'U leert Texel nu op een andere manier kennen' Giskes pleit voor Texel in de breedte TEXELSE 5 COURANT DINSDAG 24 NOVEMBER 2009 Een vrouw met een leeuwenhart en een integer politicus met een loepzuiver bestuurlijk gevoel. De installatie van burgemeester Fran- cine Giskes ging gepaard met lof tuitingen. De nieuwe burgemees ter kreeg echter ook meteen een paar waarschuwingen. 'U gaat Texelaars nu op een heel andere manier leren kennen', voor spelde wethouder Nico Kikkert met een humonstische ondertoon. heeft goede herinnering aan Texel en Texelaars, maar dat kan straks heel anders worden.' Ter voorbereiding had hij het boekje Omgaan met Texelaars voor de nieuwe burge meester bij zich, maar daar bleek Giskes zich al in te hebben verdiept. Joop Groeskamp, die namens alle partijen (behalve Texel 2010) sprak, stelde dat het nu aan Giskes is om zich waar te maken. Het vertrouwen daarin is goed. Na de gesprekken met haar in de vertrouwenscommis sie heerste unaniem het gevoel dat de nieuwe burgemeester gevonden was. 'En we waren er van overtuigd dat we er een met ambitie hadden.' Hij sprak de hoop uit dat Texel over zes jaar nog steeds gelukkig met haar is. 'Hopelijk kunnen we dan zeggen "we houden haar" of nog beter "we houden van haar".' Gerbrand Poster, die namens Texel 2010 sprak, sprak de hoop uit dat Giskes voor een frisse wind kan zor gen, omdat die volgens zijn partij hard nodig is op Texel. Volgens hem kon ze meteen aan de slag als bemiddelaar in het conflict rond de vuurtoren. Harry Borghouts, com missaris van de koningin, gaf de nieuwe burgemeester de hint zich onder meer in te spannen om de onderlinge relatie van de raadsleden te verbeteren. Plezier Hij zei Giskes met plezier te installe ren, omdat zij te kennen had gege ven alleen burgemeester van Texel te willen zijn. Borghouts liet weten dat het niet vaak voorkomt dat poli tici burgemeesterschappen afwijzen, tenzij ze echt op éen specifieke plek aan de slag kunnen. De installatie had voor hem ook om andere rede nen een bijzondere betekenis: het was zijn laatste officiële klus als commissaris van de koningin. Hij merkte op dat het ambt van burge meester onder druk is komen te staan doordat de burgemeester meer strafrechtelijke bevoegdheden heeft gekregen. De burgemeester is daardoor afhankelijker van de raad geworden, terwijl die eigenlijk boven de partijen hoort te staan Marijke Maus, een vriendin uit Heem stede. vertelde dat Giskes tijdens haar Kamerpenode (1994-2004) haar favoriete Kamerlid was. 'Ze heeft een leeuwenhart en de zedelijke moed een integer politicus te zijn.' Ze voegde er gekscherend aan toe dat maar even te komen vertellen, 'voordat jullie er drie jaar over doen dat zelf te ontdekken.' Maus deed een serieus verzoek om Giskes een handje te helpen bij de verdere inbur gering. 'Ze heeft het hart van een eilandbewoner die zijn eigen boon tjes kan doppen, maar zij kan ook héél goed haar eigen boontjes dop pen en dat is ook niet altijd gezel lig.' Terugvallen Burgemeester Gerrit Westerink van Schagen heette Giskes van harte welkom in de burgemeesterskring van de Kop van Noord-Holland. De burgemeesters van de negen gemeenten komen daarin samen om zaken te bespreken. Westerink benadrukte dat het geen geheim genootschap is, maar een gezel schap waar bijvoorbeeld specifieke zaken als het wel of niet omdoen van de ambtsketen aan de orde zijn. 