Sinterklaas maakt opwachting Historisch riool blootgelegd TEXELSE 9 COURANT Jubileumeditie Christmas Carols In verband met het vijftigjarig jubileum wordt de workshop Christmas Carols van Artex dit jaar op bijzondere wijze afge sloten. De liederen die tijdens de workshop worden ingestu deerd, worden dezelfde avond tijdens een sfeervol kerstkoren- concert uitgevoerd in de rooms- katholieke kerk van Den Burg. Aan het concert wordt ook mede werking verleend door Popkoor Texel (ruim 65 leden) en het Kinde ren voor Kinderenkoor (30 leden). De workshop Christmas Carols wordt gegeven op zaterdag 19 december en begint om 11.15 uur. Onder leiding van Ellen Verburgt wordt een programma van carols ingestudeerd, van één- tot vier stemmig. Dit maakt de workshop geschikt voor ieder niveau. Deel nemers kunnen zelf een lunchpak ket meenemen, maar ook gebruik maken van de dinerlunch die om 16.30 uur wordt geserveerd in hotel Den Burg. Na deze maaltijd beginnen de repetities in de kerk voor het con cert dat om 19.00 uur begint Voor deelnemers van de overkant is er na net concert nog tijd om de laat ste boot te halen. Deelname aan de workshop kost €17,50, deelnemen aan de diner- lunch in hotel Den Burg €15,- Aanmelden kan via tel. 313493 of www.artex-texel.nl. Bij grondwerkzaamheden achter café De Slock aan de Parkstraat, waar volgend jaar cultuurcen trum Hollebol moet verrijzen, is een oude gresbuis blootgelegd. Het gaat om het riool dat in 1902 werd aangelegd in de oude gracht die rond het historische centrum van Den Burg loopt. De gracht, die in de 14de eeuw samen met de Burgwal was gegraven, werd kort na de aan leg van het riool gedempt. Jook Nauta, eigenaar van het ter rein aan de Parkstraat, vindt het frappant dat de buis nog in zo'n goede conditie is. 'Ik las in de krant dat bij de aanleg van een nieuw riool wordt uitgegaan van een levensduur van vijftig jaar. Deze buis ligt er al meer dan twee keer zo lang en voldoet nog pnma. De meeste oude panden in dit gedeel te van Den Burg zijn nog steeds aangesloten op het oude riool. Gebouwen die de afgelopen dertig jaar riolering kregen, zijn aangeslo ten op een nieuw stelsel. Nauta is van plan een deeltje van de oude gresbuis in het zicht te houden. 'In het souterrain komt een kleine glazen vloer, waar door het riool te zien is. Dat gedeelte wordt toegankelijk vanuit de boek handel. Ik wil het als aanknopings punt gebruiken om meteen iets over de geschiedenis van Den Burg te vertellen. Over de uitvoering moet ik nog nadenken. Misschien heeft de Historische Vereniging daar ook nog wel ideeën over.' Wanneer het cultuurcentrum pre cies wordt opgeleverd, is nog niet bekend. In juni moet het casco klaar zijn. De afgelopen week uit gevoerde grondwerkzaamheden waren nodig om de fundering te kunnen leggen. Omdat in de bodem metaalsporen en enkele olieresten zijn gevonden, moest het grond werk onder toezicht van een gespecialiseerd bedrijf gebeuren. Het graafwerk zelf werd uitgevoerd door de firma Tatenhove. Meer informatie staat op de web site www.dehollebol.nl. Opnieuw verlies voor dames Tevoko Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko heeft zater dag een ruime nederlaag gele den tegen hetlagergeklasseerde Keistad uit Amersfoort. Er werd met 4-0 verloren en Tevoko keerde zonder punten huis waarts Door het ontbreken van drie basis speelsters had Tevoko het meteen vanaf het fluitsignaal moeilijk. Waar vorige week steeds sterk werd begonnen, keek Tevoko nu in het begin van bijna elke set tegen een flinke achterstand aan. In de eerste set was het, door vele fouten van de Texelse dames, al snel 17-4. Toch liet Tevoko zich niet