'Dat we veel voor elkaar over hebben is vanzelfsprekend' Jan van Andel kritisch over maatregelen door het Rijk Woontij «mi TEXELSE 9 COURANT Woontij door overheidsmaatregelen aan verkeerde kant van streep' Geen studie of baan op het vas teland heeft een grotere aan trekkingskracht dan het familie bedrijf Echte Bakker Timmer BV. De kinderen van Cor en Mar griet Kossen en Kees en Ria Timmer gingen het eiland af voor studies aan HBO's en uni versiteiten, 'maar we zijn hard hollend naar het nest terugge keerd', zegt Niels Kossen (38). 'Het is net een magneetje', zegt Bea Timmer (36) over het familie bedrijf. Haar neven Niels, Peter- Jan en Marco Kossen keerden terug en ook Bea begon na een managementopleiding aan de Vak school Brood Banket. 'Toen ik 13 jaar was zei ik misschien wil ik wel bakker worden. Maar mijn vader dacht dat ik een grap maakte en moest erom lachen, waarop ik een ander pad ingeslagen ben. Maar het bleef trekken. Als mijn vader toen niet had gelachen was het misschien wel heel anders gelo pen', zegt Bea. In 2002 gaat ze, als eerste van de vierde generatie, vol voor het fami liebedrijf. De aantrekkingskracht is gegroeid, juist omdat er een perio de meer afstand is geweest. De nadelen van het familiebedrijf heb ben ze, omdat beide gezinnen bij de winkels woonden, van dichtbij ervaren. De gesprekken gingen over de bakkerij, de telefoon in huis was dezelfde lijn als van de winkel en de kinderen zagen dat er hard gewerkt moest worden. Niels: 'Mijn vader zei wel eens waar je het hardst tegen aan schopt, komt het dichtste bij je te staan. En hij heeft nog gelijk gehad ook.' Want in 2007 keert ook Niels, na een tijd in de techniek en recreatie gewerkt te hebben, terug naar het eiland en het familiebedrijf. 'In de recreatie sector werkte ik ook zeven dagen in de week. Ik dacht wat is het ver schil nu eigenlijk En zo stapte hij Echte Bakker Tim mer BV in. Het bedrijf dat in 1947 Naam: Echte Bakker Timmer BV Bedrijvigheid: Bakkerij en drie winkels met eigengemaakt brood en banket Bestaat sinds: 1947 Opgencht door: Jan Timmer (vader van Kees Timmer en Margriet Kossen) Huidige eigenaar: Kees en Ria Timmer, Cor en Margriet Kos sen, Niels Kossen en Bea Timmer. aan de Hogerstraat gestart is door bakkerszoon Jan Timmer. Zijn dochter Margriet Kossen-Timmer en zoon Kees Timmer namen later de stap om met echtgenoten Cor Kossen en Ria Timmer-Hin het bednjf in te gaan. Onder deze vier firmanten is het bedrijf groot gewor den en gegroeid naar drie winkels, waarvan twee met tearoom, een eigen bakkerij en met veel vast werk voor ondermeer supermark ten, horeca, hotels en campings. Om dat te verzorgen, werken er het hele jaar zo'n vijftig medewerkers, waarvan veel parttimers. Zomers groeit dit aantal tot 75. Een grote organisatie, die voor de relatieve nieuwkomers Bea en Niels soms erg groot is. 'Onze ouders zijn erin meegegroeid, maar Niels en ik zijn in een groot bedrijf gestapt. Mis schien denk ik over een paar jaar alles onder controle, maar nu nog niet.' Het bedrijf is lastig te combineren met de twee jonge gezinnen van Niels en Bea. Gelijk naar hun ouders destijds. Bea: 'Je gezin trekt en het bedrijf ook. Elk uur dat ik vrij kan maken, besteed ik aan het werk. Het is een spagaat.' De taakverdeling binnen het bedrijf is kortweg zo dat familie Kossen de verkoop regelt en de familie Timmer de productie. Het zorgt soms voor misverstanden als Bea en Niels samen ergens zijn. 'Ten eerste zijn we altijd man en vrouw. Niemand komt erop dat we ook Vreemde groeisels op gascilinder Hans en Gerhard Cadée vonden al enkele jaren over de Hors vorige week op de Hors een gasci- 'zwerft', linder van anderhalve meter lang. De begroeiing van koraaltjes, zee pokken en schelpdieren toont aan dat de cilinder een lange reis ach ter de rug heeft. De op de cilinder aanwezige dieren en planten komen in de Noordzee niet voor. Na een poging het aangroeisel te determineren zal meer bekend worden over de herkomst van de cilinder. Uit reacties op de website van deze krant blijkt dat de cilinder neef en nicht kunnen zijn. En over zaken in de winkels praten mensen tegen mij en over deeg tegen Niels zegt Bea. Maar ze lachen er om en zien vooral veel voordelen van de taakverdeling. De families Timmer en Kossen hebben hetzelfde