Transportkosten blijven Hulp Oost-Europa zorgen baren Werkgroep biedt hulp aan armen in Moldavië Sahara droog door zeestroming TEXELSE 11 COURANT Griep teistert festival WET-live w«n rtxtu DINSDAG 24 NOVEMBER 2009 overheden betreffende het invoe ren van hulpgoederen. Voor elk soort is apart toestemming nodig, te verlenen door even zovele instanties, die moet worden bekrachtigd met papieren vol offi ciële stempels. 'Het lastige is dat ze precies willen weten hoeveel je bij je hebt en hoeveel het weegt en dat je daar met van af mag wijken. Het is zelfs gebeurd dat we moes ten opgeven van welke sterkte de glazen in de brillen waren die we hadden verzameld. Door al dat werk beginnen we al maanden van te voren de papieren te regelen. behorende boerderij, waar koeien worden gemolken en maïs en ander voedsel wordt verbouwd. Het tehuis is opgezet met ontwikke lingshulp uit Noorwegen en wordt geleid door een dominee uit Roe menië. Op het complex is ook een naaiatelier van hulporganisatie Dorkas, waar mensen uit de omge ving hun eigen kleren in elkaar kun nen zetten. Niet alle hulpgoederen waren bestemd voor de kinderen. Wél werden de spullen er afgeleverd, tijdelijk opgeslagen en verder aan besteden en ze voortdurend duizend-en-één moeilijkheden moeten zien te overwinnen, denkt Van der Vis nog niet aan stoppen. 'Als je weet dat het bij de goede mensen komt, geeft dat zoveel voldoening.' Een hardnekkig pro bleem blijft wel voldoende geld bij elkaar te krijgen om het transport te financieren. Weliswaar hoeven de vrachtwagen zelf en de chauf feurs niets te kosten, met de brand stof, het tolgeld en andere kosten zijn flinke bedragen gemoeid. 'Eigenlijk zou iedereen die goede ren schenkt daar een bedrag van gedistribueerd. Het transport had een omvang van 100 kubieke meter en bestond hoofdzakelijk uit kle ding, maar bevatte ook schoenen, dekens, dekbedden, schriften en pennen. 'Maar we brengen er ook wel rollators, krukken en rolstoe len. En incontinentiematenaal. Daar zijn ze daar heel blij mee.' Een deel van de goederen wordt gesponsord door Texelse bedrij ven. Ook gaan veel door oudere dames gebreide truien en sokken mee. 'Er is iemand die met een groepje bewoners van De Gollards heeft afgesproken dat ze lapjes haken. Als ze klaar zijn, haalt ze ze op en verwerkt ze al die lapjes tot kinderdekens. Ik vind dat mooi. Die mensen zijn blij dat ze iets kunnen doen. Iets dat ten goede komt van een ander. Zo werkt het dus eigen lijk dubbelop.' Hoewel ze er heel veel vrije uren bijvoorbeeld vijf euro bij moeten doen. zodat we ze op de plaats van bestemming kunnen krijgen. Maar dat durven we niet goed te vragen, bang dat ze de goederen dan ook niet meer geven. Daar door blijft het wel een probleem en zijn giften heel erg welkom. Voor het laatste transport kregen we van een gepensioneerde ondernemer spontaan het aanbod om alle kos ten - toch gauw een paar duizend euro - voor zijn rekening te nemen. Een prachtig gebaar. Daar werd ik even helemaal stil van.' Uiteenlopende hulpgoederen blij ven welkom. Deze kunnen elke maandag tussen 14.00 en 17.00 uur worden aangeleverd op het adres Maricoweg 5 Een financiële bijdrage kan worden gestort op bankrekeningnummer 36.25.21.905, ten name van Hulp Oost-Europa. Gearriveerd in Moldavië maken chauffei het lossen van de vrachtwagen. Chauffeurs Harry Wetenkamp en Robert Kikkert van transportbe drijf AB Texel hebben deze maand een oplegger vol hulp goederen naar het straatarme Moldavië gebracht. Een operatie die acht dagen duurde en die met militaire precisie door de werkgroep Hulp Oost-Europa werd voorbereid. Al ruim vijftien jaar maakt een klein maar hecht clubje Texelaars zich sterk om hulp te bieden aan de armste inwoners van Roemenië, Moldavië en andere landen in Oost- Europa. De werkgroep bestaat geheel uit vrijwilligers, die bijna dagelijks bezig zijn met het inza melen - in een loods aan de Mari coweg -, sorteren en inpakken van ■s Harry Wetenkamp en Robert Kikkert - uiteenlopende goederen. Zo'n twee maal per jaar worden deze spullen per vrachtwagen naar de plek van bestemming gebracht. Ook de chauffeurs doen dat vnjwil- lig, de vrachtwagen wordt steeds gesponsord door AB Texel. Het transport vraagt een bijzonder grondige voorbereiding. Dat begint al bij het inpakken en het laden van de vrachtwagen. Goederen wor den zoveel mogelijk in - stevige - bananendozen verpakt of eventu eel in plastic zakken. Vervolgens moet de oplegger zo economisch mogelijk worden geladen. Daarbij worden de goederen die naar dezelfde bestemming moeten bij elkaar gezet en - om verwarring te voorkomen - afgeschermd van de andere spullen. 'We proberen elk leholpen door kinderen - een begin met hoekje te vullen. Toen we deze keer nog ruimte over hadden, heb ben we die volgestopt met kus sens', vertelt Ria van der Vis, samen Sonja en Reijer van Lenten, Janny van Lubek, Janie Schraag en Paula Groenhof de drijvende kracht van de werkgroep. Moeilijker nog dan het inpakken en laden is het transport zelf. Omdat een deel van het traject over de bochtige bergwegen van de Kar paten loopt, mogen de weersom standigheden niet te slecht zijn. Berucht zijn ook de douaniers van sommige (Oost-Europese) landen, die iedere keer nieuwe regels lijken te bedenken en pas wat toeschie telijker worden wanneer ze iets krijgen toegestopt. En ten slotte zijn daar de regels van de lokale Gelukkig hoeven we niet alles zelf te doen. We worden geholpen door Mmodora, een vrouw in Moldavië die op een ministerie in Engeland heeft gewerkt en ons al jaren van dienst is. Zij krijgt van ons de gegevens over de vracht en zorgt dan voor de juiste papieren. En ze komt naar de grens als onze chauf feurs het land binnen gaan.' Mino- dora's hulp beperkt zich met tot de administratieve handelingen. 'Zij bezoekt behoeftige gezinnen en weet precies waar de hulp het hardst nodig is. Daardoor kunnen we hulp op maat bieden.' De eindbestemming van het meest recente transport was een voorma lige Russisch vakantiedorp nabij de hoofdstad, Chisinau, waar ver spreid over tien huisjes honderd ouderloze kinderen wonen. Ze worden er niet alleen verzorgd, maar gaan er ook naar school en helpen er met het werk op de bij- Toerrijders maken rit over Texel Honderden mountainbikers kwa men zondagmorgen met de boot voor de rit die Toerclub Taxi 31200 samen met DOK uit Den Helder had georganiseerd. Ook veel Texelaars reden mee. Een tocht door onder meer bos en duin. Theo Franchi- mon maakte bijstaande foto. Wetenschappers van het NIOZ en de universiteit van Bremen hebben aangetoond dat het droger worden van de Sahara en de Sahel te maken heeft met veranderende zeestromen in de Noord-Atlantische oce aan. Dit blijkt uit onderzoek van fossiele wasmoleculen van bfaderen in een sedimentkern van drie kilometer diepte. De resultaten van het onderzoek worden online gepubliceerd in het tijdschrift Proceedings of the National Academy of Sci ences USA (PNAS). De onderzoekers bestudeerden sedimentlagen van bijna 200.000 jaar oud van de zeebodem ten westen van Guinee. In stof gevat bevatten deze de resten van was- lagen die het oppervlak van bla deren van bomen en grassen beschermen tegen uitdroging door de zon. In het onderzochte gebied vindt de sedimentatie zeer regelmatig plaats, waardoor het materiaal van de laatste 200.000 jaar keurig in laagjes gesorteerd op de oceaanbodem terecht kwam. Aan de aard van het mate riaal kan worden afgelezen of het gaat om bomen of (tropische) grassen, wat leidt tot conclusies betreffende het klimaat in de onderzochte periode. In de Sahara en de Sahel groeide gedurende drie perioden bomen, 120-110.000, 50-45.000 jaar en 10.000-8000 jaar geleden. De twee oudste periodes met bomen- groei (dus vochtige periodes) vie len vallen samen met de tijd waarin de mens van zijn baker mat in Oost-Afrika naar Noord- Afrika, het Midden-Oosten, Azië en Europa uitzwermde. De onder zoekers nemen het standpunt is dat het vochtiger klimaat