TEXELSE 3 COURANT Keur aan gezelschappen leidt tot festival ïooaestooorewlUns li. hst com is Sm DINSDAG 17 NOVEMBER 2009 Archiefstuk Hoewel de belangstelling het ene decennium groter is dan het andere, is toneelspel op het eiland altijd een belangrijke en gewaardeerde vorm van ver maak en vrijetijdsbesteding geweest. Zo meldt de Texelsche Courant in de jaren rond 1900 een komen en gaan van toneel gezelschappen en rederijkers kamers en gingen ook de ker mis en de uitvoeringen van gymastiek- en muziekverenigin gen vaak gepaard met de opvoe ring van één of meer eenakters. Zelfs de lezingen van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen ontkwamen niet aan de alomvat tende behoefte aan luchtig ver maak. Zo besloot de heer De Jong in december 1893 zijn toch wat beschouwende lezing over Texel in 1910 met de voordracht van Een huisselijk tooneeltje en Op en ach ter het tooneel van dr. E. Laurillard. In het verslag van de bijeenkomst beschrijft de redacteur opkomst en ondergang van de voordrachts avonden. 'Na de drukbezochte volkslezingen van het Nut in vroe gere jaren, kwamen de avonden van Rederijkersvoorstelllingen, Gymnastiek en dergelijken, waar door het getal bezoekers van de Nutsavonden tot een minimum werd gebracht. Rederijkers, zang en gymnastiek behooren ech ter tot het verleden en de volksle zingen van het Nut schijnen weder het aantrekkingspunt te worden.' Misschien had de redacteur gelijk toen hij schreef dat de Nutsavon den weer beter werden bezocht, maar hi) was wat voorbarig door te schrijven dat rederijkers tot het verleden behoorden. Hoewel, de laatste uitvoering van Rederijkers kamer UDI uit Den Burg was alweer vijf jaar geleden, toen op 19 febru ari 'ter gelegenheid van 's Konings verjaardag' in De Vergulde Kikkert De laatste rit van een oud-postiljon werd opgevoerd, gevolgd door het blijspel De student thuis. De toe gang was 49 cent, personen onder de 16 jaar werden niet toegelaten. In hetzelfde jaar (1888) bracht rederijkerskamer A.D.A van der Hoeven uit De Cocksdorp De scheepsjongen en De oude kleêr- kooper. De opvoering in de Vergulde Kik kert was overigens een van de laatste stuiptrekkingen van de toneelvereniging uit Den Burg, want in september 1888 meldt de Texelsche Courant dat de leden hebben besloten de vereniging op te heffen. 'Zeker betreurt menigeen de ontbinding van een gezelschap, dat zoo menige genoegelijke avond berzorgde Ook de drie jaar eerder opgerichte rederijkerskamer van Den Hoorn, 'Het rijske wordt allengs een boom', liet niet meer van zich horen. 'Het schijnt dat de grond hier niet geschikt is', meent de redactie van de Texelsche Cou rant. 'Wat men ook plante, na een kortstondig bloeien gaat alles kwij nen en eindelijk sterven. Het beste zal dus maar zijn, niets meer te gaan planten, tenzij men eerst den grond door andere stoffen heeft vruchtbaar gemaakt.' Lang heeft Den Burg het overigens met zonder rederijkers hoeven stel len. Na een oproep in de krant van 6 september, wordt al op 18 november de eerste opvoering van 'Leering en genoegen' aangekon digd. Welk stuk voor het voerlicht werd gebracht, is aan de hand van de krantenleggers niet te achterha len, noch waar de uitvoering werd gegeven, waarschijnlijk in De Ver gulde Kikkert. U DE COCKSDORP, op Zondatr, den 10 November 1895, *-E— Wip. THOMASSEN mmy-, tldtir. Op u torrrn iiakkri i I. Oe Rijzweep of twintig Jur liter. b'C«p4l m I txdrjjf, Dl HST BEDROGEN DRIETAL, bltJiptl, mulo In 1 badrfif. AUTUf 7 nur. SA AFROOI' Rtl,. Iittés nor een Heer 50 dl., eei Dane 25 cti. Onder dezelfde naam (Leering en genoegen) werd in november 1891 een afdeling van 't Nut opgericht in Den Hoorn. Tijdens de oprichtings avond in Loodsmanswelvaren meldden zich 27 leden aan en vormde een deel van de aanwezi gen al direct rederijkerskamer Uit spanning door Inspanning (UDI), die 'het zijne wilde bijdragen tot verschaffen van genoegen' door om de week of zes, in een buiten gewone vergadering waarbij ook de dames aanwezig mochten zijn, één of meer toneelstukjes op te voeren. Dat uitspanning (wat tegenwoordig ontspanning zou heten) alleen door inspanning kon worden bereikt, realiseerden zich ook de rederij kers in De Cocksdorp, die in janu ari 1895 een vereniging oprichtten. De vereniging ging onder voorzit terschap van P. Deuzeman voort varend van start, want minder dan een maand later werden in De Hoop twee