TEXELSE 11 COURANT Rondvaartschipper met liefde voor paarden 'Alles wat ik opschrijf, komt recht uit mijn hart' Beroep tegen uitspraak rechter VRIJDAG 11 DECEMBER 2009 Texelaars op koers 'Zou je het niet eens wat diplo matieker zeggen, wordt wel eens tegen me gezegd. Maar zo zit ik niet in elkaar. Ik ben recht voor z'n raap. Het interesseert me niet echt wat iemand van me vindt. Maar als ze dan toch wat over me te zeggen hebben, dan heb ik liever dat ze dat rechtstreeks doen, in plaats van via een omweg.' Op Robert Frido Boom zijn veel omschrijvingen van toepassing. Oudeschilder, ondernemer, exploitant van rondvaartboten, entertainer van passagiers, pleit bezorger van de visserij, criticas ter van overheden, gezinsman, menner van paarden en promi nent 'reaguurder' op de website van de Texelse Courant. Om maar met dat laatste te begin nen: 'Ik ram er niet zomaar wat op, maar zit er meestal een tijdje op te broeden. Het is voor mij een uitlaatklep. Mijn manier om te laten horen hoe ik over zaken denk. Alles wat ik opschrijf, komt dat recht uit mijn hart. Ik ben ervan overtuigd dat veel mensen het lezen. Ik word er ook over aangesproken en ben zelfs door de politiek benaderd. Maar als ondernemer heb ik geen tijd om me daar voor honderd procent voor in te zetten. Dan moet je er niet aan beginnen.' Het interview met deze 39-jarige Texelaar, telg uit een prominent Oudeschilder vissersgeslacht, vindt plaats in de kajuit van de TX10 Emmie. Foto's aan de wand tonen een stukje familiegeschie denis Met de '88' voeren zijn opa Jan Boom en zijn ooms al in de jaren zestig met toeristen. 'In de zomer voeren ze mensen rond, in de winter werd gevist.' Hoewel er geen druk op hem werd uitgeoefend, was ook voor Robert Frido al vroeg duidelijk dat zijn toekomst op het water lag. 'Voor school was ik niet geschikt. Ik voer regelmatig mee met mijn vader (Alfons). Toen de kotter Helder 3 op de Hors strandde, ben ik aan boord gestapt van de sleepboot van de familie Visser. Ik heb er een jaar op gevaren. Grap pig was dat Erwin Visser toen bij mijn vader voer. Daarna raakte ik mij mijn vader aan boord en heb ik mijn papieren gehaald.' Aanvankelijk werd niet met toeris ten gevaren. 'Mijn vader was een seizoensvisser. Als er garnalen waren, vingen we die, als er tong was, visten we daarop. Mijn vader was als visser gehecht aan z'n vrijheid. Maar toen de teugels steeds verder werden aangehaald en het vissen te zwaar werd, maakten we de overstap op de rondvaart. Ik zag dat ook zitten. We hebben een tijd naar een goed schip gezocht en in 1994 dit schip (de TX10) gekocht. Het was geschikt om mee naar de zand banken te varen en doordat dit schip weinig diepgang had, kon den we de kop er zo tegenaan varen en onze gasten er laten rondlopen. In het begin was het best moeilijk. Het was iets heel anders en we moesten het opbou wen. De mensen moeten eerst weten dat je er was. Het was een kwestie van opbouwen en de stok niet te ver zetten. Ik zie bij veel mensen die een bedrijf star ten na een half jaar een grote lease-auto voor de deur. Ze den ken dat de bomen tot de hemel groeien. Wij houden liever het huussie bij het skuurtje. Doe maar gewoon.' Gewoon of niet, inmid dels exploiteert hij met compag non Herman Blom en hun beider echtgenoten wel twee rondvaart- schepen, de TX10 en de TX20 van soorten vis of een ander seri eus verhaal. De mensen stappen bij ons aan boord omdat ze een leuke ochtend of middag willen. Wel eens een rake opmerking, maar geen mensen afzeiken. We zijn blij dat ze komen en proberen ze het gevoel te geven welkom te zijn. Je kunt nog zoveel garnalen vangen of zeehonden laten zien, maar als je met een zure bek rondloopt, dan werkt het met. Een barjuffrouw die koffie afre kent en verder gaat met sms-en of die een praatje maakt met de klant, dat maakt wel het verschil. En als mensen weer dezelfde vra- Orion. 'Als rondvaartondernemers pro beren we de visserij in een posi tief daglicht te stellen. Aan boord merk ik dat vooral jongeren alles met een zielig sausje overgieten. Veel mensen willen wel biefstuk eten, maar beseffen met dat daar voor eerst een koe naar de slager moet. Als iemand bij ons met het verhaal aankomt dat er geen vis in zee zit, en ziet hoe wij een bult vis vangen, dan gaat hij of zij daar wel anders over denken. We laten de mensen wel in hun waarde en gaan» met in discussie. We hou den de sfeer goed. Ouwe jongens krentenbrood. Geen opsomming zijn merrie Pandini M. 