'Maar als burgemeester sta je er soms echt alleen voor en dan is het prettig als je op elkaar kunt terugval len.' Michelle de Vries, een paar jaar gele den de initiatiefnemer van het kin derlintje op Texel, overhandigde de nieuwe burgemeester een fotoboek van Ruth de Ruwe, had geen lange toespraak, maar heette de burge meester gewoon welkom. Dat leidde ook tot applaus in de volle raadzaal. De korte lijnen op Texel bieden overheid en bevolking een uitge lezen kans om gezamenlijk en met respect voor eikaars belan gen, mogelijkheden en beperkin gen oplossingen voor problemen te vinden. Dat betoogde burge meester Francine Giskes vrijdag tijdens haar welkomsttoespraak na haar installatie tot burge meester van Texel. Giskes trok een parallel met de landelijke tendens dat een toene mend aantal mensen de overheid niet meer vertrouwt en geen inte resse meer heeft in antwoorden op vragen die ze opwerpen. Volgens haar kan Texel door de grote mate van zelfredzaamheid en zelfvoor zienend die het altijd heeft gekend een koers varen die afwijkt van de landelijke ontwikkelingen. Ze omschreef dat als 'Texel in de breedte' wat als tegenhanger van 'Holland op zijn smalst' kan wor den gezien. Het zou haar een lief ding waard zijn als Texel de gele genheid zou benutten een dergelijke ontwikkeling verder gestalte te geven. De overheid hoort volgens Giskes maximaal te vertrouwen op de eigen kracht en verantwoorde lijkheid van de bevolking. Omge keerd hoort vanuit de bevolking begrip té zijn voor de mogelijkhe den en beperkingen die de overheid heeft om tot oplossingen te komen. Binnen zo'n verband kan volgens haar steeds op zoek worden gegaan naar alle belangen die bij een vraag stuk spelen, zodat in goed overleg met elkaar aan oplossingen wordt gewerkt. Giskes pleitte er ook voor dat volksvertegenwoordiging een serieus vak blijft en niet verwordt tot 'volksvermaak' zoals landelijk het geval kan zijn. Volgens haar hoort er waardering te bestaan voor mensen die als raadslid bereid zijn veel tijd aan de publieke zaak te besteden. Ze wees erop dat een overheid hoort te verantwoorden waaraan het geld wordt besteed en duidelijk moet maken waarom bepaalde beslissingen worden genomen. 'Wie een vergunning voor iets wil, is ontevreden als hij die niet krijgt. Wie tegen wil houden dat zijn buurman een vergunning krijgt, is juist onte vreden als dat toch doorgaat. Beide beslissingen moeten worden geno men door één en dezelfde over heid.' De toespraak werd goed ont vangen bij de mensen die bij de installatie aanwezig waren. Wonen Giskes liet weten dat veel mensen haar inmiddels de vraag hebben gesteld waar ze op het eiland gaat wonen. Ze liet blijken dat het haar niet uitmaakt in welk dorp ze terecht komt, verwijzend naar de vele plekken in Nederland en het buitenland waar ze inmiddels heeft gewoond. 'Ik weet zeker dat ik het overal naar mijn zin zal hebben en zie ernaar uit mij definitief op Texel te vestigen. Ik hoop dat uit mijn plaatskeuze niets wordt afgeleid dan dat ik ergens prettig wil wonen en dat het hele eiland mij lief is.' Ze zei te hopen dat het haar op ter mijn ook gaat lukken de overstap te maken van overkanter naar Texelaar of in elk geval een 'nieuwe Texelaar'. Cliënt de baas bij zorgaanbieder Texelaars die thuiszorg nodig hebben, kunnen kiezen uit twee zorgaanbieders. PrivaZorg Texel, relatief nieuw op het eiland, is onderdeel van een netwerk met 39 regionale steunpunten in het hele land. Daarmee is Omring niet meer het enige bedrijf op het eiland dat actief is op deze markt. PrivaZorg is op Texel nog klein, maar landelijk leveren ruim 4000 zorgverleners meer dan een mil joen uren zorg. De medewerkers werken niet in loondienst, maar zijn zelfstandig ondernemer (ZZP'er). Ze worden bijgestaan door een steunpunt, dat tevens als vraag baak dient voor iedereen die zorg nodig heeft. Daar wordt bekeken op welke manier de zorg het beste kan worden geleverd. Het steun punt brengt de cliënt in contact met de zorgverleners. De organisa tie gaat er prat op niet met wacht lijsten te werken. 