texelB firn Van Andel: 'Geen reden tot paniek' Bruining doet mee aan verkiezingen Cjroen TwartsJexeU in het harL, Texelse rechtsgang wekt irritatie in Den Helder 1Solvabiliteit Woontij onvoldoende' <S> DE R00Y OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12431 DINSDAG 8 DECEMBER 2009 TEXELSE^COURANT v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 wie nog geen idee heeft voor Ouwe Sun- derklaas, biedt de Texelse Cou rant de helpen de hand. j Tientallen kin H Den'SG Betsema deren met hun heeft zondag de ÜLtruW*»"- W* ouders trotseer wedstriid om den zondag het Habobank wind en regen top Noord-Hol- bij het afscheid EHB land-klasse- van Sinterklaas. ment te winnen. Telgen van bak kersfamilies Kossen en Tim mer keerden na hun studie 'hardhollend' naar het nest terug. Texel loopt warm voor Ouwe Sunderklaas dat komende zaterdag wordt gevierd. Speulers trekken zich 's avonds terug in schuren, op zolders of achter gesloten gor dijnen in de huiskamer. Volop drukte heers te gisteren in de Ouwe Sunderklaaswinkel in Den Burg. Op de foto poseert uitbaatster Patricia Nieuwenburg tussen enkele opmer kelijke uitdossingen. 'We hebben voor de zekerheid maar wat extra kattenkostuums ingekocht.' pao a De solvabiliteit van Woontij is onvoldoende. Dat schrijft minis ter Van der Laan in de oordeels- brief 2009 aan de Texels-Helder- se stichting. De zwakke financiële positie van Woontij is volgens de minister voor een belangrijk deel het gevolg van relatief hoge bedrijfslasten. Woontij is een onderzoek gestart naar de omvang van de bedrijfs lasten en de efficiency van de organisatie. Het Centraal Fonds Volkshuisves ting (CFV) heeft het eigen vermo gen van Woontij vastgesteld op 10,8 procent van het balanstotaal. Volgens het CFV moet dit minimaal 12,1 procent zijn. De hogere eisen voor solvabiliteit worden volgens directeur Jan van Andel vooral ver oorzaakt door overheidsmaatrege- TOT BEHOUDENIS DER NOTOIRE HEKKENSPRINGERS len, met name de VPB-heffing (vennootschapsbelasting, voor Woontij op jaarbasis een extra kos tenpost van circa €700.000,-). Hierdoor is de minimumeis voor solvabiliteit onlangs verhoogd van 10,1 procent naar 12,1 procent en zit Woontij aan de verkeerde kant van de streep. Van Andel: 'Ook door lokale over heidsmaatregelen komt het vermo gen van Woontij onder druk te staan. Daarbij gaat het om invoe ring legesheffing, verhoging lokale belastingen, trage bestemmings plan- en bouwprocedures en ver hoging grondprijzen. De tekorten op sociale woningbouwprojecten zijn mede hierdoor fors gestegen.' Desondanks is er volgens Van Andel geen reden tot paniek. Hij omschrijft de oordeelsbrief als een wat ongelukkige momentopname, waarbij de solvabiliteit inmiddels al weer is verbeterd. 'Een faillisse- Schaatsenberg lijsttrekker PvdA Alfred Schaatsenberg uit Oude- schild is lijsttrekker van de PvdA bij de gemeenteraadsverkiezin gen op 3 maart. De leden van de sociaaldemocraten hebben hem gisteravond bovenaan de kies lijst gezet. Schaatsenberg, kapitein bij TESO, is raadslid sinds 2002. Hij is voor de derde keer lijsttrekker. Tweede staat Nils Lely uit Den Burg, docent op de OSG, die sinds januari raads lid is. Opvallende nieuwkomer is Arthur Oosterbaan, die jarenlang raadslid was voor GroenLinks en in ment is absoluut niet aan de orde. De financiële situatie van Woontij is in de basis gezond. De kasstromen van Woontij zijn positief, waardoor er geen liquiditeitsproblemen ont staan. Bij menig andere woning corporatie is dat met het geval.' Afgesproken is dat het CFV uiterlijk 31 december 2009 een plan van aanpak van Woontij ontvangt. In dit herstelplan zal worden aangege ven welke kostenbesparende maatregelen worden genomen ten einde de vermogenspositie te ver beteren. Van Andel: 'Twee jaar geleden gin gen we nog uit van een groei van ons woningbezit naar 2.500 wonin gen. Nu verwachten we een knmp naar circa 2.000 woningen. Dit betekent dat de omvang van ons personeelsbestand ook zal worden teruggebracht. Hiervoor zijn reeds een aantal maatregelen getroffen, zoals het met verlengen van tijde lijke contracten en de invoering van een personeelsstop. In 2009 dalen de kosten van onze organi satie al aanzienlijk. Deze daling zet zich verder door in 2010 en 2011 Een uitgebreid interview met Jan van Andel staat op pagina 9. 