'Het sluiten v, gen stellen, dan denk ik niet: daar heb je ze weer Als je dat punt hebt bereikt, dan moet je stop pen. We hadden van de zomer mensen aan boord, die waren drie weken op Texel en zijn mis schien wel tien keer meegevaren. Je hoort ze niet, ze genieten gewoon Dat is toch bijzonder.' Hij maakt er geen geheim van dat hij het niet zo op overheden en ambtenaren heeft. 'Er zitten ook goeie tussen, maar die worden weggepromoveerd of zijn bang om hun werk goed te doen. Ze horen dienstbaar te zijn aan ondernemers, met name jonge, die een bedrijf proberen op te bouwen. Maar we lopen tegen een woud van regelgeving aan, waar je nauwelijks door kunt komen. Het systeem klopt van geen kant. Zo heb ik een vergun ning, vroeger heette dat lijst 1, om met een boomkor binnen de twaalf mijl te mogen vissen. Die gebruik ik nu niet, maar ik wil het document wel houden. Nu moet ik die vergunning elk jaar verko pen en weer terugkopen. Dat kost me elk jaar €500,-. Zo zijn er meer regeltjes. We zijn verplicht een elektronisch volgsysteem te hebben, twee logboeken bij te houden, een vaartijdenboek in te vullen, vanaf 1 januari een elek tronisch logboek bij te houden en een automatisch identificatie systeem te hebben. We hebben twee schepen en dat kost ons €3.800,- per schip.' 'Ik hoef niet altijd gelijk te heb ben, maar als ik het gevoel heb dat mij onrecht wordt aangedaan, vecht ik net zo lang tot recht is gedaan. Ik hoor wel eens dat ik soms wat diplomatieker zou moe ten zijn. Maar dat zit niet in mij. Ik ben bijvoorbeeld niet iemand die met een flesje drank naar de havenmeester gaat. Dat vertik ik. Zo'n man heeft die functie en wordt ervoor betaald zijn werk goed te doen. Het sluiten van compromissen zit er bij mij niet in Je kunt het eigenwijsheid noe men, maar in dat opzicht ben ik erfelijk belast. Thuis ben ik trou wens helemaal niet zo. Vraag dat maar aan Anneke (zijn vrouw). Wat ik aan de familie Boom opmerkelijk vind, is dat ze met twaalf broers en zussen zijn, en dat ze allemaal nog bij de eerste vrouw zijn waarmee ze zijn getrouwd en dat ze ook allemaal bij elkaar over de vloer komen. Is dat niet bijzonder?' Houdt hij door al die regeltjes en ambtenarij toch plezier in zijn werk? 'Ondernemen blijft leuk, net als varen en het omgaan met mensen. Vergeet met dat de Wad den een fantastisch mooi gebied is. Iedere dag, zomer of winter, het maakt niet uit. Om daar te mogen werken, is toch iets bij zonders.' 'Door Anneke is mijn liefhebberij voor paarden ontstaan. Ik had er vroeger niets mee. Maar zij zit van kinds af aan in de paarden. In de tijd dat we verkering kregen, ben ik er ook mee besmet. Ik wilde zelf een paard en kon bij ome Hans (Boom) op het Hoge Weidje (aan het Meiertebos) terecht. Rein Eelman boerde daar en ik was er kind aan huis. Van ome Hans, Rein Eelman en Piet Beers heb ik veel over het men nen geleerd en het scheelde ook dat ik bij een goeie club (Tussen Wad en Duin) terechtkwam. Want als je in dit wereldje wilt mee draaien, staat of valt dat met de mensen die je helpen. Ik ben met fanatiek, maar wel gedreven. Zeven dagen in de week ben ik bij de paarden. Of ik nu rij of de stal uitmest, ik vind het allemaal even leuk. Even met wat anders bezig.' Tekst en foto Gerard Timmerman Geslaagd De oud-Texelse Sandy Pieterse heeft aan de Universiteit Utrecht met succes de masteropleiding Kunstbeleid en Management afge rond. Zij deed haar afstudeeron derzoek bij het door Unesco geïni tieerde Wereldboekenstad. De onderzoeksresultaten werden gepresenteerd door burgemeester Cohen van Amsterdam en minister Plasterk. Pieterse is begonnen aan haar tweede mastersopleiding, theater wetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Zij is werkzaam bij Koninklijk theater Carré. B en w gaan in beroep tegen de uitspraak van de Aikmaarse rechtbank dat het bezwaar van 10 voor Texel tegen het plaatsen van drie kleine windmolens in behandeling moet worden geno men. 10 voor Texel had bij de gemeente bezwaar gemaakt tegen het gedo gen van de windmolens, maar het kwam niet tot een beoordeling omdat het bezwaar met-ontvanke lijk werd verklaard. De vereniging ging tegen deze niet-ontvankelijk- heid in beroep bij de rechtbank en kreeg op 19 oktober gelijk. Het college neemt daar geen genoegen mee en denkt dat de rechter fout zat. 