindingen om van Texel een 'thuiswerkpa radijs' te maken en de winning van voedsel uit zee. Ambities die staan in het plan Proeftuin Texel, een notitie van de PvdA die is geschreven door kandidaat raadslid Herman Ridderinkhof. Ridderinkhof is bekend als adjunct directeur van het NIOZ en voorzit ter van de dorpscommissie van Den Hoorn, zijn kandidatuur voor de PvdA is voor velen nieuw. Hij staat op de vierde plaats en belooft bij voldoende voorkeursstemmen in de raad te gaan zitten. Uit zijn koker komt het plan Proef tuin Texel. Daarin wordt het eiland proeftuin op het gebied van zee wering, landbouw, milieu en ener gie. Het stimuleert de economie en levert banen op, is de gedachte achter het plan. Het plan haakt in op het voorne men om de dijken aan de oostkant van het eiland te verzwaren. 'De huidige plannen zijn zeer traditio neel.' Ridderinkhof komt met het alternatief om bij de PH-polder buitendijks een zandlichaam aan te brengen, wat gepaard kan gaan met natuur- en recreatieve func ties. Voor toekomstig behoud van het NlOZ-poldertje pleit hij ervoor de dijk rond het instituut te verho gen, in plaats van de dijk tussen het NiOZ en 't Hornije. 'Op een dergelijke brede dijk past ook een aan- en afvoerweg naar de huidige NlOZ-haven (die mogelijk voor off shore- en andere werkzaamheden gaat worden gebruikt). De dijk bij Oudeschild kan geschikt worden gemaakt voor woningbouw en een coupure zou niet misstaan. Als compensatie voor het zeewaarts verleggen van de PH-dijk stelt Rid derinkhof voor de polders Wasse naar en Zandkes te ontpolderen tot een slufterachtig gebied. Om vergrijzing en leegloop van scholen tegen te gaan, vindt de PvdA dat thuiswerken moet wor den gestimuleerd. 'Thuiswerken is in opkomst. Texel is door de rela tieve nabijheid van de Randstad een ideale locatie en biedt een aangename leefomgeving.' Regel geving moet aangepast en de internetverbindingen 'supersnel' worden gemaakt. Aanwezige kennis (NIOZ en Ima- res), de omgeving (zee) en de loca tie (NlOZ-polder) moeten worden benut om nieuwe methoden voor de winning van voedsel en energie uit zee te ontwikkelen en te tes ten. De PvdA voert Texel ook op als kweekvijver voor nieuwe vormen van (zilte) landbouw. 'Marc van Rijsselberghe doet dit nu midden tussen de boeren en ondervindt daarbij terecht veel weerstand.' De polders NIOZ, Zandkes en Wasse naar zijn volgens Ridderinkhof ide ale teeltgebieden. Texel kan ook dienen als proeftuin voor elektrisch aangedreven voertuigen, met onder meer oplaadstations op stra tegische plekken. De status van Werelderfgoed moet beter worden benut. De PvdA nodigt iedereen uit om kansen voor een Proeftuin Texel naar voren te brengen. Reacties kunnen naar texel@pvda.nl. Bij voormalig verenigingsge bouw 't Bondje in Oudeschild mag planologisch weer een dienstwoning komen, zoals vroe ger ook in het bestemmingsplan stond. Wonen als hoofdfunctie blijft verboden. Het verenigingsgebouw aan de De Ruyterstraat kwam aan de orde tijdens de raadscommissie Grond gebied. De politieke partijen bespraken daar een reparatieplan voor tien bestemmingsplannen die de afgelopen jaren zijn vernieuwd. Met dat plan worden zaken die sindsdien bij de rechter en door Gedeputeerde Staten onderuit zijn gehaald hersteld. Een van die punten was een besluit het gebied waar 't Bondje deel van uitmaakt (samen met de rooms- katholieke kerk en de pastorie) te ontdoen van de mogelijkheid een dienstwoning te realiseren. De familie Van Beek uit Maarssen, eigenaar van het voormalige ver enigingsgebouw, maakte bij Gede puteerde Staten bezwaar tegen het vervallen van de dienstwoning en kreeg gelijk. De gemeente wilde bij de Raad van State in beroep gaan tegen Gede puteerde Staten, maar miste de boot doordat de griffierechten niet op tijd werden betaald. Daardoor is de uitspraak van Gedeputeerde Staten bindend geworden en was de gemeente verplicht de dienst woning weer terug op de kaart zetten. De reparatie betekent dat bij 't Bondje planologisch alles wordt zoals het was. De maatschappelij ke bestemming is leidend en een eventuele dienstwoning is onder geschikt. Daarmee volgt de poli tiek, met uitzondenng van Texel 2010, de mening van het dorp dat wonen in 't Bondje niet moet wor den toegestaan In het verleden kregen diverse Oudesschilders die interesse hadden ook nee op het rekest. De familie Van Beek heeft weinig aan de opstelling van de politieke partijen. Zij heeft altijd aangegeven wonen als hoofdfunctie te willen hebben, waaraan maatschappelij ke activiteiten ondergeschikt zou den zijn. Advocaat Maurice Frant- zen sluit niet uit dat wederom een gang naar de rechter wordt gemaakt om het reparatieplan aan te vechten. Volgens hem is het niet terecht 't Bondje, de kerk en de pastorie als één cluster te blijven beschouwen, omdat er geen samenhang meer is. Mede door de ligging is het vol gens hem de vraag of het Bondje nog goed voor activiteiten van der den is te gebruiken. Hij zette zijn kanttekeningen aan het blijven vasthouden aan de weigeringen die Oudeschilders in het verleden hebben kregen. Volgens Frantzen bestaat het risico dat de familie gedwongen wordt 't Bondje te verkopen of dat leeg stand ontstaat. De gemeente legt het reparatieplan ter inzage en de raad moet er nog definitieve beslui ten over nemen. Opknapbeurt Den Burg-zuid Buurtbewoners en andere betrokkenen krijgen eind deze maand gelegenheid om hun zeg je te doen over het gemeentelijke plan voor herinrichting van het gebied rond Stayokay, de OSG en het in aanbouw zijnde raad huis. De bedoeling is hier een parkachtige omgeving aan te leggen ('Groene long') als har monische overgang van het dorpscentrum naar het direct aangrenzende Hogeberggebied. Het plan voorziet in aantrekkelijke wandel- en fietsroutes vanuit de dorpskom naar de Hogeberg, met de bedoeling het bezoek aan dit gebied te stimuleren. Het terrein - dat geheel eigendom is en blijft van de gemeente - krijgt een Texels karakter door aanleg van tuinwal- len en andere landschapselemen ten. Een deel van het bestaande parkeerterrein aan de Emmalaan wordt opgeheven Vervangende parkeermogelijkheden worden geboden in de vorm van het par keerterrein dat bij het nieuwe raad huis wordt aangelegd. Met de aan leg is €1,4 miljoen gemoeid. De helft daarvan wordt betaald uit het Investeringsfonds Landelijk Gebied (ILG). ✓,HT> z> w4«4 VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36 25 73 360

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11