GroenLinks wil 'beste uit twee werelden combineren' TEXELSE 5 COURANT Benutten aardhitte blijkt haalbaar Elke politieke partij zou zich periodiek moeten afvragen of deze nog iets te melden heeft. Als dat niet zo is, kun je er beter mee stoppen. Dat zegt Groen Links, dat in de aanloop naar de verkiezingen bij zichzelf te rade is gegaan. 'En we hebben iets te melden.' Texel Centraal heet het verkiezingsprogramma dat GL vanavond vanaf 20.00 uur pre senteert in de Noordzeezaal in de Raadskelder. 'Texel Centraal? Weer een nieuwe partij?', stelt GL zichzelf de vraag. Ja en nee, luidt het antwoord. GL blijft, maar ambieert op te gaan in een nieuwe politieke beweging, die op de achtergrond wordt gedragen door een landelijke, gevestigde partij. Voor de verkiezingen zal het niet meer lukken, maar hopelijk wel binnen vier jaar', zegt Kieft, samen met Henny Festen en nieuwkomer Marleen Hohman de gezichten van de partij. Tot dusver, want ze hopen dat zich vanavond medestanders melden voor hun brede beweging die het beste met de toekomst van Texel voor heeft. 'We zijn op zoek naar vernieuwing en verbetering.' Als Texel Centraal willen ze onder de vlag van GL 'het beste uit twee werelden combineren'. 'Lokale kracht en focus op Texel met lan delijke kennis, ervaring en netwer ken.' Energie Nieuwkomer Marleen Elohmann zegt niet politiek gekleurd te zijn. 'Bij GL vond ik de invalshoek die bij me past.' Ze doelt onder meer op de zorg voor het milieu en de ambitie om schone energie te pro duceren. 'We hebben afgesproken dat Texel in 2020 in de eigen ener giebehoefte voorziet. Dat komt dichtbij. Maar wat gebeurt er?' Wat haar partij betreft wordt Texel een eiland dat het vooral van zonne- energie moet hebben. 'Maar mis schien hebben we wind wel tijdelijk nodig om 2020 te halen', staat in het verkiezingsprogramma. De ambitie om de Texelaars meer te betrekken bij de politiek, staat bij de speerpunten met stip op 1. 'Niet klagen maar meedoen Een actieve democratie, geen beste stuurlui aan wal, maar aan boord.' Maar GL weet toch ook dat veel burgers pas in actie komen als ze een ongewenste ontwikkeling op zich af zien komen, zoals de megamanege en dat het vertrou wen in de politiek en de lokale overheid slinkt. Kieft: 'De politiek moet burgers het gevoel geven dat er naar ze wordt geluisterd. Dan wordt ook de betrokkenheid groter. We moeten de burgers er niet aan het eind van de besluitvorming bij halen, maar aan het begin. Goed voorbeeld van democratie is de Groeneplaats. Het is wel nodig om de kwaliteit van de communicatie tussen gemeente en burger te ver beteren. Het stelt hogere eisen aan de ambtenaren. Eigenlijk moet je dat kunnen toetsen. Een goed wer kende lokale democratie vraagt ook meer van de burgers. Je kunt van alles over democratie zeggen, maar democratie is het minst slechte systeem. Het moet wel in de genen komen. Democratie moet daarom op de middelbare school een verplicht vak worden.' Gunning Het vertrouwen van met name Texelse aannemers in het lokale bestuur wordt er niet groter op nu ze twee grote gemeentelijke pro jecten naar overkantse aannemers hebben zien verdwijnen. Kieft: 'Dat is niet alleen de politiek te verwij ten, de ondernemers moeten ook de hand in eigen boezem steken. Ze hebben te weinig organisatie vermogen getoond. Maar als bestuur moeten we niet roomser willen zijn dan de paus.' Dat het fietspad langs de Caliform- eweg aan een overkants bedrijf werd gegund, terwijl een Texels bedrijf slechts één procent hoger had ingeschreven, maakte ook dis cussie los. Kieft: 'Ik zou de criteria voor gunning graag nog een keer doorakkeren.' Mogelijke optie is deze criteria zodanig aan te pas sen dat de gemeente bij kleine verschillen in de aanbestedingsbe dragen het belang van de lokale economie kan laten meewegen. Om de plaatselijke economie te stimuleren, wil GL Texelaars de mogelijkheid geven mee te inves teren in duurzame energie en te laten profiteren van de opbrengst. 