'Meebetalen heeft niet voorkeur Texel' Sinterklaas in de zijspan TEXELSE 3 COURANT Prik halen tegen Mexicaanse griep Slopers maken weg vrij voor Texelhoeve 1970: Actie voor school Suriname De Koog: spannender dan Hitchcock Stichting Kerken en Minima Texel Hoe hij het eik jaar klaarspeelt blijft een raadsel, maar zaterdag werd wel duidelijk dat Sinterklaas in zijn race langs alle dorpen geen (vervoermiddel schuwt. We zagen hem in en op verschillende rijtui gen, een tuktuk, een paardentram en in Den Hoorn zelfs in de zijspan. Volgens traditie bezocht Sinter klaas daar Cor Piet Drijver, de oud ste inwoner van het loodsendorp en ging hij ook bij de jongste langs. Omdat er dit jaar slechts drie Hoornders werden geboren, kre gen ze de goedheiligman allemaal op bezoek. Familieberichten Mila Roos de Bruijn 21-11-2009 9.00 uur 3160 gram Rosa Albers en Dave de Bruijn Vogelenzang 9 1791 EZ Den Burg 06-239 32 035 Bericht aan iedereen die de afgelopen tijd aan ons gedacht heeft. Hartelijk dank voor de kaarten met lieve, hartverwarmende teksten, de opgestoken kaarsen, de grappige attenties en bloemen. Het heeft me gesteund. Inmiddels ben ik weer thuis, maar moet wel het volgende traject in. Cheerio, Aliëtte. DINSDAG 24 NOVEMBER 2009 Bries Albers uit Den Burg kijkt met een mengelmoes van belangstelling en lichte zorg naar de prik die een verpleegkundige van de ambulance hem gisteren toediende. GGD Hollands Noorden had 726 Texelaars, van wie het merendeel kinderen, opgeroepen zich in sport hal Ons Genoegen in Den Burg te laten vaccineren tegen de Mexi caanse griep. Kinderen vanaf zes maanden tot en met vier jaar wer den ingeënt en de ouders, broer tjes en zusjes van baby's tot zes maanden konden een prik krijgen. De baby's zelf mochten er nog geen hebben, omdat het middel pas vanaf zes maanden mag wor den toegediend. Het ministerie van Volksgezondheid heeft ervoor gekozen kinderen tot en met vier jaar te vaccineren, omdat die groep over het algemeen een minder sterke weerstand heeft en de kans op complicaties door griep groter zijn dan bij oudere kinderen. De vaccinatie in de sporthal verliep rustig, ledereen had van te voren een tijd gekregen wanneer zich te melden. De brandweer zorgde ervoor dat logistiek alles was gere geld. Op 14 december worden herhalingsprikken gegeven. Kaas met lamsoor oogst waardering Bij een keuring van Noordholland se boerenkaas in Zuid-Scharwou- de heeft de Texelse Orekéés van boerderij Wezenspyk veel waarde ring geoogst. Deze schapenkaas kreeg 96 van de 100 beschikbare punten. Geen enkele andere kaas scoorde zo hoog. Eén van de ingre diënten van Orekéés is lamsoor, een kwelderplantje uit de Slufter. Doordat lamsoor van zichzelf veel zout bevat, hoeft de kaas minder te worden gezouten, waardoor de pit tige smaak beter tot uiting komt. 'Alexander' In het artikel over de kostuums voor het theaterstuk 'Alexander, de prins die niet wilde' die 't Bonte Biesje maakt, werd gerept over een try out op 6 december. Die is geschrapt. Momenteel zijn kaarten voor de voorstellingen van 10 tot 20 december te koop. Overigens met bij Nauta Boek, zoals aanvan kelijk de bedoeling was. Slopers maken dezer dagen korte lunchrestaurant met werkplekken Woontij, het Maartenhuis, de Texel- metten met voormalig restaurant voor verstandelijk gehandicapten se Rede. Noorderhaven en De Gol- Theodorahoeve aan de Koger- De eet- en woongelegenheid is een lards. Bedoeling is dat het restau- straat. In 2010 start op deze plek initiatief van Texelzorg, een samen- rant in het voorjaar van 2011 wordt de bouw van Texelhoeve, een werkingsverband van onder meer geopend. Foto&ndnrmamni Op het punt waar de Tapanaho- ny samenstroomt met de Maro- wijne, op de grens van Suriname en Frans Guyana, ligt Stoel manseiland, een vooruitgescho ven voorpost. Op het eiland een schooltje, met in 1969 74 leer lingen, afkomstig uit het omrin gende gebied. Hun ouders leid den een zwervend bestaan en om de kinderen fatsoenlijk onderwijs te kunnen geven stichtte dominee Aswijk van de Hernhutters rond 1960 een internaat. Het hoofd van het internaat, de heer W. Sumter, bracht in 1970 een bezoek aan de Lubertischool in De Koog, om de leerlingen persoonlijk te bedanken voor het hem gezon den geld. Het contact met de school in De Koog was een paar jaar eerder tot stand gekomen. In een ingezonden