TEXB_AGBX3A.nl Internationale prijs voor oud-Texelaar TES O TEXELSE 2 COURANT Spiegeltent Theater Tivoli verrijst bij Krim Bollentelers beplanten rotonde Aanmelden voor NH-Pop Live Uitladder Een compleet overzicht van excursies, rondleidingen, workshops en andeer (toeris tische) activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op verschil lende plaatsen op het eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 4 december Cinema Texel vertoont Sinter klaas (13.45 uur), A Christmas Carol 3D (16.15 uur). Komt een vrouw bij de dokter (13.00,19.00, 21.45 uur), 2012 (15.30, 21.15 uur), Couples Retreat (18.45 uur). Zaterdag 5 december RTV Noord-Holland zendt vanaf 19.15 uur De Slimste Klas van Nederland uit, met daarin een team van de Thijsseschool. Cinema Texel vertoont Sinter klaas (13.45 uur), A Christmas Carol 3D (16.15 uur), Komt een vrouw bij de dokter (13.00,19.00, 21.45 uur), 2012 (15.30, 21.15 uur), Couples Retreat (18.45 uur). Zondag 6 december Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Haffelderweg 18, Den Burg uur) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. Wielervereniging Texel houdt bij de Randweg een veldrit, meetel lend voor de competitie van de Rabotop NH. Op de haven van Oudeschild wordt Sinterklaas om 15.00 uur uitgezwaaid. Er worden peper noten uitgedeeld. Cinema Texel vertoont. Sinter klaas (13.45 uur), A Christmas Carol 3D (16.15 uur). Komt een vrouw bij de dokter (13.00,19.00, 21.45 uur), 2012 (15.30, 21.15 uur), Couples Retreat (18.45 uur). Maandag 7 december In de schuren van Axel Lap in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In Stayokay begint om 20.00 uur een voorlichtingsavond van de Vereniging van Bedrijfsvoorlich ting door B&B Van der Vis en Den Boer accountants en advi seurs. Cinema Texel vertoont. Komt een vrouw bij de dokter (20.00 uur), 2012 (20.15 uur). Dinsdag 8 december Op de atletiekbaan in Den Burg begint om 19.00 uur een cooper- test. Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het gebouw van Starkenburgh aan de Drijverstraat. Cinema Texel vertoont. Komt een vrouw bij de dokter (14.00, 20.00 uur), Couples Retreat (14.15 uur), 2012 (20.15 uur). Veerdienst TESO zet vrijdag van 9.30 uur tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart. Er worden geen wachttijden verwacht. De afvaar ten van 10.00 uur (Den Helder) en 13.30 uur (Texel) zijn uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Voor meer informatie: tel. 369600 of www.teso.nl. VRIJDAG 4 DECEMBER 2009 ANBO houdt kerstdiner Oud-Texelaar Peter Witte heeft een belangrijke Amerikaanse prijs gewonnen voor een chemi sche vinding. Witte, een zoon van Theo en Corrie Witte uit Den Burg die in De Meern (Utrecht) bij chemieconcern BASF werkt, werkte mee aan de verbetering van katalysatoren. Het gaat om een prijs van Frost Sullivan, een internationale organi satie die wereldwijd bedrijven bij staat om te groeien. Zij reiken jaar lijks onderscheidingen uit aan ondernemingen die met innovaties op de markt komen en dit jaar viel de Utrechtse tak van BASF in de prijzen. De prijs ging naar de Kata lysator Divisie waar Witte één van de belangrijke krachten achter de vinding was. Die komt erop neer dat het ver vaardigen van zeer fijn poeder van edelmetalen als platina en palladi um is verbeterd. Dergelijke poeder wordt gebruikt als katalysator om Expositie bij Maartenhuis Het Maartenhuis bij De Koog exposeert woensdag 9 en 16 december kunst van mensen met een verstandelijke handi cap. De kunstwerken zijn gemaakt in de atelierwerkplaats van de leefgemeenschap. Elke week zijn circa zeven mensen daar bezig hun kunstzinnige talenten te ontwikkelen. De expositie wordt beide dagen van 11.00 tot 15.00 uur gehou den in Artaban, de ontmoetings zaal van het Maartenhuis. De ANBO organiseert op 18 december om 16.00 uur in de kantine van de brandweer in het PHH-gebouw een kerstdiner voor senioren. Rein Steenhuizen bereidt speciaal voor leden van de ANBO en de FNV een diner van drie gangen. De kosten zijn €5,-. Gegadigden kunnen zich dinsdag 8 december opgeven van 14.00 tot 