stukken opgevoerd, Manus de Snorder en De Roode Ridder. In tegenstelling tot veel andere verenigingen bleef de kamer in De Cocksdorp actief en wijzigde in 1897 de naam in Vondel. Tijdens de jaarvergadering bleek dat de broekriem moest worden aange- Lezing over Charles Darwin In De Slinger in Ecomare houdt NIOZ-onderzoeker Gerhard Cadée dinsdag 24 november een lezing over Charles Darwin. Cadée, zelf bioloog, is sterk geïn teresseerd in leven en werk van Charles Darwin en heeft in de loop der jaren een grote verzameling boeken van en over de man opge bouwd. In zijn lezing hoopt Cadée In de serie Historische helden is bij uitgeverij Nino het boek Strijd overzee, soldaat in Nederlands- Indië verschenen. Het verhaal is geschreven door Joke de Jonge en geïllustreerd door de Texelse illustratrice Jolet Leenhouts. haald, want op een begroting van iets meer dan honderd gulden, had de kamer een nadelig saldo van ƒ6,40. De laatste dorpen die aan het eind van de negentiende eeuw een toneelvereniging kregen, waren Oudeschild (in 1898) en De Koog, waar in 1900 rederijkerskamer Advendo een eerste opvoering gaf voor een publiek van vijftig man, waaronder veel toneelliefhebbers uit andere dorpen. Op het pro gramma stonden onder meer Dom en geleerd en Het Testament van de Weduwe Poot. Hoewel de ver eniging twee sterke krachten moest missen, kon de uitvoering alleszins geslaagd genoemd worden. Na de eeuwwisseling is het een tijdje onoverzichtelijk. In 1903 speelt in Den Burg de 'jeugdige' rederijkerskamer Eendracht maakt macht in het café van de heer R.J. Daalder en in 1905 werd in De Zwaan een nieuwe kamer opge richt onder de naam 'Met z'n allen zijn wij één.' Of deze kamer slechts een kort leven was beschoren of dat zij ongemerkt van naam veran derde, is niet duidelijk, maar in november 1906 geeft de nieuwe redenjkerskamer UDI een eerste uitvoering in (het eveneens vrij nieuwe) Hotel Texel. Het was deze vereniging die in 1981 het 75-jarig bestaan vierde met een eenakter festival en daarmee de basis legde voor het festival dat deze weken in Klif 12 werd gehouden. antwoord te geven op vragen als waarom Darwin eigenlijk mocht meevaren met de Beagle en waar om hij na zijn wereldreis nooit meer een voet buiten Engeland zette. Ook gaat hij in op het verband tus sen Darwins afkeer van de slavernij en het ontstaan van de evolutiethe orie. Ook Darwins fascinatie voor regenwormen, duiven en drijfzaden komen aan bod De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €2,50. Leenhouts tekent soldaten in Indië Historische helden is een reeks geschiedenisverhalen voor kinde ren uit de hoogste groepen van de basisschool. Strijd overzee handelt over de duizenden Nederlandse soldaten die vanaf 1946 naar Nederlands-lndië werden gestuurd om daar de orde en de vrede te bewaren. Leenhouts moest zich voor haar illustraties verdiepen in de wapens die gebruikt werden, de uniformen die de soldaten droegen en de Indische landschappen. Tijdens het illustreren realiseerde ze zich dat de soldaten die ze tekende, de leeftijd hadden van haar eigen zoon nu. Het boek geeft een goed beeld van de strijd in Nederlands-lndië, de spanningen, de contacten met thuis en de repatriëring van Indi sche Nederlanders. Kaderteksten geven feitelijke informatie. Strijd overzee, soldaat in Neder lands-lndië is verkrijgbaar in de boekhandel. Langzaam vervaagden hennnenngen gleden gedachten weg en nam je afscheid van ons. Nu nemen we afscheid van jou. Met veel verdriet omdat zij niet meer bij ons is, geven wij kennis dat na een zorgzaam en maatschappelijk betrokken leven kalm en zacht is heen gegaan onze moeder, schoonmoeder, oma en overgrootmoeder Maria Wilhelmina Boelkens-van der Heijden Ridder in de Orde van Oranje Nassau weduwe van Johan Willem Boelkens uen Haag, 22 februari 1920 t Texel, 13 november 2009 Zandvoort: R.J. Boelkens M. Boelkens-Mol Den Burg: A.L.C. Keuning-Boelkens G.D. Th. Keunmg Roosendaal: Pepijn Keuning Wendy Bakker Iris Aldershot (UK): Merel Keuning Woensdagavond 18 november is er van 19.00 tot 20.00 uur gelegenheid tot condoleren in "de Vlinder", Hollewal 42 te Den Burg. De crematieplechtigheid vindt plaats op donder dag 19 november om 14.15 uur in Crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid om elkaar te ontmoeten in de ontvangstruimte van het crematorium. Correspondentie-adres: A.L.C. Keuning-Boelkens, Wagemakerstraat 