brief in de krant van 26 maart 1968 melden Deborah van de Kerkhof, Carla Koorn en Annelies Schoo dat de kinderen van de Lubertischool 'al een tijd' met de kinderen van internaat Karmel op Stoelmansei land corresponderen. Dit werd ingegeven door een eerder door 'meester' Bert Stoer gehouden 'Suriname-week' waarin een ten toonstelling werd gehouden, een film vertoond en uitleg werd gege ven over het land. Stoers interesse was gewekt toen hij contact kreeg met een collega, als evangelist verbonden aan de Boslandschool. Het contact was al zo goed, dat er een pakket etenswaren van De Koog onderweg was naar het inter naat. De rivier was echter onvoor spelbaar en de boot waarmee het voedsel vervoerd werd. zonk. 'De meester vertelde dat het cassave- meel, waar ze daar pap van maken, drie keer zo duur geworden is.' Om 'hun vriendjes in Suriname' te hel pen boden de kinderen van De Koog aan 'in hun vrije tijd' karwei tjes te gaan opknappen en zo geld te sparen voor Karmel. De actie bleek een groot succes. Niet alleen spaarden de leerlingen 382,- (€173,34) bijeen, ook kon den 260 'voor de bewoners der oerwouden geschikte' kledingstuk ken naar Suriname worden verzon den. Het sprak bijna voor zich dat de actie in het volgend jaar werd herhaald-, ditmaal met nog groter succes. De druk was ook groter, want inmiddels had de buiten boordmotor, die de Boslandschool nodig had voor het contact met de buitenwereld, het begeven. Mees ter Stoer haalde de Zusterkring over cakes te bakken voor het goede doel, die door de kinderen aan de man werden gebracht, en ook de jeugdmarkt op Koningin nedag bracht geld in het laatje. Samen met de karweitjes, die de Kogers graag door de kinderen lieten opknappen, bracht de actie ƒ1284,26 (€582,77) op. Een resul taat dat werd bereikt door de inzet van 25 kinderen. Een grotere school in Middelburg vermeerder de dit bedrag nog met ƒ2500,- (€1134,45). Bovendien werd eraan gedacht de actie een duurzamer vervolg te geven, door houtsnij werk en inheemse kunst te impor teren. De correspondentie, de acties en de nieuwe buitenboordmotor waren voor de heer Sumter, het hoofd van de Surinaamse school, voldoende reden om naar Texel te komen om de kinderen van de Lubertischool persoonlijk te bedan ken. Hem wachtte daar een enthousiast onthaal. Voor de school wapperde de Surinaamse vlag en drumband Voorwaarts Mars verzorgde een aubade. 'Vele kinderen kwamen met de zwarte onderwijzer kennis maken en brachten hem een spontane bloe menhulde', schrijft de Texelse Courant. Beter nog dan meester Stoer vertelde hij over de primitie ve omstandigheden waaronder zijn school moest opereren. 'Gebrek aan kunstmest verhindert een behoorlijke ontplooiing van de landbouw. Herhaaldelijk moet de heer Sumter er zelf met het geweer op uit om buffels en ander gedierte te schieten. Er is dan weer voor een tijdje eten.' Reden voor zijn Een secretaris, twee beleidsme dewerkers, een ICT-manager en mensen ter ondersteuning. Dat is de bemanning die de Friese eilanden op hun gezamenlijk secretariaat in Harlingen willen onderbrengen om hun samen werking verder uit te bouwen. Dat liet Jurrit Visser, burgemeester van Terschelling en voorzitter van het Eilander College, weten tijdens een bezoek dat hij vrijdag aan Texel bracht om de installatie van burgemeester Francine Giskes bij te wonen. Het secretariaat in Har lingen is inzet geworden van een conflict tussen Texel en de Friese eilanden. De Friezen vinden dat Texel mee financieel de risico's moet dragen, terwijl Texel alleen wil betalen voor de uren dat het secretariaat ook voor Texel werkt. Bedoeling is dat één van de twee beleidsmedewer kers zich richt op de zogeheten 'waddengerelateerde zaken' ofwel zaken in het Waddengebied die alle vijf aangaan. Voor de rest wer ken de Friese eilanden onderling samen en staat Texel daar volledig buiten. Visser liet vrijdag weten dat samen werking met Texel donderdag tij dens de Eilander Raad mogelijk alsnog ter informatie op tafel kan komen, maar dat besluiten naar verwachting niet meer worden genomen. Eerder haalde het Eilan der College de gehele samenwer king met Texel van de agenda. Visser had vrijdag na de installatie een gesprek met wethouder Nico Kikkert die namens Texel lid is van het Eilander College. Die zegde hem tijdens de installatie van Gis kes met een serieuze ondertoon het