16.00 uur opgeven bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel (tel. 312696) in de Buur- eton. Opgave kan ook via Rein Steenhuizen, tel. 320680. Wie geen vervoer heeft, wordt gehaald en gebracht door Texel- tours. Hiervoor kan men zich opgeven bij Rein Steenhuizen. Expositie kerststallen In De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg is van 9 tot en met 22 december een tentoon stelling te zien van 25 kerststal letjes. Deze werden na een oproep in de krant afgestaan door particulieren. De expositie wordt woensdag 9 december om 16.00 uur officieel geopend en is daarna dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. Informatieavond Koopgarant Woontij houdt op woensdag 9 december in Stayokay aan de Haf felderweg een informatiebijeen komst over Koopgarant. Hierbij worden bewoners van huurwonin gen in de gelegenheid gesteld tegen korting woning te kopen. Daarbij hebben ze de garantie dat Woontij hun woning terugkoopt als ze verhuizen of besluiten toch weer te gaan huren. Op het grasveld achter De Kieken- bouwd. Het betreft een spiegeltent wordt de tent van binnen in orde dief op De Krim is de afgelopen waar de komende tijd optredens gebracht en aangekleed, zodat de dagen in opdracht van MatserE- van Antonie Kamerling, Liesbeth optredens van start kunnen gaan. vent, het productiebedrijf van List, Willeke Alberti en andere Robert Matser, Theater Tivoli opge- artiesten te zien zijn. Deze dagen Voordelige verzekering voor minima Vrouwen van Nu Texelaars met een laag inkomen kunnen gebruik maken van een extra voordelige collectieve zorgverzekering, waartoe de gemeente een overeenkomst heeft gesloten met De Friesland Zorgverzekeraar. De premie voor de basisverzekering bedraagt in 2010 €95,90 per maand, volgens de gemeente een van de laagste van het land. Wie voor de collectieve verzekering in aanmer king komt, krijgt een korting van 6 procent zodat de netto premie €90,15 wordt. De aanvullende ver zekering komt geheel voor rekening van de gemeente. Die verzekenng kent naast de gebruikelijke vergoe dingen ook een uitgebreide dekking voor bijvoorbeeld brillen, tandheel kunde en fysiotherapie. Tot de doelgroep horen de onge veer 110 personen die gebruik maken van de Wet Werk en Bijstand (WWB) en als zodanig zijn inge schreven bij de gemeente. Daar naast is er de groep die wordt aan geduid met 'werkende armen'. In aanmerking komen: een gezin met een inkomen van niet meer dan €1.554,-, een alleenstaande ouder met een inkomen van niet meer dan €1.399,- en een alleenstaande met een inkomen van niet meer dan €1.088.-. Inschrijven is mogelijk tot 11 decem ber. Informatie is te verkrijgen bij het team Werk, Inkomen en Zorg (WIZ), telefoon 362100 of bij de rijdende winkel van De Friesland Zorgverze keraar die vrijdag 11 december tus sen 10.30 en 16.00 uur op de Groeneplaats staat. Kerstcolumns Voor de kerstkrant, die woensdag 23 december verschijnt, is de redactie op zoek naar mensen die een kerstcolumn willen schrijven. De bijeenkomst, waarbij ook mede werkers van de Rabobank en een makelaar aanwezig zijn, begint om 19.30 uur. Aanmelden kan bij Esther Koorn tel. 363337, e-mail e.koorn@woontij.nl. De columns, van maximaal 400 woorden, dienen enerzijds betrek king te hebben op de kerst en anderzijds op de actualiteit. Inzendingen moeten voor maan dag 21 december bij de redactie zijn ingeleverd. Dat kan het beste via e-mailadres redactie@texelsecourant.nl, maar ook per fax (323000). Columns kunnen ook per brief worden gestuurd naar Spinbaan 6, 1791 MC Den Burtj. De rotonde van Akenbuurt belooft komend voorjaar een fleurige aan blik te bieden. Texelse bloembol lentelers plantten er donderdag een kleine 30.000 tulpen, narcis sen, hyacinten, krokussen en andere bollen. Ze bieden het gemengde boeket aan ter gelegen heid van de landelijke viering van het 150-jarig bestaan van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in 2010. Op de foto bollentelers Sijp van Egmond (links) en Johan Hin. Op de achtergrond Frans Langelaan van Holland Citiflower, die met een speciale plantmachine naar Texel