Claim niet in handen rijk Ouders verontrust over feesten jeugd TEXELSE 5 COURANT Op weg naar honderd jaar Jozefschool 'Geen benul van spelregels' DINSDAG 8 DECEMBER 2009 In de aanloop naar het honderd jarig bestaan, besteedt de Texelse Courant regelmatig aandacht aan de Jozefschool. Hieronder bijdragen van school directeur André de Ruiter en oud-leerling Harry de Graaf. André de Ruiter: 'Wat een jubileum al niet kan oproepen, zeker als het om een basisschool gaat. In april 2010 bestaat de Jozefschool hon derd jaar. Een eeuw katholiek onderwijs op Texel betekent ook bijna honderd jaar oud-leerlingen. En dat zijn er nogal wat: we heb ben uitgerekend dat er sinds de oprichting van de school in 1910 ruim 2500 leerlingen de school hebben verlaten! Inmiddels zijn we op school al druk bezig met de voorbereidingen voor een grandioze feestmaand. De hui dige leerlingen krijgen twee histori sche weken voorgeschoteld, er komt een jubileumboekje uit, we organiseren een feestje voor de jongere oud-leerlingen en als klap op de vuurpijl wordt op zaterdag 24 april een reünie gehouden. Inmiddels hebben zich hiervoor al ruim 800 oud-leerlingen ingeschre ven. En het gonst op Texel... Oud-leer lingen bellen elkaar, sporen elkaar aan om ook op de reünie te komen, bekijken foto's met elkaar, halen herinneringen op aan memorabele meesters en juffen. Meester Luyckx, zuster Maris Stella, voet baltoernooien aan de overkant. Om alvast in de stemming te komen een prachtige anekdote van oud leerling Harry de Graaf. Nee, niet echt een topvoetballer, gelukkig wel een topschrijver. Geniet ervan! O ja, en vergeet niet af en toe een kijkje te nemen op de website van de school: www.jozefschooltexel. nl. Harry de Graaf: 'Het vak lichame lijke opvoeding bestond 's zomers uit voetbal op het terrein van Texel se Boys tegenover Scholleboe aan de Hollewalsweg. Daar graasden ook schapen zodat veel spelertjes na afloop van elke wedstrijd 'onder' de schapenstront zaten. Mij is dat maar één keer overkomen want mijn voetbalcarrière heeft nog geen uur geduurd. Bij ons thuis hadden ze niets met voetbal. Er werd niet aan gedaan en er werd ook niet over gesproken. Ik had daardoor geen benul van de spelregels. Ik wist alleen dat de bal in een van de doelen moest. Toen ik voor het eerst in het veld stond, wachtte ik rustig tot de bal in mijn buurt kwam, omdat ik er weinig voor voelde er zelf achteraan te gaan. Daardoor kwam ik pas na een half uur in balbezit. Ik gaf een loeier in de richting van het meest nabije doel en het was nog raak ook. Helaas, ik had in eigen doel geschoten en mijn teamgenootjes scholden mij uit voor alles wat lelijk was, bijgevallen door meester Van der Hulst die mijn blunder vanuit de luwte van het kleedgebouwtje hoofdschuddend had gadegesla gen. Toen ik geruime tijd later de bal opnieuw voor mijn voeten kreeg dacht ik het goed te maken door in het andere doel te schieten. Het was opnieuw raak, maar ook opnieuw het verkeerde doel, want intussen was er rust geweest en hadden ze de boel omgedraaid zonder mij te verwittigen. Ze heb ben me toen het veld uitgetrapt, letterlijk. Ik ben er nooit meer inge komen en heb er een blijvende sporthaat aan overgehouden. Het gebeurde op 30 juni 1954, een zwarte datum die - hoe wonder baarlijk! - samenviel met een bijna totale zonsverduistering. Het rijk houdt zich toch niet bezig met de claim van de Texel se €8 miljoen in IJsland. De ministeries van Financiën en Bin nenlandse Zaken komen wel op voor de belangen van de in IJs land gedupeerde lagere overhe den, maar het claimen van de verloren miljoenen verloopt via advocatenkantoor Stibbe dat sinds vorig jaar voor de gedu peerde overheden optreedt. Dat hebben burgemeester en wet houders laten weten, nadat er de afgelopen weken meerdere keren over