boekje Omgaan met Texelaars toe. Visser, samen met de burgemees ter van Schiermonnikoog en een wethouder van Vlieland aanwezig bij de installatie, nam het met een sportief gebaar in ontvangst. Kik kert liet nog eens weten dat mee doen aan het secretariaat zoals de Friese eilanden dat willen niet de voorkeur van Texel heeft. Morgen avond bespreken de politieke par tijen in een extra raadsvergadering hoe ze verder met de Friese eilan den willen omgaan. De PvdA, die als eerste afstand nam van de intensievere samen werking met de Friese eilanden, stelde gisteren in een open brief dat de vriendschap met de Friese eilanden moet blijven bestaan, maar dat het geen zin heeft te innig te worden. 'Laat de liefde met omslaan in afkeer', aldus oud raadslid Eric Hercules, 'maak van de omarming geen wurggreep, dan schudden wij elkaar de hand als vrienden voor het leven.' Volgens de PvdA werkt het niet om Texel en de Friese eilanden 'in één huis te laten wonen'. Hercules: 'De smaken verschillen teveel om samen te kokkerellen en samen in één bed ging ook niet, want het is vrij lastig als je met z'n vijven aan een dekbed trekt.' De Koog heeft zondag een belangrijke zege geboekt op concurrent Bergen. Het team van trainer Mario van der Hert won in de Noordhollandse kust plaats na een achterstand van 2-0 toch nog met 2-4. Vanaf het begin van de wedstrijd liet De Koog niets aan het toeval over. De gasten zetten de tegen stander direct onder druk en cre- eerde in het eerste half uur zeker vijf grote kansen. Maar zoals wel vaker dit seizoen, bleven doelpun ten uit. Een belangrijke sta-in-de- weg vormde de keeper van Ber gen. die zijn ploeg met enkele fraaie reddingen op de been hield. Pas in het laatste kwartier van de eerste helft ontworstelde de thuis ploeg zich enigszins aan de druk. Dat resulteerde zowaar in twee kansen, maar ook de spitsen van Bergen konden het doel niet vin den. Bij rust stond het nog 0-0, waar het net zo goed 2-4 voor De Koog had kunnen zijn. In de tweede helft gebeurde er van alles. Volgens correspondent Van der Hert kreeg de wedstrijd een verloop dat zelfs Hitchcock in zijn stoutste dromen niet had kunnen bedenken. Al na tien minuten stond het 2-0. Bergen kreeg twee kansen en verzilverde die direct. Vooral het tweede doelpunt was van een gro te schoonheid. Daarbij werd de bal vanaf de zijkant diagonaal over keeper Eddy Witte geschoten. De Kogers waren zo van slag van deze onverwachte tegenvaller, dat niets meer wilde lukken. Ze hadden ech ter het geluk na 25 minuten door een gelukje te scoren. Een verdedi ger van Bergen wilde de bal weg schieten, maar passeerde via de rug van Bart-Jan Grisnigt zijn eigen doelman. Dat doelpunt maakte ongekende krachten los bij de Kogers, die onvermoeibaar en met veel passie op jacht gingen naar de gelijkma ker. Een kwartier voor het einde kwam de beloning, toen Ben Sie- binga een verdedigingsfout mee dogenloos afstrafte en beheerst raak schoot. Maar het zou nog mooier worden voor de gasten, want met nog vijf minuten te gaan werd het zowaar 2-3. Schutter was opnieuw Siebinga, die na een door kopbal van Peter Koorn alleen voor de keeper opdook, hem omspeel de en scoorde. Vanaf dat moment trok Bergen naar voren voor een alles-of-niets offensief. De Koog hield het hoofd echter koel en maakte in de laatste minuut zelfs een vierde treffer. Dat gebeurde bij razendsnelle tegenstoot, waarbij Koorn het vonnis velde. De Kogers boekten een belangrijke zege. Ze zetten Bergen op zeven punten achterstand en passeerden op de ranglijst bovendien Succes, Wiron en Sint Boys. Bijna halver wege de competitie voeren ze het 'rechterrijtje' aan en zijn ze dus de beste van de slechtste ploegen. Zondag speelt De Koog thuis tegen degradant VZV, dat het seizoen matig begon, maar inmiddels bovenaan staat in de strijd om de tweede periodetitel. bezoek aan Nederland was dan ook het geven van bekendheid aan de nood waarin zijn school ver keerde in de hoop dat meerderen in de buidel wilden tasten om daar verandering in te brengen. De kin deren van de Lubertischool waren in ieder geval al druk in de weer met een nieuwe actie. Ongetwijfeld met enig succes, want het scho lencomplex van Karmel bestaat nog altijd en is opgenomen in een groot aantal excursies door de bin nenlanden van Suriname.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3