'Als wij u niet van dienst kunnen zijn, verwijzen wij u door naar organisaties die wellicht wel de benodigde hulp kunnen bieden', meldt PrivaZorg op de eigen website (www.privazorg.nl). PrivaZorg benadrukt dat de zelf standigheid van de cliënt voorop staat. 'Nu is het vaak zo dat de cliënt zich moet aanpassen en om half negen naar bed moet, omdat de hulpverlener dan tijd heeft om te komen. Bij ons is de cliënt de baas. Als hij of zij pas om tien uur naar bed wil, moet dat kunnen. Samen maken we een individueel zorgplan. Niet onze roosters, maar de wensen van de cliënt zijn daar bij richtinggevend. Daarom vinden we het ook zo belangrijk dat iemand Commissaris van de Koningin Harry Borghouts installeert Francine Giskes als burgemeester van Texel. Frans Visman, nestor van de raad, hangt Texels nieuwe burgemeester de ambtsketen om de hals. Wat ik zeggen wou Erfpacht Hoe zit het nou met die erfpacht? En wat betekent marktconform nu eigenlijk? Marktconform betekent dat wonin gen en bedrijven op erfpacht ver geleken worden met objecten op eigen grond. Zo wordt vrije bouw grond van de gemeente bouwrijp gemaakt, wegen, riolering, de gehele infrastructuur wordt aange legd. Dit is bij Staatsbosbeheer helemaal niet het geval. Marktconform betekent ook dat elke waardestijging, dus alles wat je aan je woning doet of in je bedrijf investeert, afgerekend moet wor den met Staatsbosbeheer. Ik betaal nu ongeveer 2000 euro per jaar (wordt elk jaar meer), dit was tien jaar geleden 650 euro per jaar. Er wordt wel eens gezegd dat erf pachters jarenlang te weinig heb ben betaald, maar als je kijkt naar wat de meeste mensen op Texel nu betalen, is dat zeker met het geval. Bij marktconform zou ik per jaar meer dan 12.000 euro moeten gaan betalen. Inmiddels ken ik een aantal erfpachters op Texel die nog zwaarder getroffen worden. Wat dit voor deze mensen betekent, zal ik u besparen. Mensen worden getroffen door een systeem dat appels en peren vergelijkt. Boven dien worden de erfpachters met de laagste inkomens het zwaarst getroffen, omdat zij veel minder mogelijkheid tcrt belastingaftrek van de erfpachtcanon hebben. Het systeem van marktconforme erfpachten voor de eilanden klopt gewoon niet. Dat Staatsbosbeheer meer geld nodig heeft als het Rijk minder betaalt is duidelijk, maar dat de erfpachters deze rekening krijgen, is denk ik niet terecht. Erfpachters kunnen door de wurgcontracten letterlijk geen kant op. Er zijn voorbeelden dat bij verkoop aan Staatsbosbeheer (heeft recht van eerste koop) mensen twee jaar op hun geld moeten wachten. Ik hoop dat het gezonde boerenver stand alsnog zal zegevieren en dat er een faire, uniforme en transpa rante regeling komt. Henk Hilstra, De Koog. zo veel mogelijk door dezelfde per soon wordt geholpen. Dat is pret tiger voor de cliënt en voorkomt dat er steeds gesprekken nodig zijn voor de overdracht. Dat onze aanpak werkt, blijkt diverse klant- tevredenheidsonderzoeken. Bij een onderzoek dat in mei dit jaar is gehouden, kregen onze zorgverle ners van de cliënten als rapportcij fer een 8,7.' Michelle de Vries, initiatiefnemer van het kinderlintje op Texel, over handigde de nieuwe burgemeester een fotoboek van Ruth de Ruwe. Burgemeester Giskes tijdens haar installatierede. Wat ik zeggen wou Intocht Sinds de aankomst van de goede Sint vorige week in Schiedam ver heugden mijn dochter Maartje (4 jaar) en ik ons op zijn aankomst in Oudeschild. We telden de nachtjes tot zij haar schoentje zou mogen zet ten en zaterdag was het dan einde lijk zover. Op de dijk was het gezellig druk met opgewonden, blije kinde ren en ook de harten van hun ouders klopten vol verwachting. Uit