uit het veld slaan. Met hard werken en veel inzet werden nog enkele pun ten gesprokkeld (25-16). In de tweede set ging Tevoko met twee spelverdelers spelen, zodat er altijd drie aanvallers aan het net ston den. Met Monique Leijstra als tweede spelverdeler en met Con nie Joling in de aanval, kwam Tevoko steeds beter in het spel. De stand ging gelijk op, maar door passfouten op het eind ging ook deze set naar Keistad (25-20). De derde set was identiek aan de eer ste en ook nu kwam Tevoko door vele fouten op achterstand (18-8). Door sterke aanvallen van Tamar Lok kwam Tevoko iets bij, maar dit was niet genoeg voor de setwinst (25-17). In de vierde set leek het erop dat Tevoko het bijltje er bij neergooide, want Keistad scoorde het na het andere punt. Bij 9-0 ging bij Tevoko nog even de knop om en met tactische ballen van Joan- me Schaapman en Maxime Knijf werden een paar punten gepakt. Maar het was Gertha Wessels die met haar service een achterstand van 14-18 omboog in een voor sprong van 22-18. Even leefde er hoop op setwinst, maar dit was van korte duur. Een goede service van Keistad bracht de eindstand op 25-22. Door dit verlies daalt Tevoko naar de elfde plaats. Winstpunten Desiree Boon Desiree Boon heeft zondag tij dens de dressuurwedstrijd in manege Akenburg met haar pony Shadrutka maar liefst vijf winstpunten (210 en 208) behaald. Ze werd tweemaal eerste en liet zien dat ze klaar is om te promoveren naar de M1-klasse. Jane Zijlstra behaalde vier wints- punten met haar pony Jumper (196 en 195) en sleepte tweemaal de eerste prijs binnen. Ook Charity Wetsteen (M1) werd tweemaal eerste en behaalde met Jamos drie winstpunten (196 en 193). In de klasse B-paarden reed Pris- cilla Noorlander bij de B-paarden met Wiaronette tweemaal naar winst toe en behaalde twee winst punten (181 en 194) en scoorde ze ook met Unique een mooie winst punt in de klasse Z2 (210). Daar behaalde ze een eerste prijs. De andere eerste plaats was voor Maren Kuijper met Tristan, die haar eerste winstpunt in de Z1 behaalde (204). In de klasse L1 was er tweemaal winst voor Bea Dekker met de jonge Avidius HF. Zij behaalde twee winstpunten (187 en 185). Bo Krause werd met haar pony Shayen tweemaal eerste in de klasse B-pony's cat D/E en behaal de in haar tweede proef een winst punt (192). Verder waren er winstpunten voor Sophie Bakker met Uworka (L1, 183), Maybritt Grootenboer met Olvalinde (L1, 180), Sasha Drijver met Tolinde (B, 185), Eva van der Vis met Oralzflug Nova (B, 183), Silve Schoorl met Miracle Boy (B, 182) en Marleen van der Werve met Spens Wallace (M1, 181). Goede prestaties bij de niet-fede- ratieruiters werden geleverd door Louise Schagen met Ryvanna (184, 181), Céline Uriot met Uppie (187) en Marloes Veen met Maggie (185). De volgende wedstrijd, tevens de laatste van dit jaar, wordt gehouden op zondag 6 december. Ook kunnen ruiters zich inmiddels aanmelden voor de Kerstbokaal. Winst Lex Veeger Lex Veeger uit Den Hoorn heeft zondag met zijn welshpony's Bas en Rio de eerste prijs gewonnen bij een indoormarathon mennen van rijvereniging Bucephalus in Barsin- gerhorn. De deelnemers moesten tweemaal zo snel mogelijk een par cours rijden met een aantal hinder nissen. Veeger zette een snelle tijd neer en bleef foutloos, waardoor hij de overwinning pakte. In totaal deden 48 aanspanningen mee, waarvan 9 in de klasse tweespan pony's. Kim Kooger uit Den Burg deed even eens mee met haar haflinger Eef, maar bleef net buiten de prijzen. Op de haven van Oudeschild wordt Sinterklaas zaterdag 21 november ontvangen door bur gemeester Francine Giskes. Om 12.30 uur meert de Spanje af in het