was gekomen en Theo Kooiman. De afdeling De Cocksdorp/Eier- land van de NBvP Vrouwen van Nu houdt donderdag 17 december een bijeenkomst in het Eierland- sche Huis. Deze staat geheel in het teken van kerst. Historicus Martijn Pieters vertelt over het kerstverhaal in de kunsten. Aan de hand van muurschilderingen, altaarstukken, miniaturen en sculpturen zal hij het verloop van het kerstverhaal vol gen. Na de lezing wordt een geza menlijke maaltijd gehouden. In ver band daarmee is het wel nodig dat bezoekers zich van tevoren aan melden. Dat kan tot 8 december. Deelname kost €10,-. Woman Wizard In het bericht over de collectebus in Cinema Texel voor de Stichting Woman Wizard dook per abuis een verkeerde naam op De bus wordt onder andere geopend door bedrijfsleider Marijn Jedema. Woman Wizard trekt zich het lot aan van vrouwen met een beperkt budget die borstkanker hebben of hebben gehad en organiseert voor hen een verwenweekend of mid weekarrangement op Texel. White Time Spiritueel Texel verzorgt op 9 en 10 januari een weekendcursus Uni versal White Time Healing level 1 in De Aleph aan de Weverstraat in Den Burg. Deelnemers leren een ontspannende healing te geven en hoe chakra's en aura's te balance ren. Aanmelden kan via www.spiri- tueeltexel.nl en bij Annecha Haans, tel. 06-23270022. Bands, singer-songwriters en anderen die hun eigen muziek op de planken brengen, kunnen zich nog tot 15 december inschrijven voor NH-Pop Live. Inmiddels hebben zich twee Texelse bands aangemeld, Against Radio en Sinner. Met nog twee weken voor de slui tingsdatum hebben zich al tachtig bands aangemeld voor NH-Pop Live. Zij presenteren zich via een profiel op de website www.nhpop- live.nl. Muziekprogrammeurs van Patro naat, Manifesto, P60, Waerdse Tempel, P3 en De Kade selecteren uit deze profielen vijftien acts met overtuigende potentie en talent op verschillende gebieden, zoals muzikaal artistiek, orgamsatonsch, originaliteit, ambitie. Samen met de band die de meeste publieks- stemmen krijgt, mogen deze bands zich presenteren op twee van de deelnemende podia. De vijf bands die zich ook live het best presente ren, krijgen een promotietraject aangeboden, waaronder het opne men van een videoclip. Alle bands samen vormen een platform voor al het talent dat wekelijks te zien is in zaaltjes en kroegen en op festivals. De site is overzichtelijk opgebouwd en de bezoeker kan bij de meeste bands via korte filmpjes in het profiel ken nis maken met de muziek. Een toptien van meest besluisterde liedjes kan daarbij behulpzaam zijn. Aanmelden voor NH-Pop Live kan nog tot 15 december via www. nhpoplive.nl. chemische processen op gang te brengen. Door de vinding waar Witte aan meewerkte, wordt de aanwezigheid van 'grotere deeltjes' in de poeder tot een minimum beperkt. Witte: 'Edelmetalen worden terug gebracht tot deeltjes van een mil joenste millimeter, zodat je zoveel mogelijk oppervlakte hebt om stof fen met elkaar te laten reageren. Vaak bleven echter ook grote deel tjes tussen de kleine deeltjes zit ten, waardoor je bijreacties kreeg. Door onze vinding zijn we van die grote deeltjes en af houden we nog alleen maar de kleine deeltjes over. Daardoor is er minder kans op bij reacties.' De wijze waarop de vinding van Witte precies werkt, is bedrijfsge heim, maar het wordt inmiddels commercieel toegepast in de agro- chemie, waarbij stoffen voor de landbouw worden ontwikkeld. De oud-Texelaar, die sinds 2005 bij BASF werkt, is trots op de onder- Peter Witte. scheiding voor zijn afdeling. Trost Sullivan is een onafhankelijk bureau. Zij worden niet gestuurd, maar bepalen zelf wat in aanmer king komt voor een prijs.' Witte woonde tot 1988 op Texel. Na het voltooien van toen nog de RSG in Den Burg, studeerde hij chemie aan de hogeschool in Beverwijk en de universiteiten van Amsterdam en Groningen waar hij promoveerde. Tussendoor maakte hij voor zijn studie uitstapjes naar universiteiten in Tsjechië en Fin land. Voordat hij naar BASF in De Meern ging, werkte hij een paar jaar bij DSM in Limburg.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2