doel en dezelfde motivatie, 'ledereen voelt zich ver antwoordelijk. Niemand haakt af als het tegenzit en we hebben alle maal feeling met het product.' Niels vult aan: 'Je hebt veel voor elkaar over, dat is vanzelfsprekend. Het zakelijke gedeelte gaat daardoor vaak naar de achtergrond. Niet alleen voor de familie, veel mede werkers lopen hier al heel lang Ook voor hen moeten we zorgen.' Met vijf achterkleinkinderen in het bedrijf moet verdere familieopvol ging mogelijk zijn. Niels: 'We laten onze kinderen daar natuurlijk vrij in. Laat ze lekker om zich heen kijken, er is meer in de wereld dan ons bedrijf. Maar er zal vast iemand in de familie zitten die er zin in heeft. Het zou zonde zijn als Echte Bak ker Timmer geen familiebedrijf blijft.' Tekst en foto Imme Bakker ^T.ÏT»ÏÏSS-T0afT- KEUKEK I20 WONINGEN "PE 99 werkt aan woonwensen DINSDAG 8 DECEMBER 2009 De brief van minister Van der Laan van Huisvesting over de zwakke financiële positie van Woontij heeft tot veel commotie geleid. Gaat het nu werkelijk zo slecht met Woontij, of valt het allemaal mee? We vroegen het aan directeur Jan van Andel. werd duidelijk dat wooncorporaties vennootschapbelasting moesten betalen. En nu werden we verrast door de hogere solvabiliteitseis van de overheid. We maken dit jaar een pas op de plaats en hebben onze verkoopambities gerealiseerd.' Waarom ging Woontij in 2007 nog uit van een groei naar 2.500 wonin- De netto bedrijfslasten van Woontij Maar de onrendabele toppen (ver- zijn van 2006 op 2007 gestegen liezen) op een aantal toekomstige €1.200,- naar een hoogtepunt van projecten zijn al in onze cijfers ver- bijna €1.800,-, om halverwege werkt. Deze projecten worden gefi- gen en is de doelstelling nu gedaald 2008 te dalen tot €1.475,-. Wat is nancierd door verkoop van naar 2.000? de reden? bestaande huurwoningen. Woontij heeft als doelstelling om jaarlijks 'Deels heeft dat te maken met de 30 huurwoningen te verkopen, fusie in 2008 met Woningbouwver- Deze verkoopresultaten neemt het eniging Nieuwediep. Er moesten CFV niet mee in haar oordeel.' extra kosten worden gemaakt om de organisatie op de rails te krij- Waarin heeft Woontij zoal geïnves- gen. In de loop van 2008 is dat teerd? gelukt en zie je de kosten dalen. 'De afgelopen jaren veel in nieuwe Daarnaast hadden we te maken projecten, veel meer dan landelijk met langdurig zieken. Om die te vervangen hebben we tijdelijk dure mensen moeten inhuren. Het heeft ook te maken met de excentrische ligging van onze kantoren in de noordkop, waardoor het moeilijk is goede mensen te krijgen Daar naast zijn we ervan uit gegaan dat we zouden groeien naar 2.500 gemiddeld gebruikelijk is. Denk maar aan de Potvis, de Volmolen en andere woningen. Woontij doet dit om in te spelen op de grote vraag naar betaalbare woningen.' Zijn deze projecten rendabel? 'Doordat we ineens zeven ton aan vennootschapsbelasting moesten betalen, hebben we veel minder kunnen investeren dan gepland. Die ruimte is verder beperkt door allerlei maatregelen van de lande lijke en lokale overheid. Daardoor moeten we meer woningen verko pen dan dat we er nieuw kunnen bouwen. Verder hebben we reno vatie van huizen gefinancieerd uit de opbrengst van verkoop. Maar daarmee neemt het aantal wonin gen niet toe en blijft het aantal afnemen.' huurwoningen, maar nu steven we is onrendabel. Als je bijvoorbeeld Welke gevolgen ondervindt Woon- 'Elk project in sociale woningbouw tij van nieuwe maatregelen en heeft de laatste jaren fors geïnvesteerd ir af op 2.000 wooneenheden. Dat scheelt twintig procent en is van invloed op de kosten per woning.' Waardoor is de solvabiliteit bene den de ondergrens van 12,1 pro cent gekomen? 