'Zo kunnen we de jaarlijkse omzet van €30 miljoen aan stroom en gas zoveel mogelijk op Texel houden.' Openbaar vervoer zou moeten rij den op elektriciteit die we zelf heb ben opgewekt. Een goed netwerk dat elk half uur alle dorpen ver bindt, moet de toenemende stroom auto's opvangen. Texelaars van zestig jaar en ouder moeten gratis meekunnen.' Andere doelstellingen op het gebied van zorg zijn leef- tijdsbestendige woningen. Woonvergunning Onder het kopje huisvesting staat dat GL de omstreden woonvergun ning wil afschaffen. Hoogst actu eel, omdat wethouder Marian Mer- kelbach onlangs aankondigde hiervoor met een plan te komen. Maar als de prijsgrens voor het wonen voor niet-Texelaars om zich hier te vestigen vervalt, kan jeugd zich hier weliswaar makkelijker vestigen, maar stroomt het eiland dan met vol met pensionado's die straks betaalbare woningen voor hun neus wegkapen? Kieft: 'We moeten het effect goed in de gaten houden.' Overigens ziet zijn partij de komst van meer senioren naar het eiland, niet louter als nadelig. 'Ouderen hebben doorgaans meer zorg nodig en leveren zo een bij drage aan de haalbaarheid van allerlei zorgvoorzieningen die anders niet mogelijk zouden zijn. Dit biedt ook kansen voor de toe ristische sector.' Kwaliteit bestuur GL hecht grote waarde aan de kwaliteit van het gemeentebestuur. 'Het stellen van kaders door de raad aan het college, moet beter. Daarvoor heb je goede raadsleden nodig. Het is geen gekke gedachte om kandidaat-raadsleden aan bepaalde criteria te laten voldoen. De partij moet daar bij de werving al op selecteren. Ook het college van b en w moet uit goede bestuur ders bestaan. Kwaliteit kan bijvoor beeld betekenen dat een wethou der een besluit neemt dat tegen het advies van zijn of haar ambte naren in gaat. Maar je mag het risico van zo'n besluit nooit bij een ambtenaar neerleggen. De wet houder blijft verantwoordelijk.' Rikus Kieft en nieuwkomer Marleen Hohmann van GroenLinks pre senteren hun verkiezingsprogramma aan de lokale pers. Wegens werk kon fractievoorzitter Henny Festen er niet bij zijn. <r*> Ger*e Timmerman) Berna de Boer, havenmeester van Waddenhaven Texel, was donder dag ook even de baas over het gemeentelijk deel van de haven in Oudeschild. Zij verving de gemeentelijke havenmeesters die naar een bijeenkomst van nieuwe medewerkers bij de gemeente waren. Jook Nauta, voorzitter van Waddenhaven Texel, wil graag verdere samen werking met de gemeente in de exploitatie van de haven. Binnenkort worden daar gesprekken over gevoerd. ifo» j«*nsu&w DINSDAG 17 NOVEMBER 2009 Gemeente zamelt verpakking van kunststof in De gemeente begint binnenkort met het inzamelen van kunststof verpakking, met de bedoeling deze vorm van afval te recyclen. Inwoners ontvangen hierover binnenkort een informatiepak ket. Het apart inzamelen van verschil lende soorten afval levert veel milieuvoordeel op. Daarbij scheelt het ook nog eens veel ruimte in de minicontainer. Ongeveer 50 pro cent van het volume van alle rest afval bestaat uit kunststof verpak kingen. 