de mist doemde het mooie schip Spanje op, met een spectaculair aantal Pieten op het dak, die het publiek enthousi ast toezwaaiden. Sint zette vlot voet aan wal. Echter voor een uitgebreid welkomstwoord en het zingen van enkele liederen was geen tijd en uit het geringe aan tal woorden die de Sint sprak, bleek de goedheiligman onderweg een sterk Texels accent opgepikt te heb ben. Hij begaf zich in rap tempo naar het bordes. Veel belangstelling voor de kinderen die al geruime tijd op de kade hadden staan wachten leek Sint met te hebben. Tijd om tekenin gen van hen aan te nemen, praatjes te maken of handjes te geven had hij niet. De scèe met de burgemeester die te laat kwam heb ik gemist, omdat mijn dochter een plasje moest doen. Teruggekomen bleek de cere monie bij de haven afgelopen te zijn. Onderweg naar Den Burg zongen wij dan maar alle liedjes die mijn doch ter al kent. In Den Burg, op de Stenenplaats, genoten wij vijf minuten lang van de fanfare, de prachtige koets van Sin terklaas en zijn paarden. De Pieten deelden grif pepernoten uit en waren vrolijk en vriendelijk. Sint en zijn gevolg sloegen rechtsaf richting de Kogerstraat. Wij begaven ons alvast naar de Groeneplaats om een mooi plekje te vinden. Daar liet Sint nog bijna een half uur op zich wachten. De op het podium aanwezige Pieten waren niet geïn spireerd of het ontbrak hen totaal aan fantasie. Er ontstond een han gerige sfeer waar ook spreekstal- meester 'meneer Aris' een beetje chagrijnig van werd: 'ongens, ik word het nou een beetje zat.' Toen Sint dan eindelijk aankwam, waren de kinderen vooraan bij het podium zo lamlendig geworden dat het nog enige moeite kostte om hen ruimte te laten maken voor de goedheilig man. Als een seniele oude sufferd werd Sint op zijn stoel neergezet en behalve enkele melige grapjes die over zijn hoofd heen gemaakt wer den, werd aan Sint verder geen aandacht besteed. Begeleid door populaire stampmuziek kon de zangpiet eindelijk zijn kunstje doen: Liedjes brullen in de sfeer van Wolter Kroes. Mijn dochter kon het optre den niet zo erg waarderen en ver klaarde graag naar huis te willen, omdat zij pijn in haar oren kreeg. De rest van het feest op het plein heb ben wij dus maar gelaten voor wat het was. Best organiserend comité: Het geheel zag er prachtig verzorgd uit, maar volgend jaar graag een Sint die zich iets beter in zijn rol inleeft, cen traal staat in het geheel en ook door zijn Pieten in zijn waarde gelaten wordt. Ik stel me beschikbaar om mee te denken! Nienke Blanken, Den Burg. Spreekuur discriminatie Texelaars die het gevoel hebben gediscrimineerd te worden, kun nen voortaan terecht bij een maandelijks spreekuur op het gemeentehuis. Het Meldpunt Discriminatie Noord- kop start met het spreekuur om bij stand en steun te verlenen aan men sen die zich gediscrimineerd voelen. Het meldpunt is onderdeel van Art.1 Bureau Discriminatie Noord-Holland Noord in Alkmaar waarmee de gemeente eerder dit jaar in zee is gegaan. Gemeenten zijn sinds enige tijd verplicht een voorziening te heb ben tegen discriminatie. Tot voor heen konden klachten al in Alkmaar worden ingediend, maar dat gebeur de niet tot nauwelijks vanaf Texel. Het meldpunt heeft vandaag (dins dag) van 13.00 tot 16.00 uur zijn eerste spreekuur gehad. De volgen de bijeenkomst is gepland op 22 december. Het bureau doet ook aan voorlichting om discnminatie tegen te gaan. Joop Groeskamp, voorzitter van de vertrouwensraad, spreekt de pas benoemde burgemeester Giskes toe. Wethouder en loco-burgemeester Nico Kikkert illustreert met een aangeklede pop een aantal functies die het burgemeesterschap met zich meebrengt

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5