en de bijbehorende vegetatie deze migratie mogelijk maakten. Het drogere klimaat dat de vochtige perioden volgde, dwong de men sen om de Sahara en de Sahel weer te verlaten, waardoor de populaties in Oost-Afrika. ten noorden van de Sahara en het oostelijk deel van Spanje zich lange tijd gescheiden ontwikkel den De oorzaak voor de grote kli maatveranderingen wordt gezocht in het systeem van zeestromin gen in de Atlantische Oceaan, de Atlantic Overturning Circulation (AOC). De onderzoekers ontdek ten dat het gebied van de Sahara en de Sahel droger werd als de oceaancirculatie in sterkte afnam. De afname van de oceaancircula tie werd waarschijnlijk veroor zaakt door een toegenomen hoe veelheid zoetwater op hogere breedtegraden, waardoor het zeeoppervlak afkoelde. Dit had tot gevolg dat er koelere lucht naar de tropen werd getranspor teerd, wat zorgde voor een ver minderde neerslag. De verbouwde discotheek Jelle- den onder muzikaal Texel. Daar- boog was vrijdagavond het toneel door moesten van de zeven aan- van het rechtstreeks op de radio gekondigde bands, drie verstek uitgezonden popfestival WET-live. laten gaan. Wel van de partij waren Maar tot veler teleurstelling had de Melissa The Bitches, Lomp, (Mexicaanse) griep ook huisgehou- Intrude en Jug Bros (zie foto). Subsidies Bij mijn vertrek in 2008 had ik mij voorgenomen mij niet meer te bemoeien met discussies over subsidies. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en ook ik wil me mengen in de discussie over wel of geen subsidie voor Vrouwen van Nu. Het besluit van het college om geen subsidie te verlenen aan deze orga nisatie stoelt op drie gronden: 1 .de organisatie discrimineert, want er mogen alleen vrouwen lid zijn; 2.de exploitatie vertoont een positief sal do, dus een jaarlijkse subsidie is niet nodig; 3. het saldo op de bank is voldoende om voorgenomen inves teringen te bekostigen, dus investe ringssubsidie is niet nodig. Naar mijn mening wordt hier de plank ver mis geslagen, en met alleen ten aanzien van punt 1 (dat de meeste ophef veroorzaakt), maar juist ook de pun ten 2 en 3 zijn in regelrechte tegen spraak met het wezen van subsidië ring. Alle drie de punten vloeien voort uit de geldende subsidieverordeningen en zijn formeel juist. Het is echter aan bestuurders om verder te kijken dan de formele regels. Dan kunnen de volgende kanttekeningen geplaatst worden: het feit dat de subsidieverordening een anti-discn- minatieartikel heeft, moet voorko men dat een organisatie groepen uitsluit van deelname aan activiteiten en/of van de organisatie zelf. Ogen schijnlijk is daarmee een keuze voor vrouwen en het weren van mannen discriminatie. De discussie over het wel of niet subsidiëren van de SGP toont echter aan dat dit niet zo maar gesteld kan worden. Wat ook logisch is, er zijn nu eenmaal organisaties die (om welke reden dan ook) man nen of vrouwen buiten sluiten omdat de aard van die activiteiten dat met zich meebrengt. Te denken valt bij voorbeeld aan een mannenkoor, dat nu eenmaal een geheel andere toon zetting heeft dan een vrouwenkoor of een gemengd koor. Een vrouwenorganisatie als Vrouwen van Nu ontplooit niet alleen activitei ten die er op gericht zijn vrouwen gezellig bij elkaar te laten komen, maar ook emancipatoire activiteiten. Voorwaar een activiteit die onge schikt is voor een man. tenzij men die activiteit 180 graden draait en vanuit die invalshoek aanbiedt. Rest nog aan te stippen dat er in een wat grijzer verleden (ja ik ben al oud hoor) speciale emancipatiesubsidies waren om organisaties als Vrouwen van Nu tot activiteiten aan te zetten. Nu de gemeente wel subsidies ver strekt aan het Texels Christelijk Man nenkoor en het Texels Vrouwenkoor kan onmogelijk het besluit gehand haafd worden Vrouwen van Nu geen subsidie te geven, omdat zij zouden discrimineren. Het niet subsidiëren omdat de orga nisatie een positief exploitatiesaldo heeft, is eigenlijk nog veel zorgwek kender dan de misstap bij punt 1 Immers