7a, 1791 EJ Den Burg. 12 november 2009 Wij zijn intens verdrietig dat na een ernstige ziekte is overleden onze geliefde schoonzoon, zwager en oom Peter van Wechem A 30 december 1942 t 12 november 2009 Echtgenoot van Rommy Bremer Vader van Mark en Rob Wij sluiten hem voor altijd in ons hart. Akke Bremer-Koolstra Zwagers en Schoonzussen Neven en Nichten Rommy van Wechem-Bremer Henri Consciencelaan 24 3090 Overijse-Belgie Het leven is een scrabblespel tot het laatste woord is gevallen wat overblijft is eeuwige roem Na zoveel jaren samen, hebben wij onverwachts afscheid moeten nemen van mijn lieve vrouw, onze moeder, schoonmoeder en oma Nel Koomen-de Haan A 27-1- 1925 t 15-11-2009 Jaap Koomen Co en Thea Jan en Marga Willem en Rosa Sjaak en Sonja en kleinkinderen Schoorwal 20 1791 HN Den Burg Moeder is overgebracht naar Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg, waar dinsdag 17 november van 19.00 tot 20.00 uur gelegenheid tot condoleren is. Woensdag 18 november komen we om 12.00 uur bij elkaar in Crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen, om haar leven te herinneren. In de koffiekamer is er nog gele genheid om ons te condoleren, Dag lieve oma, we zullen U missen. Chris Sander Pim en Anne Lotte Willem Jaap Larisa en Joris Nadjesda Vol bewondering voor haar wilskracht, hebben wij afscheid moeten nemen van onze lieve moe der en oma Rina Steigstra - Westdorp weduwe van Freek Steigstra a Texel, 26 februari 1930 t Wormer, 12 november 2009 Herman en Lizette Ellen en John Suzanne en Marcel Tom en Saskia Arjen en Femke Nienke Anne Gruttostraat 47 1531 WN Wormer De crematieplechtigheid heeft dinsdag 17 november in crematorium Zaanstad plaatsgevonden Niet geheel onverwacht ontvingen wij het bencht dat is overleden onze zwager en oom Cees Slot We wensen Fien, de kinderen en kleinkinderen veel sterkte. Nic. J. van Heerwaarden T. Witte-Kager kinderen en kleinkinderen wjen op vri|dag 20 november 2009 om 13.00 uur in het gemeentehuis van Den Burg. Vanaf 16.00 tot 17.30 uur bent u van harte welkom op de receptie in "Het Schoutenhuys", Groeneplaats 14, Den Burg. Familie Maas-Bleys Pater Witteplein 18 1791 DR Den Burg Wij zijn dolblij met de geboorte van mijn zusje en onze dochter Geboren: 11 november 2009 Gewicht: 3640 gram Voor bezoek graag eerst even bellen. Willem, Jessica en Mirthe van der Heide Vijzelstraat 6 1781 TS Den Helder Tel 0223-618285 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6.30 tot en met 3 regels. Per regel meer. €2,10 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Gebakken zeetong. in de boter. Havenrestaurant Texel, met uitzicht op zee' Bel Jan. C. Stolk voor re servering, 319310. Alles in vertrouwde han den! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy www.printservicetexel. nl Stickers. belette ring, textieldruk. Tel. 06- 10711115. Voor alle snoei- en zaag- klussen in tuin of boom singel Bel Boom- en groenonderhoud Den nis Witvliet voor een vrijblijvende offerte. 0222 319721 (na 16.00 uur). 80-90's Party in the Ques tion Plaza. Zaterdag 21 november. Aanvang 22:00 uur. Gratis entrée. Meto.a. dj Pieter dj Paul, www. questionplaza.nl Ruumte skaadt niet een boek over taal, maar ook lillek kiespien en swerende tóóne. Gesigneerd te koop in Het Open Boek. Dé Ouwe Sunderklaas- winkel vind je nu ook op internet. Kijk op www.de- ouwesunderklaaswin- kel.nl. Nu al bestellen en geen bezorgkosten! U kunt bedrijven nomi neren voor de verkiezing van Hét Familiebedrijf via redactie@texelsecourant. nl of tel. 36 26 20. Wegens enorm succes biedt Rijschool Langereis het jubileumpakket aan. Voor €1500.- www.lange- reis.nl, tel. 06-53690708. Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Beauty wellness voor hem haar Beautysa- lonCharlotte tel:06- 51025139. Pvc palletuitverkoop! Direct leverbaar vanaf €34,95 all-in! Woonhuys Moerbeek. Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. www. texelseau to pa gina. nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Nieuw! Vanaf 24 november start De Tuunderie met bloemschiklessen voor elk niveau. De lessen zijn elke 4e dinsdagavond van de maand. Iedere les wer ken we vanuit een bepaald thema. Aanvang les is om 19.30 uur. Kosten zijn 20,- per les (incl. materi alen). Voor meer info of opgave bel 06-21842638 of kijk op www.detuun- derie.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3