74 procent kan worden hergebruikt tot hoogwaardig mate riaal, 23 procent wordt nuttig toe past in andere materialen en bouw stoffen. Slechts 3 procent is niet geschikt of te vervuild om te herge bruiken en wordt alsnog verbrand, wat wel energie oplevert. In het informatiepakket dat binnen kort wordt verspreid, zitten twaalf plastic zakken, speciaal bestemd voor in de inzameling van kunststof verpakkingen. Deze zakken wor den met ingang van week 49 (30 november tot 4 december) een maal per vier weken ingezameld in de groene week. In week 49 wordt dit keer geen GFT ingezameld. De inzameldata voor 2010 staan ver meld op de afvalkalender voonn het Texels telefoonboekje. De volle zakken kunnen op dezelfde plek aan de weg worden gezet als de minicontainers. Bewoners die hun afval in een verzamelcontainer ver zamelen, kunnen de zakken ernaast zetten De reinigingsdienst haalt ze vanaf deze plek op met een gewo ne vuilniswagen. De afvalzakken zijn binnenkort verkrijgbaar bij de Texelse supermarkten. Meer informatie over de geschei den inzameling staat op www.plas- ticheroes.nl en de website van de gemeente. Ook kan contact wor den opgenomen met Piet Bolier van gemeentewerken, tel. 362176 of pbolier@texel.nl. De elektriciteitsbehoefte van Texel kan voor een groot deel worden gedekt door een centra le die gebruik maakt van de hitte in kilometers diepe aardlagen, zo blijkt uit een haalbaarheids onderzoek dat is uitgevoerd door het bureau Ecofys in opdracht van TexelEnergie, de gemeente, het ontwikkelingsbedrijf NHN en de provincie. Plannen om deze vorm van duur zame energie ook werkelijk te benutten, komen nu volop in ont wikkeling. Donderdagmiddag 19 november zullen TexelEnergie, NHN Projecten BV en de gemeente daartoe een intentieverklaring ondertekenen en nadere bijzonder heden over het project naar buiten brengen. Het betreft hier zogeheten diepe geothermie, niet te verwarren met het benutten van aardwarmte uit ondiepe lagen met behulp van een warmtepomp. Deze onuitputtelijke energiebron is in beginsel overal op aarde beschikbaar, maar de diepte waarop zich de (water)lagen met voldoende hoge temperatuur bevinden, verschilt plaatselijk sterk In vulkanische gebieden liggen ze bijna aan de oppervlakte. In andere streken zijn kilometers diepe, kost bare boringen nodig. Bij het onder zoek is gebleken dat Texel relatief gunstige mogelijkheden biedt. Heetwateraders bevinden zich hier op ongeveer vijf kilometer diepte. De temperatuur van dit water is 130 tot 150 graden, zodat bij aan boren stoom ontstaat waarmee de turbine van een centrale kan wor den aangedreven. Het water is dus veel heter dan het water van 70 graden in de bekende 'bel' die dne kilometer diep onder Eierland zit. Om die reden wordt het benutten van deze bel niet meer interessant Geboren op de sorteerband Op de sorteerband van de TX68 zijn elf doornhaaitjes geboren. De moederhaai was gevangen en werd schoongemaakt, waar bij de nog levende jongen tevoorschijn kwamen. De jonge haaitjes zijn naar Ecomare gebracht. Doornhaaien zijn eierlevendbarend. Dat betekent dat de eieren zich in het lichaam van de moeder ontwik kelen en uitkomen. De draagtijd bedraagt 18 tot 22 maanden, het langst van alle gewervelde dieren. Doornhaaien kunnen een impo sante leeftijd van wel 25 jaar berei- gevonden. Diepe geothermie als duurzame energiebron wordt ook in andere plaatsen van het land overwogen, maar tot het stichten van centrales is het nog niet gekomen. In het buitenland, met name Frankrijk en Zwitserland, is er al ruime ervaring mee opgedaan. Een vijf kilometer diepe grondbo ring is tegenwoordig technisch goed mogelijk, maar zeer kostbaar. In het Texelse geval gaat het om tientallen miljoenen. Omdat de boring zou kunnen mislukken, maken de initiatiefnemers gebruik van een voorlopige garantierege ling van de ministeries van Econo mische Zaken en LNV. Bij een misboring wordt maximaal 85 pro cent van de kosten uitgekeerd. Voorwaarde is dat uit geologisch vooronderzoek gebleken is dat de kans op succes minstens 90 pro cent is. ken. Ze leven en jagen in groepen