door deze redenering te volgen, geeft men er blijk van geen enkel inzicht te hebben in het wezen van subsidiëring. Als het hebben van een negatief exploitatiesaldo uit gangspunt is voor het geven van middelen, dan subsidieert men niet, dan verleent men steun. Het verle nen van steun is het geven van geld aan armlastige en zielige organisa ties en hopen dat het verder goed gaat. Het subsidiëren van een orga nisatie betekent dat de gemeente belang hecht aan de activiteiten die deze organisatie ontplooit en deze mede mogelijk wil maken door het verstrekken van een bijdrage in de kosten. Dat bij kleine jaarlijkse subsi dies (waardenngssubsidies) niet zo scherp gelet wordt op uitvoenng en het afleggen van verantwoording, is logisch. Het zou werkelijk zot zijn om €500,- kosten te maken om de gang van zaken rondom een subsidie van €125,- te contoleren. Kortom, je moet kijken (en eigenlijk vanuit je vingertoppen weten) dat dat wat een organisatie wil (gaan) doen iets is waar de gemeenschap profijt van heeft. Het enige probleem daarbij is dat dit niet meetbaar is. Voor inves teringssubsidies en banksaldo geldt in grote lijnen hetzelfde. Door alleen investeringssubsidie te geven als een organisatie geen of weinig geld op de bank heeft staan, ontneemt men organisaties elke pnkkel om op eigen benen te staan (dit argument geldt ook voor punt 2). De gemeente geeft immers alleen (investeringssubsidie als dit financi eel noodzakelijk is. Ook hier moet de lijn gehanteerd worden dat een investering activiteiten mogelijk maakt waar de gemeenschap nut en/of plezier van heeft. Dan zal de gemeente de investering mede mogelijk maken door een investe ringssubsidie van maximaal 25 pro cent van de noodzakelijk te maken kosten. De regels over voldoende middelen die in de subsidieverorde ning voorkomen, zijn bedoeld om te voorkomen dat subsidies opgepot worden. Het is lastig daarvoor een grens aan te wijzen, maar een orga nisatie als Vrouwen van Nu doet niet aan oppotten en ook hier geldt weer dat de omvang van de gevraagde subsidies zodanig is, dat daarvan geen sprake kan zijn. Ter verduide lijking: oppotten is een negatief begrip, waarbij een organisatie alleen maar bezig is met geld en het aan leggen van (grote) voorraden daar van en geen oog heeft voor de acti viteiten, nee deze misbruikt om geld binnen te slepen en op te potten. Het is een wat lang en technisch verhaal geworden. Toch hoop ik dat velen de moeite zullen nemen het te lezen en hun voordeel er mee doen. Hans van Zeijlen, (oud-gemeenteambtenaar Subsidie zaken), Den Burg. Denise Betsema opnieuw sterkste Mountainbiker Denise Betsema heeft zondag in Petten ook de zevende wedstrijd van het Rabo- top Noord-Holland-klassement gewonnen. Ze behoudt daardoor nog kans op de eindoverwin ning. De organisatie had in Petten een afwisselend parcours uitgezet, met daarin zowel lange rechte stukken als technische passages. Ook de harde wind was duidelijk van invloed op het wedstrijdverloop. Denise Betsema moest in de eer ste ronden toezien hoe Laura van Regenmortel, leider in het klasse ment, een voorsprong nam. De Texelse kon haar achterstand ech ter goedmaken en greep niet veel later de koppositie, om deze niet meer af te staan. Betsema greep daarmee haar tweede overwinning in deze wedstrijdenreeks. In de tussenstand is ze leidster Van Regenmortel genaderd tot 19 pun ten. Met goede resultaten in de laatste twee wedstrijden (op Texel en in Enkhuizen) maakt Betsema nog kans op de eindoverwinning. Ook Denises moeder, Simone Betsema, reed een behoorlijke wedstrijd in Petten. Zij behaalde de vijfde plaats. Klaas Uitgeest was de enige Texelse deelnemer in de topklasse en eindigde op de 38ste plaats. In de jongste jeugdcatego- rie (voor renners tot en met tien jaar) gingen Inse Wetsteen en Jim Boogaard van start. Zij gaven wei nig op elkaar toe en eindigden uit eindelijk als veertiende respectie velijk dertiende.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11