een koppeling van de Texelse claim aan de vorderingen van het rijk bericht. Daarover kwamen misverstanden in de wereld tijdens de begrotings- raad van 10 november. Wethouder Peter Bakker vertelde toen dat de lagere overheden en de ministeries na een conflict over terugvordering van de miljoenen weer met elkaar in gesprek waren. Daarbij wekte hij de indruk dat de claims van Texel en andere gedu peerde lagere overheden waren gekoppeld aan de claim van €1,3 miljard die het njk bij de IJslandse staat heeft lopen, maar dat klopte niet. Navraag leert dat verschillen de aanwezigen (ook de media) uit de woorden van de wethouder hadden opgemaakt dat het rijk zich over de claim van de lagere over heden zou ontfermen. Vorige week kwam de gemeente, na nieuwe publicaties over de claim, alsnog met een nadere toelichting. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft Stibbe namens de gedupeerde lagere overheden ruim een maand geleden een vordenng ingediend bij de zogeheten Win ding up-Board van Landsbanki oud. Die voert het bewind over de bank sinds die in oktober 2008 uitstel van betaling aanvroeg. De gedupeerde lagere overheden hebben circa 400 miljoen van Landsbanki tegoed. De €1,3 mil jard die het rijk bij de IJslandse staat claimt, is een bedrag dat Nederland had voorgeschoten om rekeninghouders van Icesave en Landsbanki tot een hoogte van €20.887,- schadeloos te stellen. Er wordt een voor de claims essen tieel onderscheid gemaakt tussen Landsbanki oud en Landsbanki nieuw. Landsbanki nieuw is sinds oktober 2008 actief als bank voor de IJslanders. Landsbanki oud is de organisatie waar alle buiten landse activa en passiva van de teloorgegane Landsbanki onder vallen. Bij Landsbanki oud lopen de miljardenclaims uit verschillen de landen, waaronder de Texelse €8 miljoen. Op de bezittingen van Landsbanki oud rust sinds decem ber 2008 een bevriezingsmaatregel (moratorium) zodat ze niet zomaar onder neus van de schuldeisers kunnen verdwijnen. Ouders met kinderen op het voortgezet onderwijs maken zich zorgen over feesten onder Texel se jeugd. Die komt samen in huizen van jongeren waarvan de ouders 's avonds en 's nachts afwezig zijn, waardoor kinderen tussen de 12 en de 16 jaar mak kelijk in aanraking kunnen komen met alcohol en drugs. 'Vaak blijft de jeugd in zo'n huis slapen', aldus één van de veront ruste ouders. 'Ze gebruiken de smoes dat ze gezellig bij een ander blijven slapen waardoor je denkt dat ze veilig bij een vriendje of vriendinnetje zijn, maar in de prak tijk is in zo'n huis geen volwassene in de buurt die kan ingrijpen als er wat mis gaat.' Een andere ouder ontdekte kortge leden dat in zijn huis zo'n feest was gehouden, terwijl hij een nacht elders vertoefde. Er waren jonge ren onder en boven de 16 jaar aanwezig en er was alcohol in huis gehaald. Of de aanwezigen onder de 16 dat hebben genuttigd, kan de ouder niet met zekerheid zeg gen, maar het was wel beschik baar. Onder de 16 mogen jongeren wet telijk geen alcohol en onder de 18 is ook sterke drank verboden. Het organiserende kind des huizes kreeg overigens na afloop de ouderlijke wind van voren. 'Die is erg naïef geweest. Op het feest waren diverse jongeren waarvan niet eens bekend was wie het waren.' Rondvragen leerde de ouders, die anoniem willen blijven, dat derge lijke feesten vaker worden gehou den. Via Hyves of MSN nodigen jongeren vanaf circa 12 jaar elkaar uit. Of dergelijke feesten op grote of kleine schaal voorkomen, is met bekend. Wel bleek dat er veel 13- en 14-jarigen en ook 12-jarigen op af komen. Volgens de verontruste ouders doen andere ouders er goed aan bij hun kinderen te polsen naar wat voor feesten ze gaan. 