Compleet beeld van leven als hardloper' Fokken kleindieren vergt lange adem TEXELSE J3 COURANT 'Je maakt een planning, maar het gaat altijd anders' SBB: Uitstel vangst katten DINSDAG 24 NOVEMBER 2009 Rem Koster keurt een Australorp van Peter van der Gracht. Gerard de Gooijer neemt een Nederlanse hangoordwerg onder de loep. Minder inzenders, maar meer dieren. Vijf Texelse fokkers en zeven uit Den Helder en omstre ken stelden bij de show van kleindierensportvereniging Kotex 107 kippen en konijnen ten toon. Van de donkere tan tot witte dwerghangoren en van Holland se kriel tot grote Australorp hanen. Voor het eerst geen een den, maar de 40-jarige vogelver eniging Op Eigen Wieken was wel van de partij. Konijnen mogen nog zulke aaiba ren en knuffelbare dieren zijn, de fokkers zijn merendeels mannen op leeftijd, zoals ook geldt voor de inzenders van kippen. De jeugd heeft deze liefhebberij nog niet ontdekt. Wellicht omdat deze leef tijdsgroep snel resultaat wil zien, terwijl fokken een kwestie is van lange adem. Peter van der Gracht, al vele tientallen jaren fokker van het ras Australorp, weet er alles van. 'Je denkt toch niet dat ik zomaar de haan fokte die ik wilde. Het duurde jaren voordat ik ook maar in de buurt kwam van de top.' De aanpak van deze Texelaar is gedegen. Het doel is het fokken van dieren die voldoen aan de offi ciële rastypische kenmerken, waar mee het ras in stand wordt gehou den, maar ook kippen die productief zijn. Om met dat laatste te begin nen: kippen die in twee weken minder dan twaalf eieren leggen, gaan met in de broedmachine. Maar ook de grootte van de eieren is van belang. Het gewicht moet voldoende zijn, eieren van mini maal 60 gram. Als die eieren zijn uitgebroed, begint het selectiepro ces op uiterlijk: de beoordeling van de kammen. Bij voorkeur zeven tanden. En hij bekijkt de poten. Er moeten aan de onderkant witte plekjes zijn te zien. 'Dat is een ken merk dat ze wit vlees hebben. Dat smaakt het beste. Van de honderd eieren blijven uiteindelijk vijftien goede kippen over.' Fraai Denk niet dat het doel is om zo groot mogelijke hanen te fokken. Want om succesvol te zijn op ten toonstellingen, is het gewicht aan een maximum gebonden. Ooit zei een keurmeester over één van de tophanen van Van der Gracht dat het jammer was dat deze te grof was. De fokker daagde hem uit het dier ter plekke te wegen. Het dier bleef net beneden het maximum van vier kilo. 'Ik had hem tevoren wel even op de weegschaal gezet.' Eén van zijn imposante Australorps die jurylid Rem Koster vrijdag onder ogen kreeg, had een zwart veren- dek met een mooie groene glans, fraaie kam- en kinlellen, een ken merkend silhouet en andere posi tieve eigenschappen. De haan kreeg het predikaat U (Uitmuntend) de hoogst mogelijke waardering. Van der Gracht is blij met de samenwerking met de fokkers uit de Noordkop. 'Door die contacten komt er makkelijk een onderlinge uitwisseling tot stand.' Zo zal een krielhaan van het ras Australorp door een collega op Wieringen worden gebruikt om diens stal te verfijnen. Kopprofiel Verderop keurt Gerard de Gooijer de konijnen. Hij nam onder meer de vacht en het formaat onder de loep. 'Dwergkonijnen mogen niet groter dan zó worden', wijst hij een formaat aan. 'Ik ken een fokker die heeft op zijn garagedeur een recht hoek getekend. Als ze daar niet binnen passen, zijn ze niet geschikt om verder mee te fokken. Weet je waarom ik dit werk zittend doe? Zodat ik het profiel van de kop goed kan bekijken. Het neusbeen moet sterk gebogen zijn.' De kop van de Nederlandse hangoordwerg die hij bekijkt is goed. 