'Het Centraal Fonds Volkshuisvesting(CFV) hanteert sinds kort allerlei correcties, plus sen en minnen om de verschillende wooncorporaties op dezelfde manier in kaart te brengen. Het beleid van Woontij is om zoveel mogelijk te investeren en alleen een minimaal noodzakelijk vermo- beleid van de verschillende overhe den? een woning voor een maximale huur van €550,- per maand bouwt, dan mag je daar om kostendek- 'Het kabinet stuurt aan op krimp kend te zijn niet veel meer dan een van woningcorporaties. We wor- ton in investeren. Maar vaak zitten den dus kleiner. Om toch de kwali- we op €150.000,- tot €180.000,-. teit in stand te houden, worden Dat gat moet je afboeken. De corporaties gedwongen om te woning is het wel waard, maar de fuseren met 'andere corporaties, huur brengt 'Positief. Daardoor hebben we een sterke en professionele organisatie kunnen opbouwen en is de kwets baarheid afgenomen. Ik ben ervan overtuigd dat we er in kwalitatief opzicht op vooruit zijn gegaan.' ste deel van alle woningen in het land in beheer. Eén promille van €2,4 miljard is €2,4 miljoen die wij moeten betalen. Dat is voor ons erg veel.' Wat moet er gebeuren om kleinere corporaties beter op de kaart te Richt de overheid zich niet teveel zetten? op de grote steden en houdt onvol te weinig op. Zo hebben we in Den Helder op een recent project bij voorbeeld €4 miljoen gen aan te houden. Deze minimale afgeboekt. Maar ook op projecten om schaal te vergroten, of op solvabiliteit is vastgesteld op 10 aan de Wilhelminalaan, het Zoute- andere terreinen actief te zijn. Ik procent. Hieraan voldoen we, maar land en anderen wordt geld afge- sta niet per definitie afwijzend dit blijkt volgens de nieuwe maat- boekt, staven van het Centraal Fonds Volkshuisvesting (CHV) onvoldoen- Heeft Woontij in z'n ijver om nieu- de te zijn.' we projecten te realiseren niet teveel risico genomen? Is de situatie bij Woontij werkelijk zo somber? 'Nee, in principe hadden we in 2008 een positief resultaat. Onze hoofdactiviteit, de verhuur van woningen, laat een positieve exploitatie zien. Maar het CFV schetst een somberder situatie. 'Ons beleid is altijd geweest de solvabiliteit boven de tien procent te houden Dat was altijd voldoen de. Ik denk niet dat we teveel heb ben geïnvesteerd. Maar door over heidsmaatregelen zijn we aan de verkeerde kant van de streep beland. Vorig jaar met Prinsjesdag tegenover een fusie, maar gevolg is wel dat je lokaal de grip kwijt raakt op de corporatie en de volks huisvesting. Als we fuseren, dan moeten we dat uit eigen kracht doen. Daarvoor is van belang dat we de zaak financieel goed op orde hebben, niet vanuit een pro bleemsituatie tot een fusie worden gedwongen.' Hoe is de fusie met Woningbouw vereniging Nieuwediep op 1 janu ari 2008 uitgepakt? doende rekening met kleinere, plat- telandscorporaties? 'Ja. Vanmorgen hoorde ik bijvoor beeld dat de politiek vindt dat de huurtoeslag van €2,5 miljard maar 'In mijn optiek moet de landelijke politiek lokale volks huisvesting een meer prominente plek geven. De plaatselijke gemeenschap weet zelf het beste wat nodig is en kan de beste keuzes maken. Tien jaar geleden is op mijn initiatief een platform opgericht om de belan gen van kleine en middelgrote door de woningcorporaties moet wooncorporaties, zo'n 150 stuks, worden betaald. Dat is het einde van de volkshuisvesting. Zo'n plan te behartigen. Maar in Den Haag hebben we nog steeds niet veel te komt uit de grote steden. Daar heb vertellen. Minister Bos is vooral je veel huurwoningen en met lage bezig om de bonussen van ban- huren, die blijkbaar wel omhoog kiers in stand te houden en gebruikt kunnen. Maar wij zitten met relatief hoge huren, dure woningen en gemiddeld lage inkomens. Er zit weinig rek in de huurprijzen. Qua grootte heeft Woontij éénduizend- daarvoor onder meer de corpora ties als melkkoe. Kunt u iets vertellen over het her stelplan van Woontij? 'We gaan de kosten verlagen. De omvang van ons personeelsbe stand zal bijvoorbeeld worden teruggebracht. Hiervoor zijn reeds een aantal maatregelen getroffen, zoals het niet verlengen van tijde lijke contracten en de invoering van een personeelsstop. In 2009 dalen de kosten van onze organi satie al aanzienlijk. Deze daling zet zich nog verder door in 2010 en 2011 Dus ook personele gevolgen op Texel? 'Ook uit het kantoor op Texel zullen een paar mensen verdwijnen. Maar we proberen wel de service en kwaliteit zo hoog mogelijk te hou den.' Hoe heeft u de publiciteit van de afgelopen dagen ervaren? 'Ach, het komt mooi voor 12 december. Maar serieus: voor de hele volkshuisvesting is het een spannend jaar. Het is van belang dat we het in goede banen leiden. Een faillissement is absoluut met aan de orde, onze financiële basis is gezond.' Gerard Timmerman De families Timmer en Kossen in de bakkerij.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9