'Je moet er niet aan denken wat er mis kan gaan. In de kroeg wordt iets als comazuipen nog gezien, maar deze feesten worden stiekem gehouden, waardoor je geen idee hebt wat er gebeurt.' De geluiden klinken bij welzijnsor ganisatie Pharos niet onbekend in de oren, laat een woordvoerder desgevraagd weten. De organisa tie, waaronder het jeugd- en jonge renwerk valt, is op verzoek van de Jozefschool op weg naar het 100-jarig bestaan. Op deze foto uit 1935 zuster Maris Stella met haar pupillen. Tientallen kinderen met hun ouders trotseerden zondag wind en regen bij het afscheid van Sinterklaas. Het was voor het eerst dat op deze manier afscheid werd genomen. Kees Klaassen van de Onder nemers Vereniging Den Burg is tevreden over de opkomst. 'Heel dap per van alle bezoekers en het was zeer zeker een heel leuk evene ment.' Stibbe heeft de gemeente drie weken geleden laten weten dat de claims van de lagere overheden een preferente (bevoorrechte) posi tie hebben gekregen. Dat betekent dat ze voorrang krijgen als het tot uitbetalen komt. Zeker is dat nog niet, omdat andere schuldeisers in IJsland naar de rechtbank zijn gestapt om die preferente positie aan te vechten. De rechter moet nog uitspraak doen. Terugbetalen wordt hoe dan ook een kwestie van lange adem en de gedupeerde overheden krijgen hun claims deels in obligaties van Landsbanki nieuw uitgekeerd. Landsbanki is niet in staat alle claims, die in de miljarden lopen, in contanten op te hoesten. Via de waardepapieren maken de overhe den op termijn indirect aanspraak op de bezittingen van Landsbanki oud. Er loopt momenteel in IJsland een ingewikkeld proces om de waarde van de bezittingen van Landsbanki oud over te dragen aan Landsbanki nieuw. Uitbetalen in obligaties strookt met met de Wet Financiering Decen trale Overheden, maar het rijk is bereid een uitzondering te maken. De gedupeerde overheden nemen gezamenlijk het beheer ervan ter hand. De gemeente blijft er vanuit dat in ieder geval 80 procent van de €8 miljoen terugkeert. De reste rende 20 procent is als verlies in de begroting opgenomen. Uit handen van Kees en Ineke Bremer van het gelijknamige assuran tiekantoor kreeg Nisheeta Barnard zaterdag een elektrische fiets overhandigd. Alle huurders van Woontij maakten kans op de fiets als ze bij Bremer offerte aanvroegen voor hun verzekeringen. De actie was opgezet in samenwerking met de Bewonersvereniging om het collectieve verzekeringspakket onder de aandacht van de huurders te brengen. Uit de vele inzendingen trok notaris Dogger vrijdagmiddag een winnaar. gemeente begonnen het voordrin ken onder de Texelse jeugd in kaart te brengen. Sinds het beëindigen van de jeugdcaravans is het zicht daarop verminderd. Bij de Bnjder, de organisatie voor verslavingszorg, klinkt het evenmin onbekend. 'Het komt voor', aldus een woordvoerder. Volgens de Brijder kan het geen kwaad als ouders met andere ouders bellen als jongeren een feestje hebben. Onderzoek naar bord Woontij De gemeente doet onderzoek naar het bord dat voor de reno vatie van de '99' van Woontij aan de Bernhardlaan in Den Burg is geplaatst. Dat heeft de gemeente laten weten op vragen van Texel 2010. Er is geen vergunning verleend voor de plaatsing van het bord waarop staat dat bouwgroep Dijkstra- Draaisma en Installatie Groep Texel de renovatie verzorgen. Fractievoorzitter Gerbrand Poster van Texel 2010 had vragen gesteld, omdat hij het een wel erg groot bord vond. Volgens de gemeente wordt er bij een eerstvolgende controleronde naar gekeken. Opgemerkt wordt dat er precario rechten moeten worden betaald als het op gemeentegrond staat. Nadat begin november de Hanzestad uit Kampen een aanvang nam met het vervoer van gezaagd hout van Staatsbosbeer naar België, waren het deze week de vrachtschepen Prominent en Alm die in de Oudeschilder haven beladen werden. Woensdag verliet de binnen vaarder Prominent uit Oudekerk aan de