oude deel van de haven. Spreekstalmeester is Aris van Zeijlen. Het ontvangen van Sinterklaas is de eerste officiële taak van de bur gemeester, die vrijdag in een spe ciale vergadering wordt geïnstal leerd. De feestvreugde wordt verhoogd door een optreden van KTF. Zoals in het Sinterklaasjour naal te zien was, waren in een storm de pakjes overboord gesla gen, maar de Pieten hebben de meeste weten te redden. In verband met de te verwachten drukte wordt belangstellenden aangeraden op tijd op de haven aanwezig te zijn. Daar worden vlag getjes uitgereikt om de Sint feeste lijk welkom te heten. Na aankomst in Oudeschild neemt Sinterklaas ruimschoots de tijd om enige dorpen op het eiland te bezoeken. In Den Burg wordt de Goedheiligman ontvangen op de Groeneplaats. Alvorens daar aan te komen, maakt hij een rondgang. Deze begint om 14.00 uur op de parkeerplaats bij Ons Genoegen. Voorafgegaan door KTF wordt het hele centrum doorkruist. Op de Groeneplaats wordt Sinterklaas ontvangen door de burgemeester. Het feest wordt opgeluisterd met een optreden van de landelijk bekende Feestpiet met het ballet van de Spaanse Peperpietjes. Het programma duurt tot ongeveer 15.15 uur. Oudeschild Om ongeveer 15.30 uur maakt Sin terklaas zijn opwachting in de gym zaal van dorpshuis 't Skiltje. Het feest, voor alle kinderen tot en met groep 5, duurt tot ongeveer 16.45 uur. Per kind mag er één ouder mee naar binnen. De jongste kin deren kunnen onder de hoede van de GO worden gesteld. Voor het feest wordt gebruik gemaakt van de ingang via de gymzaal. Oosterend In Oosterend wordt Sinterklaas ingehaald bij het brandweerhuisje aan de Achtertune. Daarvoor wordt om 14.00 uur verzameld bij de Bij enkorf, zodat er in optocht naar (met Excelsior voorop) naar de Achtertune gelopen kan worden. Na een kleine rondgang wordt Sin terklaas officieel welkom geheten in de Bijenkorf. De Cocksdorp Sinterklaas arriveert rond 15.30 uur bij de rooms-katholieke kerk aan de Molenlaan. Daarvandaan gaat hij naar het Eierlandsche Huis, waar feest wordt gevierd en alle kinderen tot groep 8 een cadeautje krijgen. Den Hoorn Om Sinterklaas massaal welkom te heten, verzamelen de inwoners van Den Hoorn zich bij dorpshuis De Waldhoorn. De stoet vertrekt daar om 15.00 uur, voorafgegaan door de majorettes, tamboers en fanfa remuzikanten van DEK. Waar de Hoornders en Sinterklaas elkaar tegenkomen, blijft nog even span nend. Rond 16.00 uur begint een feestelijke bijeenkomst in het dorpshuis, dat vanaf 15.30 uur open is. De Goedheiligman heeft laten weten De Waldhoorn bij slecht weer zelf wel te vinden. De intocht gaat dan niet door, het feest uiteraard wel. Sinterklaas en zijn gevolg arriveren zaterdag per stoomboot het eiland en zetten in Oudeschild voet op Texelse bodem. Vandalen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag huisgehouden op de Spinbaan in Den Burg. Ze sloopten enkele reclameborden en gingen vervolgens de plattegrond van Den Burg te lijf. Erik Betsema maakte bijgaande foto's. Jook Nauta veegt in de bouwput naast De Slock de gresbuis schoon om 'm nog wat beter zichtbaar te maken. iFotojoopRvmetst Taart voor de vrijwilligers van de KNRM. De reddingmaatschappij bestaat 185 jaar en ter gelegenheid daarvan hebben alle stations een traktatie gehad. Joke Geldorp, voorzitter van de plaatselijke commis sie, bezocht De Cocksdorp en vice-voorzitter Klaas van der Duim toog met gebak naar De Koog. (FotoBsKw» Hoewel hij zelf betwijfelt of bijgaande foto op Texel is gemaakt, vraagt verzamelaar Maarten Stoepker zich af of er iemand is die het gebouw herkent. Mensen die menen iets bekends te ontdekken, kunnen con tact