'Maar de achterhand moet gevulder en de pels kan voller', blaast hij in de vacht. Geen detail wordt overge slagen. Zelfs de oren worden gemeten. '22 centimeter' Uit de ruimte ernaast klinkt het geluid van zangvogels. Op Eigen Wieken is present met onder meer grasparkieten, agapornissen, zebra- en diamantvink, rijstvogels en gauldamadines. Van de zeven tien actieve leden (ooit waren het er vijftig) hebben er zeven a acht ingezonden. Tekst en foto's Gerard Timmerman Uitslagen: Grote hoenders: 1R van der Gracht, 2. J. Jager; Dwerghoen ders: 1. T.J.A. de Vries. 2. P. van der Gracht; Algemeen kampioen: J. Marsman; Grote konijnen: 1. D. Hoogenbosch, 2. P van de Molen. Kleine konijnen: 1. J. Marsman, 2. P. van de Molen. Het begon met columns over hardlopen die Patrick Witte uit Den Burg en Marco Eerkes uit Zwolle op hun hyvespagina's schreven. Daar moet jullie meer mee doen, adviseerde hun omge ving. Het leidde tot het boek Footprints over hardlopen dat binnenkort verschijnt en waar van de opbrengsten deels naar straatkinderen in de Oekraïense stad Beregovo gaan. Witte en Eerkens, beiden student sociale geografie en planologie in Utrecht, schrijven over wedstrijden en evenementen waar ze sinds april 2008 aan hebben meegedaan. Onder meer de Texel Halve Mara thon, de halve marathon van De Waal, het wandelrondje om Texel, de Zestig van Texel en hardloop wedstrijden in de Dennen komen aan bod. De twee beschnjven de voorberei dingen op wedstrijden, ervaringen tijdens het lopen en wat zich rond een evenement afspeelt. 'Het geeft een compleet beeld van onze levens als hardlopers', aldus Witte. 'We schnjven bijvoorbeeld ook over het studentenleven in Utrecht of een fietstocht die we op één dag van Texel naar Zwolle hebben gemaakt.' Andere wedstrijden die aan bod komen, zijn de Batavie renrace (een grote hardloopwed strijd voor studenten van Nijmegen naar Enschede), een 10-kmloop tijdens de Marathon van Rotter dam, de Singelloop in Utrecht en andere lopen in de Domstad. Het boek bevat eveneens een bij drage van German Silva, in de jaren negentig tweevoudig winnaar van de Marathon van New York en ambassadeur van de Texel Halve Marathon. 'Ik heb van de zomer een clinic van hem gehad en hij was bereid een verhaal over zijn hardloopleven te schrijven', vertelt Witte. Een deel van de opbrengsten gaat naar projecten van een kerk in Zwolle in de Oekraïense stad Bere govo. 'Het geld dat wij ophalen is voor sportieve projecten. Wij heb ben hier de mogelijkheid een sport vrij te beoefenen, maar dat is niet overal vanzelfsprekend.' Het boek, dat Witte en Eerkens in eigen beheer uitgeven, komt op 15 december op de markt. Het komt in ieder geval te liggen bij de Kan toorvakhandel van Ben Zegeren in Den Burg waar Witte medewerker is. Meer informatie over het boek is te vinden op http://projectfoot- prmts.tk of http://projectfootprints. hyves.nl. daarvan is dat het privéleven er wel eens bij inschiet. Óndanks dat ook de echtparen samenwerken, zien ze elkaar vaak alleen tijdens de pauzes. 