2006 uit de raad stapte. Hij staat op de zesde plaats. Hoogste nieuwkomer is projectma nager Milena Hilstra uit Oosterend op de derde plaats, gevolgd door Herman Ridderinkhof uit Den Hoorn, adjunct-directeur van het NIOZ. Vijfde staat wellness-onder- nemer Annemarie Swart uit Oude- schild. Zevende is Dirk Breedveld van De Twaalf Balcken uit Den Burg. De PvdA heeft in totaal 19 mensen op de kieslijst staan. De sociaalde mocraten, nu met twee zetels in de raad, streven ernaar in maart een derde zetel in de wacht te slepen. In 2006 kwam de PvdA net een paar stemmen tekort voor een der de raadslid. De luchthaven Den Helder moet mogelijk ruim twee weken op slot. De conclusie wordt in Den Helder getrokken nu de gemeen te Texel via de rechter probeert af te dwingen dat het plafond van 22.000 helikopterbewegin gen dit jaar niet wordt over schreden. Wat betreft Texel mogen er niet structureel 3.000 vluchten bijkomen. De door het Texelse college aange spannen zaak dient vandaag in de rechtbank in Alkmaar. Dinsdag 15 december bereikt de luchthaven waarschijnlijk de bovengrens van 22.000 helikoptervluchten. Vlieg veld De Kooy wordt voornamelijk gebruikt door helikopters van Defensie en de offshore-industrie. Als Texel door de rechter in het De Groep Kritisch Texel (GKT) van Hielke Bruining doet op 3 maart mee aan de gemeenter aadsverkiezingen. Bruining heeft zich gisteren laten inschrij ven. De deelname van de GKT hing al een tijd in de lucht. Bruining heeft nu tot 19 januari de tijd een kandi datenlijst samen te stellen. Hij zegt op zoek te zijn naar belangstellen den. Of hij zelf op de kieslijst gaat staan, laat Bruining, vooralsnog ook het enige bestuurslid, in het midden. Bij de vorige verkiezingen stond hij vijftiende op de kieslijst van Texels Belang. De deelname met de GKT komt volgens Bruining voort uit onvrede over de wijze waarop de gemeente de afgelopen vier jaar met de finan ciën is omgegaan. Als voorbeeld verwijst hij naar de kanjerprojecten die er volgens hem zijn doorge drukt en de €8 miljoen in IJsland. 'Volgens ons zou het goed zijn als met de nieuwbouw van het Mari tiem en Jutters Museum in Oude- schild een pas op de plaats wordt Fusie NIOZ In het artikel over de fusie van het NIOZ en het CEME in Yerseke stonden verkeerde cijfers. Het NWO had doorgegeven dat bij het gelijk wordt gesteld, betekent dit wellicht dat oliemaatschappijen moeten uitwijken naar andere luchthavens. De gang van het Texelse college naar de rechter heeft in Den Helder tot felle reac ties geleid. 'Hoe denken wethouder Kikkert en zijn volgelingen over vervuilende auto's die al jarenlang via Den Hel der naar Texel rijden? Dat is toch zéér goed de economie van hun eiland', reageert P. Faber uit Den Helder in de Helderse Courant. 'Het zou goed zijn Texelaars een koekje van eigen deeg te geven. Ik stel voor om het aantal auto's dat Den Helder passeert op doorreis naar Texel, op jaarbasis vast te stellen op 25.000', schrijft Peter S. Prinsen uit Den Helder. 'Zo kunnen we in Den Helder de enorme C02- gemaakt.' De GKT moet nog een partijpro gramma samenstellen, maar vol gens Brjining zal dat niet al te ingewikkeld worden. De GKT wil zich volgens hem onder meer inzetten voor meer kampeerplaat sen bij de boer, de komst van een biovergistingscentrale en duur zaamheid. Bruining: 'Maar we vin den dat windmolens alleen achterin de Eierlandsche polder mogen komen. Die mogen niet overal wor den geplaatst.' Bruining is vóór samenwerking tus sen Texel 'en de Friese eilanden. 'Maar als het niet met de Wadden zee te maken heeft, is het ook pri ma als Texel met andere gemeen ten in de Kop van Noord-Holland wordt samengewerkt.' Hoeveel partijen aan de verkiezin gen meedoen, wordt van de week bekend als het stembureau zich officieel over de inschnjvingen heeft gebogen. Gisteren was het de laatste dag dat partijen zich konden inschrijven. NIOZ 300 mensen werken en bij het CEME 10, maar dal moesten respectievelijk 225 en 90 mensen zijn. Bij de laatste zat de verwarring in het verschil tussen vaste en tij delijke krachten. uitstoot, lawaai en opstoppingen aan de Zuid- en Weststraat enigs zins een halt toeroepen.' Ria Laven uit Den Helder: 'We mogen blij zijn dat er nog werk is in de offshore- bedrijven in deze tijden van econo mische recessie. Er zijn heel wat banen mee gemoeid, heel wat huishoudens zijn hier afhankelijk van.' Nieuw overleg over erfpacht De Vaste Kamercommissie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit praat vanavond (dinsdag) opnieuw met minister Gerda Ver burg over de erfpachtproblematiek met Staatsbosbeheer. Het gaat om het overleg dat een paar weken geleden werd uitge steld. Het debat wordt volgens de agenda van de Tweede Kamer van 20.00 tot 22.00 uur in de Thorbec- kezaal gehouden. Het is recht streeks te volgen via de website www.tweedekamer.nl. Hersenschudding na val van paard Een 34-jarige amazone uit Den Burg is maandagochtend met ver moedelijk een hersenschudding per ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. Ze was rond 10.30 uur op de Hoornderweg van haar paard gevallen, maar kon zich niets van de toedracht herinneren. Het paard is tijdelijk gestald bij een stal in de omgeving. (Advertentie) T E X E LS E^COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Super deBoer \ra tdnfipl/r'int Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg vakantiekrant Wintereditie Verschijnt 18 december l U kunt uw agendapunten en j (wijzigingen voor) advertenties steeds tót 10 dagen voor de 1 verschijningsdatum opgeven. LANGEVELD .oonbsil"!1 EP :Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. BEHOUD VAN NOSTALGISCH HEK

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1