met hem opnemen via tel. 312940. DINSDAG 17 NOVEMBER 2009 Website gemeente stijgt op ranglijst De vernieuwingen op het gebied van electronische dienstverle ning hebben de website van de gemeente Texel doen stijgen naar de 86ste plaats op de Moni tor van Overheid.nl. Vorig jaar stond de Texelse site op num mer 329. De stijging wordt vooral veroor zaakt door het uitbreiden van de dienstverlening, zoals het online doorgeven van kentekenwijzigin gen voor een parkeervergunning en het online plaatsen van formu lieren, bijvoorbeeld voor een bur gerinitiatief. Ook het aanbieden van een e-mailabonnement op de bekendmakingen van de gemeente scoorde goed. Met een totaalscore van 43,41 pro cent laat Texel grote gemeenten als Heerhugowaard en Alkmaar achter zich. Bovenaan, met een score van 79,62 procent staat Capelle aan den IJssel. In de rang lijst van de 236 gemeenten met een inwonertal tot 25.000 staat Texel op de 22ste plaats. Texel scoort het beste op het gebied van interactieve verwijzin gen (100 procent). Winst valt nog te behalen op het gebied van 'stan daarden' (de wijze waarop de site gebruik maakt van de door de overheid verstrekte standaards, 33 procent) en 'de burger centraal' (34 procent). De Monitor is een initia tief van Binnenlandse Zaken en wordt ieder najaar aan de hand van een vragenlijst samengesteld. Het resultaat is te lezen op monitor. overheid.nl. Klaverjasdrive crisisbestendig De drive voor het goede doel, die vrijdag in 't Skiltje werd gehouden en jaarlijks wordt georganiseerd door klaverjasclub De Doormars, heeft ruim €400,- opgebracht. Dat was ongeveer net zoveel als vorig jaar. De organisatie concludeerde dan ook dat de crisis niet van invloed was op de opbrengst, te meer daar de opkomst met veer tien tafels iets tegenviel. Het gele genheidskoppel Doede de Vries en Jaap Tuitman wist elkaar goed te vinden. Ze speelden vijf marsen en legden met 7059 punten beslag op de eerste plaats. Jan Middag en Wil Maas zaten hen op de hielen en behaalden met 6933 punten de tweede prijs. De derde was voor de sterk spelende Tim Kok en Fenny van Exel. die 6930 punten bij elkaar sprokkelden. De vele prijzen waren beschikbaar gesteld door Texelse bedrijven. Vooral de vis, beschik baar gesteld door drie kotters, vond gretig aftrek. Bedrijvenbowling Het nieuwe bowlingseizoen is al weer enige weken in volle gang en er werden weer fraaie games gegooid in de bednjvenleague. Zo liet Jan Plaatsman van Loonbednjf Plaatsman 191 pinval noteren en was Rob Beumkes van Kraanver huur Kager goed op dreef met een game van 174 Tegelzetbednjf Huysman staat op de eerste plaats Hier deden Can dida Huysman en Martien Roeper goede zaken door van Land- en Zeezicht te winnen. Uitslagen: L'Avemr-Hotel Zeerust 3-2; Tegelzetbednjf Huysman-App. Land- en Zeezicht 5-0; Kraanverhuur Kager-Hotel Tatenhove 3'/2- 1V4, Sam Sam-De Blauwvinger 5-0; Toren- restaurant-Loonbedrijf Plaatsman 3-2; Sponsorloos-Buzzbot 1-4. Sportvissen De zevende wedstrijd in de winter- serie van Sportvisclub Texel bracht niet veel vis op de kant. Met een harde wind, kracht 8, viel het niet mee de lijn ver uit te werpen en er waren maar twee vissers die ook echt iets op de kant wisten te bren gen. Rein Kuyper werd eerste met twee vissen, met een gezamenlijke lengte van 36 cm, Nico Tessel werd tweede (1 vis, 21 cm). Er werd meun en wijting gevangen. De volgende wedstrijd wordt gehouden op 21 november. Eerst gaan de vissers naar het strand van Groote Keeten voor de Sinter klaaswedstrijd van HSV De Snoek, vanaf 18.00 uur volgt de competi tiewedstrijd bij de asfaltmolen

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9