IJssel met ruim 1800 ton Texel, donderdag was het de beurt aan de Alm uit Dordrecht om met 1500 ton hout de haven te verlaten. <*>1 Sinterklaas heeft vrijdag in een vuilniswagen zijn opwachting gemaakt bij de Fontein in Den Burg. Ook de veegwagen en andere remigings- wagens maakten hun opwachting. Rommelpieten hadden een zootje gemaakt van diverse lokalen, waardoor er goed moest Worden opge ruimd. Kinderen en ouders reageerden verrast toen de wagens de Burdetstraat in kwamen rijden. iFotoje^ervtrHtBumi Beter slapen Bij GGZ Noord-Holland-Noord begint op 13 januari de cursus Beter slapen voor 60-plussers. Deelnemers leren vooral praktische vaardigheden die ze zelf kunnen oefenen, het gaat niet om een gespreks- of therapiegroep. Er wordt gesproken over de invloed van gewoonten, piekeren, slaap- medicatie en over het belang van slapen. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten, te houden op woensdagmiddag van 14.30 tot 16.30 uur in het gebouw van GGZ aan de Huisduinerweg. In decem ber worden kennismakingsge sprekken gevoerd. Deelname kost €10,- voor het cursusboek, opge ven kan via tel. 088-6565000. Heemtuin genomineerd De stichting Heemtuin Ooste rend is een van de goede doelen die genomineerd zijn voor steun door de Telefoongids. In totaal is €500.000,- beschikbaar. Om het samengaan van de Tele foongids en de Gouden Gids te vieren, stelt de uitgever in totaal €500.000,- beschikbaar voor goe de doelen in de 28 regio's waarin de gids verschijnt. Via de website www.detelefoongids.nl/mijngoede- doel kunnen bezoekers een stem uitbrengen op een van de genomi neerde goede doelen of zelf een doel nomineren. In de regio Alkmaar/Den Helder zijn tot nu toe 63 doelen aangebracht, waaronder de Heemtuin Ooste rend, voor onderhoud aan hekken, houtwerk en picknickplaatsen. Van alle genomineerde doelen worden er per regio maximaal vijf geselec teerd. Het te doneren bedrag wordt gebaseerd op het aantal inwoners. Onderneming van het jaar Op de website www.ovnh.nl kun nen tot en met 31 december bedrijven worden aangemeld voor de verkiezing van de beste onderneming van Noord-Holland 2009/2010. Bedrijven kunnen zichzelf en anderen nomineren. Volgens de jury moet kandidaten tenminste dne jaar bij de Kamer van Koophandel zijn ingeschreven, minstens vijf fulltime krachten in dienst hebben, over een positief bedrijfsresultaat beschikken en zicht op voortbestaan hebben. Genomineerden die door de eerste selectie komen, krijgen een uitge- breidde vragenlijst en een team van deskundigen legt een bedrijfs bezoek af. De jury, die de provincie voor de wedstrijd in tien regio's heeft opge deeld, streeft ernaar uit elke regio één kandidaat over te houden. Op 23 maart 2010 nemen zij het tij dens een grote gala-avond tegen elkaar op en wordt bekend welke onderneming zich de beste van Noord-Holland mag noemen. Het is de vierde keer dat de verkiezing wordt gehouden. Muziek op kerstmarkt Tijdens de kerstmarkt in Ooste rend, die vrijdag 18 december wordt gehouden, is in de Maar tenskerk muziek te beluisteren. Organisten Hans de Goede, Nel Koorn en Jur Tuinema spelen ach tereenvolgens om 16.00, 17.15 en 18.30 uur. De Maartenscantorij zingt vanaf 17.45 uur en Excelsior speelt vanaf 16.30 uur. Het laatste optreden wordt vanaf 19.00 uur verzorgd door het Texels Christelijk Mannenkoor. De markt, die voor de negende keer wordt gehouden, duurt van 16.00 tot 20.00 uur. Ouderen en mensen die slecht ter been zijn, kunnen al vanaf 15.00 uur terecht. Naast alle artikelen, die vooral in de kerst- en cadeausfeer liggen, is ook aan de inwendige mens gedacht. Er zijn kramen met erw tensoep, oliebollen, gerookte vis en glühwein. Voor meer informatie: Arno Koot, tel. 318283of info@supermarkttexel nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5