in alle gematigde en subtropische kustwateren, dus ook in de Noord zee. De gevangen haaitjes stonden op het punt geboren te worden. Ze waren 25 cm lang en hadden geen dooierzak meer onder hun lichaam hangen. Bij Ecomare zwemmen de haaitjes voorlopig nog achter de schermen. Ze worden gevoerd met kleine stukjes vis en zullen in de nabije toekomst naar het zeeaqua rium worden verplaatst. Ze worden dan naast de al in Ecomare aanwe zige hondshaaien de tweede haai ensoort in het zeeaquarium. Foto. Ecomare Het muziekprogramma Vlaswiek van Radio Texel bestond zondag twintig jaar. Het jubileum werd gevierd door het eerste programma uit 1989 nog eens over te doen. 'Dan kun je zien hoe tijdloos onze muziek is', aldus presentatrice Wil Beers. Zij presenteerde samen met Coby Schotanus, Margreet van Heerwaarden en Roelie Bakker, de andere vaste presentatoren. Vlaswiek is bestemd als muzikaal lichtpunt voor mensen die op zondagochtend in hun eentje aan de koffie zitten. Anneke Mantje, een trouwe luisteraar van Radio Texel, bood tijdens de jubileumuitzending een bloemetje aan. (Foto jemn van Hammi Dertig fans van Jan Koevoet reisden naar Roosendaal voor een con cert van deze populaire zanger. Omdat Koevoet, die regelmatig in De Koog optreedt, erom bekend staat dat hij goede doelen een warm hart toedraagt, hadden zijn fans €3800,- opgehaald voor de stichting Doe een wens Hans Glandorf, voorzitter van de Texelse fanclub, en initiatiefnemer Paul van Dijk verhoogden dit bedrag met €300,- tot €4100,-. De stichting Doe een wens vervult wensen van kinderen met een levensbedreigende ziekte Koevoet is ook komend jaar weer enkele malen in De Koog te zien. Het winkelende publiek in Den Burg werd verrast door een groep in camouflagepakken gestoken tamboers die trommelend een rondje maakte. Het was de tamboergroep van het fanfarekorps van de Nati onale Reserve uit Amersfoort, dat op Texel een oefenweekend door bracht. FM Harry OaOmeK 'Geweldig dat ik heb kunnen helpen' Een paar jaar geleden publiceer de de 21-jarige Joelia Bonne uit De Koog een bundel met zelfge schreven gedichten. Een aantal Roemeense weeskinderen kun nen daardoor sinds kort betere leefomstandigheden tegemoet zien. Melle Smith, oud-voorzitter van de inmiddels opgeheven Stichting Texel Helpt is naar het voormalige Oostblokland geweest om de opbrengst (€2180,-) persoonlijk aan bevriende Roemeense artsen te overhandigen. Zij zorgen ervoor dat het wordt besteed aan een groep weeskinderen in het platte landsdorpje Lechinta. Voor Joelia is het een zeer bijzon dere gift. Zij is geboren in Roeme nie en zat er in een kindertehuis totdat zij op haar vijfde werd geadopteerd door Frits en Yvon Bonne en mee naar Texel kwam. In de dichtbundel, waarvan 250 exemplaren werden gedrukt, schreef ze over de worsteling die ze later voerde om haar eigen iden titeit te ontdekken. Het geld wordt besteed aan een meisje van 17 dat geen ouders meer heett en zich over vier jon gere broertjes en zusjes ontfermt. Zelf heeft ze inmiddels ook een kind. De twee artsen willen ervoor zorgen dat haar huisje aansluitin gen op gas en water krijgt en dat het groter mag worden. 'Zij gaan daarvoor in gesprek met de burge meester van het dorp.'. De familie Bonne koos er bewust voor het geld aan bekenden van Smith te geven, zodat ze er zeker van zouden zijn dat er niets aan de strijkstok blijft hangen. Smith heeft jarenlang transporten van Texelse goederen naar Roemenië geregeld. De artsen beheren het geld voor de kinderen om te voorkomen dat alles in een mum van tijd op is. Joelia: 'Het is geweldig dat ik door mijn dichtbundel mensen in Roe menië heb kunnen helpen.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5