'Het werk gaat zeven dagen in de week door, dus hoe veel privéleven heb je dan? Maar als je het werk leuk vindt, is het niet erg', zegt Erik. Om het programma Ik vertrek, waarbij mensen een camping beginnen om meer tijd te hebben voor de familie, moet hij dan ook lachen: 'Ze beginnen alle maal een camping om rust te vin den. Daar denk ik anders over.' Erik, hond Dribbel, de hoogzwangere Maaike met nichtje Maud van der Ploeg, Ruuó van der Ploeg en Cees en Els Hooyscnuur voor een bungalow die ze verbouwd hebben. Naam: De Slufter Bungalowparken Bedrijvigheid: Onderhoud en beheer bungalows, fietsverhuur en broodwagen. Bestaat sinds: 1968 Opgericht door: Henk Hooyschuur Huidige eigenaar: Cees en Els Hooyschuur, Erik en Maaike Hooyschuur en Ruud van der Ploeg. Uitleggen wat de familie Hooyschuur op de bungalowparken Sluf terduin en Slufterhoek doet, is niet eenvoudig. Ze doen alles op de parken, van huizen bouwen tot de kachel aanzetten, de heggen snoeien en broodjes rondbrengen. Een druk bestaan, maar met veel vrijheid. 'Je vergeet vaak dat je aan het werk bent, het is zo leuk!', zegt Maaike Hooyschuur. Maaike (28) is bijna vijf jaar geleden met haar man Erik (29) in het bedrijf gekomen van Eriks ouders, Cees en Els Hooyschuur (beiden 52). 'We konden kiezen: afbouwen óf kijken of er interesse was bij de kinderen. Je hebt samen iets opge bouwd en wilt dat het doorgaat. Erik had ook nee kunnen zeggen,' zegt Cees. Maar Erik en Maaike zeiden ja en verhuisden vanuit Twente terug naar Texel. 'De werk zaamheden hier zijn gigantisch mooi. Het grote werk aan de over kant is ook niet alles. Dan moest ik twee uur rijden om een boom om te zagen, en dan kon ik weer terug', zegt Erik. De Slufter Bungalowparken en de werkzaamheden spreken ook schoonzoon Ruud van der Ploeg (26) aan, die een paar maanden geleden medefirmant is geworden. De ervaringen van Ruud als lood gieter zijn een mooie aanvulling op de aannemerspapieren van Cees en de afgeronde opleiding in het tuinonderhoud van Erik. Samen met vier medewerkers voeren ze het grote werk uit op de twee bun galowparken en in de 142 bunga lows die onder hun beheer vallen. Ze doen dit in opdracht van de Vereniging van Eigenaren, Verhuur bedrijf De Muy en individuele huis eigenaren. Ze bouwen huisjes, onderhouden de wegen, maken schoon, verhuren fietsen en maken waar gewenst een dakkapel. Cees: 'We hebben de keuze gemaakt alles in eigen hand te houden. We doen alle werkzaamheden in eigen beheer en met elkaar Als er een huisje onverwacht eerder vrijkomt, kun je wachten tot er een schoon- maakbednjf komt. We maken het huisje zelf schoon en vaak wordt het meteen weer verhuurd.' Om alles zelf uit te voeren, moeten ze al het mogelijke onderhouds-, snoei- en klusmateriaal in huis heb ben. Erik: 'Het streven is goed gereedschap en materiaal te heb ben, zo'als een grote grasmaaier en een shovel. Je weet nooit van te voren wat je nodig hebt, dus heb ben we alles. En alleen knap spul. Je kunt niet met rotzooi bij mensen komen.' De werkzaamheden zijn flink gewij zigd na de start van het bedrijf zo'n veertig jaar terug. Henk Hooy schuur, de vader van Cees, begon met het beheer en onderhoud van de bungalows op Tamarisk. Later kwam Slufterhoek erbij en een paar jaar geleden kwam ook het onder houd en beheer van Slufterduin voor rekening van de familie Hooy schuur. Aan de bungalows, die vaak al veertig jaar staan, is het onderhoud nu hoger en kiezen eigenaren soms voor renovatie en nieuwbouw. Werkzaamheden voor de wintermaanden, die eigenhan dig worden uitgevoerd. Zo hebben ze het hele jaar rond werk, en genoeg ook. 