'De uitspraak maakt duidelijk dat de rechtbank een verkeerd beeld heeft van de aard en omvang van de activiteiten van de vereniging. De feitelijke werkzaamheden van de vereniging hebben een verwaarloosbare omvang als zij worden afgezet tegen de omvang van de activitei ten die rechtstreeks of indirect samenhangen met het voeren van juridische procedures.' Het college vindt dat de vereniging als niet rechtstreeks belangheb bende tegen allerlei zaken bezwaar maakt en daarmee een hoeveel heid werk oproept die buiten pro porties is. Wat vindt u? Biovergisting Vorige stelling: De vergunning voor een biovergis- tingsinstallatie aan de Oostkaap wordt terecht niet afgegeven. nee (45%) DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl aantal stemmers: 176 Nieuwe stelling: Aan de raadsverkiezingen in maart doen acht partijen mee. Is dat teveel? www.texelsecourant.nl Kerkdiensten Zondag 1 december 2009 Derde advent PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. J Glazema in De Poort. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 11.00 u. ds. C.F. Klaassen Den Hoorn: 9.30 u. ds. C.F. Klaas sen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9 30 u. ds. P.C. Barnard; 19.00 u. ds. C. der Nederlanden. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. P.C. Bar nard. Oudeschild: 11.00 u. ds. C. der Nederlanden. GEREFORMEERDE GEMEENTE: Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen Tevens wordt het Hulpverlening OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vnjdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel. Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vr. 11 dec Za. 12 dec Zo. 13 dec Ma. 14 dec Di. 15 dec Wo. 16 dec Do. 17 dec 03.05 en 0407 en 05.14 en 06.30 en 07.15 en 08 15 en 08.56 en 15.30 16.37 18.00 19.06 19.44 20.15 21.00 Aan het strand is het ongeveer eer eerder hoog water Woensdag 16 decem ber nieuwe maan Zondag 13 december zon op 8 45 uur, onder 16.23 uur. TEXELSE^COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al orue advertent!«contracten en aanbiedingen daartoe zi|n van toepassing de Regelen voor het Ad- de Stichting ROTA. gevestigd gedeponeerd it Regelen vr 1198699. Een e. €75.55 Abonnementspnjzen 2009: Per half jaar €39,85 €38,15 Per jaar 77,9i Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. F. Walrave uit Genk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. woord- communieviering. Oudeschild: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Wees verstandig in uw keuze van metgezellen; Wachtto renstudie, 11.20 u.: Zijt vredelievend jegens alle mensen. Denkertje Ach, droegen we maar één keer in het jaar een masker ongevallennummer vermeld. 313086; 314727:314669, 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemim-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon en feestdagen van 10 30 tot 11.30 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Oud papier Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten- 1. Noordwester, Duinreep, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal, aanleunwoningen Gasthuisstraat (aanleunwoningen), Gasthuisstraat (van Beatnxlaan tot Pontweg), Zeebries. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21 00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Jongerenprogramma 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Den Hoorn 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15 00 u. Frans gaat het doen 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. De Poort, Den Burg 10.45 u. RK-kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commis sie Grondgebied vanuit het gemeen tehuis. aansluitend: Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. De keuze van. 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u Pietelepote (kinderprogram ma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur ver zoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commis sie Welzijn vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commis sie Middelen vanuit het gemeente huis. aansluitend: Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11