'Het is hard werken, maar heel afwisselend. Je plant je dag, maar het gaat altijd anders', zegt Cees. Want bij een storing, een rioolverstopping of een huisje zonder campingbedje moeten de Hooyschuren meteen hun schema omgooien. De familie Hooyschuur verveelt zich in ieder geval niet, het nadeel Patrick Witte uit Den Burg (links) en Marco Eerkens uit Zwolle hebben een boek geschreven over hardlopen, waarbij ook aandacht is voor diverse hardloopevenementen op Texel. Een deel van de opbrengsten gaat naar een project voor straatkinderen in de Oekraïne (zie artikel). De familie werkt al ruim veertig jaar op de bungalowparken. Het maakt het wel eens lastig een rekening te schrijven naar de eigenaren van de bungalows, die soms misschien te eigen worden. 'Het is heel vaak dat zit wel goed, maar dan moeten we eigenlijk een factuur sturen. Dat is lastig, je krijgt een band met de mensen', zegt Erik. Een andere kant van de persoonlijke band is dat Cees zichzelf soms als sociaal werker ziet. 'Dan bellen ze omdat er een draadje los zit. Dat is zo gemaakt, maar dan staat de koffie met vlaai al klaar. Ze willen hun verhaal doen en pas een uur later stap ik de deur uit', zegt Cees, die zo regelmatig wat langer op een klus blijft hangen. De mensen krij gen dan wel een factuur, maar alleen voor het werk. Cees en Els zijn er, hoewel hel zachtjes gezegd wordt, trots op dat ze met zoon, schoonzoon en schoondochter in het bedrijf wer ken. Ze hebben het met z'n tweeën opgebouwd en werken nu met negen mensen. Cees: 'Het werk wordt gewaardeerd, zowel door je kinderen als door eigenaren. Je krijgt er veel voor terug. En we wer ken op een mooie plek.' Tekst en foto Imme Bakker In afwachting van een gesprek met de Dierenbescherming stelt Staatsbosbeheer (SBB) het van gen en doden van verwilderde katten uit tot 1 december. De Dierenbescherming werkt aan een plan voor opvang van verwil derde katten en een campagne die moet voorkomen dat nieuwe katten worden losgelaten. Nadat een campagne van de Die renbescherming tegen de 'katten moord op Texel' landelijke aan dacht kreeg, overhandigde deze organisatie afgelopen donderdag 5798 proteststemmen aan (inmid dels ex-)wethouder Peter Bakker. 'Duizenden mensen gaven aan het oneens te zijn met het beleid om katten in de duinen dood te schie ten', aldus een toelichting. Afgesproken is dat de Dierenbe scherming op dinsdag 1 december in gesprek gaat met SBB, het NP en de gemeente over de aanpak van het probleem van verwilderde katten. 'Het is niet zo dat we de verwilderde katten dood willen, maar dat we ze het terrein uit wil len', zegt Erik van der Spek van SBB. Op verzoek van de Dierenbe scherming heeft SBB het vangen en afschieten in afwachting van een gesprek uitgesteld. SBB gaat na 1 december wel katten vangen, maar is bereid met afschieten te stoppen. Daaraan stelt SBB de voorwaarde dat de Dierenbescher ming ervoor zorgt dat de gevangen katten direct naar een opvang gaan. worden gesteriliseerd of gecastreerd en daarna niet meer worden losgelaten.' 'Het is heel belangrijk dat we samenwerken om een oplossing te vinden voor dit probleem', vertelt Miriam Dekker van Dierenbescher ming Noord-Holland Noord. 'Als Dierenbescherming hebben we ervaring met het opvangen van dieren. Maar er is ook een grote rol voor de gemeente weggelegd. Die moet voorlichting verstrekken aan inwoners en vakantiegangers dat geen katten worden meegenomen en losgelaten. De gemeente zou ook kunnen bijdragen aan een actie om de dieren te chippen.' Peter Bakker, vorige week nog als wethouder, ontving 5768 handtekeningen v de Dierenbescherming. Links Bemou Jansma, rechts Simone Piscuer.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 13